Zdrowie psychiczne dziecka: jak o nie dbać?

O zdrowie psychiczne dzieci trzeba dbać tak samo, jak o zdrowie fizyczne. Od niego zależy prawidłowy rozwój najmłodszych, ich samoakceptacja i umiejętność radzenia sobie z problemami w dorosłym życiu. Ogromną rolę odgrywają rodzice i opiekunowie, którzy powinni poświęcać dzieciom dużo czasu. Co zrobić, aby uniknąć problemów psychicznych? Jak postępować, gdy pojawią się niepokojące objawy?

Jak zadbać o prawidłowy rozwój psychiczny dzieci?

Zdrowie psychiczne dzieci zależy głównie do czynników genetycznych oraz psychospołecznych. Ogromny wpływ ma rodzina, która może wpływać naprawidłowy rozwój, ale także być przyczyną problemów psychiczny. W obecnych czasach coraz więcej dzieci ma problemy ze zdrowiem psychicznym. Jest to wynikiem braku czasu, życia w biegu, pozostawieniem najmłodszych samych sobie. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów, rodzice powinni poświęcać pociechom jak najwięcej czasu. Oczywiście ważna jest również jakość czasu spędzonego z dzieckiem. Rodzic w trakcie zabawy czy rozmowy powinien całkowicie poświecić się dziecku, musi odłożyć sprawy zawodowe, własne problemy na bok. Nie może w tym czasie robić czegoś innego, gotować obiadu czy czytać wiadomości w komputerze. Ważne jest okazywanie czułości, przytulanie, mówienie spokojnym głosem. Mały człowiek powinien rozwijać się w spokojnym, wolnym od przemocy środowisku. Ważne, aby dziecko było chwalone, zachęcane do próbowania nowych aktywności. Nie można również zapomnieć o wyznaczaniu granic. Takie zachowania budują silną więź i powodują, że młody człowiek ufa rodzicom, a także nabiera poczucia własnej wartości. Bardzo ważne, aby obserwować dziecko i reagować na wszelkie niepojące objawy.

Niepokojące objawy

Nie zawsze łatwo zauważyć, że z dzieckiem dzieje się coś złego. Młodzi ludzie często ukrywają swoje problemy, twierdzą, że nie potrzebują wsparcia. Są jednak objawy, które mogą świadczyć, że dziecko potrzebuje pomocy. Główne z nich to:

  • obniżony nastrój,
  • zamykanie się w pokoju, unikanie kontaktu z domownikami,
  • rezygnacja z ulubionych aktywności,
  • unikanie kontaktów z rówieśnikami,
  • zaburzenia odżywiania,
  • objawy somatyczne np. ból brzucha, głowy, wymioty, drżenie rąk,
  • problemy ze snem,
  • pogorszenie wyników w nauce,
  • agresywność, wybuchowość, płaczliwość,
  • sięganie po używki, alkohol, narkotyki czy papierosy,
  • samookaleczenie.

Objawy te mogą świadczyć, że dziecko nie radzi sobie ze swoimi problemami, szuka rozwiązań, ale gubi się w otaczającym je świecie. Bardzo często dzieci i młodzież chorują na depresję czy zaburzenia lękowe. U młodych ludzi diagnozuje się również zaburzenia odżywiania, zaburzenia nastroju, zespół nadpobudliwości psychoruchowej, uzależnienie od komputera. Często w wieku przedszkolnym czy wczesnoszkolnym pojawiają się objawy zaburzeń ze spektrum autyzmu np. zespołu Aspergera. Nie można bagatelizować problemów, ponieważ brak wsparcia może skończyć się tragicznie.

Gdzie szukać pomocy?

Rodzic, który zauważy, że z dzieckiem dzieje się coś złego, nie powinien zwlekać, tylko poszukać pomocy. Jest kilka możliwości. Można zwrócić się po pomoc do szkolnego pedagogia, skorzystać z oferty poradni psychologiczno-pedagogicznych lub skontaktować się z psychologiem. Psycholog dziecięcy w Warszawie pomoże rozpoznać niepokojące objawy, przeprowadzi diagnostykę i udzieli pomocy, zarówno dziecku, jak i jego rodzinie. Dobrym pomysłem jest również skorzystanie z telefonów zaufania. Specjaliści, którzy pod nimi dyżurują, doradzą, co robić w danej sytuacji, zaoferują wsparcie. Oprócz pomocy specjalisty, ważne, aby rodzic było obok dziecka, wykazał się ogromnym wsparciem, empatią i zrozumieniem. Musi słychać i rozumieć, to co mówi młody człowiek. Dziecko musi czuć, że jest akceptowane i szanowane, rodzic musi rozumieć jego potrzeby, emocje czy prawo do wyrażania opinii.

O zdrowie psychiczne dzieci warto dbać już od pierwszych dni życia. To bardzo ważny temat, który ma wpływ na późniejszy rozwój i cale dorosłe życie. 

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo