Do kiedy ozdoby wielkanocne? Ta data może Cię zaskoczyć!

Chociaż główne uroczystości związane z Wielkanocą trwają tradycyjnie przez trzy dni, to jednak cały okres świąteczny jest dużo dłuższy. Należą do niego bowiem również 40-dniowy post, Niedziela Palmowa i Wielki Tydzień, ale także – o czym nie wszyscy wiedzą – Poniedziałek Wielkanocny wcale nie oznacza końca świętowania. Dlatego odpowiedź na pytanie, do kiedy trzyma się ozdoby wielkanocne, wcale nie musi być taka oczywista. Sprawdzamy, kiedy zdjąć ozdoby wielkanocne!

Do kiedy ozdoby wielkanocne w domu?

Na myśl o Wielkanocy pierwsze skojarzenia dotyczą najczęściej święcenia koszyczków w Wielką Sobotę, uroczystego śniadania w Niedziele Wielkanocną oraz lanego poniedziałku. Nie ma w tym naturalnie nic dziwnego, biorąc pod uwagę, że zgodnie z polską tradycją to w ciągu tych trzech dni skupiają się najważniejsze wydarzenia – wówczas odbywają się rodzinne spotkania, spożywa się poświęcone pokarmy, a wierni uczestniczą w podniosłych mszach świętych, a przy okazji są to również dni ustawowo wolne od pracy, a uczniowie mają dłuższą przerwę w szkołach.

Cały okres celebrowania Triduum Paschalnego trwa jednak w kalendarzu liturgicznym znacznie dłużej, ponieważ jest to z punktu widzenia wiary chrześcijańskiej najważniejsze święto – obchodzi się je bowiem na pamiątkę męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Ze względu na znaczenie tych wydarzeń okres wielkanocny poprzedza 40-dniowy post, którego zwieńczeniem jest Wielki Tydzień. Powinien być to dla wiernych czas pokuty i refleksji, podczas którego przygotowują się pod względem duchowym do odpowiedniego przeżycia świąt.

Śniadanie wielkanocne oraz lany poniedziałek to jednak nie koniec celebrowania Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczyste obchody trwają bowiem w kościele przez cały kolejny tydzień. Nocą w Niedzielę Wielkanocną rozpoczyna się Oktawa Wielkanocna, która kończy się w następną niedzielę – znaną jako Niedziela Miłosierdzia Bożego. W związku z czym nic nie stoi na przeszkodzie, aby w tym czasie zachować w domu dekoracje wielkanocne. Mogą one spokojnie pozostać przynajmniej do kolejnej niedzieli, a jeśli ktoś ma takie życzenie, może to być nawet dłużej – cały okres wielkanocny trwa bowiem aż 50 dni, a jego zakończeniem jest dzień pięćdziesiątnicy – Niedziela Zesłania Ducha Świętego, czyli Zielone Świątki – w tym roku będzie to 5 czerwca.

Zobacz: Czy żurek można wekować? Sprawdź, jak najlepiej przechowywać żurek!

Do kiedy trzymamy ozdoby wielkanocne?

Jak już wyżej wspomniano, okres celebracji zmartwychwstania Chrystusa nie kończy się wraz z nadejściem Poniedziałku Wielkanocnego, ale rozciąga się na cały kolejny tydzień, aż do następnej niedzieli. Czas ten określany jest w Kościele jako Oktawa Wielkanocna. W tym czasie w wielu domach trzyma się wciąż ozdoby wielkanocne, które przypominają o niedawnych i nadal trwających ważnych uroczystościach liturgicznych. Tak naprawdę można je jednak spokojnie zachować na dłużej, jeśli mamy na to ochotę. Rzadko kiedy sprząta się je natychmiast po lanym poniedziałku – nikt nie lubi rozstawać się ze świąteczną atmosferą aż tak szybko.

Sprawdź: Czy bazie trzyma się w wodzie? Sprawdź, jak powinno się przechować bazie!

Do kiedy dekoracje wielkanocne w kościele?

Uroczyste obchody zmartwychwstania w Kościele trwają przez kolejne 8 dni od nocy Niedzieli Wielkanocnej – czyli w trakcie Oktawy Wielkanocnej. Okres ten ma w tradycji chrześcijańskiej olbrzymie znaczenie i jest bardzo uroczyście obchodzony podczas mszy świętych. Przez cały tydzień podczas liturgii wspomina się o zmartwychwstaniu, odczytuje się z Ewangelii fragmenty dotyczące spotkań zmartwychwstałego Chrystusa “z Marią Magdaleną, z uczniami idącymi do Emaus, z uczniami nad jeziorem Genezaret”. Oktawa kończy się w tzw. Białą Niedzielę, czyli Niedzielę Miłosierdzia Bożego.

To jednak nie koniec celebrowania Triduum Paschalnego. 40 dni po Wielkanocy w Kościele obchodzi się uroczystość Wniebowstąpienia Pana Jezusa, a 7 tygodni po zmartwychwstaniu – Zesłanie Ducha Świętego, czyli Zielone Świątki.

Zobacz: Czy można zamrozić sałatkę jarzynową? Jak zamrozić sałatkę jarzynową?

Rodzice pytają, kiedy chowamy ozdoby wielkanocne

Ozdoby wielkanocne do kiedy?

Najczęściej trzyma się je jeszcze przez tydzień po Niedzieli Wielkanocnej, kiedy to w Kościele wciąż trwają uroczyste obchody.

Kiedy schować ozdoby wielkanocne?

Dekoracje wielkanocne można schować wtedy, kiedy mamy na to ochotę. Spokojnie mogą poleżeć jeszcze przynajmniej przez tydzień – do kolejnej niedzieli, kiedy to kończy się Oktawa wielkanocna.

Do kiedy stroiki wielkanocne?

Najczęściej trzyma się je do kolejnej niedzieli – Niedzieli Miłosierdzia Bożego.

Jak długo trzymać ozdoby wielkanocne?

Można je trzymać jeszcze co najmniej przez tydzień po Wielkanocy – w Kościele trwa wówczas Oktawa wielkanocna, a więc cały tydzień celebrowania zmartwychwstania.

Do kiedy można mieć ozdoby wielkanocne?

Wszystko zależy od naszych preferencji – spokojnie można je potrzymać jeszcze przynajmniej przez tydzień – w kościołach trwa wówczas Oktawa wielkanocna, która kończy się w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, ale cały okres wielkanocny zgodnie z kalendarzem liturgicznym trwa jeszcze przez 7 tygodni po Niedzieli Zmartwychwstania.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Kameralne przyjęcie weselne

Kameralne obiady weselne tylko dla najbliższych również mają swoje zalety. Wcale nie musisz wynajmować sali weselnej na sto lub dwieście osób. Kameralne przyjęcia weselne w domu lub w ogrodzie miewają...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo