Jak udekorować dom na święta? Oto najciekawsze ozdoby wielkanocne

Różnego rodzaju ozdoby wielkanocne wspaniale udekorują dom i stworzą w nim cudowną, wiosenną atmosferę. Można kupić w sklepach ozdoby gotowe, ale można także przygotować je samodzielnie. Może to być wspaniały sposób na spędzenie czasu z dziećmi, chociaż dorośli również znajdą wiele przyjemności w tworzeniu takich pięknych dekoracji. Ozdoby na święta wielkanocne mogą być naprawdę różnorodne – przeznaczone do postawienia na świąteczny stół, do powieszenia na drzwiach czy włożenia do świątecznego koszyczka. Jakie ozdoby świąteczne wielkanocne są szczególnie warte uwagi? Jak udekorować dom na święta?

Ozdoby wielkanocne na stół

Ozdoby wielkanocne wspaniale wyglądają na stole – to znakomita dekoracja nie tylko na czas wielkanocnego, odświętnego śniadania, ale też na cały okres okołoświąteczny. Przede wszystkim przydadzą się wszelkie wielkanocne stroiki. Mogą zawierać figurki przedstawiające kurczaki, jajka, baranki lub zające. Mogą też zostać przybrane wiosennymi kwiatami. Krokus, żonkil, irys, hiacynt, konwalia, przebiśnieg, stokrotka i tulipan uważane są właśnie za kwiaty wiosenne i często pojawiają się na stroikach – zwykle w formie sztucznej. 

Na stole mogą pojawić się też pisanki, które są różnokolorowe, radosne i które można przygotować samodzielnie. Można również przyszykować wydmuszki z jajek. To o tyle lepszy pomysł, że pisanki wkrótce zjemy, a wydmuszki mogą przetrwać do kolejnych świąt i zostać ponownie użyte jako ozdoba. To doskonała wielkanocna dekoracja, którą wykonuje się poprzez nakłucie jajka w dwóch miejscach i wydmuchanie jego zawartości. Po oczyszczeniu jajko można udekorować farbami, pisakami, bibułą czy muliną. Możliwości jest wiele. Na bukiecie kwiatów można zawiesić takie wydmuszki. Można też postawić na stole baranka z ciasta czy z cukru. Można też ustawić na stole zawczasu wielkanocny koszyczek. Wewnątrz umieśćmy na przykład króliki z czekolady, ładną serwetkę i przybierzmy go dowolnymi roślinami. Królować powinna zieleń, a także kolor żółty. To kolory wiosny!

Zobacz: Rzeżucha na Wielkanoc. Kiedy wysiać rzeżuchę na Wielkanoc?

Dekoracje wielkanocne przed domem

Wielkanocne dekoracje mogą obejmować nie tylko wnętrze domu, lecz również przestrzeń przed nim. Podobnie jak zimą umieszczamy na zewnątrz kolorowe lampki i ustawiamy szopki czy sanie Mikołaja, tak wiosną możemy umieścić przed domem wielkanocne ozdoby. Na drzwiach można powiesić wianek wielkanocny. W dużych lub mniejszych doniczkach przed domem możemy zasadzić wiosenne kwiaty. Nie tylko żonkile czy hiacynty, ale też między innymi zawilce, fiołki, szafirki czy tulipany. W doniczki możemy powbijać ozdoby wielkanocne – na przykład w kształcie królika czy jajka. Są i drewniane napisy “Wesołych Świąt”.

W sklepach możemy znaleźć donice ozdobne w kształcie królika lub kurczaka. Znajdziemy i takie, gdzie królik jest dodatkiem, a sama osłonka ma kształt na przykład sałaty. Dekoracje wielkanocne przed dom mogą mieć dowolną wielkość. Możemy je umieścić w grupie lub pojedynczo. Idealna ozdoba wielkanocna to na przykład zajączek ceramiczny, pokryty sztuczną trawą. To również doskonały pomysł na świąteczny prezent – figurka będzie mogła ozdobić dom bliskiej osoby!

Sprawdź: 12 potraw wielkanocnych. Jakich dań nie powinno zabraknąć na Wielkanoc?

Ozdoby Wielkanoc

Ozdoby wielkanocne można kupić w sklepach lub wykonać samodzielnie. Jeśli chodzi o dekoracje, które możemy zrobić sami, oto kilka pomysłów:

  • dekoracja na stół wielkanocny z ozdobionego pudełka po jajkach (pudełko możemy przybrać na przykład mchem, a w otworach umieścić na zmianę wydmuszki czy pisanki oraz tealighty)
  • wydmuszki na świąteczny stół
  • wianek wielkanocny z metalowej obręczy i dowolnych ozdób wiosennych, które przylepimy do niego klejem na gorąco (wianek można położyć na stole lub zawiesić na drzwiach)
  • dekoracje na święta wielkanocne na szydełku, z filcu, z papieru czy z bibuły (można na przykład wyciąć odpowiednie kształty i przylepić je na doniczkach, w których zasiejemy rzeżuchę)
  • ozdobą stołu mogą być świąteczne wypieki – na przykład pierniczki w kształcie królika, udekorowana babka piaskowa, baran z ciasta czy świąteczne babeczki ze szpinakiem. 

Zobacz: Za kwaśny żurek – co zrobić, gdy żurek jest za kwaśny?

Wielkanocne dekoracje domu

Dekoracje na Wielkanoc zwykle są zielone, żółte, w intensywnych, ale też w rozbielonych kolorach. Można zadbać o dodatki do domu właśnie w takich barwach. Ozdobny wazon z kwiatami, salaterka wypełniona jajkami z czekolady, doniczka z rzeżuchą, lampiony umieszczone na mchu, koszyczek wypełniony wielkanocnymi przysmakami – wszystko to ozdoby na Wielkanoc, które można umieścić w swoim domu. Doskonałym pomysłem jest złożenie serwetek w wymyślny sposób – na przykład w kształt królika czy zajęczych uszu. Wielkanocny obrus, sztuczne gniazdo z pisankami, świeca zapachowa w kształcie jajka – to kolejne pomysły na wspaniałe ozdoby świąteczne na Wielkanoc. Dzięki nim dom będzie się prezentował cudownie – niezwykle odświętnie!

Sprawdź: Czy można zamrozić sałatkę jarzynową? Jak zamrozić sałatkę jarzynową?

Rodzice pytają o ozdoby wielkanocne:

Jaka dekoracja na Wielkanoc?

Ozdoby wielkanocne mogą być naprawdę różnorodne. Możemy ustawić je przed domem, zawiesić dekorację na drzwiach mieszkania, postawić ozdobę na stole, na szafce, na parapecie… Najczęściej używa się ozdób w kolorze zielonym i żółtym, w intensywnych lub rozbielonych barwach. Można jednak wykorzystać także barwę białą, pomarańczową, czerwoną, niebieską czy fioletową. Baranki, zajączki, pisanki i kurczaczki to najczęstsze motywy dekoracji wielkanocnych. 

Jak zrobić dekoracje na Wielkanoc?

Jeśli komuś marzy się idealna, świąteczna dekoracja, Wielkanoc lubi barwę żółtą i zieloną, a także barwę białą i kolory rozbielone. Można zrobić barwne pisanki, wyciąć króliki czy jajka z papieru lub filcu, przybrać bukszpanem koszyczek, upiec baranka z ciasta czy udekorować stół wiosennymi kwiatami. Samodzielnie wykonane ozdoby wielkanocne mogą być tak samo ładne, a nawet ładniejsze niż te ze sklepu!

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Ciekawe pomysły na zaręczyny

Zanim nastąpi sakramentalne „tak” przed ołtarzem, zawiązują się tak zwane zaręczyny. Chłopak prosi swoją dziewczynę o rękę wręczając jej pierścionek zaręczynowy. Jest to część tradycji oraz bardzo ważny moment w...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Test pieluszek jednorazowych

Dada, Pampers, Baby Dream, Toujours? Wpis o wyprawce noworodka oraz ten z porównaniem Dady i Pampersa sprawił, że zacząłem przeglądać różne testy pieluszek. Bliżej mi do praktyka niż teoretyka. Postanowiłem...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo