Jak napisać list do Świętego Mikołaja? Niezbędne wskazówki do stworzenia najważniejszej wiadomości w roku!

Zbliżający się koniec roku to znak, że już najwyższa pora pomyśleć o napisaniu i wysłaniu listu do Świętego Mikołaja. Tworzenie listu to jedna z najbardziej uroczych tradycji związanych z Bożym Narodzenie, szczególnie lubiana przez najmłodszych. Napisany wspólnie z dzieckiem list do Mikołaja pozwala dowiedzieć się, o jakim upominku marzy nasza pociecha. Jest to także okazja do rodzinnego, aktywnego i kreatywnego spędzenia czasu. Jak napisać list do Świętego Mikołaja? List do świętego Mikołaja – gdzie wysłać? Kiedy się pisze list do Świętego Mikołaja?

List do Mikołaja – jak napisać?

Wielkimi krokami zbliża się końcówka roku, a co za tym idzie – powoli rozpoczyna się odliczanie do Świąt Bożego Narodzenia. Większość z nas nie może się już doczekać tego magicznego czasu, przede wszystkim ze względu na spotkania z bliskimi i wyjątkową rodzinną atmosferę. Te szczególne chwile umila nam dodatkowo tradycja wymieniania się prezentami. Wybór odpowiedniego upominku to jednak nie lada wyzwanie, a niektórym spędza sen z powiek jeszcze na długo przed świętami. Dużo trudności sprawia zwłaszcza zakup prezentów dla najmłodszych członków rodziny, którzy z reguły mają największe wymagania.

Dobrym pomysłem jest więc pisanie listu do Mikołaja. Jest to jedna z najbardziej uroczych tradycji kojarzących się ze Świętami Bożego Narodzenia. Stanowi niezwykłą atrakcję dla najmłodszych, które mają szansę nie tylko przelać swoje marzenia na papier, ale także poczuć atmosferę świąt i uświadomić sobie ich niezwykłość. List do św. Mikołaja napisany z dzieckiem to również świetna okazja do wspólnej zabawy i kreatywnego spędzenia czasu. Ponadto tworzenie listu będzie dodatkowym treningiem utrwalającym umiejętności pisania.

Zobacz: Prezent na mikołajki dla dzieci w szkole [do 30 zł, do 40 zł i do 50 zł]

Jak napisać list do Świętego Mikołaja?

Niektóre dzieci za pisanie listu do Świętego Mikołaja zabierają się już w listopadzie, a to dlatego, że według tradycji po raz pierwszy odwiedza on nasze domy 6 grudnia, na mikołajki. Najlepiej więc już przed tą datą przygotować listę wymarzonych prezentów oraz odpowiedni tekst. Aby ułatwić dziecku proces tworzenia listu i zachęcić do kreatywnego spędzenia czasu, rodzic może sam wyjść z pisarską inicjatywą. Młodsze pociechy mogą bowiem same nie dać rady i nie wiedzieć, od czego zacząć, co oznacza, że prawdopodobnie szybko się zniechęcą.

Jak ładnie napisać list do Mikołaja?

Przed napisaniem listu można najpierw odbyć z dzieckiem rozmowę na temat prezentów, o które zamierza prosić. Wiadomo, że wyobraźnia i marzenia najmłodszych nie mają granic, w związku z czym spokojnie mogliby wymienić pewnie kilkadziesiąt pomysłów. Pisanie listu może więc stać się także okazją do rozmowy o odpowiedzialnym podejściu do otrzymywania nowych rzeczy oraz doceniania tego, co się ma. Za pomocą szczerej rozmowy można uświadomić pociechę, że to nie upominki stanowią istotę świąt. Aby ograniczyć nieco dziecięce zachcianki, można zwrócić uwagę na to, że Mikołaj ma przecież do obdarowania całą masę dzieciaków i dla wszystkich musi starczyć.

List do Mikołaja musi zawierać wszystkie najważniejsze elementy charakterystyczne dla tradycyjnego listu, tzn. zwrot do adresata, adres, podpis nadawcy. Powinien być w miarę krótki i zwięzły, czyli zawierać tylko najistotniejsze kwestie: listę prezentów, imię i nazwisko wysyłającego, a także uzasadnienie, dlaczego zasłużyliśmy na prezent. Warto w liście umieścić również podziękowania za dotychczasowe coroczne niespodzianki znajdowane pod choinką.

Idealny list do Świętego Mikołaja powinien zawierać jednak nie tylko tekst i listę upragnionych prezentów, ale także specjalne dekoracje świadczące o zaangażowaniu dziecka w proces twórczy. Można więc ozdobić kartkę rysunkami lub wyklejankami nawiązującymi do świątecznych symboli (np. choinka, stół, potrawy, pierwsza gwiazdka itp.). Święty Mikołaj na pewno ucieszyłyby się również, widząc własny portret.

Zobacz: Adres Świętego Mikołaja, czyli gdzie wysłać najważniejszy list w roku?

Jak zacząć list do Świętego Mikołaja?

List do Świętego Mikołaja powinien zaczynać się w taki sam sposób jak większość innych, standardowych listów. Oczywiście w dzisiejszych czasach pisanie i wysyłanie listów w tradycyjnej, papierowej formie przeszło już do historii. Aktualnie ich rolę przejęły e-maile, SMS-y czy różne komunikatory internetowe. Warto jednak zapoznać dziecko z najważniejszymi elementami, które powinien zawierać poprawnie skonstruowany list, ponieważ czasami zdarza się jeszcze, że trzeba go napisać, np. w sprawie urzędowej. Umiejętność pisania listów może się przydać także do tworzenia korespondencji e-mailowej, która często wymaga oficjalnych form (np. na studiach).

Jak zacząć list do Świętego Mikołaja? List powinien rozpoczynać się od bezpośredniego zwrotu do adresata, czyli np. “Kochany Święty Mikołaju” albo “Drogi Święty Mikołaju” – te formy są zdecydowanie mniej oficjalne i wyrażają naszą sympatię. Można także użyć nieco bardziej poważnego wyrażenia, wskazującego raczej na szacunek do odbiorcy listu: “Szanowny Święty Mikołaju”.

Sprawdź: Kolorowanki ze Świętym Mikołajem do druku

Co napisać w liście do Mikołaja? List do Mikołaja – wzór

Prawidłowo skonstruowany list do św. Mikołaja powinien zawierać kilka istotnych elementów. Chodzi przede wszystkim o zwrot grzecznościowy do adresata, a także podanie imienia i nazwiska przez nadawcę wiadomości. Celem listu jest przekazanie informacji o wymarzonych prezentach, a zatem głównym i najważniejszym punktem tekstu powinien być spis upominków.

Co napisać w liście do Mikołaja?

  • imię i nazwisko piszącego,
  • zwrot grzecznościowy do adresata,
  • datę i miejsce listu,
  • spis wymarzonych upominków,
  • uzasadnienie prośby (tzn. wyjaśnienie, dlaczego autor listu zasługuje na prezent),
  • podziękowania za upominki otrzymane w poprzednich latach,
  • życzenia dla Świętego Mikołaja – np. zdrowia i wytrwałości w obowiązkach,
  • podpis nadawcy na końcu listu,
  • na kopercie należy umieścić adres św. Mikołaja.

Film, list lub telefon od Mikołaja

Spraw radość swojemu dziecku odpowiedzią na jego list. Może być ona w formie filmu, listu lub telefonu od Świętego Mikołaja – zdecyduj sam jaką formę wolisz.

Kiedy się pisze list do św Mikołaja?

Nie ma jednej oficjalnej daty, kiedy powinno się napisać list do Mikołaja. Przyjęło się jednak, że większość dzieci robi to mniej więcej pod koniec listopada lub na samym początku grudnia, ponieważ Mikołaj po raz pierwszy odwiedza nas już 6 grudnia. Warto więc wcześniej poinformować go, co nam się marzy.

Sprawdź: Cytaty świąteczne na Boże Narodzenie [krótkie, z książek i z piosenek]

Gdzie wysłać listo do Świętego Mikołaja?

Oficjalnym miejscem zamieszkania Świętego Mikołaja jest oczywiście daleka północ Finlandii, czyli kraina zwana Laponią. Jego dom znajduje się konkretnie w wiosce Rovaniemi. Tradycja mówi, że Mikołaj nie mieszka tam samotnie, ale towarzyszy mu żona oraz stado reniferów i gromada elfów, które co roku pomagają mu z uporaniem się z obowiązkami. List do Świętego Mikołaja można więc kierować na jego finlandzki adres, żadna z wiadomości nie pozostaje bez odpowiedzi.

Adres Świętego Mikołaja:
Santa Claus
Santa Claus Main Post Office
FI-96930 Arctic Circle
FINLAND

Zobacz: Gadżety technologiczne na prezent dla nastolatków i dzieci. Co kupić na święta?

Pomysł na list do Świętego Mikołaja – wzór

Tak naprawdę podczas pisania listu do Świętego Mikołaja ogranicza nas tylko wyobraźnia. Dzieci mogą opisać wszystkie pozytywne emocje, które kojarzą im się ze świętami, a także wyrazić wdzięczność za jego coroczną pracę. Nie trzeba się jednak bardzo rozpisywać. Krótki list do Świętego Mikołaja również idealnie spełni swoje zdanie, najważniejsze, żeby dziecko włożyło w niego serce i zaangażowanie. Poniżej nasze pomysły na list do Mikołaja.

Jak napisać list do św. Mikołaja? Szablon listu do Świętego Mikołaja:

Kochany/Drogi Święty Mikołaju,

Mam na imię…. i mieszkam wraz z rodzicami w….. Wiem, że jak co roku w czasie Świąt Bożego Narodzenia czeka Cię mnóstwo pracy i chciałbym/chciałabym serdecznie podziękować Ci za wysiłek włożony w sprawianie dzieciom radości. Piszę do Ciebie ten list, ponieważ marzę o tym, aby w tym roku pod choinką znaleźć…. Przez cały rok starałem/starałam się być grzeczna, słuchać rodziców i dobrze się uczyć.
Będę bardzo wdzięczna/wdzięczny, jeśli otrzymam wymarzony prezent. Życzę Ci dużo zdrowia i wytrwałości w wypełnianiu obowiązków, kochany św. Mikołaju. Dziękuję!

podpis autoraWzór listu do Świętego Mikołaja

Szanowny Święty Mikołaju,

nazywam się… i mieszkam w….. razem z rodziną. Słyszałem, że odwiedzasz z prezentami tylko grzeczne dzieci, dlatego chciałem/chciałam zapewnić, że bardzo się starałam/starałem zachowywać dobrze przez cały rok. Nie zawsze mi wychodziło, ale bardzo żałuję złego postępowania w niektórych sytuacjach. W przyszłym roku na pewno się poprawię.
Już nie mogę się doczekać Świąt i prezentów. W tym roku moim marzeniem jest….. (lista prezentów). Mam nadzieję, że znajdziesz czas, aby mi to podarować. Bardzo Ci dziękuję za Twoją ciężką pracę i za wszystkie prezenty, które otrzymałem/otrzymałam w poprzednich latach. Obiecuję przyrządzić dla Ciebie w podziękowaniu słodkie ciasteczka!
Przesyłam uściski
popis autoralist do Mikołaja tekst

Rodzice pytają, jak napisać list do Świętego Mikołaja

Jak się pisze list do Świętego Mikołaja?

List do Świętego Mikołaja powinien zawierać zwrot grzecznościowy do adresata, listę wymarzonych upominków oraz przede wszystkim uzasadnienie, dlaczego autor na nie zasłużył. Warto dodać także podziękowania za pracę, którą wykonuje św. Mikołaj.

Kiedy wysłać list do św Mikołaja?

List do św. Mikołaja najlepiej wysłać pod koniec listopada lub na samym początku września, ponieważ po raz pierwszy odwiedza on dzieciaki już 6 grudnia, w mikołajki.

Jak ozdobić list do Świętego Mikołaja?

Warto narysować symbole związane z Bożym Narodzeniem, czyli np. choinkę, światełka, jemiołę czy renifery.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo