Czy Dzień Nauczyciela 2021 jest dniem wolnym od nauki?

Zbliża się Dzień Edukacji Narodowej, popularnie nazywany Dniem Nauczyciela. Już 14 października w wszyscy nauczyciele w Polsce obchodzić będą swoje święto. Zazwyczaj z okazji tego wydarzenia w wielu szkołach organizuje się różne wyjątkowe uroczystości i atrakcje. Ale czy Dzień Nauczyciela jest dniem wolnym od nauki? Czy uczniowie tego dnia biorą udział w normalnych lekcjach?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • 14 października w całej Polsce obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej, czyli święto wszystkich pracowników oświaty.
  • Dzień Nauczyciela nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a więc szkoły nie są wtedy zamknięte.
  • Dzień Edukacji Narodowej jest jednak wolny od zajęć lekcyjnych, czyli tego dnia dzieci nie mają normalnych zajęć.
  • Uczniowie zazwyczaj tego dnia uczestniczą w specjalnych uroczystościach.

Dzień Edukacji Narodowej – czy jest wolny od lekcji?

Dzień Edukacji Narodowej, lepiej znany jak Dzień Nauczyciela, obchodzony jest co roku tradycyjnie 14 października. Ustanowiony jeszcze w latach 70. jako święto wszystkich pracowników oświaty na pamiątkę rocznicy powołania Komisji Edukacji Narodowej w 1773 roku. KEN to instytucja, którą współcześnie można by porównać do Ministerstwa Edukacji. Miała podobne kompetencje i obowiązki – np. układanie programów nauczania czy tworzenie podręczników.

Zobacz też: Kiedy jest Światowy Dzień Nauczyciela, a kiedy polski Dzień Edukacji Narodowej?

Czy z okazji święta oświaty w Polsce Dzień Nauczyciela jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych dla uczniów? Oficjalnie nie jest to data ustawowo wolna od pracy, czyli nie jest to święto narodowe (tak jak np. 11 listopada) – placówki oświaty nie są więc wtedy urzędowo zamknięte. Tego dnia jednak zazwyczaj w szkole nie odbywają się standardowe lekcje, a dzieci uczestniczą w specjalnych, uroczystych apelach lub występach artystycznych.

Czy Dzień Nauczyciela jest dniem wolnym od nauki w 2021?

Wielu rodziców i uczniów nie ma pewności, jakie dokładnie zasady obowiązują 14 października w polskich szkołach. Jak wynika z przepisów, nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy/szkoły, ale w art. 74 Karty Nauczyciela (czyli ustawie określającej prawa i obowiązki nauczycieli) czytamy, że jest dniem wolnym “od zajęć lekcyjnych”.

W dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych.Art. 74. – [Dzień Edukacji Narodowej] – Karta Nauczyciela.

Z tego zapisu wynika, że w szkołach tego dnia nie odbywają się zajęcia o charakterze dydaktycznym czy wychowawczym, takie jak na co dzień. Dzień Nauczyciela jest zatem dniem wolnym od nauki, ale nie jest całkowicie wolny od szkoły. Uczniowie z tej okazji, zamiast uczestniczyć w zwyczajnych lekcjach, biorą udział w różnorodnych aktywnościach organizowanych na terenie placówki, aby uczcić to święto – powinni więc być obecni tego dnia w szkole. Najczęściej organizowane są wtedy przeróżne imprezy okolicznościowe, apele, uroczyste akademie czy występy artystyczne i teatralne.

Źródła:

Dodaj komentarz

Ważne Okazje, Urodziny

Ile pieniędzy dać na 18 urodziny 2021?

Ile dać na 18 urodziny? Osiągnięcie pełnoletności to niezwykły czas w życiu każdego młodego człowieka. Wielu z nas miało zapewne nieraz dylemat, ile powinniśmy przeznaczyć na prezent dla solenizanta obchodzącego...

Czytaj dalej →
Atrakcje weselne

Prezenty dla gości weselnych

Coraz częściej Państwo Młodzi chcąc podziękować swoim gościom za przybycie na wesele i za dobrą zabawę ofiarowują im małe upominki. Jakie upominki dla gości weselnych? Prezentami dla gości zwykle są...

Czytaj dalej →
Pielęgnacja niemowląt

Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers?

Pod wpisem związanym z wyprawką umieszczonym na Facebooku wywołała się ciekawa dyskusja na temat pieluch. Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers? Iskrą zapalną dyskusji był fragment: Na polecenie znajomych korzystamy z Bierdonkowych...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general