Wielkanoc to najważniejsze wydarzenie w kalendarzu liturgicznym dla wszystkich wiernych Kościoła Katolickiego. Chrześcijanie z całego świata celebrują w tym szczególnym czasie misterium paschalne Chrystusa, a więc jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie. Zgodnie z tradycją najważniejsze uroczystości przypadają na Niedzielę Wielkanocną. Obchody nie kończą się jednak w niedzielę, ale trwają również w Poniedziałek Wielkanocny. Drugi dzień świąt wielkanocnych – co to za święto? Czy w drugi dzień świąt wielkanocnych trzeba iść do kościoła?
Drugi dzień świąt wielkanocnych 2024: co to za święto?
Wielkanoc to święta o olbrzymim znaczeniu dla wszystkich chrześcijan na całym świecie. Najważniejsza z punktu widzenia tradycji jest Niedziela Wielkanocna, kiedy to wierni celebrują zmartwychwstanie Chrystusa. W wielu domach z tej okazji odbywa się uroczyste śniadanie, podczas którego rodzina zasiada wspólnie do stołu pełnego tradycyjnych potraw i dzieli się poświęconymi dzień wcześniej pokarmami z koszyczka. Tego dnia wierzący mają również obowiązek uczestniczenia w uroczystej mszy świętej.
Chociaż zdecydowanie najważniejszym momentem obchodów wielkanocnych jest właśnie Niedziela Zmartwychwstania, to okres świąteczny trwa dużo dłużej. W myśli wiary chrześcijańskiej, tajemnica i cud tego wydarzenia „nie mieści się” w jednym dniu. W związku z czym po niedzieli Kościół Katolicki rozpoczyna obchody Oktawy Wielkiej Nocy, podczas której przez 8 kolejnych dni wierni kontynuują celebrowanie zmartwychwstania pańskiego.
Dni oktawy Wielkanocy mają, podobnie jak Niedziela Zmartwychwstania, rangę uroczystości. Okres ośmiu dni traktowany jest jak jeden dzień, jako jedna uroczystość. Dlatego w oktawie Wielkanocy nie obowiązuje piątkowy post.
Drugi dzień świąt wielkanocnych, czy Poniedziałek Wielkanocny to pierwszy dzień Oktawy, która kończy się w Białą Niedzielę, określaną również jako Niedziela Miłosierdzia Bożego. Przez cały tydzień podczas mszy wspomina się o zmartwychwstaniu, odczytuje się z Ewangelii fragmenty dotyczące spotkań zmartwychwstałego Chrystusa „z Marią Magdaleną, z uczniami idącymi do Emaus, z uczniami nad jeziorem Genezaret”.
Z drugim dniem świąt wiąże się również mnóstwo obrzędów i zwyczajów, które mają swoje źródło jeszcze w kulturach pogańskich. Jednym z nich jest chyba najbardziej znany i powszechnie obchodzony Śmigus–Dyngus (znany także jako lany poniedziałek), kiedy to trwają zabawy polegające na wzajemnym polewaniem się wodą. W niektórych częściach Polski był to także dzień robienia rozmaitych psikusów sąsiadom.
W czasach przedchrześcijańskich tradycja polewania była najprawdopodobniej wyrazem radości po odejściu zimy. Oblanie wodą miało także stanowić symboliczne przebudzenie się przyrody do życia. Chrześcijaństwo dodało do tego zwyczaju oczyszczające znaczenie wody i Śmigus-Dyngus stał się jednym z nieodłącznych elementów Wielkanocy.
Sprawdź: Kiedy się je żurek wielkanocny?
Czy drugi dzień świąt wielkanocnych jest świętem obowiązkowym?
Kościół Katolicki wyróżnia kilkanaście świąt nakazanych – to kilka niezwykle ważnych uroczystości w kalendarzu liturgicznym. Zgodnie z zasadami w te dni wierni mają obowiązek uczestniczyć we mszy świętej i w miarę możliwości powstrzymać się od wykonywania prac niekoniecznych.
Obecnie w Polsce obowiązują następujące święta nakazane:
- wszystkie niedziele
- Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi – 1 stycznia
- Uroczystość Objawienia Pańskiego – 6 stycznia
- Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało) – czwartek po Uroczystości Trójcy Przenajświętszej (dokładnie 60 dni po Wielkanocy)
- Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – 15 sierpnia
- Uroczystość Wszystkich Świętych – 1 listopada
- Uroczystość Narodzenia Pańskiego – 25 grudnia.
Drugi dzień świąt wielkanocnych nie jest zaliczany do świąt nakazanych, a więc nie jest to święto obowiązkowe.
Zobacz: Rzeżucha na Wielkanoc – kiedy i jak siać rzeżuchę wielkanocną?
Czy w drugi dzień świąt wielkanocnych trzeba iść do kościoła?
Jak już wyżej wspomniano, najważniejszym momentem świąt wielkanocnych jest Niedziela Zmartwychwstania i tego dnia – podobnie jak w każdą inną niedziele – wierni mają obowiązek uczestniczyć we mszy świętej. Jeśli zaś chodzi o Poniedziałek Wielkanocny, to katolicy nie muszą wówczas iść do kościoła, chociaż kapłani zachęcają do przybycia.
Chociaż takie uroczystości i święta, jak: Niepokalane Poczęcie, świętego Józefa, świętych Apostołów Piotra i Pawła, Matki Bożej Gromnicznej, Poniedziałek Wielkanocny, święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła (poniedziałek do Zesłaniu Ducha Świętego), świętego Szczepana, nie są świętami nakazanymi, to jednak zachęcamy wiernych, by zgodnie z wieloletnią tradycją brali wtedy udział w liturgii.
List Episkopatu Polski z 21 października 2003 r.
Poniedziałek Wielkanocny – czy są otwarte sklepy?
Poniedziałek Wielkanocny to w Polsce dzień ustawowo wolny od pracy i szkoły. Tego dnia wszystkie instytucje, punkty usługowe, urzędy oraz sklepy i galerie handlowe pozostają zamknięte. Zakupy można zrobić wówczas na większości stacji benzynowych i w niektórych sklepach osiedlowych, jeśli za ladą stanie właściciel. Otwarte mogą być prawdopodobnie niektóre Żabki.
Zobacz: Zajączek Wielkanocny: Co symbolizuje? Kiedy przynosi prezenty?
Rodzice pytają o 2. dzień św. wielkanocnych
Poniedziałek Wielkanocny to pierwszy dzień Oktawy Wielkiej Nocy i jednocześnie zwyczaj zwany Śmigusem-dyngusem.
Zgodnie z tradycją chrześcijańską cud zmartwychwstania należy świętować dłużej niż tylko jeden dzień, dlatego cały tydzień po Niedzieli Wielkanocnej trwa Oktawa Wielkiej Nocy.
Poniedziałek Wielkanocny, znany także jako Śmigus-Dyngus lub Lany Poniedziałek.