Czy z gradówką można wychodzić na dwór? Niektóre czynniki mogą utrudniać leczenie gradowka

Czy z gradówką można wychodzić na dwór? Niektóre czynniki mogą utrudniać leczenie

Gradówka to schorzenie o podłożu bakteryjne, które objawia się zaczerwienieniem i niebolesnym zgrubieniem na powiece. Zwykle ma charakter przewlekły i nie zawsze leczenie skuteczne, dlatego bywa bardzo uciążliwe. Dodatkowo problemem dla chorych ze względu dużym problemem dla chorych jest także aspekt estetyczny. Czy można skutecznie pozbyć się grabówki? Czy z gradówką można wychodzić na dwór?

Czy z gradówką można wychodzić na dwór?

Gradówka nie jest specjalnie groźnym schorzeniem, o ile zostanie wdrożone odpowiednie leczenie, a także właściwe środki ostrożności. Jeśli zauważymy na powiece nawet niewielkie zgrubienie, powinniśmy udać się do lekarza internisty lub okulisty.  Gradówka nie tylko wygląda nieestetycznie, ale także może podrażniać oko i powodować zaburzenia widzenia.

Brak leczenia może skutkować naprawdę poważnymi powikłaniami (takimi jak astygmatyzm czy stałe uszkodzenie wzroku), dlatego chorzy powinni bezwzględnie stosować się do zaleceń medycznych. Nie ma jednak wśród nich zakazu wychodzenia z domu. Z gradówką można prowadzić zupełnie normalny tryb życia, chociaż trzeba zachować odpowiednio zasady higieny. Należą do niech m.in.:

  • zakaz pocierania powiek i oczu brudnymi rękoma, na których mogą być bakterie pogarszające stan oka,
  • zakaz noszenia soczewek kontaktowych,
  • zakaz naciskania czy wyciskania gradówki,
  • zakaz stosowania makijażu oka.

Zobacz: Gradówka u dziecka: objawy i leczenie

Jak leczyć gradówkę? Co zrobić, żeby gradówka pękła?

Zdarza się, że gradówka po upływie kilku tygodni ustępuje samoistnie, bez specjalnego leczenia. Warto jednak udać się do lekarza tak czy inaczej, aby ewentualnie przyspieszyć cały proces. Specjaliści przepisują zazwyczaj specjalne krople z antybiotykiem, które należy stosować kilka razy na dobę. Jeśli  leczenie nieinwazyjne nie przyniesie rezultatu, konieczne może być wykonanie specjalnego zabiegu okulistycznego polegającego na odprowadzeniu płynu lub łyżeczkowaniu zawartości zgrubienia.

Co ważne, grabówki nie wolno przekłuwać czy wyciskać. Jest to absolutnie zabronione, ponieważ może doprowadzić do poważnych konsekwencji.

Sprawdź też: Opryszczka wargowa w ciąży [przyczyny, objawy, leczenie i skutki]

Czytelnicy pytają o leczenie gradówki

Gradówka domowe sposoby – jakie?

Domowe sposoby leczenia, np. ciepłe kompresy z wody, mogą przyspieszyc gojenie.

Nawracająca gradówka – co z nią zrobić?

Konieczna może być interwencja chirurgiczna.

Maxitrol maść na gradówkę – można ją stosować?

Przed użyciem jakiegokolwiek leku, należy skonsultować się z lekarzem. Nie można samodzielnie stosować go bez konsultacji.

Maść ichtiolowa na gradówkę – czy to dobry sposób?

Nie należy jej stosować (ani żadnego innego leku) bez konsultacji z lekarzem.