Świadczenie 800 plus, choć co do zasady jest programem powszechnym, to istnieją sytuacje, gdy dodatek może zostać zmniejszony. ZUS wskazuje dwa takie przypadki. Mają one związek z istotnym kryterium. Kiedy ZUS może obniżyć wysokość dodatku? Czy ZUS może zająć 800 plus w związku z zaległościami wobec innych instytucji państwowych?
Czy ZUS może zająć 800 plus?
Program Rodzina 800 plus to świadczenie powszechne, w związku z czym przysługuje na każde dziecko bez względu na sytuację materialną rodziny oraz wysokość dochodów. Jedynym branym pod uwagę kryterium jest wiek – dodatek wypłacany jest co miesiąc na każde dziecko poniżej 18. roku życia. I to właśnie ten czynnik bierze się pod uwagę w przypadku ewentualnego obniżenia kwoty świadczenia.
Jak podaje ZUS w oficjalnym komunikacie, kwota świadczenia może zostać pomniejszona, gdy dziecko urodzi się lub ukończy 18 lat w trakcie miesiąca. W takiej sytuacji ZUS dokonuje specjalnego przeliczenia. Wysokość świadczenia zostaje podzielona przez liczbę dni w danym miesiącu, a następnie pomnożona przez liczbę dni, w których świadczenie faktycznie przysługuje. Końcową kwotę zaokrągla się do 10 groszy w górę.
Co ważne, ZUS nie może zająć świadczenia w związku z egzekucją komorniczą czy innymi zaległościami wobec instytucji państwowych. Komornik może jednak dokonać zajęcia rachunku bankowego, na które wpływają środki z programu 800 plus. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, należy niezwłocznie złożyć skargę na jego czynności. Do skargi trzeba dołączyć dokumenty potwierdzające, że zajęte środki pochodzą ze świadczenia 800 plus – może to być np. potwierdzenie przelewu.
Zobacz: Harmonogram wypłat 800 plus 2025. W tym miesiącu może się zmienić termin przelewu
Czy mogą zabrać 800+?
Świadczenie 800 plus może zostać zabrane w kilku przypadkach. Jak informuje ZUS, dzieje się tak, gdy:
- dziecko pozostaje w związku małżeńskim,
- dziecko zostało umieszczone w instytucji, która zapewnia nieodpłatne pełne utrzymanie: w młodzieżowym ośrodku wychowawczym, schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym, areszcie śledczym, zakładzie karnym, szkole wojskowej lub innej szkole,
- rodzinie przysługuje za granicą na dziecko świadczenie o podobnym charakterze do świadczenia wychowawczego (nie dotyczy to świadczeń z państw członkowski UE/EFTA lub z Wielkiej Brytanii).
Sprawdź: Ulga na dziecko 2025. Oto kwoty, na które mogą liczyć rodzice. Kogo obowiązuje limit dochodu?
Czytelnicy pytają, czy komornik może zająć świadczenie 800 plus
Czy urząd skarbowy może zająć 800 plus?
Nie, zgodnie z prawem świadczenia z pomocy społecznej oraz świadczenia rodzinne są chronione przed zajęciem komorniczym.