Pia – imię o wyjątkowym znaczeniu. Rozsławiła je mistrzyni Europy

Pia to niezwykle rzadkie imię dla dziewczynki, będzie więc idealną propozycją dla przyszłych rodziców, którzy chcą nazwać swoją córkę w oryginalny sposób. Wbrew pozorom imię to nie przyszło do nas w wyniku aktualnej mody, ale jest znane już od wieków. Teraz jednak może zdecydowanie zyskać na popularności. Wszystko za sprawą mistrzyni Europy. Co znaczy imię Pia?

Co to za imię “Pia”?

O imieniu Pia zrobiło się bardzo głośno, gdy jego posiadaczka – lekkoatletka Pia Skrzyszowska – zdobyła złoto w biegu na 100 metrów przez płotki podczas tegorocznych mistrzostw Europy w Monachium. Cała impreza okazała się dla polskiej kadry wyjątkowym sukcesem, ponieważ po raz pierwszy od niemal pół wieku zdobyliśmy aż tyle medali, kończąc zawody na 6. miejscu w klasyfikacji medalowej. Nic więc dziwnego, że o sportowcach, którzy osiągnęli największe triumfy mówi się teraz dosłownie wszędzie.

Pia Skrzyszowska przyciągnęła jednak uwagę nie tylko za sprawą swoich niezwykłych dokonań i zdolności, ale także z powodu dość nietypowego imienia. Chociaż dla niektórych może ono brzmieć egzotycznie, to jednak okazuje się, że jego pochodzenie jest nam kulturowo bliskie i kryje bardzo pozytywne znaczenie. Co więcej, dziewczynki były tak nazywane już kilkaset lat temu. Imię nigdy nie cieszyło się jednak zbyt dużą popularnością. W Polsce było wybierane przez rodziców nie więcej niż kilka, kilkanaście razy w roku. Teraz – za sprawą sukcesu naszej złotej zawodniczki – statystki mogą się jednak trochę zmienić.

Zobacz: Najdziwniejsze imiona dla dzieci 2022. Skąd rodzice wzięli takie pomysły?

Pia – znaczenie imienia

Znaczenie imienia tego oryginalnego jest również wyjątkowe. Pia oznacza bowiem “oddana, uczciwa, pobożna”. Jest to numerologiczna 8. Ponoć – jeśli wierzyć numerologii – kobiety noszące to imię charakteryzują się witalnością, siłą, a także niezwykłą wytrwałością w dążeniu do wyznaczonego celu. Jest to też osoba odpowiedzialna, pracowita i przede wszystkim sumiennie przykładająca się do swoich obowiązków. Kobietom o imieniu Pia można zaufać, chociaż zdarza się, że bywają porywcze i impulsywne.

Sprawdź: Staropolski “wojownik” wypadł z rankingu. To imię było bardzo popularne dla chłopców

Pochodzenie imienia Pia

Wbrew pozorom imię Pia nie przyszło do nas z zagranicy na fali najnowszej mody. Jego korzenie sięgają kilku wieków wstecz, wywodzi się bowiem od niezwykle starego, łacińskiego imienia Pius – jest jego żeńskim odpowiednikiem. Oznacza to, że imię narodziło się w europejskim kręgu kulturowym.

Zobacz: Najpopularniejsze imiona w Polsce 2022. Ranking może Cię zaskoczyć! Które imiona królują w zestawieniu?

Pia imię – odmiana

Jak to zwykle bywa w przypadku nietypowych imion, nazwisk czy nawet słów, problematyczna wydaje się odmiana przez przypadki. Nie inaczej jest w przypadku imienia Pia, które może powodować nieco komplikacji. Dlatego też poniżej prezentujemy tabelkę z podpowiedzią. Wystarczy raz zapoznać się ze schematem, aby w przyszłości nie mieć już kłopotów z podobnymi wyrazami.

przypadekliczba pojedynczaliczba mnoga
mianownik (kto? co?)PiaPie
dopełniacz (kogo? czego?)PiiPij
celownik (komu? czemu?PiiPiom
biernik (kogo? co?)PięPie
narzędnik (z kim? z czym?)PiąPiami
miejscownik (o kim? o czym?)PiiPiach
wołaczPioPie

Sprawdź: “To imię dla grzesznicy”. Reakcja księdza na bierzmowaniu zszokowała matkę

Rodzice pytają, co oznacza imię Pia

Pia imię zdrobnienie – jakie?

Pię można zdrabniać np. w ten sposób: Pijka, Pika, Piasia, Pipi, Piunia.

Pia – co to za imię?

Imię pochodzenia łacińskiego, żeński odpowiednik tradycyjnego imienia Pius.

Imię Pia znaczenie?

Oddana, uczciwa, pobożna.

Imię Pia pochodzenie?

Imię ma łacińskie pochodzenie.

Kiedy imieniny Pia?

19 stycznia.

Dodaj komentarz

Rozrywka

9 Księżniczek Disneya w roli mamy

Isaiah Keith Stephens na swoim Instagramie nazwał siebie Disney Mashup Guy. Nic więc dziwnego, że magazyn Cosmopolitan z okazji Dnia Matki poprosił go o przygotowanie grafik przedstawiających księżniczki (i jedną...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Błogosławieństwo rodziców

Błogosławieństwo od rodziców to jedna z najważniejszych tradycji w dniu ślubu dla osób, które są katolikami. Symbolizuje przekazanie przez rodziców tuż przed ślubem władzy rodzicielskiej mężowi kobiety i zgodę na...

Czytaj dalej →
Prezenty dla świadków

Jaki prezent zrobić świadkom na weselu?

Wesele to bardzo stresujący moment. Nie tylko młoda para ma dużo spraw na głowie, ale również i świadkowie wkładają mnóstwo swojej pracy, aby każdy element przyjęcia był jak najdokładniej dopracowany....

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo