Wielkie odliczanie do Halloween 2021: Kiedy jest Halloween w 2021?

Halloween obchodzone jest tradycyjnie pod koniec października. 31 października rozpoczyna się świętowanie, zwykle połączone z przebierankami, imprezami i różnymi zabawami. Szczególną popularnością cieszy się w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Irlandii i Kanadzie. W Polsce znane jest stosunkowo krótko, ale z roku na rok cieszy się coraz większym powodzeniem. Kiedy jest Halloween 2021? Poznaj nasze pomysły na zabawy dla dzieci.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Halloween 2021 przypada w niedzielę 31 października.
  • Obchody halloweenowe szczególnie hucznie odbywają się w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii oraz Irlandii.
  • Do najbardziej znanych zwyczajów należą przebieranki oraz zabawa w cukierek albo psikus.
  • Korzenie tradycji Halloween nie są jasne. Najprawdopodobniej wywodzą się z wierzeń celtyckich.

Odliczanie do Halloween 2021

Halloween 2021 zbliża się wielkimi krokami. Jak co roku, wiele osób planuje z tej okazji specjalne wyjścia ze znajomymi lub tematyczne imprezy w domu. W zabawach związanych z tym świętem szczególnie chętnie biorą udział dzieci, ponieważ mnóstwo halloweenowych zwyczajów jest dla nich wyjątkowo atrakcyjna. Chociaż w Polsce nie jest to jeszcze bardzo rozpowszechniona tradycja, to jednak z każdym rokiem zyskuje coraz większą popularność i angażuje kolejnych chętnych do zabawy.

Zobacz: Pomysł na prezent dla nauczyciela.

Kiedy dokładnie obchodzimy Halloween? Zwyczajowo świętowanie przypada na 31 października, czyli ostatni wieczór miesiące. Najczęściej rozpoczyna się już po zmroku i trwa do późnych godzin wieczornych, a czasem nawet nocnych. W tym roku dzień ten wypada w niedzielę, a zatem prawdopodobnie większość halloweenowych imprez organizowana będzie w sobotę.

Najbardziej znaną halloweenową tradycją są oczywiście przebieranki. Uczestnicy zabawy najchętniej wybierają kostiumy związane z różnymi fantastycznymi, przerażającymi postaciami, np. wampirami, wilkołakami czy kościotrupami. Nie trzeba jednak koniecznie przebierać się za bohatera horroru, można zdecydować się także coś bardziej uroczego, np. na strój wróżki, elfa czy jakiegoś zwierzątka.

Co to jest halloween? Najbardziej znane halloweenowe zwyczaje

Korzenie Halloween nie są do końca znane. Podejrzewa się, że może mieć związek z rzymskim świętem na cześć bóstwa owoców i nasion, zwanej Pomponą. Druga z hipotez zakłada, że halloweenowe tradycje wywodzą się z celtyckich celebracji na powitanie zimy. Obchody z okazji zakończenia przełomu jesieni i zimy odbywały się w Europie – na terenach Irlandii znane jako Samhain („koniec lata”), w Walii z kolei występowały pod nazwą Nos Galan Gaeaf („wieczór zimowy”), terytoria anglosaskie świętowały Blodmonath, czyli „krwawy miesiąc”, natomiast wśród ludów nordyckich były to tzw. „zimowe noce”. Mieszkańcy północnej Europy chcieli w ten sposób uczcić zakończenie zbiorów i przygotować się na nadchodzące długie i ciężkie zimowe miesiące.

Zobacz też: Od kiedy zdalne nauczanie 2021/2022?

Co ciekawe, Halloween powszechnie uchodzi za święto związane ze zmarłymi. Jego geneza nie miała jednak z nimi nic wspólnego, ponieważ w tamtych czasach święta zmarłych zazwyczaj odbywały się wiosną. Halloweenowe zwyczaje dotyczące duchów i straszenia wywodzą się prawdopodobnie z wierzeń Celtyckich. Według nich dzień ten był pewnego rodzaju momentem przesilenia, kiedy to zacierają granice między światem ludzkim a zaświatami. W takich momentach duchy mogą swobodnie przedostać się na naszą stronę – dusze dobre oraz złe.

Wielu ekspertów uważa, że maskarady i przebieranki, czyli najpopularniejsza tradycja Halloween, wzięły się właśnie z chęci odstraszenia złych duchów przybywających tego dnia z zaświatów. Zwyczaj pozostał do naszych czasów i – wraz z wyżłobioną dynią – stanowi najbardziej charakterystyczny symbol święta.

W dzisiejszych czasach Halloween stało się kolejną znakomitą okazją do spotkania z najbliższymi i przyjaciółmi i wspólnej zabawy. Dlatego też często tego dnia odbywają się różne imprezy, zarówno dla starszych, jak i dla młodszych. Są to oczywiście przyjęcia tematyczne i każdy uczestnik powinien być przebrany. Miejsca spotkań zostają na ten czas udekorowane dyniami, ciemnymi kotarami i innymi budzącymi grozę gadżetami, np. czaszkami czy pajęczynami.

W krajach anglojęzycznych, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, niezwykle popularna wśród dzieci jest zabawa w tzw. cukierek albo psikus. Młodsi i starsi przemierzają tego dnia najbliższe okolice wyposażeni w koszyki i przebrani. Pukają do domów i proszą o cukierki. Jeśli ich nie otrzymają, mogą sprawić właścicielowi jakiegoś psikusa.

Halloween w Polsce

Obchodzenie Halloween najbardziej popularne jest nadal w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii oraz Irlandii. W Polsce pojawiło się stosunkowo niedawno, bo dopiero w latach 90., po zmianie ustrojowej. Nie zyskało jednak wtedy zbyt dużego powodzenia i tak naprawdę dopiero od niedawna coraz więcej osób angażuje się w świętowanie. Już na początku października w sklepach można znaleźć różnorodne kostiumy dla najmłodszych. W niektórych szkołach z tej okazji organizuje się również gry i zabawy, a część dzieciaków, zwłaszcza starszych, bawi się na prywatnych imprezach u znajomych.

Wciąż jednak obchody Halloween budzą w Polsce spore kontrowersje ze względu na pogańskie korzenie. Bardzo krytycznie na ten temat wypowiadają się przedstawiciele Kościoła rzymskokatolickiego, a także innych odłamów chrześcijaństwa. Część kościelnych hierarchów porównuje zabawy halloweenowe do kultu szatana.

W dawnej kulturze słowiańskiej można odnaleźć nieco zbliżone święto do Halloween, a mianowicie Dziady. Rytuał Dziadów obchodzony był tego samego dnia i dotyczył nawiązywania kontaktu z duszami zmarłych w celu pozyskania ich przychylności. Przybyłym duszom należało zapewnić pożywienie i napój, a także spróbować pomóc w uzyskaniu zbawienia. Dzisiaj moglibyśmy to nazwać obrzędem wywoływania duchów.

Zabawy dla dzieci na Halloween 2021

Halloween to świetna okazja dla zabawy szczególnie dla dzieci. Zwyczaj ten zawiera w sobie mnóstwo elementów, które dla najmłodszych są bardzo ciekawą atrakcją. Przede wszystkim przebieranki i spotkania z przyjaciółmi oraz wspólne szukanie cukierków (cukierek albo psikus zyskuje w Polsce na popularności). Dzieci do świętowania zachęca także dreszczyk emocji związany z opowieściami o duchach i zjawach. Poza tym można zorganizować także szereg rozrywek, zabaw i gier dla najmłodszych, które zaangażują całą rodzinę lub świetnie sprawdzą się na domowej imprezie.

Propozycje zabaw na Halloween 2021:

  • Seans filmowy – dzieci na pewno chętnie zasiądą na wygodnych poduszkach i kocach wraz z różnymi przekąskami. Oczywiście najlepiej wybrać film tematyczny, ale w dziecięcym, niezbyt strasznym klimacie.
  • Zabawa w mumię – uczestnicy na czas będą musieli owinąć kolegę papierem toaletowym. Kto zrobi to pierwszy, wygrywa nagrodę.
  • Szukanie skarbów – przed rozpoczęciem imprezy w domu można poukrywać w różnych zakamarkach słodycze, np. cukierki, które następnie dzieciaki będą musiały odnaleźć.
  • Chwytanie jabłek – zabawa polegająca na tym, że uczestnik musi zjeść jabłko wiszące na sznurku, bez pomocy rąk.
  • Krzesełka – należy ustawić kilka krzeseł w kółko (o jedno mniej niż liczba uczestników), puścić muzykę, a w momencie jej wyłączenia dzieciaki muszą jak najszybciej usiąść na krześle. Kto nie zdąży, odpada.
  • Dekorowanie dyni – tutaj ogranicza nas wyobraźnia, można przygotować wszelkie papierowe akcesoria: flamastry, klej, kolorowy papier, bibuła itd. Następnie uczestnicy zabawy dekorują według własnej koncepcji.
  • Straszne balony – uczestnicy dostają balony (nadmuchane lub do nadmuchania), a następnie muszą flamastrem narysować na nich jakąś przerażającą twarz.
  • Kolorowanki – dla najmłodszych można przygotować także tematyczne kolorowanki do malowania (np. z dyniami, duchami czy innym strasznymi stworami).
  • Konkurs na najciekawszy kostium – można zapowiedzieć gościom wcześniej, że w czasie imprezy odbędzie się tajne głosowanie na najlepszy kostium. Uczestnicy wrzucają głosy do specjalnego pojemnika, a pod koniec imprezy sprawdzamy wyniki. Dla wygranego można przewidzieć drobny upominek.

Sprawdź: Zabawy w domu dla dzieci

Zabawy na Halloween 2021 dla młodzieży

Halloween to także okazja do spotkać dla starszych dzieci. Młodzież tego dnia chętnie spotyka się i świętuje na prywatnych impreza. Uczestnicy przyjęcia powinni przyjść przebrani, a najczęściej głównymi atrakcjami podczas takich spotkań są muzyka i tańce. Jakie jednak inne zabawy halloweenowe można zaplanować dla młodzieży?

Zabawy na Halloween 2021 dla młodzieży:

  • Seans filmowy – chyba najpopularniejsza atrakcja na wszystkich spotkaniach z okazji Halloween to oglądanie horrorów.
  • Upiorne kalambury – czyli klasyczna gra, ale zamiast tradycyjnych pokazywanych postaci, wybieramy te budzące grozę (np. wampir, wilkołak, pająk).
  • Upiorne czółko – zabawa polegająca na napisaniu na kartce imienia jakiejś postaci (w przypadku Halloween musi być straszna), następnie przykleja się ją do czoła uczestnika, który musi odgadnąć “kim jest”. Może zadawać pozostałym pytania, ale tylko takie, na które można odpowiedzieć “tak” lub “nie”.
  • Rzeźbienie dyni – dla młodszych mogłaby być to zbyt niebezpieczna zabawa, ale młodzież może zorganizować konkurs na najładniej wyrzeźbioną dynię.
  • Przerażające opowieści – przed imprezą można poprosić uczestników, aby każdy z nich spróbował przygotować jakąś straszną historię. Podczas zabawy siadamy w kręgu, gasimy światło i zapalamy świece, a następnie rozpoczynamy opowiadanie. Dreszczyk i dobra zabawa gwarantowane.

Rodzice pytają o Halloween 2021

Kiedy jest Halloween 2021?

Halloween 2021 jest 31 października.

Którego dnia jest Halloween 2021?

Halloween 2021 wypada w tym roku w niedzielę, 31 października.

Źródła:

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Ciekawe pomysły na zaręczyny

Zanim nastąpi sakramentalne „tak” przed ołtarzem, zawiązują się tak zwane zaręczyny. Chłopak prosi swoją dziewczynę o rękę wręczając jej pierścionek zaręczynowy. Jest to część tradycji oraz bardzo ważny moment w...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Przyjęcie zaręczynowe

Przyjęcia zaręczynowe są coraz bardziej popularne również w naszym kraju. Oczywiście moda na nie, jak i na połowę innych tradycji ślubnych przyszła do nas z zachodu. Same przyjęcia zaręczynowe nie...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo