Drugi dzień świąt wielkanocnych 2024. Czy trzeba iść do kościoła?

Wielkanoc to najważniejsze wydarzenie w kalendarzu liturgicznym dla wszystkich wiernych Kościoła Katolickiego. Chrześcijanie z całego świata celebrują w tym szczególnym czasie misterium paschalne Chrystusa, a więc jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie. Zgodnie z tradycją najważniejsze uroczystości przypadają na Niedzielę Wielkanocną. Obchody nie kończą się jednak w niedzielę, ale trwają również w Poniedziałek Wielkanocny. Drugi dzień świąt wielkanocnych – co to za święto? Czy w drugi dzień świąt wielkanocnych trzeba iść do kościoła?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Drugi dzień świąt wielkanocnych to Poniedziałek Wielkanocny, znany też jako Śmigus-Dyngus i lany poniedziałek.
  • Poniedziałek Wielkanocny to również pierwszy dzień Oktawy Wielkiej Nocy. Jeszcze przez 8 dni po Wielkanocy Kościół Katolicki celebruje cud zmartwychwstania, świętowanie Oktawy kończy się w Niedzielę Miłosierdzia Bożego.
  • Drugi dzień świąt nie jest świętem nakazanym, co oznacza, że wierni nie muszą uczestniczyć we mszy świętej.

Drugi dzień świąt wielkanocnych 2024: co to za święto?

Wielkanoc to święta o olbrzymim znaczeniu dla wszystkich chrześcijan na całym świecie. Najważniejsza z punktu widzenia tradycji jest Niedziela Wielkanocna, kiedy to wierni celebrują zmartwychwstanie Chrystusa. W wielu domach z tej okazji odbywa się uroczyste śniadanie, podczas którego rodzina zasiada wspólnie do stołu pełnego tradycyjnych potraw i dzieli się poświęconymi dzień wcześniej pokarmami z koszyczka. Tego dnia wierzący mają również obowiązek uczestniczenia w uroczystej mszy świętej.

Chociaż zdecydowanie najważniejszym momentem obchodów wielkanocnych jest właśnie Niedziela Zmartwychwstania, to okres świąteczny trwa dużo dłużej. W myśli wiary chrześcijańskiej, tajemnica i cud tego wydarzenia “nie mieści się” w jednym dniu. W związku z czym po niedzieli Kościół Katolicki rozpoczyna obchody Oktawy Wielkiej Nocy, podczas której przez 8 kolejnych dni wierni kontynuują celebrowanie zmartwychwstania pańskiego.

Dni oktawy Wielkanocy mają, podobnie jak Niedziela Zmartwychwstania, rangę uroczystości. Okres ośmiu dni traktowany jest jak jeden dzień, jako jedna uroczystość. Dlatego w oktawie Wielkanocy nie obowiązuje piątkowy post.

Drugi dzień świąt wielkanocnych, czy Poniedziałek Wielkanocny to pierwszy dzień Oktawy, która kończy się w Białą Niedzielę, określaną również jako Niedziela Miłosierdzia Bożego. Przez cały tydzień podczas mszy wspomina się o zmartwychwstaniu, odczytuje się z Ewangelii fragmenty dotyczące spotkań zmartwychwstałego Chrystusa “z Marią Magdaleną, z uczniami idącymi do Emaus, z uczniami nad jeziorem Genezaret”.

Z drugim dniem świąt wiąże się również mnóstwo obrzędów i zwyczajów, które mają swoje źródło jeszcze w kulturach pogańskich. Jednym z nich jest chyba najbardziej znany i powszechnie obchodzony Śmigus–Dyngus (znany także jako lany poniedziałek), kiedy to trwają zabawy polegające na wzajemnym polewaniem się wodą. W niektórych częściach Polski był to także dzień robienia rozmaitych psikusów sąsiadom.

W czasach przedchrześcijańskich tradycja polewania była najprawdopodobniej wyrazem radości po odejściu zimy. Oblanie wodą miało także stanowić symboliczne przebudzenie się przyrody do życia. Chrześcijaństwo dodało do tego zwyczaju oczyszczające znaczenie wody i Śmigus-Dyngus stał się jednym z nieodłącznych elementów Wielkanocy.

Sprawdź: Kiedy się je żurek wielkanocny?

Czy drugi dzień świąt wielkanocnych jest świętem obowiązkowym?

Kościół Katolicki wyróżnia kilkanaście świąt nakazanych – to kilka niezwykle ważnych uroczystości w kalendarzu liturgicznym. Zgodnie z zasadami w te dni wierni mają obowiązek uczestniczyć we mszy świętej i w miarę możliwości powstrzymać się od wykonywania prac niekoniecznych.

Obecnie w Polsce obowiązują następujące święta nakazane:

  • wszystkie niedziele
  • Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi – 1 stycznia
  • Uroczystość Objawienia Pańskiego – 6 stycznia
  • Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało) – czwartek po Uroczystości Trójcy Przenajświętszej (dokładnie 60 dni po Wielkanocy)
  • Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – 15 sierpnia
  • Uroczystość Wszystkich Świętych – 1 listopada
  • Uroczystość Narodzenia Pańskiego – 25 grudnia.

Drugi dzień świąt wielkanocnych nie jest zaliczany do świąt nakazanych, a więc nie jest to święto obowiązkowe.

Zobacz: Rzeżucha na Wielkanoc – kiedy i jak siać rzeżuchę wielkanocną?

Czy w drugi dzień świąt wielkanocnych trzeba iść do kościoła?

Jak już wyżej wspomniano, najważniejszym momentem świąt wielkanocnych jest Niedziela Zmartwychwstania i tego dnia – podobnie jak w każdą inną niedziele – wierni mają obowiązek uczestniczyć we mszy świętej. Jeśli zaś chodzi o Poniedziałek Wielkanocny, to katolicy nie muszą wówczas iść do kościoła, chociaż kapłani zachęcają do przybycia.

Chociaż takie uroczystości i święta, jak: Niepokalane Poczęcie, świętego Józefa, świętych Apostołów Piotra i Pawła, Matki Bożej Gromnicznej, Poniedziałek Wielkanocny, święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła (poniedziałek do Zesłaniu Ducha Świętego), świętego Szczepana, nie są świętami nakazanymi, to jednak zachęcamy wiernych, by zgodnie z wieloletnią tradycją brali wtedy udział w liturgii.List Episkopatu Polski z 21 października 2003 r.

Poniedziałek Wielkanocny – czy są otwarte sklepy?

Poniedziałek Wielkanocny to w Polsce dzień ustawowo wolny od pracy i szkoły. Tego dnia wszystkie instytucje, punkty usługowe, urzędy oraz sklepy i galerie handlowe pozostają zamknięte. Zakupy można zrobić wówczas na większości stacji benzynowych i w niektórych sklepach osiedlowych, jeśli za ladą stanie właściciel. Otwarte mogą być prawdopodobnie niektóre Żabki.

Zobacz: Zajączek Wielkanocny: Co symbolizuje? Kiedy przynosi prezenty?

Rodzice pytają o 2. dzień św. wielkanocnych

Co oznacza drugi dzień świąt wielkanocnych?

Poniedziałek Wielkanocny to pierwszy dzień Oktawy Wielkiej Nocy i jednocześnie zwyczaj zwany Śmigusem-dyngusem.

Dlaczego obchodzimy drugi dzień świąt wielkanocnych?

Zgodnie z tradycją chrześcijańską cud zmartwychwstania należy świętować dłużej niż tylko jeden dzień, dlatego cały tydzień po Niedzieli Wielkanocnej trwa Oktawa Wielkiej Nocy.

Jak nazywa się drugi dzień świąt wielkanocnych?

Poniedziałek Wielkanocny, znany także jako Śmigus-Dyngus lub Lany Poniedziałek.

Źródła:

Dodaj komentarz

Tata, Prawo, Rodzice

Urlop ojcowski: Czemu tak krótko?

Urlop ojcowski 2017: Zmiany, zmiany, zmiany Dziś rano odczytałem wiadomość na Facbooku od jednego z czytelników bloga, który poinformował mnie o zmianach w urlopach ojcowskich, które zaszły 2 stycznia 2016...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Ślub i wesele w niedzielę

Coraz częściej spotykam się wśród znajomych i nie tylko z przyjęciami weselnymi organizowanymi w niedzielę. Zaczęło mnie zastanawiać, czemu tak wzrosła ilość “niesobotnich” wesel i jakie są zalety oraz wady...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo