Matura z języka polskiego co roku wzbudza wiele emocji, nawet wśród osób, które z systemem edukacji pożegnali się już lata temu. Tematy i utwory, które pojawiły się w arkuszu interesują wszystkich, nie tylko uczniów. W tym roku na egzaminie musieli zmierzyć się z więcej niż jedną lekturą obowiązkową. Jaka była lektura na maturze 2024?
Jaka lektura była na maturze 2024?
Przez wiele lat matura z języka polskiego była skonstruowana w taki sposób, że uczniowie musieli się wykazać szczególną znajomością właściwie jednej lektury z całej obowiązkowej listy. W części pisemnej mieli do przeczytania fragment utworu (np. „Lalki” lub „Dziadów”), a następnie na tej podstawie trzeba było stworzyć dłuższą wypowiedź argumentacyjną. Od 2023 roku egzamin wygląda już jednak nieco inaczej.
W zeszłym roku absolwenci szkół średni po raz pierwszy przystąpili do matury w nowej formule (zgodnej z programem 4-letnich liceów i 5-letnich techników). Egzamin z języka polskiego w nowym wydaniu został uzupełniony o dodatkowy test historycznoliteracki, czyli dotyczący treści i problematyki poszczególnych utworów oraz zagadnień związanych z epokami literackimi.
W trakcie rozwiązywania zadań maturzyści muszą zatem zmierzyć się z kilkoma lekturami obowiązkowymi. W tym roku w arkuszu pojawiły się m.in. „Dziady” cz. III, „Kordian”, „Pan Tadeusz”, „Potop” oraz „Przedwiośnie”.
Warto jednak dodać, że zdający, którzy przystępowali do matury w starej formule musieli stworzyć wypracowanie na podstawie „Dziadów” cz. III. Do tej samej lektury można było się również odwołać w jednym z tematów na egzaminie w nowej formule.
Zobacz: Błąd kardynalny na maturze ustnej. Czy za pomyłkę w lekturze obowiązkowej można nie zdać?
Jakie były tematy wypracowań na maturze z polskiego 2024?
Maturzyści mierzący się w tym roku z egzaminem w nowej formule mieli do wyboru dwa tematy.
- Bunt i jego konsekwencje dla człowieka.
- Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka?
W pracy musieli odnieść się do co najmniej jednej lektury obowiązkowej. W pierwszym temacie idealnie pasowały m.in. „Dziady” cz. III, a w drugim np. „Lalka”.
Sprawdź: Matura matematyka 2024 odpowiedzi. Sprawdź, czy poprawnie rozwiązałeś zadania!
Czytelnicy pytają o maturę z polskiego
Nie było jednej konkretnej lektury. Uczniowie musieli się wykazać znajomością m.in. „Potopu”, „Pana Tadeusza” czy „Kordiana”.
Pojawiły się zadania dotyczące m.in. „Pieśni o Rolandzie”, trenów Kochanowskiego, „Przedwiośnia”, „Dziadów” cz. III.