Czy bazie trzyma się w wodzie? Sprawdź, jak powinno się przechować bazie!

Bazie to rośliny, które stały się już nieodłącznym elementem świąt wielkanocnych, a także jednym z symboli rodzącej się na nowo przyrody. Z początkiem wiosny te puchate kwiatowe pąki pojawiają się na gałęziach wierzb i stają się jednym z pierwszych zwiastunów zmiany pór roku. Te niezwykłe rośliny pięknie prezentują się także w wazonie i od lat stanowią jedną z najbardziej charakterystycznych ozdób wiosennych. Często używa się ich także jako element palmy na Niedzielę Palmową, stąd nierozerwalnie kojarzą nam się również w Wielkanocą. Jak przechowywać bazie w domu? Czy bazie trzyma się w wodzie?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Bazie to jedna z najbardziej charakterystycznych wiosennych ozdób, która zwiastuje nadejście nowej pory roku/ Nierozerwalnie kojarzy się ze świętami wielkanocnymi, ponieważ używa się jej do robienia palm na Niedzielę Palmową.
  • Gałązki bazi lepiej trzymać w wazonie bez wody, ponieważ dłużej postoją.
  • Jeśli wstawimy je do wody szybko przekwitną i staną się żółte.

Czy bazie trzyma się w wodzie?

Widok puchatych pąków, zwanych potocznie baziami, kotkami, to jeden z pierwszych zwiastunów nadchodzącej wiosny. Pojawiają się w momencie, kiedy w powietrzu czuć już nieco cieplejsze powiewy wiatru i cała przyroda powoli zaczyna powracać do życia. Nic więc dziwnego, że kojarzą nam się tak pozytywnie i stały się poniekąd symbolem tej pory roku. Można je spotkać w każdym miejscu w Polsce – porastają bowiem niemal każdy gatunek wierzby rosnący w naszym kraju

Bazie to jednak nie tylko jedna z pierwszych oznak wiosny, ale także przeurocza ozdoba – kotki wstawione do wazonu czy jako element stroika stanowią piękną dekorację dla domu, szczególnie w okresie wielkanocnym. Często jednak problemem może stanowić kwestia przechowywania tej rośliny. Po zakupie niektórzy zastanawiają się, czy bazie powinny stać w wodzie – podobnie jak inne tego typu naturalne ozdoby. Okazuje się, że nie muszą.

Rośliny lubią wodę, ale bazie są inne. Chodzi o te po ścięciu. Gałązki bazi nie powinno się wstawiać do wody. Niech stoją suche w wazonie.Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Zobacz: Drugi dzień świąt wielkanocnych 2022. Czy trzeba iść do kościoła?

Bazie: jak przechowywać?

Sposób trzymania bazi w domu jest w gruncie rzeczy mocno uzależniony od tego, na czym nam zależy. Zdaniem ekspertów z zakresu botaniki zdecydowanie lepiej jest pozostawić je w wazonie bez wody, ponieważ będą wówczas cieszyć oko znacznie dłużej, ładnie się “zasuszą”, dzięki czemu nie opadają i być może przetrwają nawet do Bożego Narodzenia.

Bazie włożone do wody najprawdopodobniej dosyć szybko zakwitną, pojawią się listki a następnie przekwitną i staną się żółte. Jeśli jednak komuś zależy na właśnie takim efekcie, może trzymać bazie w wodzie.

Sprawdź: Czy można zamrozić sałatkę jarzynową? Jak zamrozić sałatkę jarzynową?

Jak trzymać bazie w domu?

Bazie zazwyczaj wykorzystuje się jako dekorację na wielkanocny stół lub do koszyczka. Często jest także ważnym elementem naturalnej palmy, którą wierni zanoszą do kościoła z okazji Niedzieli Palmowej. Dlatego dla wielu jest jednem z najbardziej charakterystycznych symboli Wielkanocy. Jak już wyżej wspomniano bazie kotki najlepiej trzymać bez wody, wówczas przez długi czas będą prezentować się dobrze i w niezmienionej formie.

Inaczej rzecz wygląda w przypadku gałązek brzózki. Zdaniem specjalistów lepiej przechowywać je w wodzie, w temperaturze pokojowej, ponieważ dzięki temu szybko rozwiną się zielone listki.

Zobacz: Czym zastąpić zakwas do żurku? Podpowiadamy, jak zakwasić żurek

Rodzice pytają, czy bazie trzyma się w wodzie

Bazie w wodzie czy bez?

Najlepiej trzymać bazie bez wody, jeśli chcemy, żeby postały dłużej i zachowały niezmienioną formę. W wodzie zaczną kwitnąć, a następnie przekwitną i staną się żółte.

Czy bazie wstawia się do wody?

Można, ale wtedy nie postoją tak długo, ponieważ szybko zakwitną i przekwitną, stając się żółte. Jeśli zależy nam na tym, aby postały dłużej, najlepiej trzymać je bez wody.

Bazie kotki jak przechowywać?

Aby dłużej postały, bazie kotki powinny pozostać w wazonie bez wody.

Czy bazie kotki trzymać w wodzie?

Bazie kotki trzymane w wodzie zaczną wkrótce kwitnąć, a następnie staną się żółte i przekwitną. Jeśli chcemy, aby wytrzymały dłużej, w niezmienionej formie – należy trzymać je bez wody.

Dodaj komentarz

Wielkanoc

Robótki ręczne: Girlanda i zajączki wielkanocne

Wielkanoc to magiczny czas, który pozwala nie tylko na wspólne, rodzinne spędzenie czasu przy wielkanocnym śniadaniu. To również możliwość nawiązania większych więzi rodzinnych przy wspólnym tworzeniu dekoracji świątecznych. Wielkanocne robótki...

Czytaj dalej →
Życzenia, Wielkanoc

Wyjątkowe życzenia wielkanocne dla rodziców

Wielkanoc to najważniejsze święta dla wszystkich chrześcijan, ponieważ celebrują w ich trakcie misterium paschalne Chrystusa i wyrażają swoją wdzięczność za wszystkie jego łaski. Jednocześnie jest to również czas kojarzący się...

Czytaj dalej →
Cotygodniowy Łamacz Głowy

Cotygodniowy Łamacz Głowy #3 – Parking

Ostatni CŁG przysporzył niemałych kłopotów. Tylko kilka procent odpowiedzi było prawidłowych. Dziś zatem mamy coś prostego. W tej zagadce trzeba wykazać się refleksem i spostrzegawczością. Czekamy na komentarze z odpowiedziami....

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general