TVP: Dariusz Piontkowski poda się do dymisji. Jest kandydat na nowego szefa MEN

Nowy rok szkolny zbliża się wielkimi krokami, a media obiega informacja o możliwej dymisji urzędującego ministra edukacji narodowej. TVP Poznań poinformowała nieoficjalnie, że Dariusza Piontkowskiego może zastąpić wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • TVP Poznań poinformowała, że Dariusz Piontkowski może pożegnać się z posadą szefa Ministerstwa Edukacji.
  • Z doniesień tej telewizji wynika także, że na jego miejsce jest mocny kandydat. To wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.
  • Jeśli Dariusz Piontkowski poda się do dymisji w najbliższych dniach, będzie piątym członkiem rządu, który pożegna się z posadą przed planowaną na jesień rekonstrukcją rządu.

Będzie nowy minister edukacji? TVP Poznań: Dariusz Piontkowski straci posadę

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową przeprowadzoną na początku sierpnia, że planowana jest znacząca rekonstrukcja rządu. Polityk poinformował, że dokona się ona jesienią, a celem jest zmniejszenie liczby resortów do 12. Wakacje jeszcze się nie skończyły, a dymisje kolejnych ministrów mają miejsce raz po razie. W ubiegłym tygodniu zdymisjonowali minister zdrowia Łukasz Szumowski, minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński i wiceministra cyfryzacji Wanda Buk. Z nieoficjalnych informacji, jakie opublikowała TVP Poznań, wynika, że wkrótce może dojść do zmiany kierownictwa resortu edukacji narodowej.

Poznański oddział telewizji publicznej twierdzi, że Dariusz Piontkowski ma stracić fotel ministra edukacji narodowej. Na jego miejsce jest już mocny kandydat – to były senator PiS, a obecny wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. Radio ZET informuje, że polityk nie potwierdził tej informacji. Powiedział jednak, że jest zadowolony ze stanowiska, które piastuje obecnie i ma wiele planów z nim związanych. W odpowiedzi na pytanie “Gazety Wyborczej”  biuro prasowe wojewody odpowiedziało, że “informacja dotycząca zastąpienia ministra edukacji narodowej przez wojewodę wielkopolskiego jest wyłącznie spekulacją medialną i nie odnosi się do stanu faktycznego”.

Kim jest Łukasz Mikołajczyk, który może zastąpić Piontkowskiego?

Dariusz Piontkowski pełni rolę szefa MEN od czerwca 2019 roku. Zastąpił na tym stanowisku Annę Zalewską, która została wybrana do Parlamentu Europejskiego. Obecny minister edukacji opiekuje się swoim resortem nieco ponad rok. Możliwe, że poda się do dymisji tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego, w czasie światowej pandemii koronawirusa.

Łukasz Mikołajczyk, który rzekomo ma go zastąpić, pracował przez kilkanaście lat jako nauczyciel matematyki i informatyki. Przez osiem lat pełnił też funkcję dyrektora jednej ze szkół podstawowych w Ostrowie Wielkopolskim. Dwukrotnie zdobył mandat radnego powiatu ostrowskiego, a w 2015 roku został senatorem IX kadencji. W 2019 nie uzyskał senackiej reelekcji i  został powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego na urząd wojewody wielkopolskiego

Źródła:

Dodaj komentarz

Atrakcje weselne

Stół wiejski na weselu

Przygotowujesz tradycyjne, wiejskie wesele? Pamiętaj o wiejskim stole, który ostatnio coraz częściej pojawia się nie tylko na wiejskich weselach. Stół wiejski to nie tylko smaczne jedzenie, ale również dodatkowy wystrój...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general