Dyskusja dotycząca spożywania alkoholu na uroczystościach rodzinnych, na których są obecne także dzieci, jest ciągle obecna w przestrzeni publicznej. Niektórzy nie wyobrażają sobie picia na chrzcinach czy komuniach, ale część społeczeństwa ma w tej kwestii inne zdanie. Czy na chrzcinach pije się alkohol? Czy szampan na chrzciny to dobry pomysł?
Alkohol na chrzcinach. Czy na chrzcinach się pije?
Chrzciny dziecka to z perspektywy osób wierzących jedna z najważniejszych uroczystości. W polskiej tradycji często jest to jednak nie tylko podniosłe wydarzenie religijne, ale także okazja do zorganizowania przyjęcia dla rodziny i przyjaciół, które niestety bywa suto zakrapiane alkoholem. Dla niektórych obecność trunków jest zupełnie naturalna, ponieważ od zawsze towarzyszy on celebrowaniu rodzinnych ważnych momentów. Dla innych spożywanie napojów procentowych, zwłaszcza tych wysokoprocentowych, w obecności małych dzieci jest niedopuszczalne, a świętowanie w ten sposób powinno być zarezerwowane dla imprez dla dorosłych.
Tak naprawdę dyskusja ta raczej nigdy nie doczeka się jednoznacznego rozstrzygnięcia. Ostatecznie jest to bowiem wybór rodziców. Jeśli chcą w ten sposób ugościć zaproszone osoby, to nic nie stoi na przeszkodzie ani w kontekście prawnym, ani religijnym. Warto jednak robić wszystko w zgodzie ze swoimi przekonaniami i zadbać o odpowiednią formę. Nie należy przesadzać z ilością trunków, zwłaszcza wysokoprocentowych. Większość pytanych zgadza się zresztą co do tego, że mocnych alkoholi lepiej nie podawać w trakcie tego typu uroczystości. Lepiej postawić na klasyczne wino czy cydr i to w ograniczonych ilościach. Obecność wielu osób pod wpływem alkoholu przy dzieciach to nie najlepszy pomysł choćby ze względów bezpieczeństwa i ich samopoczucia.
Rodzice nie powinni także ulegać presji rodzinnej czy społecznej i podawać alkoholu, jeśli nie mają na to ochoty lub obawiają się, że procenty mogą zepsuć uroczystość. Pamiętajmy, że to przede wszystkim święto dziecka, sakrament, przeżycie duchowe, które należy celebrować w odpowiedni sposób. Nie powinna być to kolejna okazja do picia alkoholu dla dorosłych.
Zobacz: Czy może chrzestny być bez bierzmowania? Kandydatów obowiązuje kilka warunków. Czy da się je obejść?
Toast na chrzcinach. Chrzciny z alkoholem czy bez?
Zdania co do alkoholu na chrzcinach i komuniach są podzielone, ale coraz więcej rodziców zdecydowanie opowiada się przeciwko, uznając, że takie przyjęcie nie jest odpowiednim miejscem na serwowanie gościom trunków. Widać to także w komentarzach na forach parentingowych.
Jeśli nie chcesz podawać, to nie ma co się zastanawiać, chyba by nie wypadało, zeby ktoś się domagał albo miał pretensję? U nas na chrzcinach pił tylko ksiądz w czasie mszy
U mnie na chrzcinach dziecka mego i dzieci mojej siostry zero alkoholu. Według mnie chrzciny nie są od wznoszenia toastów( przecież sakrament otrzymuje w Kościele- a po to jest chrzest) nawet nie wiem jaki toast można wtedy wznosić. Ale to indywidualna sprawa każdego, spotkałam się z tym, że chrzciny i komunie robi się jak przyjęcia weselne, mnie osobiście się to nie podoba i jestem przeciwna by na chrzcinach i komunii był alkohol.
Alkohol może pojawić się w niewielkiej ilości w formie wina lub cydru, ewentualnie można powitać gości symboliczną lampką szampana. Warto jednak pamiętać, że wszystkie te rodzaje trunków występują też w wersji bezalkoholowej.
u mnie byla lampka czerwonego wina do obiadu (robilam w restauracji). nie uwazam, ze to cos niestosownego, ale wodki to sobie ani na chrzcinach ani na komunii nie wyobrazam.
Rodzice pytają, czy na chrzcie pije się alkohol
Chrzciny a alkohol. Czy na chrzcinach jest alkohol?
Z reguły nie ma lub w niewielkich ilościach, chociaż ta decyzja należy do rodziców.
Alkohol na chrzcinach kościół – co na to oficjalne zasady?
Kościół nie narzuca swojego zdania w tej kwestii, choć księża zalecają, aby zrezygnować z trunków podczas tej uroczystości.
Jaki alkohol na chrzciny?
Najlepiej niskoprocentowy, np. wino, cydr, szampan.