Jaka lektura była na maturze 2024? Uczniowie mieli niełatwe zadanie. Nowa formuła egzaminu może zaskoczyć

Matura z języka polskiego co roku wzbudza wiele emocji, nawet wśród osób, które z systemem edukacji pożegnali się już lata temu. Tematy i utwory, które pojawiły się w arkuszu interesują wszystkich, nie tylko uczniów. W tym roku na egzaminie musieli zmierzyć się z więcej niż jedną lekturą obowiązkową. Jaka była lektura na maturze 2024?

Jaka lektura była na maturze 2024?

Przez wiele lat matura z języka polskiego była skonstruowana w taki sposób, że uczniowie musieli się wykazać szczególną znajomością właściwie jednej lektury z całej obowiązkowej listy. W części pisemnej mieli do przeczytania fragment utworu (np. “Lalki” lub “Dziadów”), a następnie na tej podstawie trzeba było stworzyć dłuższą wypowiedź argumentacyjną. Od 2023 roku egzamin wygląda już jednak nieco inaczej.

W zeszłym roku absolwenci szkół średni po raz pierwszy przystąpili do matury w nowej formule (zgodnej z programem 4-letnich liceów i 5-letnich techników). Egzamin z języka polskiego w nowym wydaniu został uzupełniony o dodatkowy test historycznoliteracki, czyli dotyczący treści i problematyki poszczególnych utworów oraz zagadnień związanych z epokami literackimi.

W trakcie rozwiązywania zadań maturzyści muszą zatem zmierzyć się z kilkoma lekturami obowiązkowymi. W tym roku w arkuszu pojawiły się m.in. “Dziady” cz. III, “Kordian”, “Pan Tadeusz”, “Potop” oraz “Przedwiośnie”.

Warto jednak dodać, że zdający, którzy przystępowali do matury w starej formule musieli stworzyć wypracowanie na podstawie “Dziadów” cz. III. Do tej samej lektury można było się również odwołać w jednym z tematów na egzaminie w nowej formule.

Zobacz: Błąd kardynalny na maturze ustnej. Czy za pomyłkę w lekturze obowiązkowej można nie zdać?

Jakie były tematy wypracowań na maturze z polskiego 2024?

Maturzyści mierzący się w tym roku z egzaminem w nowej formule mieli do wyboru dwa tematy.

  1. Bunt i jego konsekwencje dla człowieka.
  2. Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka?

W pracy musieli odnieść się do co najmniej jednej lektury obowiązkowej. W pierwszym temacie idealnie pasowały m.in. “Dziady” cz. III, a w drugim np. “Lalka”.

Sprawdź: Matura matematyka 2024 odpowiedzi. Sprawdź, czy poprawnie rozwiązałeś zadania!

Czytelnicy pytają o maturę z polskiego

Jaka lektura matura 2024?

Nie było jednej konkretnej lektury. Uczniowie musieli się wykazać znajomością m.in. “Potopu”, “Pana Tadeusza” czy “Kordiana”.

Jaka książka była na maturze 2024?

Pojawiły się zadania dotyczące m.in. “Pieśni o Rolandzie”, trenów Kochanowskiego, “Przedwiośnia”, “Dziadów” cz. III.

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo