Halloween a prawo i Kościół: Czy można obchodzić Halloween w Polsce 2022?

Halloween to tradycja, która przywędrowała do nas z krajów anglojęzycznych, szczególnie za pośrednictwem amerykańskiego kina. Z każdym rokiem coraz więcej chętnych uczestniczy w zabawie. Wciąż jednak Halloween wywołuje w Polsce sporo kontrowersji. Szczególnie negatywnie o tym zwyczaju wypowiadają się kościelni hierarchowie, a niektóre środowiska sugerują nawet zakaz świętowania. Czy można obchodzić Halloween w Polsce 2022? Czy Halloween jest zakazane w Polsce 2022?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Halloween to zwyczaj, który zyskuje coraz większą popularność w Polsce, ale wciąż budzi niemałe kontrowersje.
  • Szczególnie krytycznie wypowiadają się na ten tam hierarchowie Kościoła Katolickiego.
  • Jakiś czas temu do Sejmu wpłynęła petycja o prawne zakazanie obchodów Halloween, nie została jednak przyjęta i święto można spokojnie obchodzić.

Czy w Polsce można obchodzić Halloween 2022?

Halloween co roku świętowane jest pod koniec października, konkretnie 31. W 2022 roku wypada w poniedziałek. Zwyczaj wywodzi się prawdopodobnie z kultury celtyckiej i wiąże się z ich wierzeniami dotyczącymi przesilenia jesienno-zimowego. Obecnie stanowi znakomitą okazję do zabaw i imprez tematycznych, szczególnie atrakcyjnych dla dzieci i młodzieży, ponieważ towarzyszą im m.in. przebieranki i opowieści budzące grozę.

Zobacz: “Halloween jest szkodliwe dla dzieci” według Rzecznika Episkopatu.

Od lat zwyczaje halloweenowe budzą w Polsce spore kontrowersje i wywołują burzliwe dyskusje pomiędzy zwolennikami a przeciwnikami. Wyjątkowo krytycznie o tej tradycji wypowiadają się środowiska związane z Kościołem Katolickim, a także jego najwyżsi przedstawiciele. Głównym zarzutem i czynnikiem wywołującym dezaprobatę jest pogański charakter i pochodzenie święta. Kościelni hierarchowie zwracają uwagę, że jest tradycja obca naszej kulturze i nie powinniśmy jej kultywować, tym bardziej w okolicach Święta Zmarłych, które należy przeżywać w zadumie i modlitwie. Niektórzy twierdzą nawet, że halloweenowe zabawy mają związek z kultem szatana i powinny zostać zakazane. Czy zatem można obchodzić Halloween w Polsce 2022?

Zobacz: Zabawy na Halloween dla dzieci i nie tylko. Najlepsze atrakcje na imprezę z dreszczykiem!

Czy można chodzić na Halloween 2022?

Z mediów wciąż dochodzą do nas głosy krytycznie odnoszące się do Halloween, zwłaszcza w okresie poprzedzającym święto. Negatywne wypowiedzi padają nie tylko z ust przedstawicieli Kościoła, ale także czołowych polityków. Nic więc dziwnego, że część osób zastanawia się, czy można obchodzić Halloween w Polsce 2022. Tym bardziej, że jakiś czas temu do Sejmu wpłynęła petycja w sprawie zakazu tego święta. Uspokajamy zatem, że nie ma żadnego obowiązującego przepisu, który zakazywałby obchodów tradycji. Można zatem spokojnie brać w halloweenowych zabawach.

Jeśli zastanawiacie się także, czy można chodzić na Halloween 2022 i zbierać cukierki w domach sąsiadów, to w tej kwestii sprawa ma się analogicznie – nie istnieje prawo, które mogłoby tego zakazać. Nie oznacza to jednak, że nie można spotkać się z negatywnymi reakcjami, zwłaszcza ze strony bardziej konserwatywnych sąsiadów.

Do halloweenowych tradycji niezbyt przychylnie odnoszą się również władze niektórych miast. Najlepszym przykładem może być prezydent Siemianowic Śląskich Rafał Piech, który w wigilię Wszystkich Świętych postanowił zorganizować wydarzenie przeciwne do Halloween – Heaven Wins. Po ulicach miast zamiast duchów i kościotrupów mają się przechadzać ludzie przebrani za anioły, rozdający mieszkańcom cukierki. Oprócz tego w mieście mają mieć miejsce także różne atrakcje dla dzieci oraz pokazy filmowe.

Wokół nas tyle chaosu, lęku przed tym, co przyniesie kolejny dzień. Dlatego ruszamy z Heaven Wins (Niebo zwycięża), bardzo pozytywnym ogólnoświatowym wydarzeniem, które wychodzi z Siemianowic Śląskich. prezydent Siemianowic Śląskich Rafał Piech w swoim wpisie na Facebooku

Sprawdź: Jak wyciąć dynię?

Co to jest Halloween i kiedy wypada?

Specjaliści wskazują na dwa możliwe źródła Halloween. Może się wywodzić z rzymskiego święta na cześć Pompony, czyli bóstwa owoców i nasion. Według drugiej teorii tradycja obchodzenia Halloween wzięła swój początek z celtyckich świąt na powitanie zimy. Współczesne zwyczaje nie mają już jednak wiele wspólnego ze źródłem. Punktem wspólnym pozostaje tylko element grozy i straszenia. Kiedyś wierzono bowiem, że tego dnia zacierają granice z zaświatami i ziemię odwiedzają dusze zmarłych. Z tego powodu dzisiejszemu Halloween towarzyszą opowieści o duchach i seanse z horrorami. Największą atrakcję stanowią dla najmłodszych przebieranki i zabawa w “cukierek albo psikus” polegająca na pukaniu do drzwi sąsiadów i proszeniu o słodycze. W tym roku halloweenowe zwyczaje wypadają w poniedziałek, 31 października.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Zakupy dla niemowląt

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę Dziecko to niekończący się wydatek. Każdy rodzic chce dla dziecka wszystkiego co najlepsze. Producenci o tym wiedzą i często zawyżają ceny swoich produktów. Jak zatem...

Czytaj dalej →
Toasty weselne

Toasty weselne

Witam czytelników ponownie. Jak pisałam we wcześniejszych postach, wesele mojej siostry zbliża się wielkimi krokami (przyszła sobota) i wczoraj zaczęłam zastanawiać się na toastami weselnymi. Co prawda toasty najczęściej wznoszą...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo