Czy Wielki Czwartek jest wolny od szkoły 2023? Ferie świąteczne to okazja na dłuższy odpoczynek od nauki

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Wielkanocne. Będzie to pierwsza okazja ode ferii okazja na dłuższy odpoczynek dla uczniów. Nic więc dziwnego, że nie mogą się doczekać wolnego. Przerwa startuje na krótko przed najważniejszymi uroczystościami. Warto zatem wiedzieć, do kiedy dzieci chodzą na zajęcia, aby zaplanować sobie rodzinne wyjazdy. Wielki Czwartek – czy jest wolny od szkoły? Czy w Wielki Piątek idzie się do szkoły? Kiedy zaczynają się ferie wielkanocne 2023?

Dni wolne od szkoły Wielkanoc 2023. Czy Wielki Czwartek jest wolny od zajęć?

Wielkanoc to nie tylko jedna z najważniejszych uroczystości w Kościele katolickim, ale także świetna okazja do odpoczynku dla wszystkich uczniów. Tuż przed świętami w szkołach rozpoczynają się ferie wiosenne, które trwają kilka dni i pozwalają złapać nieco oddechu i zapomnieć na chwilę o codziennych obowiązkach. Nic więc dziwnego, że większość uczniów już nie może się doczekać przerwy i zastanawiają się, czy w Wielki Czwartek idzie się do szkoły?

W tym roku Wielkanoc wypada na początku kwietnia – Niedziela Wielkanocna to 9 kwietnia, a Poniedziałek Wielkanocny 10 kwietnia. Dlatego, jak co roku, ferie wielkanocne rozpoczną się już w Wielki Czwartek 6 kwietnia – a zatem są Wielki Czwartek i Piątek wolne od szkoły. Ostatnim dniem szkoły będzie środa 5 kwietnia, a po Świętach uczniowie pójdą na zajęcia dopiero w kolejną środę, czyli 12 kwietnia. Łącznie będą mogli więc odpoczywać aż przez 6 dni.

Zobacz: Czy 500 plus będzie przed Świętami Wielkanocnymi 2023? Rodzice liczą, że pieniądze przydadzą się na zakupy

Wolne Wielkanoc 2023 szkoła. Jakie uroczystości trwają w Wielki Czwartek w Kościele?

Cały tydzień poprzedzający Święta Wielkanocne – zwany Wielkim Tygodniem – to bardzo ważny i uroczysty czas upamiętniający ostatnie chwile z życia Chrystusa. W tym okresie wierni przygotowują się na najważniejsze wydarzenie w tradycji chrześcijańskiej, czyli na Zmartwychwstanie Pańskie. Wielki Tydzień rozpoczyna Niedziela Palmowa, a trwa on do końca nieszporów Wielkiej Niedzieli.

Wielki Czwartek jest dniem szczególnym w ciągu tego wyjątkowego tygodnia, dlatego to właśnie wtedy rozpoczynają się ferie wielkanocne. Od wieczornej czwartkowej mszy (zwanej Mszą Wieczerzy Pańskiej) rozpoczyna się Triduum Paschalne, czyli najważniejszy wydarzenie w trakcie roku liturgicznego, kiedy w Kościele uroczyście celebruje się mękę, śmierć oraz zmartwychwstanie Pańskie. Tego dnia świętuje się także moment ustanowienia przez Jezusa dwóch sakramentów: kapłaństwa oraz Eucharystii (podczas Ostatniej Wieczerzy). W Wielki Czwartek po raz ostatni biją dzwony i grają organy w świątyniach, a po wieczornej mszy – milkną. Najświętszy Sakrament wynosi się do do kaplicy adoracji, do ciemnicy, co ma upamiętniać moment uwięzienia Chrystusa po Ostatniej Wieczerzy.

Czytelnicy pytają, czy w Wielki Czwartek dzieci idą do szkoły

Wielki Czwartek czy wolne?

Tak, w Wielki Czwartek zaczynają się ferie wielkanocne.

Czy Wielki Piątek jest wolny od szkoły?

Wielkanoc 2023 wolne w szkole trwa od Wielkiego Czwartku do wtorku po świętach.

Czy w Wielki Czwartek idziemy do szkoły?

Nie, Wielki Czwartek wolny od szkoły.

Kiedy jest Wielki Czwartek 2023?

W tym roku Wielki Czwartek wypada 6 kwietnia.

Kiedy jest wolne od szkoły Wielkanoc?

Ferie wiosenne 2023 trwają od czwartku 6 kwietnia do wtorku 11 kwietnia (włącznie).

Sprawdź też:

Źródła:

Dodaj komentarz

Fryzury Ślubne

Fryzura ślubna

Fryzura ślubna stanowi dopełnienie stylizacji ślubnej. Podpowiemy, jak ją wybrać… Fryzura ślubna to bardzo ważny element stylizacji. Musi nie tylko pasować do sukni, całej koncepcji wystroju, ale wpisać się w...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Co zamiast kwiatów na wesele?

Od kilku lat panuje moda na wręczanie różnych drobiazgów podczas składania Młodej Parze życzeń pod Kościołem, zamiast kwiatów. Przyznam szczerze, że bardzo mi się ta moda podoba. Nie jest tajemnicą,...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo