Najpiękniejsze wierszyki świąteczne dla dzieci – na spotkanie z Mikołajem i nie tylko

Gdzie znajdziesz najlepsze wierszyki świąteczne dla dzieci? Już od najmłodszych lat dobrym pomysłem jest zapoznanie dzieci ze zwyczajami świątecznymi. W ciekawy sposób robią to wszystkie wierszyki i opowiastki bożonarodzeniowe. Dzięki nim maluchy w sposób odpowiedni dla ich wieku dowiadują się więcej o Świętym Mikołaju, zwyczajach związanych z potrawami wigilijnymi czy kolędowaniu. Poznaj najciekawsze rymowanki świąteczne dla dzieci.

Wierszyki świąteczne dla dzieci

Dorośli z pewnością pamiętają, jak recytowali wierszyk, siedząc Świętemu Mikołajowi na kolanach. Po zapewnieniach, że przez cały rok byli grzeczni, otrzymywali drobny podarek, słodycze lub proste zabawki. Te piękne chwile zostały w ich wspomnieniach aż do teraz. Po latach, gdy sami mają małe dzieci, również chcą im pokazać magię świątecznego czasu. Wierszyki świąteczne dla dzieci wyszukane przez nauczycieli, mają w przyjazny sposób przedstawić tematykę świąt. Bardzo często, gdy do przedszkola przychodzi Święty Mikołaj, dzieciaki wspólnie, lub każde z osobna muszą wyrecytować wiersz. Poznaj najpiękniejsze wierszyki świąteczne dla przedszkolaków.

Święty Józef załamał ręce,
denerwują się w niebie święci,
teraz idą już nie Trzej Mędrcy,
lecz uczeni, doktorzy, docenci
Teraz wszystko całkiem inaczej,
to, co stare, odeszło, minęło,
zamiast złota niosą dolary,
zamiast kadzidła – komputer,
zamiast mirry – video
Ach te czasy – myśli Pan Jezus – 
nawet gwiazda trochę zwariowała
ale nic się już nie zawali,
bo wciąż mamusia ta sama.„Mamusia” – ks. Jan Twardowski

Przedstawiony wiersz ks. Jana Twardowskiego świetnie sprawdzi się dla najmłodszych. Nauczenie się go na pamięć nie zajmie wiele czasu, jest zwięzły i przyjemny. Niech maluch wyrecytuje go przed rodzicami, kochająca mama będzie mile zaskoczona!

A gdy zabłyśnie gwiazda
W błękitnej dalekości.
Będziemy z sobą dzielić
Opłatek – chleb Miłości.
A łamiąc okruch biały,
Wśród nocy świętej ciszy,
Niechaj się serca nasze
Jak dzwony rozkołyszą.
Oto już cud się spełnia,
Już biją w niebo dzwony.
O witajże nam, Jezu,
W Betlejem narodzony.
Rozwarły się niebiosa,
Już kolęd płyną dźwięki:
O witajże nam, witaj,
Jezuniu malusieńki.
Ty, któryś jest Miłością
i Sercem tego świata,
Zagarnij serca nasze
I w Imię Swoje zbrataj.
Niechaj zamilkną swary,
Zawiści, ludzkie złości.
Noc święta, wigilijna…„Chleb miłości” – Halina Golczowa

Ten dłuższy wierszyk, którego autorką jest Halina Golczowa będzie idealny na przedstawienie przedszkolne. Wykorzystaj go i rozdziel pomiędzy dzieci poszczególne zwrotki. W ten sposób maluchy bez problemu zapamiętają swoje kwestie.

Sprawdź: Jak napisać list do Świętego Mikołaja?

Wierszyki świąteczne dla dzieci na spotkanie z Mikołajem

Spotkanie ze Świętym Mikołajem to zawsze ogromne przeżycie dla najmłodszych. Przez cały rok starają się być grzeczne i kochane, aby w ten jeden dzień móc otrzymać wymarzony podarunek. Rodzice bardzo często sami zachęcają swoje pociechy, aby pisały listy do Mikołaja i w zależności od regionu kraju, wysyłały je na różne sposoby. Kiedyś palono je w kominku, zdarza się też, że wyrzucane są przez okno, gdzie w chłodny wieczór porywa je podmuch wiatru. Nie jest to może najbardziej ekologiczne rozwiązanie, lecz z pewnością pobudza wyobraźnię dzieci.

W wielu przedszkolach, w listopadzie maluchy piszą listy do Świętego, a nauczyciele zbierają je, by następnie zaplanować wymarzone spotkanie z Mikołajem. Aby ten dzień był jeszcze lepszy, dzieci poznają krótki wierszyk o Mikołaju, który później mogą mu zadeklamować. Za ładnie przedstawiony, dostaną od niego upominek i słodycze. Który wierszyk sprawdzi się najlepiej? Sprawdź dwa wiersze na spotkanie wigilijne w przedszkolu, które dzieci pokochają!

W kapeluszu ze wstążkami
biegnie Zima ulicami.
W srebrnych dłoniach ma koszyczek,
a w koszyku mnóstwo życzeń.
– Dokąd biegniesz, zimo biała?
– Do każdego Mikołaja!
 Do tych zwykłych i Tych Świętych – wszystkim dzisiaj dam prezenty.
– A jakie?
– Lukrowaną laseczkę, czapkę ze szklanym dzwoneczkiem,
jeden lodowy kwiatek, brodę z cukrowej waty …
– I co jeszcze?
– Pomponik niebieski, kota, co cicho mruczy,
 trzy oswojone bajki – dla wszystkich Mikołajów – Mikołajki.„Mikołajki” – D. Gellner

Pierwsza propozycja to krótki wierszyk, którego nauka nie powinna sprawić dziecku problemów. Wygłoszony przed ubranym na czerwono, siwobrodym dziadkiem, jest gwarancją pięknego prezentu!

A ja się bardzo, bardzo postaram
I zrobię prezent dla Mikołaja.
Zrobię mu szalik piękny i nowy,
Żeby go nosił w noce zimowe.
I żeby nie zmarzł w szyję i w uszy,
Gdy z burej chmury śnieg zacznie prószyć.
Niech się ucieszy Mikołaj Święty,
Tak rzadko ktoś mu daje prezenty.„Prezent dla Mikołaja” – D. Gellner

Kolejny wiersz tego samego autora, tym razem nieco krótszy. Sprawdzi się dla dzieci z najniższych grup przedszkolnych. Po kilku dniach nauki nawet 3 lub 4-letnie szkraby będą wspaniale umiały go wyrecytować.

Sprawdź: Jak zawekować bigos w słoiki? Lepiej w garnku czy w piekarniku?

Wierszyki bożonarodzeniowe dla dzieci o tematyce świątecznej

Każdy dumny rodzic chciałby, żeby jego maluch potrafił wygłosić ciekawy wierszyk, który umili całej rodzinie oczekiwanie na wigilijne potrawy. Dorośli uwielbiają słuchać najmłodszych, którzy chcą pokazać wszystkim, czego to nauczyli się w przedszkolu.

Jeżeli propozycje przedstawione przez nauczycielkę nie trafiają do malucha, rodzice sami mogą nauczyć go wierszyka. Jak to zrobić? Ważne jest, aby każdy wers spokojnie powtarzać wspólnie z dzieckiem. Nie zajmie to długo, maluchy same podchwytują rytmiczne wierszyki na Boże Narodzenie. Zwykle wystarczy kilka dni, wbrew pozorom dzieci niezwykle szybko zapamiętują. Poświęć czas kąpieli, jazdy samochodem oraz przygotowywanie kolacji na wspólne mówienie wybranego wierszyka. W trakcie kolacji wigilijnej zadowolony z siebie maluch z chęcią pochwali się nowo nabytą wiedzą! Zobacz najpiękniejsze wiersze świąteczne dla dzieci.

… A daleko, daleko,
gdzie się kończy podwórko,
za tajemniczą bramą,
za oszronioną furtką
czekają białe sanie
z brodatym Mikołajem,
i już zimową gwiazdę
na niebie ktoś zapalił.
Wiersz o choince dla dzieci„Gdzie jest Mikołaj?” – D.Gellner

Sprawdź: Gdzie pojechać na Święta Bożego Narodzenia?

Co niezmiennie kojarzy się zarówno dorosłym, jak i dzieciom z magią świąt? Oczywiście, jest to choinka! Pięknie przystrojone świąteczne drzewko wzbudza zachwyt wśród najmłodszych. Zwykle chętnie pomagają w jego przystrojeniu oraz sami tworzą świąteczne ozdoby. W przedszkolach organizowane są specjalne, świąteczne targi, na których rodzice mogą kupić bombki, łańcuchy czy inne ozdoby choinkowe, wykonane przez swoje pociechy. Maluchy z radością poznają wierszyk o choince, który umili oczekiwanie na Boże Narodzenie. Pomóż swojemu dziecku w jego nauce, a przekonasz się, jaki jest prosty! Może mama i tata również się go nauczą? Wiersz o choince dla dzieci jest zwięzły i ciekawy, bo to właśnie takie kochają maluchy!

Kolorowe świeczki,
kolorowy łańcuch.
Wkoło choineczki
przedszkolacy tańczą.
Serduszko z piernika,
pozłacany orzech.
Ciepło jest w przedszkolu,
chociaż mróz na dworze.
Za oknami – wieczór,
Złota gwiazdka błyska.
Bawi się w przedszkolu,
dziś rodzinka bliska.
Dziadzio siwobrody
wędruje po dworze.
Niesie do przedszkola
podarunki w worze.„Choinka w przedszkolu” – Czesław Janczarski

Piękny wierszyk świąteczny dla dzieci autorstwa Czesława Janczarskiego zachwyci dzieci, jak i dorosłych. Niech oczekiwanie na Święta Bożego Narodzenia będzie jeszcze przyjemniejsze! Nauka tekstu zajmuje czas i przygotowuje na spotkanie ze Świętym Mikołajem oraz Wigilię. Wszystkie świąteczne wierszyki dla przedszkolaków nie są trudne i szybko wchodzą do głowy.

A czy Ty znasz świąteczne wierszyki dla dzieci? Podziel się nimi z nami w komentarzu! 🙂

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Co zamiast kwiatów na wesele?

Od kilku lat panuje moda na wręczanie różnych drobiazgów podczas składania Młodej Parze życzeń pod Kościołem, zamiast kwiatów. Przyznam szczerze, że bardzo mi się ta moda podoba. Nie jest tajemnicą,...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo