Gradówka u dziecka: objawy i leczenie

Gradówka to malutki guzek na powiece. Mimo, że sama w sobie nie powoduje bólu, przez to że jest twarda bywa przyczyną dyskomfortu. Choćby z tego powodu gradówka u dziecka wymaga leczenia. W jej wypadku bardzo skuteczne jest leczenie domowe…

Czym jest gradówka na oku u dziecka?

Pojawienie się gradówki na oku dziecka to często skutek stanu zapalnego gruczołu tarczkowego, który odprowadza wydzielinę z oka. Gruczoł wypełnia się ropno-krwistą galaretowatą masą. Powstały guzek nie boli, ale powoduje dyskomfort. Gradówce często towarzyszy także zaczerwienienie i opuchnięcie powiek.

Inne przyczyny pojawiania się gradówki?

Gradówka u dziecka może mieć też kilka innych przyczyn. Wśród najczęstszych należałoby wymienić:

  • niedoleczenie jęczmienia zewnętrznego;
  • zakażenie gronkowcem;
  • niewyrównana wada wzroku.

Gradówka: leczenie farmakologiczne i domowe

Okulista, który stwierdza gradówkę najczęściej przepisuje krople lub maści zawierające antybiotyki i kortyzon. Należy stosować je zgodnie ze wskazaniami lekarza, najczęściej kilkakrotnie w ciągu dnia. Z mojego doświadczenia wynika, że na gradówkę najlepiej działa leczenie domowe.

Na stronach internetowych można znaleźć wiele porad dotyczących robienia okładów na gradówkę oka. Zaleca się stosowanie zielonej herbaty lub rumianku. Ciepły okład powinno się robić przez około 20-30 minut przynajmniej dwa razy dziennie. Niestety napar szybko stygnie, dlatego warto wypróbować inny polecony mi przez lekarza sposób.

Do domowego leczenia gradówki na oku u dziecka użyjcie… jajka. Dokładnie je umycie używając w tym celu szczoteczki i płynu do mycia naczyń albo mydła. Następnie gotujcie we wrzątku przez 10 minut. Gorąca woda zabije ewentualne bakterie na skorupce. Rozgrzane jajko należy owinąć czystą ściereczką i przyłożyć do powieki na około pół godziny.

Przy gradówce zabieg bywa konieczny

Gradówka może wchłonąć się sama lub na skutek robienia ciepłych okładów i stosowania przepisanych przez okulistę leków. Niestety nie zawsze. Jeśli inne sposoby leczenia gradówki u dziecka zawiodły, lekarz zaleci wykonanie zabiegu polegającego na nacięciu i wyłyżeczkowaniu gradówki. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym, a na koniec zakłada opatrunek na oko. Przez kilka dni po zabiegu należy też stosować antybiotyk.

Dodaj komentarz

1 komentarzy: Gradówka u dziecka: objawy i leczenie

  1. Witam..
    Moje dziecko juz jest po drugim zabiegu gradówki pierwszy raz miał wycinana w wieku 4 Lat w lutym 2017 roku gradówka była rozległa najpierw pojawiła sie na dolnej powiece potem zaś na górnej niestety maść nie pomogła (maxitrol ) i skończyło sie operacja zabieg przeszedł bardzo dobrze wszystko było robione w znieczuleniu ogólnym… ale niestety nie jest to zabieg bez bolesny moje dziecko brało leki przeciw bólowe był rozdrażniony bo nic nie widział Pani kropiła mu oko,żeby mogła sprawdzić środek oka czy wszystko jest okej, do domu wróciliśmy jakoś po 4 dnia ze względu,że gradówka była taka rozległa..
    Niestety we wrześniu 2018 roku znowu pojawiła sie kolejna gradówka która była w jeszcze gorszym stanie niż ta pierwsza w prawym oku. Ta na lewym oku była bardziej skomplikowana ponieważ była ze stanem zapalnym i trzeba bylo ja leczyc płynnym antybiotykiem i znowu stosować maść Maxitrol.. I poraz kolejny nic na to nie dało… teraz znowu zaobserwowałam u swojego dziecka kolejna gradówkę lecz w oku prawym…
    I sama już jestem beztadna bo nie wiem jak mam temu zapobiec nie chce żeby moje dziecko cały czas było w szpitalu a nikt nie jest w stanie na pomóc…

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo