Czy można zamrozić sałatkę jarzynową? Jak zamrozić sałatkę jarzynową?

Na Święta przygotowuje się zazwyczaj jedzenie w znacznie większych ilościach niż na co dzień. W związku z tym czasami zdarza się, że nie wszystko uda się zjeść. Szczególnie często niedojedzona pozostaje sałatka jarzynowa, która powstaje w iście hurtowych ilościach. Wrzucenie sałatki do zamrażalnika wydaje się kuszącą możliwością, bo dzięki temu zyskalibyśmy poczucie, że nie marnujemy żywności. Czy można zamrozić sałatkę jarzynową? Sprawdź, czy takie postępowanie jest dopuszczalne ze zdrowotnego punktu widzenia.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Możemy zamrozić sałatkę z jarzyn bez majonezu - będzie zapewne smakować nieco gorzej niż świeża, ale wciąż nadaje się do spożycia
  • Nie powinniśmy mrozić sałatki jarzynowej z majonezem - majonez nie nadaje się do przechowywania w chłodziarce.
  • Nie powinniśmy mrozić również sałatki jarzynowej z makaronem - makaron po rozmrożeniu ma tendencję do rozmiękania i utraty wszelkich walorów smakowych.

Czy można mrozić sałatkę jarzynową?

Mrożenie sałatki jarzynowej wydaje się rozwiązaniem prostym, tanim i wygodnym. Niestety, nie każda sałatka dobrze zniesie proces zamrażania. Można by wręcz powiedzieć, że wrzucanie tej potrawy do chłodziarki to wyjście ostateczne, stosowane jedynie przy wyjątkowych okazjach. 

Alternatywą dla mrożenia jest oczywiście wyćwiczenie się w przyrządzaniu takich porcji, jakie będziemy w stanie skonsumować w trakcie jednego posiłku. Wymaga to pewnej wprawy i przychodzi z czasem, skutecznie zmniejszając potrzebę korzystania z zamrażarki.

Zobacz też: Mrożenie pieczarek – Czy można mrozić pieczarki?

Czy można zamrozić sałatkę jarzynową z majonezem?

Najbardziej problematyczna okazuje się dla większości z nas sałatka jarzynowa mrożona z majonezem. Kuchenne doświadczenie uczy, że umieszczanie takiej potrawy w zamrażalniku absolutnie się nam nie przysłuży. W zamrożonym majonezie tworzą się kryształki lodu, więc przy rozmrażaniu zacznie się on rozwarstwiać. Wpłynie to bardzo negatywnie na jego konsystencję, co powinno być wystarczającą odpowiedzią na pytanie, czy można zamrozić sałatkę jarzynową.

Niektórzy przyznają skądinąd, że przynajmniej raz w życiu zdecydowali się na zamrażanie sałatki jarzynowej z majonezem. Dodanie świeżej porcji majonezu sprawiało ponoć, że przekąska znowu nadawała się do jedzenia. Ogólnie jednak nie poleca się tej metody na szerszą skalę.

Zobacz również: Rozmrażanie chleba – jak rozmrozić chleb w mikrofalówce lub piekarniku?

Czy można zamrozić sałatkę jarzynową bez majonezu?

W przypadku sałatek bez majonezu mrożenie jest już dopuszczalne, o ile dotyczy warzyw gotowanych. Jarzyny surowe źle znoszą przechowywanie w zamrażalniku, gdyż po rozmrożeniu wyglądają jak zgniłe. Przekłada się to również na walory smakowe… a raczej na ich brak. 

Najlepiej również powstrzymać się przed mrożeniem sałatek ziemniaczanych czy makaronowych, gdyż produkty te stracą swoją pierwotną konsystencję i smak. Ziemniaki stają się nieprzyjemnie suche, zaś makaron rozmięka. Przyrządzane z nich sałatki z pewnością nie będą już smaczne.

Zobacz również: Mrożenie kiełbasy – Czy można mrozić kiełbasę?

Mrożenie sałatki jarzynowej. Jak zamrozić sałatkę jarzynową?

Mrożenie sałatki warzywnej cieszy się dużą popularnością głównie dlatego, że jest alternatywą dla częstych wizyt w sklepie. Pokrojone składniki należy powrzucać do woreczków, wcześniej jednak wiele warzyw powinno przejść tzw. blanszowanie, czyli wrzucenie na ok. 2 minuty do wrzątku. Utrwali to ich smak i konsystencję.

Zobacz też: Rozmrażanie w piekarniku – Jak rozmrozić mięso, bułki chleb, kurczaka i rybę w piekarniku?

Rodzice pytają, czy sałatkę jarzynową można mrozić

Sałatka jarzynowa czy można zamrozić?

Mrożenie sałatki z majonezem nie jest wskazane, ponieważ zmienia on konsystencję i po rozmnożeniu rozwarstwia się. Same gotowane warzywa bez dodatku majonezu można zamrozić.

Czy można zamrozić sałatkę z majonezem?

Nie, nie jest to wskazane, ponieważ majonez traci w wyniku mrożenia na smaku i konsystencji. Sałatka stanie się wodnista i trudna do przełknięcia. 

Czy sałatkę warzywną można zamrozić?

Tak, chociaż wiele warzyw przed mrożeniem trzeba zblanszować, czyli włożyć do wrzątku na ok. 2 minuty. Zachowają dzięki temu swój smak i konsystencję. 

Czy można zamrozić sałatkę z makaronem?

Nie, nie poleca się tego robić. Makaron użyty do dowolnej potrawy po zamrożeniu rozmięka i traci smak. 

Czy sałatkę z majonezem można zamrozić?

Nie zaleca się mrożenia sałatki z dodatkiem majonezu, ponieważ po rozmrożeniu zmienia on konsystencję i nieprzyjemnie się rozwarstwia.

Dodaj komentarz

Noworodek, Rozrywka

Jak uspokoić płaczące dziecko?

Trafiłem dziś na film zatytułowany “A pediatrician shows you how to calm a crying baby”, czyli “Pediatra pokaże Ci jak uspokoić płaczące dziecko”. W jego opisie czytam, że pediatra, którego za...

Czytaj dalej →
Rozrywka

Problemy młodych rodziców

W ostatni piąteczek na naszym ołpen spejsie zasłyszałem ten oto rodzicielski suchar:   Przypomniał mi on wpis, który czytałem na jakimś blogu rodzicielskim. Wpis dotyczył rzeczy, które rodzice robią TYLKO przy pierwszym dziecku. Było...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo