Zalewa do peklowania mięsa. Jak ją przygotować krok po kroku?

Peklowanie to jeden ze sposobów konserwowania mięsa. Proces ten jednocześnie nadaje żywności wyrazisty smak i aromat i może stanowić wstęp do dalszej obróbki i przygotowywania potrawy. Do peklowania wykorzystywana jest specjalna zalewa do mięsa, a podstawowym jej składnikiem jest sól. Często pekluje się również mięso czy szynkę, którą zmierzamy później przeznaczyć do wędzenia. Z czego powinna składać się solanka do peklowania? Jak przygotować zalewę do peklowania mięsa?

Jak zrobić zalewę do peklowania mięsa?

Zalewa do peklowania mięsa składa się przede wszystkim z soli (czasami też używa się saletry i cukru_. Do tego dodaje się również podstawowe przyprawy takie jak ziele angielskie, pieprz czy liście laurowe. Peklować można na dwa sposoby – na sucho oraz na mokro. Metoda “na sucho” zdecydowanie lepiej sprawdza się w przypadku większych kawałków mięsa (np. słoniny czy boczku, który peklujemy z zamiarem późniejszego wędzenia). Aby zapeklować mięso w ten sposób, należy je mocno natrzeć mieszanką soli, saletry oraz cukru, a następnie ułożyć w naczyniu i odstawić w chłodne miejsce. Co najmniej raz dziennie lub co dwa dni trzeba mięso obracać.

Peklowanie na mokro poleca się w przypadku mięsa, które mamy zamiar przeznaczyć na jakąś potrawę lub do wędzenia, jest to też świetny sposób na peklowanie szynki. Zazwyczaj zalewę przygotowuje się w proporcjach ok. 100 gram soli peklowej na 2,2/2,5 litrów wody.

Sól posiada właściwości silnie bakteriobójcze, dlatego już od wieków używa się jej jako sposób na konserwowanie żywności i przedłużanie świeżości mięsa. Dodatkowo proces nadaje mięsu bardziej wyrazisty smak i aromat, przez co potrawy smakują znacznie lepiej.

Zobacz: Czy karpia można zamrozić? Sprawdzone metody na przechowanie ryby

Zalewa do peklowania mięsa – przepis

Składniki (przepis na zalewę pochodzi ze strony winiary.pl):

  • 5 kg dowolnego mięsa,
  • 2-2.5 l wody,
  • 100 g soli peklowej,
  • 3 liście laurowe,
  • kilka ziaren ziela angielskiego,
  • kilka ziaren pieprzu czarnego,
  • kilka płatków papryki ostrej,
  • kilka ząbków czosnku,
  • 2 łyżeczki majeranku,
  • 2 łyżeczki tymianku.

Zalewa do peklowania szynki i mięsa – sposób przygotowania:

  1. Wlewamy wodę do dużego garnka, wsypujemy sól, a następnie dodajemy pozostałe przyprawy.
  2. W garnku układamy mięso w taki sposób, aby było w całości przykryte wodą, inaczej się zepsuje.
  3. Przykrywamy garnek i odstawiamy do lodówki na około 5-7 dni (schab dłużej – 10 dni, szynka – 15).
  4. Codziennie przekładamy mięso i sprawdzamy, czy kawałki są pokryte wodą.
  5. Po upływie tego czasu można wyjąć mięso z zalewy i przeznaczyć do dalszej obróbki (do grillowania, wędzenia czy pieczenia). Sprawdzamy jednak, czy mięso nie zmieniło koloru lub zapachu.

Sprawdź: Jak przechowywać piernik z powidłami? Sprawdź, ile może leżeć piernik

Jak peklować mięso do wędzenia?

Zalewa do peklowania mięsa na wędzenie powstaje tak samo jak ta do zwykłego peklowania. Z powodzeniem można skorzystać z powyższego przepisu, a mięso na pewno wyjdzie smaczne i aromatyczne.

Często jednak poleca się peklowanie na sucho, szczególnie jeśli peklujemy większe kawałki. Mieszanka na 1 kg mięsa (przepis pochodzi ze strony mniammniam.com) składa się z ok. 30-40 g soli, 2 g saletry oraz 2 g cukru. Do tego należy dorzucić pół łyżeczki zmielonych ziaren kolendry, 4 ziarna ziela angielskiego, 2 ząbki czosnku oraz 2 liście laurowe.

Zaczynamy od dokładnego umycia mięsa i zmielenia mieszanki wszystkich przypraw w moździerzu. Następnie każdy kawałek mięsa dokładnie nacieramy zmieloną mieszanką. Mięso układamy w naczyniu kamionkowym lub szklanym, przykrywamy je i odstawiamy do lodówki (nawet na 10-14 dni). Mięso należy obracać co 2 dni, jeśli puściło sok – to dobrze, a jeśli nie – należy przegotować niewielką ilość i wlać do naczynia. Po zakończeniu procesu sprawdzamy, czy mięso nie uległo zepsuciu (nie pachnie nieprzyjemnie lub nie zmieniło koloru). I gotowe!

Zobacz: Jak zamrozić pierogi? Jak przygotować pierogi do zamrożenia?

Czytelnicy pytają, jak powinna być zrobiona zalewa do peklowania

Zalewa do wędzenia mięsa – jakie składniki?

Podstawowe składniki to sól oraz przyprawy takie jak: liście laurowe, ziele angielskie, pieprz, majeranek, tymianek oraz kilka ząbków czosnku.

Solanka do mięsa do wędzenia – jakie proporcje?

Zazwyczaj zaleca się użycie ok. 100 gram soli peklowej na 2,2/2,5 litrów wody.

Jak zrobić zalewę do wędzenia mięsa?

Przepis na solankę do mięsa składa się przede wszystkim z soli oraz przypraw takich jak: liście laurowe, ziele angielskie, pieprz, majeranek, tymianek oraz kilka ząbków czosnku. Sól wsypujemy do wody w proporcjach wynoszących mniej więcej 100 g na 2,5 litra wody.

Sprawdź też:

Źródła:

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Kto finansuje ślub i wesele?

Kto finansuje ślub i wesele? Najtrudniejszym podczas przygotowań wesela i mogącym być powodem nieporozumień tematem jest podział kosztów. Istnieje wiele możliwości takiego podziału od najbardziej tradycyjnych do zupełnie nowatorskich. Niezależnie...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo