Czy bazie trzyma się w wodzie? Sprawdź, jak powinno się przechować bazie!

Bazie to rośliny, które stały się już nieodłącznym elementem świąt wielkanocnych, a także jednym z symboli rodzącej się na nowo przyrody. Z początkiem wiosny te puchate kwiatowe pąki pojawiają się na gałęziach wierzb i stają się jednym z pierwszych zwiastunów zmiany pór roku. Te niezwykłe rośliny pięknie prezentują się także w wazonie i od lat stanowią jedną z najbardziej charakterystycznych ozdób wiosennych. Często używa się ich także jako element palmy na Niedzielę Palmową, stąd nierozerwalnie kojarzą nam się również w Wielkanocą. Jak przechowywać bazie w domu? Czy bazie trzyma się w wodzie?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Bazie to jedna z najbardziej charakterystycznych wiosennych ozdób, która zwiastuje nadejście nowej pory roku/ Nierozerwalnie kojarzy się ze świętami wielkanocnymi, ponieważ używa się jej do robienia palm na Niedzielę Palmową.
  • Gałązki bazi lepiej trzymać w wazonie bez wody, ponieważ dłużej postoją.
  • Jeśli wstawimy je do wody szybko przekwitną i staną się żółte.

Czy bazie trzyma się w wodzie?

Widok puchatych pąków, zwanych potocznie baziami, kotkami, to jeden z pierwszych zwiastunów nadchodzącej wiosny. Pojawiają się w momencie, kiedy w powietrzu czuć już nieco cieplejsze powiewy wiatru i cała przyroda powoli zaczyna powracać do życia. Nic więc dziwnego, że kojarzą nam się tak pozytywnie i stały się poniekąd symbolem tej pory roku. Można je spotkać w każdym miejscu w Polsce – porastają bowiem niemal każdy gatunek wierzby rosnący w naszym kraju

Bazie to jednak nie tylko jedna z pierwszych oznak wiosny, ale także przeurocza ozdoba – kotki wstawione do wazonu czy jako element stroika stanowią piękną dekorację dla domu, szczególnie w okresie wielkanocnym. Często jednak problemem może stanowić kwestia przechowywania tej rośliny. Po zakupie niektórzy zastanawiają się, czy bazie powinny stać w wodzie – podobnie jak inne tego typu naturalne ozdoby. Okazuje się, że nie muszą.

Rośliny lubią wodę, ale bazie są inne. Chodzi o te po ścięciu. Gałązki bazi nie powinno się wstawiać do wody. Niech stoją suche w wazonie.Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Zobacz: Drugi dzień świąt wielkanocnych 2022. Czy trzeba iść do kościoła?

Bazie: jak przechowywać?

Sposób trzymania bazi w domu jest w gruncie rzeczy mocno uzależniony od tego, na czym nam zależy. Zdaniem ekspertów z zakresu botaniki zdecydowanie lepiej jest pozostawić je w wazonie bez wody, ponieważ będą wówczas cieszyć oko znacznie dłużej, ładnie się “zasuszą”, dzięki czemu nie opadają i być może przetrwają nawet do Bożego Narodzenia.

Bazie włożone do wody najprawdopodobniej dosyć szybko zakwitną, pojawią się listki a następnie przekwitną i staną się żółte. Jeśli jednak komuś zależy na właśnie takim efekcie, może trzymać bazie w wodzie.

Sprawdź: Czy można zamrozić sałatkę jarzynową? Jak zamrozić sałatkę jarzynową?

Jak trzymać bazie w domu?

Bazie zazwyczaj wykorzystuje się jako dekorację na wielkanocny stół lub do koszyczka. Często jest także ważnym elementem naturalnej palmy, którą wierni zanoszą do kościoła z okazji Niedzieli Palmowej. Dlatego dla wielu jest jednem z najbardziej charakterystycznych symboli Wielkanocy. Jak już wyżej wspomniano bazie kotki najlepiej trzymać bez wody, wówczas przez długi czas będą prezentować się dobrze i w niezmienionej formie.

Inaczej rzecz wygląda w przypadku gałązek brzózki. Zdaniem specjalistów lepiej przechowywać je w wodzie, w temperaturze pokojowej, ponieważ dzięki temu szybko rozwiną się zielone listki.

Zobacz: Czym zastąpić zakwas do żurku? Podpowiadamy, jak zakwasić żurek

Rodzice pytają, czy bazie trzyma się w wodzie

Bazie w wodzie czy bez?

Najlepiej trzymać bazie bez wody, jeśli chcemy, żeby postały dłużej i zachowały niezmienioną formę. W wodzie zaczną kwitnąć, a następnie przekwitną i staną się żółte.

Czy bazie wstawia się do wody?

Można, ale wtedy nie postoją tak długo, ponieważ szybko zakwitną i przekwitną, stając się żółte. Jeśli zależy nam na tym, aby postały dłużej, najlepiej trzymać je bez wody.

Bazie kotki jak przechowywać?

Aby dłużej postały, bazie kotki powinny pozostać w wazonie bez wody.

Czy bazie kotki trzymać w wodzie?

Bazie kotki trzymane w wodzie zaczną wkrótce kwitnąć, a następnie staną się żółte i przekwitną. Jeśli chcemy, aby wytrzymały dłużej, w niezmienionej formie – należy trzymać je bez wody.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo