Strój na Halloween dla dzieci: jak zrobić samemu?

Przebieranki to jeden z najpopularniejszych zwyczajów związanych z Halloween. Przepadają za nim szczególnie dzieci, które uwielbiają wymyślne, magiczne kostiumy. Co roku jednak powraca problem, jakie przebranie wybrać i jak je przygotować. Wymyślanie, projektowanie i tworzenie też może być dobrą zabawą. Sprawdź, jak zrobić samemu strój na Halloween dla dzieci. Propozycje na domowe przebranie na Halloween.

Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Halloween 2021 już wkrótce, 31 października.
 • Większość dzieci najbardziej nie może się doczekać przebieranek. Tego wieczoru można stać się, kim chcemy - wróżką, czarownicą, księżniczką, piratem czy superbohaterem.
 • Nie ma żadnych wytycznych, co do stroju na Halloween. Najbardziej popularne są postacie z horrorów, ale można także przebrać się za ulubioną postać z bajki albo filmu.
 • Do tworzenia kostiumu warto zaangażować dziecko, aby rozwijało wyobraźnię, kreatywność i pomysłowość.

Kostiumy na Halloween dla dzieci

Wiele dzieci z niecierpliwością czeka na Halloween. Jest to święto, które oferuje szczególnie dużo interesujących atrakcji i ciekawych zabaw dla najmłodszych. Jedną z nich są zdecydowanie przebieranki. Obok wyżłobionej dyni to właśnie przeróżne fantazyjne kostiumy stanowią nieodłączny element tej tradycji i od razu przychodzą nam na myśl, gdy mówimy o Halloween. Poza tym tego dnia organizuje się różnego rodzaju gry i zabawy.

Sprawdź: Wielkie odliczanie do Halloween 2021

Wybór i przygotowanie odpowiedniego halloweenowego stroju to nie lada wyzwanie, zwłaszcza dla rodziców. W niejednym domu co roku pojawia się problem z wymyśleniem oryginalnego przebrania lub zwyczajnie brakuje czasu na realizację tematu. W takiej sytuacji można udać się do wypożyczalni i skorzystać z gotowego kostiumu. Nie zawsze jednak oferta jest zadowalająca, a często w okolicach Halloween wszystkie najlepsze propozycje są już zarezerwowane. Poza tym generuje do dodatkowe koszty. Warto więc wypróbować własne talenty artystyczne i zrobić strój na Halloween dla dzieci samemu.

Tworzenie halloweenowych kostiumów nie powinno przyprawiać o ból głowy. Spróbujcie wykorzystać tę okoliczność jako okazję do wspaniałej wspólnej zabawy. Jeśli przygotowujemy przebranie dla dziecka, warto zaangażować go w proces twórczy. Razem możecie nie tylko ćwiczyć i rozwijać umiejętności manualne i artystyczne, ale także kreatywność i pomysłowość – dobra zabawa przy takiej pracy gwarantowana. W dodatku satysfakcji z własnoręcznie stworzonego kostiumu nie da się niczym zastąpić. Poniżej odnajdziesz parę wskazówek, jak ubrać dziecko na Halloween oraz jak zrobić samemu strój dla dzieci.

Sprawdź: Czy 2 listopada jest dniem wolnym od szkoły i pracy?

Jak przebrać dziecko na Halloween domowym sposobem?

Podczas przygotowywania halloweenowego kostiumu warto pamiętać, że ogranicza nas w zasadzie tylko wyobraźnia. Nie istnieją bowiem żadne wytyczne dotyczące przebierania się. Tak naprawdę jedyną obowiązującą zasadą jest całkowita dowolność i różnorodność. Nie trzeba koniecznie szykować strojów przedstawiających postacie z filmów grozy, chociaż one z pewnością cieszą się największą popularnością. Równie dobrze można się jednak przebrać za kogokolwiek i cokolwiek: od zjaw i duchów, przez fantastyczne postaci z bajek, aż po zwierzęta czy nawet owoce. Najważniejsze, żeby dziecko czuło się komfortowo w swoim stroju.

Zobacz: Bajki na Halloween dla dzieci. Najciekawsze pomysły na seans dla całej rodziny

Jeśli planujemy stworzenie stroju domowym sposobem, warto przygotować i zaopatrzyć się w kilka rzeczy, które mogą się przydać, np.

 • farbki do malowania twarzy,
 • akcesoria do makijażu,
 • farby do tkanin,
 • zmywalne tatuaże, stare, nienoszone ubrania,
 • kawałki materiału (np. stare obrusy, zasłony, prześcieradła),
 • nożyczki, klej,
 • kolorowy papier,
 • bibułę,
 • nici i igły,
 • zmywalne spraye do włosów.

W niektórych sklepach tuż przed Halloween można dostać sztuczną krew oraz wymyśle peruki, które również mogą się przydać do przygotowania stroju. W zależności od tego, jaki konkretnie kostium zamierzamy zrobić, można dokupić odpowiednie dodatki, np. dla wampira lub wilkołaka będą to kły (również można odnaleźć je często w supermarketach w okolicach Halloween lub zamówić przez internet). Do wykonania niektórych przebrań może przydać się także kolorowy tiul. Wśród innych halloweenowych ciekawych gadżetów, które można znaleźć w sklepach są m.in. sztuczna pajęczyna, sztuczne robaki, pająki, różnego rodzaju maski i opaski.

Stroje na Halloween: jak zrobić?

Przed rozpoczęciem pracy dokładnie omów z dzieckiem, kim chciałby się stać 31 października i w jaki sposób wyobraża sobie swoje przebranie. Od tego zależy w jakie materiały i dodatki będziecie musieli się wyposażyć. Poniżej znajdziesz kilka najpopularniejszych propozycji na domowy strój na Halloween dla dzieci oraz takich, które z łatwością wykonacie razem.

Sprawdź: Piosenki na Halloween dla dzieci [straszne, po angielsku]

Strój dyni

Aby przygotować kostium przypominający dynię, przede wszystkim trzeba przygotować materiał w kolorze pomarańczowym. Jeśli to strój dla dziewczynki, najlepiej ubrać się w pomarańczową spódniczkę (jeżeli takiej nie mamy, to można zszyć w odpowiedni sposób kawałek materiału o takiej barwie). Do tego przyda się także stara nieużywana pomarańczowa koszulka, na której naszyjemy lub namalujemy charakterystyczną dla halloweenowej dyni uśmiech. Najważniejszym i najbardziej spektakularnym elementem tego przebrania będzie jednak makijaż. Twarzy dziecka za pomocą specjalnie do tego przeznaczonych farbek malujemy na pomarańczowo, a następnie czarnym kolorem dorysowujemy wokół ust, nosa i oczu typowe dla wyżłobionej dyni kształty.

Strój na Halloween: kościotrup

To bardzo łatwa do wykonania propozycja. Wystarczy przygotować dwie stare, nieużywane koszulki, jedną w kolorze białym, a drugą w czarnym. W czarnej wycinamy otwory przypominające kształtem żebra. Następnie zakładamy najpierw biały, a na niego czarny T-shirt. Jeśli dysponujemy starymi legginsami, możemy je także wykorzystać i namalować farbami kształty imitujące kości nóg. Całości dopełni makijaż twarzy, który powinien przypominać czaszkę kościotrupa (czyli wykorzystamy białą i czarną farbkę do twarzy).

Strój na Halloween: duch/upiór

Strój ducha na Halloween dla dzieci to chyba najbardziej rozpowszechniony pomysł na przebieranki. Tutaj nie trzeba zbyt dużo kombinować. Wystarczy użyć starego, białego prześcieradła lub obrusa, w którym wycinamy otwory na oczy i usta. Można także zrobić dziury na ręce, aby kostium wygodniej się nosiło. Warto ubrać pod spód białą bluzkę, najlepiej z długim rękawem, aby nie rzucał się w oczy inny kolor. Elementy twarzy widoczne przez otwory także można pomalować na biało dla lepszego efektu. Do tego można wyposażyć się w białe rękawiczki, a włosy można pokryć zmywalnym sprayem w kolorze białym lub szarym. Przerażający efekt gwarantowany.

Strój na Halloween: zombie

Do zrobienia tego stroju na Halloween domowym sposobem może przydać się zakupienie sztucznej krwi i kilka starych ubrań. Poszczególne elementy ubioru należy poniszczyć i postrzępić w taki sposób, aby wyglądały na zupełnie zdewastowane. Można je dodatkowo w niektórych miejscach pobrudzić, ubłocić i wysmarować sztuczną krwią lub czerwoną farbą. Na koniec potrzebny będzie odpowiedni makijaż. Za pomocą waty, kleju (odpowiedniego dla wrażliwej skóry dziecka, a nie zwykłego!) i sztucznej krwi można spróbować porobić na ciele i twarzy “rany”.

Strój na Halloween: wróżka

Strój na Halloween dla dzieci, który na pewno sprawdzi się szczególnie dla dziewczynek, to oczywiście wróżka. Do przygotowania przyda się nieużywane ubranie, a także trochę tiulu. Ważne, żeby kostium był w jasnych, najlepiej pastelowych kolorach. Starą spódniczkę obszywamy tiulem, a do tego dopieramy bluzkę, którą można ozdobić brokatem, np. w sprayu. Jeśli chcemy, można dla lepszego efektu dokupić zakładane skrzydła oraz jako rekwizyt różdżkę. Tutaj również przyda się odpowiedni, magiczny makijaż. We włosy można wpleść kwiatki lub założyć ozdobę przypominającą tiarę.

Strój na Halloween: pająk

Aby na Halloween zrobić samemu dla dzieci strój pająka należy przygotować czarne legginsy, starą czarną bluzkę, koniecznie z długim rękawem. Do tego potrzebne będą kawałek czarnego materiały, igła, nożyczki, czarna włóczka, czarny marker oraz wypełnienie (np. ze starej poduszki). Dla ułatwienia pracy warto skorzystać z maszyny do szycia. Poniżej znajdziesz dokładny film instruktażowy, zrobić strój pająka domowym sposobem.

Jak zrobić strój na Halloween dla dzieci?

Aby zrobić oryginalny strój na Halloween dla dzieci, potrzeba wyłącznie odrobiny wyobraźni, dobrych chęci i trochę zaangażowania. Oczywiście co roku największe zainteresowanie będą budzić stroje związane z upiornymi opowieściami. Poza powyższymi propozycjami można przebrać dziecko także np. za batmana czy nietoperza (tutaj wystarczy mnóstwo czarnego materiału i odpowiednia maska na twarzy).

Zobacz: Halloween a prawo i Kościół: Czy można obchodzić Halloween w Polsce 2021?

Oprócz strasznych postaci dzieciaki mogą przebierać się także m.in. za postaci z ulubionych bajek lub książek. Dziewczynkom mogą się spodobać pomysły na stroje inspirowane księżniczkami Disneya. Chłopcy mogą chcieć stać się tego wieczoru np. superbohaterami lub piratami. Chociaż oczywiście każdy może się przebrać za co tylko chce, liczy się przede wszystkim indywidualność i dobra zabawa.

Straszne stroje na Halloween dla dzieci

Straszne kostiumy na Halloween nigdy jednak nie wyjdą z mody i zawsze będą trafionym pomysłem. Święto to kojarzy nam się przede wszystkim z dreszczykiem grozy, przerażającymi opowieściami o duchach i budzącą strach atmosferą. Dlatego poniższe trzy propozycje na strój na Halloween dla dzieci, czyli wampir, mumia oraz czarownica to pomysły uniwersalne. Dowiedz się, jak te przebrania zrobić samemu w domowym sposobem.

Strój wampira: jak zrobić samemu?

Do przygotowania stroju wampira przyda nam się spory kawałek czarnego materiału, z którego wykonamy wampirzą pelerynę z kołnierzem, wiązaną pod szyją. Do tego oczywiście charakterystyczne wampirze kły (można je kupić lub zrobić samemu, jak w poniższym filmie). Jeśli chcemy zrobić z naszego dziecka małego Draculę, trzeba ubrać go w białą koszulę oraz czarne spodnie, a podszewkę peleryny można wyszyć czerwonym materiałem. Całości dopełni oczywiście odpowiedni makijaż. Wampiry charakteryzują się upiornie bladą twarzą, można więc dziecku nałożyć na twarz bardzo jasną farbkę lub jasny puder, a oczy obrysować czarną kredką. Do tego na usta nałożyć szminkę w krwiście czerwonym odcieniu. Dla efektu można też dołożyć sztuczną krew i namalować nią strugę krwi spływającą z ust (można też użyć czerwonej farbki).

Przebranie mumia dla dzieci

Aby zrobić samemu strój na Halloween dla dziecka w postaci mumii, wystarczy zakupić dużą ilość bandaży. Dla lepszego efektu można spróbować “ubrudzić go” w herbacie tak, aby sprawiał wrażenie starego i zniszczonego. Następnie należy przejść do wiązania bandaży na ciele. Im więcej ich użyjesz, tym trwalszy uzyskasz efekt. Warto na bieżąco sprawdzać, czy całość się trzyma i w razie czego za pomocą igły i nici przyszywać do siebie niektóre elementy, aby kostium wytrzymał całą zabawę.

Jak zrobić strój czarownicy dla dziewczynki?

Jeśli chcemy zrobić na Halloween strój czarownicy dla dziewczynki, przyda nam się spódnica, najlepiej nieco dłuższa, którą ozdobimy tiulem w kolorze czarnym. Do tego przyda się także spory kawałek czarnego materiału do wykonania peleryny. Dla kontrastu można założyć kolorowe, wzorzyste rajstopy. Charakterystycznymi rekwizytami czarownicy są spiczasty kapelusz, miotła i różdżka. W poniższym filmie znajdziesz wskazówki, jak samemu zrobić kapelusz czarownicy.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Błogosławieństwo rodziców

Błogosławieństwo od rodziców to jedna z najważniejszych tradycji w dniu ślubu dla osób, które są katolikami. Symbolizuje przekazanie przez rodziców tuż przed ślubem władzy rodzicielskiej mężowi kobiety i zgodę na...

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę Dziecko to niekończący się wydatek. Każdy rodzic chce dla dziecka wszystkiego co najlepsze. Producenci o tym wiedzą i często zawyżają ceny swoich produktów. Jak zatem...

Czytaj dalej →
Szczepienia

Kalendarz szczepień + analiza SWOT

We wpisie o wizycie pielęgniarki środowiskowej wspomniałem o szczepieniach dla niemowląt i wyborze programu, który nas czeka.   Trzy programy szczepień dla dzieci W czasie swojej wizyty pielęgniarka pokazała nam...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo