Czy L4 online wystawiane jest za darmo, czy należy za nie zapłacić? Przekonaj się!

Elektroniczne zwolnienie lekarskie (inaczej L4 online, e-zwolnienie, zwolnienie lekarskie przez Internet lub L4 internetowo) pozwala skorzystać z chorobowego bez konieczności udawania się na wizytę stacjonarną do lekarza. Czy da się uzyskać L4 online za darmo? Co jest potrzebne do jego wystawienia? Odpowiadamy na wiele ważnych pytań.

Jak działa elektroniczne zwolnienie lekarskie?

Elektroniczne zwolnienie lekarskie (inaczej e-zwolnienie, zwolnienie lekarskie przez Internet, L4 online lub też L4 internetowo) działa dokładnie tak samo jak klasyczne zwolnienie lekarskie, które jest wystawiane podczas wizyty stacjonarnej u lekarza. Zaświadczenie uzasadnia nieobecność pracownika w zakładzie pracy, potwierdza jego niezdolność do pracy przez określony czas z powodu choroby oraz stanowi podstawę do wypłaty zasiłku chorobowego.

Co jest potrzebne do wystawienia e-zwolnienia?

Aby skorzystać z e-zwolnienia, potrzebne są dane, takie jak:

  • NIP zakładu pracy,
  • numer PESEL pracownika.


Zwolnienie lekarskie przez Internet wymaga także, podobnie jak klasyczne L4, aby pracownik był objęty ubezpieczeniem chorobowym. W przypadku osób pracujących na podstawie umowy o pracę warunek ten jest spełniony automatycznie. Natomiast jeśli zainteresowany pracuje na podstawie umowy B2B, zlecenia lub o dzieło musi wykupić dobrowolnie ubezpieczenie chorobowe i opłacać składki z własnej kieszeni.

Kto wystawia L4 internetowo?

E-zwolnienia mogą być wystawiane przez lekarza dowolnej specjalności, podczas konsultacji przez telefon, czat lub video czat. Wiele podmiotów medycznych oferuje taką usługę. Elektroniczne zwolnienie lekarskie może wystawić także w imieniu lekarza asystent medyczny. Jak uzyskać L4 online? Najprostszy sposób to konsultacja na stronie L4online.pl. Platforma jest dostępna przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, natomiast proces wystawienia L4 online przez lekarza trwa około 5 minut.

Czy istnieje coś takiego jak L4 online za darmo?

Samo wystawienie e-zwolnienia nic nie kosztuje, to jednak nie oznacza, że można mieć L4 online za darmo. Tak jak podczas wizyty prywatnej u lekarza, tak za konsultację przez Internet lub za pośrednictwem telefonu także trzeba zapłacić. Cena wynosi około 50-100 złotych, w zależności od oferty danego podmiotu medycznego. W przypadku wspomnianej powyżej platformy L4online.pl koszt pierwszej wizyty u lekarza wynosi 99 złotych, natomiast każda kolejna konsultacja jest tańsza o 20%.

L4 internetowo — jak z niego skorzystać? Instrukcja krok po kroku

Jak uzyskać L4 internetowo? Oto przykładowa instrukcja, krok po kroku:

  • wybierz podmiot medyczny, który oferuje e-zwolnienia, odwiedź jego stronę internetową,
  • wypełnij znajdujący się na stronie internetowej podmiotu medycznego formularz. Podaj NIP pracodawcy i swoje dane, określ datę zachorowania, datę wnioskowanego powrotu do pracy oraz uzupełnij informacje na temat dolegliwości (przeznaczone dla lekarza),
  • uiść opłatę za konsultację z lekarzem,
  • poczekaj na kontakt w umówionym terminie oraz wystawienie L4 internetowo.

Zwolnienie lekarskie przez Internet — czy trzeba informować o nim pracodawcę?

Elektroniczne zwolnienie lekarskie jest wysłane automatycznie do pracodawcy oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Po jego wystawieniu nie ma zatem konieczności, aby udawać się do zakładu pracy z wydrukowanym zaświadczeniem. Mimo to, do obowiązków pracownika należy poinformowanie o nieobecności w zakładzie pracy (w dowolny sposób, np. telefonicznie).

Co pracodawca widzi na e-zwolnieniu?

Zwolnienie lekarskie przez Internet zawiera tylko te informacje, które są niezbędne do rozliczenia nieobecności pracownika w zakładzie pracy. Na e-zwolnieniu nie znajdziemy słownej informacji na temat przyczyny niezdolności do pracy ani kodu choroby. W przypadku, gdy L4 internetowo jest wystawiane z powodu ciąży, kobieta może zadecydować, czy umieszczać taką informację na dokumencie. Od niej będzie zależeć, czy otrzyma zasiłek chorobowy w wysokości 80%, czy 100% pensji.

Dodaj komentarz

Pielęgnacja niemowląt

Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers?

Pod wpisem związanym z wyprawką umieszczonym na Facebooku wywołała się ciekawa dyskusja na temat pieluch. Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers? Iskrą zapalną dyskusji był fragment: Na polecenie znajomych korzystamy z Bierdonkowych...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo