Kalendarz przygotowań weselnych

Kalendarz przygotowań weselnych umożliwi Wam zorientowanie się kiedy, co i w jakiej kolejności powinniście załatwić. Tych rzeczy jest sporo, więc warto się z nim zapoznać!

18-12 miesięcy przed weselem

Zaręczyny, które tradycyjnie odbywają się podczas obiadu u przyszłej narzeczonej.
Spotkanie rodzin w celu ustalenia przybliżonej daty ślubu, liczby gości weselnych oraz omówienia spraw finansowych, w tym budżetu ślubnego.
Zacznijcie rozglądać się za salą weselną. Najbardziej oblegane sale często są zarezerwowane na rok a nawet 1,5 roku do przodu. Oferty znajdziecie w gazetach dotyczących ślubu, portalach internetowych oraz na targach ślubnych. Jeśli znajdziecie już odpowiednią salę, zarezerwujcie ją.
Warto zacząć przesłuchania orkiestry albo poszukiwania dja, ponieważ tak, jak w przypadku sal, również oni mają napięty grafik.

Reklama

4-5 miesięcy przed planowaną uroczystością

Rezerwacja daty ślubu w kościele. Przy tej okazji dowiedzcie się, jakie zwyczaje związane ze ślubem panują w danej parafii, przykładowo czy można rzucać ryżem albo pieniędzmi na szczęście? Czy można mieć własnego fotografa i kamerzystę? Czy podczas mszy ktoś może grać na skrzypcach?
Odbycie kursu nauk przedmałżeńskich. Kursy takie organizowane są w kościołach. Trzeba się liczyć z tym, że kurs może trwać ok. 2 miesięcy.
Zaprojektowanie zaproszeń. Zaproszenia możecie zamówić na stronach internetowych albo w sklepach.
Wybór świadków.
Wybór sukni dla panny młodej, szczególnie jeśli ma to być sukienka szyta na miarę, ponieważ czas oczekiwania to od trzech do nawet siedmiu miesięcy.
Jeśli musicie skorzystać z kredytu, zacznijcie załatwiać formalności w banku.
Skompletowanie niezbędnych dokumentów do podróży poślubnej (paszportów, wiz, badań lekarskich) oraz zamówienie wycieczki w biurze podróży.

Reklama

3 miesiące przed datą ślubu

Wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego w celu wyrobienia potrzebnych dokumentów.
W kościele należy spisać protokół ślubny i dać na zapowiedzi. Przed zapowiedziami należy iść do pierwszej spowiedzi przedślubenej.
Zamówienie sesji zdjęciowej u fotografa.
Zarezerwowanie terminu u kamerzysty.
Zamknięcie listy gości.
Zacznijcie powoli zapraszać gości. Jeśli planujecie duże wesele może się okazać, że nie zdążycie wszystkich zaprosić. Przyjęło się, że zaproszenia ślubne wręcza się osobiście.
Jeśli planujecie zatrudnić florystę, czas zacząć go szukać.

2 miesiące przed ślubem

Wybór i rezerwacja samochodu, którym pojedziecie do ślubu.
Należy wybrać i zamówić obrączki ślubne.
Wybierzcie i kupcie strój dla pana młodego.
Zorganizować spotkanie rodziców, aby mogli omówić szczegóły wesela i ślubu, w tym ułożyć menu, ustalić repertuar orkiestry.
Jeśli chcecie zapisać się na kurs tańca, właśnie nadszedł na to czas.

Miesiąc do trzech tygodni przed planowana uroczystością

Organizacja transportu dla gości: autokaru, który przewiezie ich z kościoła na wesele i busów, które później rozwiozą gości do domów albo w dogodne dla wszystkich miejsce. Jest to dosyć ważny element, ponieważ miejsce, w którym odbywa się przyjęcie jest często oddalone od centrum miasta i goście mogą mieć problemy z powrotem.
Ustalenie menu weselnego z kucharzem.
Ustalenie z wodzirejem lub orkiestrą planu uroczystości oraz omówienie przebiegu oczepin. Przed spotkaniem z nim zastanówcie się, do jakiej piosenki chcecie na początku zatańczyć.
Samochód może ubrać kwiaciarka. Trzeba się z nią umówić na około trzy tygodnie wcześniej. Tradycyjnie samochód ubierają świadkowie. Może być też przystrojony w wypożyczalni.
W Kościele macie zazwyczaj zapewnione bukiety przed ołtarzem. Dodatkowo można przystroić ławki. W tym celu należy zatrudnić florystykę.
Na temat dekoracji sali porozmawiajcie wcześniej z jej właścicielem. Prawdopodobnie za dopłatą zapewni wam dekorację kwiatami. Możecie również zatrudnić firmę, która za pomocą materiałów lub np. gry światła odmieni zwykłą salę weselną..
Nadszedł również czas na pierwszą przymiarkę sukni ślubnej. Jeśli nie zajdzie potrzeba wprowadzenia poprawek, będziesz mogła zabrać ją do domu!
Ostatnie konsultacje w kościele.
Wykonanie próbnego makijażu i fryzury.

1-2 tygodni przed ślubem

W wybranej kwiaciarni należy zamówić wiązankę ślubną, kwiaty dla świadkowej i do butonierki.
Ustalenie z kwiaciarką szczegółów dekoracji samochodu.
Ewentualne ustalenia odnośnie intercyzy.
Ostatnie wizyty i ustalenia w parafii, w której bierzecie ślub. Nie zapomnijcie porozmawiać z kościelnym i organistom! Jeśli wam to umknie, może się okazać, że będziecie brać ślub przy nie zapalonych światłach, bez czerwonego dywanu, a już na pewno bez muzyki!
Jeśli planujecie poprawiny, zastanówcie się, w co się na nie ubierzecie.
Zamówcie winietki na stoły. Ich wydrukowanie trwa ok. dwóch dni. Możecie też przygotować miłe upominki dla gości weselnych.

Na kilka dni przed ślubem potwierdźcie dokładną liczbę gości.

Dzień przed ślubem musicie odbyć drugą spowiedź przedślubną.

Reklama

Na jakim etapie naszego kalendarza przygotowań weselnych jesteście?

Sprawdź:  Kameralne przyjęcie weselne

Dodaj komentarz

Sukienki na wesele Suknie Ślubne
Sukienka na poprawiny
Sukienka na poprawiny powinna być elegancka, ale znacznie mniej szykowna od sukni ślubnej. Panna młoda musi się w niej przede wszystkim dobrze czuć. Poprawiny są imprezą, która zaczyna się po południu i
Czytaj dalej
Planowanie ślubu oraz wesela
Zaproszenie na ślub
Zaproszenie na ślub jest zapowiedzią tego, czego się może spodziewać podczas uroczystości. Powinno się wyróżniać, oddawać charakter narzeczonych, a najlepiej intrygować. Musi zachęcić gościa, by towarzyszył Wam w tym ważnym
Czytaj dalej
Planowanie ślubu oraz wesela
Co zamiast kwiatów na wesele?
Od kilku lat panuje moda na wręczanie różnych drobiazgów podczas składania Młodej Parze życzeń pod Kościołem, zamiast kwiatów. Przyznam szczerze, że bardzo mi się ta moda podoba. Nie jest tajemnicą,
Czytaj dalej
Planowanie ślubu oraz wesela
Jak przystroić dom Panny Młodej?
Przystrojenie domu Panny Młodej oraz ewentualnie Pana Młodego leży w kwestii świadków. Przynajmniej taka jest tradycja. Nie musimy się jej sztywno trzymać. Często zdarza się, że to sami zainteresowani, czyli
Czytaj dalej
Planowanie ślubu oraz wesela
Ciekawe pomysły na zaręczyny
Zanim nastąpi sakramentalne „tak” przed ołtarzem, zawiązują się tak zwane zaręczyny. Chłopak prosi swoją dziewczynę o rękę wręczając jej pierścionek zaręczynowy. Jest to część tradycji oraz bardzo ważny moment w
Czytaj dalej
Planowanie ślubu oraz wesela
Zaręczyny, oświadczyny i zmówiny
Czym są zaręczyny? Zmówiny przedślubne to spotkanie, na którym rodziny przyszłego małżeństwa omawiają szczegóły dotyczące m.in: terminu ślubu, wesela i spraw majątkowych. Uzgadniają pomiędzy sobą kwestie dotyczące przyszłego małżeństwa. Gdzie są organizowane zmówiny? Zmówiny
Czytaj dalej