Jajko dla niemowlaka: Od kiedy, ile i jak podać?

Kiedy jest odpowiedni moment, by podać jajko dla niemowlaka? Ta kwestia budzi wiele emocji głównie ze względu na fakt, iż białka jaj są na drugim miejscu na liście najbardziej alergizujących produktów. To nie znaczy jednak, że powinniśmy z nich z góry zrezygnować! Sprawdź, jak podać żółtko niemowlakowi i od kiedy do jego diety włączyć całe jajko.

Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Jajko dla niemowlaka to niezwykle cenne źródło żelaza, wapnia, białka, witamin (m.in. A,D, witamin z grupy B), a także mikroelementów: potasu, cynku, selenu, magnezu, jodu i fosforu.
 • Jajko może być wprowadzone do jadłospisu dziecka już na samym początku rozszerzania jego diety, czyli zgodnie z zaleceniami WHO po ukończeniu 6 miesiąca życia.
 • Najlepiej wybierać jajka z wolnego wybiegu lub chowu ekologicznego, choć pozostałe rodzaje jajek zawierają te same wartości odżywcze.
 • Najnowsze badania dowodzą, że o ile dziecko nie wykazuje skłonności do alergii, od samego początku rozszerzania diety może spożywać jaja w całości.
 • Na początku najlepszą formą podania dziecku jajka jest ugotowanie go na twardo. Z czasem można wprowadzać je w nowych postaciach, np. jajecznicy lub omleta na parze. Z podawaniem jajka na miękko należy poczekać do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy, ze względu na ryzyko zakażenia Salmonellą.
 • Ze względu na swoje wartości odżywcze, jajko powinno pojawiać się diecie dziecka minimum 3-4 razy w tygodniu. Początkowo powinny być to niewielkie ilości (np. pół żółtka dodanego do zupy), jednak z czasem dziecko samo może decydować o tym, ile jajek ma ochotę zjeść.

Jaką wartość ma jajko dla niemowlaka?

Nie od dziś wiadomo, że jajko jest niezwykle ważnym elementem diety zarówno dorosłych jak i dzieci i prawdziwą skarbnicą wartości odżywczych. Gdy chcemy podać jajko dla niemowlaka, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na żółtko stanowiące doskonałe źródło żelaza, lecytyny i witamin A i D, ważnych dla oczu i odporności. Choć dużo się mówi o tym, że żółtko to przede wszystkim tłuszcze, zawiera ono przede wszystkim dobre nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, niezbędne do prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka. Oprócz tego jajko dla dziecka jest cennym źródłem takich mikroelementów jak: potas, żelazo, magnez, fosfor, jod, cynk i selen. W jajach znajdziemy również spore ilości wapnia, które wchodzi w skład stale rosnących u malucha kości. Nie należy zapominać o tym, że z kolei białko jajka to najwyżej jakości źródło aminokwasów, w dodatku przyswajalnych praktycznie w 100%, a także witamin z grupy B.

Jakie jajka wybierać dla niemowlaka?

Wbrew różnego rodzaju opiniom nie ma dowodów na to, że jaja z chowu ekologicznego lub tzw. „wiejskie” mają lepszy skład od tych z chowu klatkowego. Pod względem wartości odżywczych nie ma więc znaczenia, które jajka wybierzemy. Ze względu jednak na świadomość i względy ekologiczne warto wybierać jajka z chowu ekologicznego lub z tzw. wolnego wybiegu. Jak je rozpoznać? Jajka posiadają na swojej skorupce odpowiednie oznaczenie:

 • 0 – chów ekologiczny
 • 1 – z wolnego wybiegu,
 • 2- chów ściółkowy
 • 3 – chów klatkowy.

Jeżeli skorupka jajka jest mocno zabrudzona, może to świadczyć o złych warunkach higienicznych w hodowli, dlatego takie jajka należy omijać. Zawsze przed podaniem trzeba sprawdzić świeżość jajka, wrzucając je do zimnej wody. Nieświeże będą pływać po powierzchni, natomiast zdatne do spożycia zatoną.

Jajko całe lub w częściach – od czego zacząć?

Jak widać, jajka są stosunkowo tanim i dobrze przyswajalnym źródłem wielu niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka składników odżywczych, dlatego powinny często pojawiać się w jadłospisie malucha. Duże kontrowersje budzi jednak sposób podania jajka niemowlakowi na początku rozszerzania diety. Wciąż bowiem powszechne jest przekonanie, że to właśnie samo żółtko w diecie dziecka powinno pojawić się jako pierwsze, co wynika z faktu, iż białko jaja kurzego uznawane jest za silny alergen. Najnowsze badania dowodzą jednak, że podane już na samym początku rozszerzania diety całe jajko dla niemowlaka może wręcz działać ochronnie i zmniejszać ryzyko wystąpienia alergii na białko jaja kurzego w przyszłości. Obecnie nie ma więc naukowego uzasadnienia, by podawać samo żółtko dla niemowlaka, oczywiście pod warunkiem że dziecko nie wykazuje objawów alergii.
Jeżeli jednak niemowlę jest alergikiem, samo żółtko może być bezpieczniejszym rozwiązaniem. Ze względu jednak na fakt, iż ugotowane na twardo jest dość suche i sypkie, wiele mam zastanawia się jak podać żółtko niemowlakowi. Doskonałym sposobem jest rozdrobnienie go widelcem i dodanie do zupy lub innego dania. Można je również zmiksować wraz z innymi składnikami na zupę-krem.

Od kiedy jajko może pojawić się w diecie dziecka?

Kiedy podać dziecku jajko? Zgodnie z najnowszymi zaleceniami żywieniowymi, wprowadzenie jajka do diety niemowlęcia może mieć miejsce już na samym początku rozszerzania diety, czyli od 7 miesiąca życia. Pamiętajmy bowiem, że obecnie WHO zaleca by dzieci do ukończenia 6 miesiąca życia były karmione wyłącznie mlekiem matki lub w razie konieczności mlekiem modyfikowanym. Jak już zostało wcześniej wspomniane, jeżeli dziecko nie wykazuje skłonności do alergii, jajko w diecie dziecka od samego początku może pojawiać się w całości.

Kiedy jajko na miękko?

Na początku zalecane jest podawanie go ugotowanego na twardo. Jajko na miękko lub delikatna jajecznica na parze powinny być podawane później. Nie do końca ścięte białko niesie za sobą ryzyko zakażeniem bakterią Salmonella, która u tak małego dziecka może wywołać zatrucie pokarmowe. Każdy rodzic powinien jednak pamiętać o tym, że to on sam tak naprawdę decyduje o tym co i kiedy, a także w jakiej ilości poda swojemu dziecku, a zalecenia żywieniowe stanowią jedynie swoistą wskazówkę w tym temacie.

Ile jajka dla niemowlaka?

Kolejną kwestią, nad którą zastanawia się wiele mam jest to, ile jajka podać niemowlakowi na samym początku? Jeżeli rozszerzamy dziecku dietę zgodnie z zasadą BLW możemy podać niemowlęciu całe jajko ugotowane na twardo i pozwolić maluchowi zadecydować o tym, ile będzie chciało zjeść. Jeżeli chodzi z kolei o dodawanie żółtka do innych potraw, na samym początku bezpieczną dawką jest około pół żółtka ugotowanego na twardo kilka razy w tygodniu. W kolejnych miesiącach ilość jajek w diecie dziecka może się oczywiście zwiększać.

Jak często jajko dla niemowlaka powinno pojawiać się w jadłospisie? Jeżeli dziecko chętnie je zjada, bez obaw możemy podawać mu je 3-4 razy w tygodniu, a po ukończeniu pierwszego roku życia dziecka nawet codziennie. Warto podawać je niemowlakowi w różnej formie. Może się bowiem zdarzyć, że dziecko które nie będzie chciało jeść jajka ugotowanego na twardo, z apetytem zje jajecznicę na parze czy omleta.

Jak podawać niemowlakowi jajko?

Każdy z nas ma inne preferencje żywieniowe, z tego względu również niemowlę powinno mieć możliwość spróbowania jajka pod różnymi postaciami. Na początku rozszerzania diety najlepszą formą jest jajko ugotowane na twardo. Powinno tak być podawane zarówno całe jajko jak i samo żółtko jajka. Dla niemowlaka to ostatnie możemy rozdrobnić widelcem lub blenderem i dodać do zupy lub innego dania, np. mięsa z kaszą.

Gdy dziecko próbuje jeść samodzielnie, bez obaw możemy mu dać do ręki całe jajko. Z pewnością spora część wyląduje poza buzią niemowlęcia, jednak dzięki temu wszystkie jego zmysły zostaną pobudzone. Wraz z rozwojem dziecka, możemy podawać mu jajko w coraz ciekawszych formach. Doskonałym pomysłem jest jajko na parze, w formie jajecznicy lub delikatnego omleta, z dodatkiem szczypiorku lub drobno pokrojonej szyneczki. Należy jednak pamiętać o tym, by poczekać do momentu aż białko dobrze się zetnie. Podobnie, jak wtedy, gdy przygotowujemy jajko na miękko dla niemowlaka. Jeżeli maluch niechętnie je jajka w czystej postaci, bez obaw możemy je dodawać do innych potraw, takich jak np. różnego rodzaju placki (dzieci uwielbiają zwłaszcza te z dodatkiem jabłek lub bananów!) czy samodzielnie przygotowane biszkopty.

Jajko dla niemowlaka w pytaniach i odpowiedziach

Jak przygotować jajko dla niemowlaka?

Na początku rozszerzania diety najlepiej podawać dziecku jajko ugotowane na twardo. Przed ugotowaniem dobrze jest sprawdzić jego świeżość i umyć skorupkę ciepłą wodą, po to by pozbyć się ewentualnych bakterii. Jajko można podawać w całości lub np. dodać samo żółtko do zupy lub innego dania. Starszym niemowlętom można podawać jajka w formie jajecznicy na parze lub omleta, a po ukończeniu pierwszego roku życia dziecka jako jajko na miękko.

Ile gotować jajko dla niemowlaka?

Jajko dla niemowlaka najlepiej gotować na twardo. W zależności od wielkości jajka i grubości skorupki, jajko należy gotować maksymalnie 9-10 minut od momentu zagotowania się wody.

Jak zrobić jajko sadzone dla niemowlaka?

Powszechnie wiadomo, że niemowlęta nie powinny spożywać potraw smażonych. Dotyczy to również tych przygotowywanych z jajek. Chcąc zrobić jajko sadzone dla niemowlaka, należy przygotować je na parze. W tym celu niezbędne są garnek i talerzyk o nieco większej średnicy. Po zagotowaniu się wody talerzyk z niewielką ilością masła umieszczamy na garnku. Gdy masło się rozpuści wbijamy jajko (można dodać odrobinę soli lub ziół) i czekamy aż w całości się zetnie.

Sprawdź: Przepisy na zupę pomidorową dla niemowlaka

Źródła:

Dodaj komentarz

16 komentarzy: Jajko dla niemowlaka: Od kiedy, ile i jak podać?

 1. Re: Jajko

  Ja dawałm żółtko do zupki, ale najpierw je oddzielnie gotowałam.

  • Re: Jajko

   dziekuje ale ja podaje gerberki czy wiec do nich daje sie żółtko

   • Re: Jajko

    Możesz podawać maluszkowi pół żółtka co drugi dzień. Możesz dodać je do kaszki, albo zupki (również tej słoiczkowej). Ja gotuję oddzielnie jajko i łyżeczką wkładam żółtko do zupki i mieszam i… gotowe :).

    • Kiedy jajko na miękko?

     I jak wygląda wasze menu dla 7 miesięcznego dziecka? Może dodam, że moja młoda jest tłuściutka i i z kaszą uważam, no i na cycku chociaż przymierzam się powoli do odstawienia.

     • Mleko 180ml
      owoc z jogurtem i biszkoptem
      obiadek (gotuję sama) Co drugi dzień żółtko z gotowanego na twardo jajka wymiennie z mięskiem lub zupka na warzywach(pomidorowa lub krupniczek).
      owoc
      kaszka ze 150ml mleka
      mleko góra 120

     • Odpowiadam na pytanie zawarte w temacie – Ja daję samo żółtko z jajka na mikękko od jakiegoś 10 m-ca życia i jest ok, mała wcina aż miło patrzeć 🙂
      Oczywiście jajeczka wsiowe 🙂

     • Właśnie zaczęłam dawać na miękko już wcześniej, też wsiowe i mała jest zachwycona.
      Paulinka Z – dobrze, że mi podsunęłaś pomysł z pomidorową!

    • Od kiedy jajko wprowadzić?

     Dziewczyny – od kiedy wprowadzałyście jajko do diety dziecka i w jakiej postaci?

     • Zamieszczone przez rudasek2
      Dziewczyny – od kiedy wprowadzałyście jajko do diety dziecka i w jakiej postaci?

      o ile dobrze pamietam to chyba ok 6 m-ca
      ugotowane na twardo,pół żółtka do zupki jarzynowej przynajmniej 1 raz w tyg

     • Jeśli dobrze pamiętam to wprowadzałam dopiero koło 9 m-ca (ze względu na podejrzenie alergii) po pół żółtka (gotowane na twardo) do obiadku co dwa dni.

     • A takie na twardo – żółtko i białko od kiedy mogę dawać?
      Do obiadku dam w tym tygodniu.

     • Zamieszczone przez rudasek2
      A takie na twardo – żółtko i białko od kiedy mogę dawać?
      Do obiadku dam w tym tygodniu.

      mój nie lubi do dziś dnia białka

     • a moje dziecko jajka gotowanego nie chciało -ale jajecznicą się zajada 🙂 i teraz co 2dzien wcina 🙂

     • Zamieszczone przez mago
      a moje dziecko jajka gotowanego nie chciało -ale jajecznicą się zajada 🙂 i teraz co 2dzien wcina 🙂

      a od kiedy podawałaś?

     • Juz dałam raz samo żółtko ugotowane na twardo a wczoraj jedno jajko w formie jajeczniczki i nakrzyczał na mnie że mało.

      Jak często dawać jajko?

     • Nie polecam spieszenia się z białkiem. Zaczęłam je za wcześnie (w 6tym miesiącu) dawać i maluch jeszcze go nie potrafił trawić. Jego mocz zaczął bardzo śmierdzieć i on sam cierpiał. Pediatra powiedziała że całe jajko od 11 miesiąca skończonego. I tak teraz dajemy. 3 razy w tygodniu.

    • jajko dla 2 latki

     Moja córa za miesiąc konczy 2 lata i…uwielbia jajko, gotuję jej na twardo i całe zjada. Moje pytanie, jak często może jeśc jajko?

     • Zamieszczone przez mloda
      Moja córa za miesiąc konczy 2 lata i…uwielbia jajko, gotuję jej na twardo i całe zjada. Moje pytanie, jak często może jeśc jajko?

      mój je 3-4 na tydzień,ale mój ma 15 miesięcy i gotowanego nie ruszy 😉 za to jajecznicę i sadzone uwielbia 🙂

     • Moja je tez 3-4 na tydzien, jak przytrafi sie imprezka to dostaje dodatkowe (na twardo bez majonezu-bo alergiczka) a 2 latka konczy dokladnie za 1 miesiac i 1 dzien-dodam, ze jaja pod kazda postacia zjada od dawna i to w duzych ilosciach (minimun 3 na tydzien)

     • My dajemy Kubie odkąd skończył rok,tak jak jest napisane w informatorze jaki znalazłam z HIPP w domu o żywieniu…

     • dokładnie. Jajko 3,4 razy w tygodniu moze zjadac.. Na zdrowie!

     • Dzięki za odpowiedzi.

      A moja teściowa powiedziała dzisiaj że jajko dla niej codziennie…, ale nie wiem czy to nie za dużo.

     • Dwutatka moze zjeśc i 5 jajek tygodniowo.

     • Batula, może zjeść i 10 jajek, ale cyz na zdrowie jej to wyjdzie?

      Nawet dla ZDROWEGO, dorosłego człowieka tygodniowo zaleca się 4-5 jajek max. Nie zapominajmy, że jajka są też we wszelkich wypiekach, makaronach. A takie rzeczy 2latka je codziennie. Nadmiar jajek to wysoki poziom złego cholesterolu. Myślę, że 3-4 jajka tygodniowo to taka rozsądna liczba.

     • Zamieszczone przez mloda
      Moja córa za miesiąc konczy 2 lata i…uwielbia jajko, gotuję jej na twardo i całe zjada. Moje pytanie, jak często może jeśc jajko?

      Codziennie, jajka są bardzo zdrowe.

     • Zamieszczone przez szajajaba
      Batula, może zjeść i 10 jajek, ale cyz na zdrowie jej to wyjdzie?

      Nawet dla ZDROWEGO, dorosłego człowieka tygodniowo zaleca się 4-5 jajek max. Nie zapominajmy, że jajka są też we wszelkich wypiekach, makaronach. A takie rzeczy 2latka je codziennie. Nadmiar jajek to wysoki poziom złego cholesterolu. Myślę, że 3-4 jajka tygodniowo to taka rozsądna liczba.

      Jajka podnoszą cholesterol, ale ten dobry.

      Z najnowszych badań, przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców, wynika, że zawarte w jajkach składniki rzeczywiście podnoszą poziom cholesterolu, ale tego dobrego. Badanie wykazało, poziom dobrego cholesterolu (HDL) u osób, które spożywały codziennie po jednym jajku wzrósł o 48%.

      źródło: superpani.pl

     • Zamieszczone przez mloda
      Dzięki za odpowiedzi.

      A moja teściowa powiedziała dzisiaj że jajko dla niej codziennie…, ale nie wiem czy to nie za dużo.

      Ja gdzieś czytałam, że teraz zniesiono to ograniczenie jajeczne;) i śmiało jedno dziennie można.

     • więcej odpowiedzi (2)
    • jajko???

     Kiedy i w jakiej postaci mozna dziecku podawac jajko?? Mój maluszek skończyl wlasnie 7 miesiac i chyba powinnam juz wprowadzic je, co o tym myslicie?

     • Zamieszczone przez victoria251
      Kiedy i w jakiej postaci mozna dziecku podawac jajko?? Mój maluszek skończyl wlasnie 7 miesiac i chyba powinnam juz wprowadzic je, co o tym myslicie?

      masz na myśli całe jajo czy żółtko?
      jeśli żółtko, to już możesz podawać co drugi dzień po pół…. o ile dobrze pamiętam, a pamięć mam słabą, bo mojemu 9 miesięczniakowi dałam tylko……. hmmm ze 3 x

     • Karen fajny masz wozek:) ja sie przymierzam do kupienia wlasnie jakiegos, tzn spacerowki i ten co ty masz fajny jest, podasz jakies namiary, tzn nazwe i ew. cene tego zakupu??:)

     • Zamieszczone przez victoria251
      Karen fajny masz wozek:) ja sie przymierzam do kupienia wlasnie jakiegos, tzn spacerowki i ten co ty masz fajny jest, podasz jakies namiary, tzn nazwe i ew. cene tego zakupu??:)

      dzięki;)
      to wózek Mutsy
      stelaż 4Rider na piankowych kołach – 880 zł
      siedzisko spacerowe, z budą i okryciem na nóżki – 580 zł

      na stelażu można zamontować fotelik samochodowy (po zaopatrzeniu się w specjalne adaptery koszt ok 45 zł) oraz gondolę…
      jeśli szukasz lekkiego wózka,to ten do takich nie należy – wersja,którą ja mam waży 12,5 kg

      jeśli będziesz miała jakieś dodatkowe pytania to śmiało pytaj, w miarę możliwości odp na wszystkie

     • Witam,jestem tu nowa, mam pytanko o jajeczko,moja córeczka własnie skończyła 7-miesięcy i już od jakiegoś czasu podaje jej dania ze słoiczków no i chciałam jej podać taką zupkę -krem dyniowy z żółtkiem chyba gerbera,czy któraś z mam to podawała??

     • Zamieszczone przez gabi5
      Witam,jestem tu nowa, mam pytanko o jajeczko,moja córeczka własnie skończyła 7-miesięcy i już od jakiegoś czasu podaje jej dania ze słoiczków no i chciałam jej podać taką zupkę -krem dyniowy z żółtkiem chyba gerbera,czy któraś z mam to podawała??

      A w czym problem?
      (nie podawałam – mam żółtka od grzebiących kur – takich szczęśliwych, zagrożonych ptasią grypą złapaną z piór przelatujacych kaczek ;))

     • Zamieszczone przez kurczak
      A w czym problem?
      (nie podawałam – mam żółtka od grzebiących kur – takich szczęśliwych, zagrożonych ptasią grypą złapaną z piór przelatujacych kaczek ;))

      gabi5 chyba chodziło o to, czy ta zupa krem dyniowy z żółtkiem gerbera smakuje dzieciom czy nie. więc ja mogę powiedzieć, że mojemu dziecku smakuje, chociaż lubi też, jak dodaję jajko rozgniecione widelcem do innych zupek.

      kurczak, fajnie masz, że masz jajka ze sprawdzonego źródła 🙂 mi takie jajeczka załatwia teściowa, ale niestety nie jesteśmy u niej zbyt często i jakoś muszę sobie radzić i kupuję jajeczka od wiejskiej babci na bazarku. mam nadzieję, że kury tej babci też są szczęśliwe, aczkolwiek nie zagrożone ptasią grypą ani inną chorobą wściekłych krów hihi:)

     • Na początku daje się samo żółtko. Potem całe jajko.
      Ja przeważnie zapominałam dodawać do zupek. Raz dorwał się do jajecznicy siostry, nic mu po niej nie było, więc teraz robię mu jajecznicę (z dwóch jajek bo po jednym krzyczy) ze szczypiorkiem – UWIELBIA

     • Zamieszczone przez zosia-samosia
      gabi5 chyba chodziło o to, czy ta zupa krem dyniowy z żółtkiem gerbera smakuje dzieciom czy nie.

      To chyba indywidualna sprawa dziecka?

      Zamieszczone przez zosia-samosia
      mam nadzieję, że kury tej babci też są szczęśliwe, aczkolwiek nie zagrożone ptasią grypą ani inną chorobą wściekłych krów hihi

      Jeśli chodzą po podwórku to jak najbardziej są zagrożone ptasią grypą…
      Kwestią sporną czy mniej czy bardziej od takich wprawdzie zamkniętych, ale chodowanych w stadach?

     • Zamieszczone przez olencja
      Na początku daje się samo żółtko. Potem całe jajko.
      Ja przeważnie zapominałam dodawać do zupek. Raz dorwał się do jajecznicy siostry, nic mu po niej nie było, więc teraz robię mu jajecznicę (z dwóch jajek bo po jednym krzyczy) ze szczypiorkiem – UWIELBIA

      mój też zajada jajcarnię… z jednego….. ale cos czuję że musze mu dac podójna porcję bo to mało…. a on jakis żarty sie zrobił ostatnio….. i dodam szczypiorku….. mówisz że Twój szaleje????

    • od kiedy jajko dla dziecka

     Witam moja Kamila skończyła 9 miesięcy od kiedy można podawać jej jajko na miękko nie chodzi mi o żółtko do zupy:p

     • Uh jak gorąco!!!

      Hej mam problem jestem 10 miesiąc po porodzie a ciagle jest mi gorąco ktoś mi powiedział że to buzują jeszcze hormony czy to prawda nie wiem co będzie w lecie teraz jest zima i ciągle sie pocę kuzynka powiedział że miała tak do dwóch lat po porodzie czy to prawda na menopauze jeszcze za wczesnie mam dopiero 32 lata czy ktoś miał podobny problem jeśli tak proszę o odpowiedż pozdrawiam

    • jajko

     Jak się podaje całe jajko? Na miękko można?

     .
     Agnieszka i Ewunia (25.06.2003)

     • Re: jajko

      ja czasami robie po prostu jajecznice- ale NIna jej nie lubi……..wiec gotuje makaron, i jak jest zimny to podsmazam go (lekko, zeby nie przypalic) na maselku z jajkiem- to wcina az milo;-)

     • Re: jajko

      mozna na miekko, mozna na twardo, na kanapce, w zupie, jest chyba sporo sposobów 🙂

     • Re: jajko

      Nati-amator jajek wcina jajecznicę; w żadnej innej postaci jajek nie lubi 🙂

      Kaśka z Natusią (2 lata + 2 miesiące 🙂

     • Re: jajko

      u nas podobnie… jak Krzyś nie ma apetytu, to robię jajecznicę: zje zawsze 🙂
      w innej postaci jajek mu jeczcze nie dawałam

     • Re: jajko

      U nas jajo to ukochana potrawa. Najlepiej w formie jajecznicy na maśle, Ania po swojej porcji zabiera się za moją 🙂 Nie gardzi również jajem na twardo z odrobiną keczupu.

     • Re: jajko

      ja podaje jajecznicę….tak najbardziej smakuje Pawełkowi, samo żółtko wypluwa

     • Re: jajko

      – jajecznica ze szczypiorkiem na oleju rzepakowym lub maśle
      – jajko gotowane – potrafi zjesc samo, albo rozgniatam mu z masełkiem i przyprawami, robiąc paste na kanapki
      – jajko smazone jako dodatek do ziemniakow na obiad, pogniecione z nimi z masłem, jogurtem naturalnym i np. kalafiorem – uwielbia takie danie

     • Re: jajko

      aaaa- spryciara..:-)))))
      mati pluje jajecznica – musze sprobowac waszego sposobu..;-)

     • Re: jajko

      Ja robię tak samo, tylko zamiast makaronu używam szpinak. O dziwo moje dziecko niejadek jest amatorem szpinaku 🙂

     • Re: jajko

      Dałam wczoraj jajeczniczkę – zdaje się, że smakowała! 🙂

     • więcej odpowiedzi (2)
    • jajko

     Czy wiecie,ile jajek tygodniowo może zjadać dziecko w wieku 1 roku i 9 m-cy?Mój Kuba uwielbia jajecznicę. Teraz potrafi zjeść jednorazowo 1,5jajka. Nie wiem,ile razy w tygodniu mogę mu podać jajecznicę.

     Asia i Kuba(rok i osiem miesięcy)

     • Re: jajko

      kiedyś czytałam ze roczne dziecko powinno jeść 4-5 jajek tygodniowo
      a w ostatnim wydaniu encyklopedi Mamo to ja pt. “jem zdrowo” w rozdziale poruszającym żywienie w drugim roku życia napisali iż maluch do 3 roku życia może jeść jajko codziennie.
      Więc chyba nie masz powodów do zmartwień, w przeciwieństwie do mnie bo Zuzanka jajek nie lubi :((

     • Re: jajko

      Mój Kuba też wcześniej nie jadł,dodawałam mu do zupki.O jajecznicy nie było mowy. Teraz od pewnego czasu coś się odmieniło i bardzo je polubił.

      Asia i Kuba(rok i osiem miesięcy)

    • jajko w jadlospisie…

     Zastanawiam sie kiedy mozna dawac roczniakom jajko.
     Jajowe,omlet itp.
     Olek nie chce nic jesc. Moje pomysly juz sie wyczerpuja…
     Gotuje,pichce i oczywiscie wszystko laduje w kuble na smieci.
     Czasami zostawiam,to czego nie zjada na pozniej,ale i pozniej Oluto pluje i wyplowa.
     Jajko….-szybka sprawa i nie droga…..
     Kiedy jajo????

     • Re: jajko w jadlospisie…

      Moze to dziwne co napisze… Ale moja dlugo nie tolerowala jajka az przez przypadek okazalo sie, ze owszem zje jajeczniczke ale ze mna i u mnie na kolanach. Za nic nie chciala jesc z miseczki w swoim krzeselku.
      I tak jest do dzis, to chyba jedyna potrawa ktora je ze mna u mnie na kolanach.
      Pewnie nie pomoglam, co?
      Aha, jajko tylko pod postacia jajecznicy je gdzies od 15m.

     • Re: jajko w jadlospisie…

      Filip pierwszy raz jadl żółtko jajka jak miał 7 mcy, a od 1,5 mca co 3-4 dni dostaje na kolacje jajecznice z jednego jajka usmażona na 1/2 łyżeczki masełka:)
      jesli Olek nie ma alergii i do tej pory nie było problemów typu alergie pokarmowe, wysypki itp, to powinno być wszystko ok.
      Ja jak pierwszy raz dałam mu taką jajecznicę (wpadłam na to sama, taki miałam chwilowy pomysł) to potem sie wystraszyłam, ze coś nabroiłłam, ale nic Filipowi nie było i tak sobie urozmaicamy jadłospis:)
      czasami daje mu Kinder Delice (nie cały rzecz jasna!), dziś dostał pierwszego całego Bakusia(jogurt)… lubi ziemniaka roztłuczonego z masełkiem i posolonego szczypte, zresztą jajecznice tez sole:)
      wczoraj jadł kanapkę z masłem i dżemem, ale nie bardzo sie wyznał i mu nie smakowała:) oczywiscie – dżemik babcinej roboty, masełko ze wsi od pani W (prosto od krowy niemalże)…

     • Re: jajko w jadlospisie…

      Jeżeli Alex nie jest dzieckiem alergicznym to spokojnie możesz podawać 4 – 5 jaj tygodniowo pod kazdą postacią: same, omlety, naleśniki, placuszki

      Zuzanka nie lubi jajek :(( i samych nie jada więc przemysam jej w placuaszkach, omletach, gofrach, chlebie maczanym w jajku i smażonym na masełku

     • Re: jajko w jadlospisie…

      Krzyś całe jaja zaczął jeść po skończeniu 10 mies.;
      oczywiście najpierw ostrożnie, ale jak już byłam pewna, że nie ma na nie uczulenia to na stałe trafiły do jego menu;
      i tak je: jajecznicę na maśle (ze szczypiorkiem lub bez), omlety (na słodko lub ze szczypiorkiem), naleśniki (na zwykłym mleku… też nie ma problemów);
      nie odważyłam się jeszcze podać mu jaja na wolno lub sadzonego; o surowym jako dodatek do sera (do naleśników) nie wspomnę;

     • Re: jajko w jadlospisie…

      Julka dostaje jajo raz na jakiś czas, czasem na twardo czasem jajeczniczkę po wiedeńsku, czasem w nalesnikach itp.
      smakuje jej przeciętnie, ale pół wciąga.

     • Re: jajko w jadlospisie…

      Spokojnie mozesz dawac cale jajko, pediatra tez pozwolil nam jakis czas temu.
      Co do niejadkowosci to mati mial taki okres niedawno, ze jadl tylko to, co bylo z przecierem pomidorowym. Kazda zupka konczyla jako pomidorowka 😉 I przeszlo mu.

     • Re: jajko w jadlospisie…

      Spokojnie możesz spróbować. Kacper na początku nie bardzo tolerował jak dawałam mu na twardo lub jajaecznice na parze. Odkad smażę jajecznice na maśle wcina samą lub ze szypiorkiem (wogóle lubi szczypiorek). Je jajka też w innej postaci: omletach, naleśnikach na zwykłym mleku. Ja dodaje do sera surowe jajko, ale potem takie nadziane naleśniki odsmarzam na masełku. Dla mojego Kacpra pych. Acha lubimy też placuszki z jabłkami. Nadal niechętnie jajo na twardo.

     • Re: jajko w jadlospisie…

      no chyba juz najwyzsza pora!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
      ja daje zoltko do zupki co drugi dzien

    • jajko czy nie za czesto?

     Tak sie zastanawiam czy zoltko jajka podawane co drugi dzien (tak wyczytalam) to nie jest za czesto???
     Jak i ile podajecie? Ja dawalam Agniesi od ok. 9 m-ca co drugi dzien samo zoltko, teraz cale jajko ( b lubi bialko) ale tak sie zastanawiam czy to nie za czesto???
     Co robic??? co o tym myslicie??? POMOCY!!!
     pozdrowka

     • Re: jajko czy nie za czesto?

      norma dla dziecka powyżej roku to 3-5 jajek tygodniowo 🙂

      Kaśka z Natusią (18 miesięcy 🙂

     • Re: jajko czy nie za czesto?

      dzieki!
      a chodzi o cale jajka tak???

     • Re: jajko czy nie za czesto?

      tak całe z żółteczkiem i białeczkiem :)) 3-5 razy tygodniowo po ukończeniu 12 miesiąca

    • Jajko

     W jakiej formie podajecie jajko (zoltko) swoim dzieciom? Tynia odmawia jedzenia zupek z wkruszonym zoltkiem z jaja ugotowanego na twardo. Co robic?

     • Re: Jajko

      Mi lekarz kazał podawać surowe żółtko bo ugotowane sama sobie mogę zjeść bo nic nie daje, to tak jakbym wcale nie dawała. Do zupki podgrzanej dodaję pół żółtka dwa razy w tygodniu, normalnie mieszam z zupą i podaję.

     • Re: Jajko

      ale chyba trzeba jajko wczeniej dobrze sparzyc albo dokładnie umyc.ja sie obsesyjnie boje salmonelli. jak tylko dotkne chocby kartonu z jajkmi odrazy szoruje łapy.

     • kisiel mleczny

      do 120 ml zimnej wody dodać żółtko, rozmieszać, dodać 4 miarki mleka modyfikowanego i łyżeczkę mąki ziemniaczanej, wymieszać; zagotować na małym ogniu CAŁY CZAS MIESZAJĄC, aby nie powstały kluchy;
      ja do tego dodaję 1/3-1/2 słoiczka owoców gerbera (np. jabłko+suszona śliwka lub jabłko +czarne jagody)… wtedy kisiel nie jest mdły

     • Re: Jajko

      ja ostatnio robię takie niby lane kluski – zółtko, mąka kukurydziana (bo Michał nie je glutenu) i ciut mleka Bebilon( zeby to rozrzadzić)

      na wrzącą zupkę powoli wlewasz i wychodzą takie kluseczki

      zjada

      Gosia i Michałek (10 msc:)

     • Re: Jajko

      a fuj!
      sama bym tego do ust nie wzięła a co dopiero dziecku

      w grę wchodzi kogel-mogiel ale przy salmonelli to nie wiem czy to mądry sposób – sama od lat nie jadam takich wynalazków!

      Gosia i Michałek (10 msc:)

    • Od kiedy jajko?

     No właśnie od kiedy? Chodzi mi np o takie kluseczki lane do zupki.
     Może jakaś mądra głowa wie i mi powie!?

     • Re: Od kiedy jajko?

      Zoltko od 7 mies a bialko od 12

      Pozdrowienia
      smoki i Dawidek
      (6 miesiecy i 1/4!)

     • Re: Od kiedy jajko?

      Za chorobe nie wiem o jakie kluski ci Gosiu chodzi.Ale ja swojej Marysi podawalam tak zupa od pocz.6 mies.,od 7 mies.zoltko co drugi dzien do zupy,ale jak twoj jest alergikiem na bialko to wstrzymaj sie.Ewa i Marysia

     • Re: Od kiedy jajko?

      Lane kluski to: mąka, jajo, woda lub mleko, sól. Wszystko się razem miesza, a ciasto ma mieć lejącą konsystencję (jednak gęstszą, niż na naleśniki ) a następnie nabiera na łyżeczkę i wlewa do gotującej sie zupy 🙂

     • Re: Od kiedy jajko?

      maryja jest alergikiem i ja zoltko dalam dopiero teraz, czyli jak ma prawie 9 miesiecy, ale chyba troche przesadzilam.
      lekarka mowila, ze jak skonczy 8, to mozna dac, ale powtarzam: Marysia jest alergik

    • Bialko jajka?

     Juz nic z tego nie rozumiem. Na forum dziewczyny radzily aby podawac samo gotowane zoltko np do zupki a tu czytam w poradniku dla rodzicow ze nawet trzeba podawac cale gotowane jajo. Jak to jest z tym bialkiem i zoltkiem?

     • Re: Bialko jajka?

      w 7 miesiącu mozna zacząć podawać zółtko a w 9 białko czyli całe jajo. Białko póżniej niż żółtko bo podobno bardziej uczula. My jemy jajeczniczke na parze.

     • Re: Bialko jajka?

      Ja przedwczoraj podalam jejeczniczke na parze. Misiek wcinal jak oszalaly i….. Niestety pod wieczor byl caly wysypany. A wiec musze pozostac przy zoltku niestety.

    • Żółtko z jajka na miękko

     Czy mozna dac? Ktoś juz próbował?Jak smakowało?

     • Re: Żółtko z jajka na miękko

      Ja podaje Julii poł żółtka co drugi dzień mieszając z zupką.Żółtko na miekko nie podawałam.

     • Re: Żółtko z jajka na miękko

      ja jeszcze nie dawalam,ale pediatra powiedziala mi, ze dzieci, ktore maja sklonnosci do alergii (czyli moja Baśka) powinny dostać żółtko późno, nawet po roku. Żółtko co prawda nie uczula tak jak białko, ale też ma właściwości alergizujące, więc trzeba uważać.

    Rozszerzanie diety niemowlaka

    Rozszerzanie diety alergika

    Żywienie małego alergika Problem alergii jest coraz bardziej pospolity, a rozszerzanie diety alergika nadal powoduje wiele wątpliwości i nasuwa sporo pytań ze strony rodziców. Choć wszyscy alergolodzy przekonują, że nie...

    Czytaj dalej →
    Planowanie ślubu oraz wesela

    Jak przystroić dom Panny Młodej?

    Przystrojenie domu Panny Młodej oraz ewentualnie Pana Młodego leży w kwestii świadków. Przynajmniej taka jest tradycja. Nie musimy się jej sztywno trzymać. Często zdarza się, że to sami zainteresowani, czyli...

    Czytaj dalej →
    Gry i zabawy dla dzieci

    LEGO matematyka: Ułamki na klockach LEGO

    Jednym z punktów na mojej “Ojcowskiej Bucket List” jest zarażenie córki miłością do matematyki. Sporym sukcesem będzie brak jej niechęci do tego przedmiotu. Tak się złożyło, że trafiłem dziś na...

    Czytaj dalej →
    Suknie Ślubne

    Suknia ślubna

    Suknia ślubna: wymarzona, wyśniona, albo wręcz przeciwnie – wielki znak zapytania. Podpowiadamy, jaki fason sukni ślubnej będzie najlepszy i na co zwrócić uwagę podczas przymiarek. Decyzja dotycząca wyboru sukni ślubnej jest jedną...

    Czytaj dalej →
    Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
    Logo
    Enable registration in settings - general