Halloween a prawo i Kościół: Czy można obchodzić Halloween w Polsce 2021?

Halloween to tradycja, która przywędrowała do nas z krajów anglojęzycznych, szczególnie za pośrednictwem amerykańskiego kina. Z każdym rokiem coraz więcej chętnych uczestniczy w zabawie. Wciąż jednak Halloween wywołuje w Polsce sporo kontrowersji. Szczególnie negatywnie o tym zwyczaju wypowiadają się kościelni hierarchowie, a niektóre środowiska sugerują nawet zakaz świętowania. Czy można obchodzić Halloween w Polsce 2021?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Halloween to zwyczaj, który zyskuje coraz większą popularność w Polsce, ale wciąż budzi niemałe kontrowersje.
  • Szczególnie krytycznie wypowiadają się na ten tam hierarchowie Kościoła Katolickiego.
  • Jakiś czas temu do Sejmu wpłynęła petycja o prawne zakazanie obchodów Halloween, nie została jednak przyjęta i święto można spokojnie obchodzić.

Czy można obchodzić Halloween w Polsce 2021?

Halloween co roku świętowane jest pod koniec października, konkretnie 31. W 2021 roku wypada w niedzielę. Zwyczaj wywodzi się prawdopodobnie z kultury celtyckiej i wiąże się z ich wierzeniami dotyczącymi przesilenia jesienno-zimowego. Obecnie stanowi znakomitą okazję do zabaw i imprez tematycznych, szczególnie atrakcyjnych dla dzieci i młodzieży, ponieważ towarzyszą im m.in. przebieranki i opowieści budzące grozę.

Zobacz: “Halloween jest szkodliwe dla dzieci” według Rzecznika Episkopatu.

Od lat zwyczaje halloweenowe budzą w Polsce spore kontrowersje i wywołują burzliwe dyskusje pomiędzy zwolennikami a przeciwnikami. Wyjątkowo krytycznie o tej tradycji wypowiadają się środowiska związane z Kościołem Katolickim, a także jego najwyżsi przedstawiciele. Głównym zarzutem i czynnikiem wywołującym dezaprobatę jest pogański charakter i pochodzenie święta. Kościelni hierarchowie zwracają uwagę, że jest tradycja obca naszej kulturze i nie powinniśmy jej kultywować, tym bardziej w okolicach Święta Zmarłych, które należy przeżywać w zadumie i modlitwie. Niektórzy twierdzą nawet, że halloweenowe zabawy mają związek z kultem szatana i powinny zostać zakazane. Czy zatem można obchodzić Halloween w Polsce 2021?

Halloween w Polsce jest zakazane?

Z mediów wciąż dochodzą do nas głosy krytycznie odnoszące się do Halloween, zwłaszcza w okresie poprzedzającym święto. Negatywne wypowiedzi padają nie tylko z ust przedstawicieli Kościoła, ale także czołowych polityków. Nic więc dziwnego, że część osób zastanawia się, czy można obchodzić Halloween w Polsce 2021. Tym bardziej, że jakiś czas temu do Sejmu wpłynęła petycja w sprawie zakazu tego święta. Uspokajamy zatem, że nie ma żadnego obowiązującego przepisu, który zakazywałby obchodów tradycji. Można zatem spokojnie brać w halloweenowych zabawach.

Sprawdź: Jak wyciąć dynię?

Jeśli zastanawiacie się także, czy można chodzić na Halloween 2021 i zbierać cukierki w domach sąsiadów, to w tej kwestii sprawa ma się analogicznie – nie istnieje prawo, które mogłoby tego zakazać.

Co to jest Halloween i kiedy wypada?

Specjaliści wskazują na dwa możliwe źródła Halloween. Może się wywodzić z rzymskiego święta na cześć Pompony, czyli bóstwa owoców i nasion. Według drugiej teorii tradycja obchodzenia Halloween wzięła swój początek z celtyckich świąt na powitanie zimy. Współczesne zwyczaje nie mają już jednak wiele wspólnego ze źródłem. Punktem wspólnym pozostaje tylko element grozy i straszenia. Kiedyś wierzono bowiem, że tego dnia zacierają granice z zaświatami i ziemię odwiedzają dusze zmarłych. Z tego powodu dzisiejszemu Halloween towarzyszą opowieści o duchach i seanse z horrorami. Największą atrakcję stanowią dla najmłodszych przebieranki i zabawa w “cukierek albo psikus” polegająca na pukaniu do drzwi sąsiadów i proszeniu o słodycze. W tym roku halloweenowe zwyczaje wypadają w niedzielę, 31 października.

Dodaj komentarz

Ważne Okazje

Dzień Postaci z Bajek

Światowy Dzień Postaci z Bajek jest obchodzony co roku 5 września oraz 5 listopada. Jest to dzień, w którym w wielu szkołach i przedszkolach organizowane są zabawy i gry, podczas...

Czytaj dalej →
Ważne Okazje

Międzynarodowy Dzień Pocałunku

Chyba nikt nie zaprzeczy, że całowanie osób, które lubimy i kochamy jest jedną z najprzyjemniejszych rzeczy na świecie. Do tego stopnia, że ustanowiono nawet specjalny dzień na świętowanie tej przyjemnej...

Czytaj dalej →
Ważne Okazje

Pomysły na Mikołajki

Mikołajki klasowe to chyba jedna z najmilszych tradycji szkolnych, które odbywają się corocznie we wszystkich szkołach – od podstawówek po szkoły średnie. To świetna idea, która integruje dzieci i zapewnia...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general