Czy Komunia jest sakramentem i jest obowiązkowa? Znaczenie tej uroczystości w Kościele jest ogromne

I Komunia Święta to jedna z najważniejszych uroczystości na duchowej drodze każdego katolika. Przygotowania do niej trwają wiele miesięcy – zarówno od strony religijnej, jak i bardziej świeckiej. Oprócz mszy w kościele, tradycyjnie tego dnia odbywają się również przyjęcia komunijne w gronie rodziny. Wiele osób zastanawia się jednak nad znaczeniem tego wydarzenia i jak wytłumaczyć go najmłodszym. Czy Pierwsza Komunia jest sakramentem? Czy Komunia Święta jest obowiązkowa? Czym jest Pierwsza Komunia Święta?

Co to jest Komunia Święta? Czy Komunia jest sakramentem?

Pierwsza Komunia Święta to uroczystość, podczas której wierni (najczęściej w młodym wieku) po raz pierwszy przyjmują sakrament Eucharystii, czyli – zgodnie z dogmatem – ciało i krew Chrystusa pod postacią chleba i wina. Według tradycji religijnej Eucharystia została ustanowiona w trakcie Ostatniej Wieczerzy i jest jednym z etapów wtajemniczenia chrześcijańskiego. Komunia to jedna z nazw sakramentu, chociaż lepiej byłoby mówić o sakramencie Eucharystii, a o uroczystości I Komunii Świętej.

Samo słowo “komunia” pochodzi od łacińskiego communio, czyli „współdzielić”. Odnosi się do symbolicznego spotkania z Jezusem pod postacią Eucharystii. Sakrament wzmacnia wiarę i pogłębia relacje z Chrystusem, a także umożliwia uczestniczenie w pełni we wspólnocie Kościoła i liturgii.

Zobacz: Co życzyć dziecku na Komunię? Co powiedzieć przy wręczaniu prezentu? Najlepsze propozycje

Czy Pierwsza Komunia jest obowiązkowa?

Przyjęcie sakramentu Pierwszej Komunii Świętej nie jest obowiązkowe, chociaż z punktu widzenia osób wierzących niezwykle ważne. Nikt jednak nie może (i nie powinien) zmuszać dziecka do przystąpienia do Komunii. Konwencja o Prawach Dziecka zapewnia najmłodszym prawo do wolności religii i sumienia. Zmuszanie dziecka do wzięcia udziału w uroczystości może przynieść odwrotny skutek i spowodować całkowite zniechęcenie do Kościoła i spraw duchowych.

Sprawdź: Jak podpisać kopertę na komunię? Poradnik dla bliskich i gości

Czytelnicy pytają, czy Komunia to sakrament

Co to jest Komunia?

Komunia to sakrament Eucharystii, podczas którego wierni przyjmują ciało i krew Chrystusa pod postacią chleba i wina.

Komunia znaczenie słowa?

“Komunia” pochodzi od łacińskiego communio, czyli „współdzielić”.

Jak wytłumaczyć dziecku co to jest Komunia Święta?

Należy wyjaśnić, że jest to sakrament, który zbliża do Chrystusa oraz do całej wspólnoty Kościoła.

Neokomunikant co to znaczy?

Jest to osoba, która przystępuje po raz pierwszy w życiu do Komunii Świętej 

Dziecko komunijne inaczej?

Komunikant lub neokomunikant.

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo