Cytaty świąteczne na Boże Narodzenie [krótkie, z książek i z piosenek]

Wszystkie filmy, piosenki i wiersze stworzone w świątecznym stylu mogą być doskonałym źródłem, z którego można czerpać cytaty świąteczne. Miłośników Bożego Narodzenia nie brakuje, zarówno wśród dzieci niecierpliwie wyczekujących prezentów, jak i dorosłych, którym święta przypominają, aby odrobinę zwolnić i spędzić czas z bliskimi.

Świąteczne cytaty krótkie, ale treściwe

Tradycja wysyłania kartek świątecznych mimo upływu lat wciąż nie umarła i ma w sobie coś niezwykle romantycznego. Kartki świąteczne często są już wyposażone w wigilijne krótkie cytaty świąteczne, ale życzenia są znacznie przyjemniejsze, kiedy są spersonalizowane. Można wykorzystać twórczość naszych rodzimych poetów takich jak Jan Kasprowicz, który napisał wiersz pod tytułem „Przy wigilijnym stole”:

„Że, jako mówi nam wszystkim
Dawne, odwieczne orędzie,
Z pierwszą na niebie gwiazdą
Bóg w naszym domu zasiędzie.
Sercem Go przyjąć gorącym,
Na ścieżaj otworzyć wrota –
oto co czynić wam każe
Miłość, największa cnota”.

Odręcznie napisana kartka daje nam poczucie, że ktoś o nas pomyślał i włożył odrobinę pracy w przygotowanie dla nas życzeń i jesteśmy dla tej osoby ważni. Nie każdy jednak zna adresy wszystkich swoich znajomych i przyjaciół, dlatego zamiast życzeń w formie kartki, można wykorzystać w tym celu SMSy. Dodatkowym plusem takiej formy jest automatyczna korekta, która sprawdza za nas pisownię i podkreśla od razu ewentualne literówki, dając nam możliwość poprawek do momentu, kiedy będziemy całkowicie usatysfakcjonowani formą. Takie cytaty świąteczne, to często także piosenki, np. „Coraz bliżej święta” Ani Szarmach: 

„W świąteczne dni magiczna jest miłości moc, dzielmy ją wśród nas;
Gdy dzielimy ją wśród ludzi wokół nas;
najlepsze prezenty ukryte są w sercach;
W cudowną noc zatrzymaj się i w siebie patrz, znajdziesz w sobie dar;
Największy dar ukryty w sercu masz”.

Poznaj: Wiersz o Mikołaju z pokazywaniem – pomysły dla dzieci

Świąteczne cytaty z książek

Dla wielbicieli literatury i świątecznych dekoracji świetnie sprawdzą się cytaty bożonarodzeniowe z książek. Wystarczy kartka, coś do pisania i ramka, żeby stworzyć wyjątkową ozdobę świąteczną dopasowaną do naszego gustu. Możesz wypróbować taką ozdobę z cytatem z „Szukając Noel” autorstwa Richarda Paula Evansa:

„Być może za wszystkimi pieśniami, wierszami i historiami o Bożym Narodzeniu to właśnie się kryje — dążenie do rzeczy, która każdemu człowiekowi wydaje się najlepiej znana i najbliższa. Każdego roku śpiewamy dokładnie te same pieśni, przygotowujemy takie same dania, bierzemy udział w tych samych tradycyjnych rytuałach, by poczuć, że istnieje na ziemi miejsce, które możemy nazwać domem. Bo każdy człowiek szuka przecież własnego domu”.

Świąteczne cytaty sprawdzą się także w życzeniach składanych drogą mailową, ze względu na brak ograniczeń pod względem liczby znaków. Najbardziej poruszający moim zdaniem jest cytat z książki w „Oskar i pani Róża” Erica-Emmanuela Schmitta:

„Jutro, Panie Boże, jest Boże Narodzenie. Nigdy nie kojarzyłem, że to są Twoje urodziny. […] Teraz kiedy już jesteśmy kumplami, co chcesz dostać ode mnie na urodziny?”.

Jeżeli jesteś osobą, która ceni sobie klasyki literatury, możesz wykorzystać fragment „Opowieści Wigilijnej” autorstwa Charlesa Dickensa:

„Jest mnóstwo rzeczy, które przyniosły mi wiele dobrego, choć nie przyniosły mi żadnego zysku. Taką rzeczą są właśnie święta Bożego Narodzenia. Oczywiście, jest to czas hołdu i czci dla samego wydarzenia, ale dla mnie te święta to także miły czas dobroci, wybaczania i miłosierdzia”.

Sprawdź: Jakie ciasta na Boże Narodzenie? [tradycyjne, efektowne i bez pieczenia]

Świąteczne cytaty z piosenek

Każdy zna to uczucie, kiedy słyszy pierwsze nuty swojej ulubionej piosenki i bezwiednie zaczyna ją śpiewać. Podobne zjawisko występuje, kiedy widzimy tekst piosenki, lub kolędy: 

„Przybieżeli do Betlejem pasterze,
Grając skocznie Dzieciąteczku na lirze.
Chwała na wysokości,
chwała na wysokości,
a pokój na ziemi.
Oddawali swe ukłony w pokorze
Tobie z serca ochotnego, o Boże!
Chwała na wysokości…”

Trudno jest nie poczuć tej melodii, prawda? Czytając, słyszymy w głowie melodię i czujemy potrzebę nucenia, dlatego dobrym pomysłem jest użycie tekstu piosenek w życzeniach. Możemy w ten sposób, przypomnieć komuś kolędę, której słuchał w czasach młodości i pozwolić na moment wrócić do wspomnień świąt, które obchodził przed laty. Nie musimy wykorzystywać jedynie kolęd. Ania Rusowicz w piosence „Trudne życzenia” składa słuchaczom następujące życzenia:

„Żebyście mieli w głowach dobrze poukładane 
Nie zdrowia, nie szczęścia, nie kasy, nie fury. 
Nie szybkiej kariery to tylko są bzdury. 
Jak wiary, to mądrej, nadziei na wszystko. 
Miłości do kogoś, kto zawsze jest blisko. 
Dziś śpiewam te trudne słowa życzenia wam nieznane: 
Żebyście mieli w głowach dobrze poukładane. 
Nie wielkich sukcesów i wielkich pieniędzy 
Za cenę dowolną co szybciej co prędzej. 
Jak wiary to mądrej nadziei na wszystko 
Miłości do kogoś, kto zawsze jest blisko”.
Na polskiej scenie muzycznej, co roku pojawiają się nowe piosenki o charakterze świątecznym, jako świąteczne cytaty warto wykorzystać zarówno te klasyczne, jak i nowe. Możliwe, że dzięki naszym życzeniom, ktoś odkryje swoją nową ulubioną piosenkę świąteczną. Przykładem może być kolęda „Nie miały aniołki choinki na święta”, której pierwsza zwrotka brzmi następująco:
„Nie miały aniołki choinki na święta,
o choince dla nich nikt tam nie pamiętał.
Popatrzyły się na siebie,
wywierciły dziurę w niebie
ho, ho, ho, ho, ho, ho, ho, ho, ho!”

Sprawdź: Jak napisać list do Świętego Mikołaja?

Dlaczego warto wykorzystać cytaty świąteczne na Boże Narodzenie krótkie i dłuższe?

Kiedy zbliża się grudzień, ankiety przeprowadzane wśród internatów wyraźnie wskazują, co jest najmniej lubianym elementem świąt – życzenia. Prezenty, gotowanie, sprzątanie wydają się nam być wręcz przyjemne, kiedy porównamy je do składania życzeń osobiście, w formie bożonarodzeniowej kartki lub maila. Nie jest to niczym niezwykłym. Prezenty kupujemy w zależności od gustu, czy potrzeb osoby obdarowywanej, potrawy są tradycyjne, więc każdy oczekuje, że będą takie same, ale życzenia? Zdrowia, szczęścia, pieniędzy życzymy bliskim przy wszystkich okazjach. Czego jednak życzyć szefowi w pracy, współpracownikom lub sąsiadom? Idealnie sprawdzają się w tym przypadku cytaty świąteczne.

Zobacz też: Życzenia bożonarodzeniowe [krótkie, piękne, śmieszne, mądre i religijne]

Cytaty o świętach Bożego Narodzenia

Cytaty o Bożym Narodzeniu, możemy wykorzystać w niezliczonych formach, jedynym co nas ogranicza, jest nasza wyobraźnia. Samo wyszukiwanie cytatów bożonarodzeniowych może być świetną zabawą dla całej rodziny w długie zimowe wieczory. Jest to zabawa, w którą można zaangażować nieco starsze dzieci i dorosłych podczas wspólnego oglądania świątecznych produkcji filmowych, słuchania kolęd, lub czytania bajek, aby znaleźć swoje ulubione cytaty świąteczne.

Zobacz też:

Źródła:
  • Cytaty to doskonały pomysł na świąteczne życzenia;
  • Ich źródłem mogą być piosenki, literatura, czy poezja;
  • Warto dostosować dany cytat do odbiorcy, by spersonalizować życzenia.

Dodaj komentarz

Rozrywka

Problemy młodych rodziców

W ostatni piąteczek na naszym ołpen spejsie zasłyszałem ten oto rodzicielski suchar:   Przypomniał mi on wpis, który czytałem na jakimś blogu rodzicielskim. Wpis dotyczył rzeczy, które rodzice robią TYLKO przy pierwszym dziecku. Było...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Stół weselny

Wczoraj pisałam o tym co powinno znajdować się na wiejskim stole weselnym i jak ten stół wiejski powinien wyglądać. Dzisiaj skoncentruję się na zwykłych stołach weselnych. Jak powinny wyglądać stoły...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo