Jajko dla niemowlaka: Od kiedy, ile i jak podać?

Kiedy jest odpowiedni moment, by podać jajko dla niemowlaka? Ta kwestia budzi wiele emocji głównie ze względu na fakt, iż białka jaj są na drugim miejscu na liście najbardziej alergizujących produktów. To nie znaczy jednak, że powinniśmy z nich z góry zrezygnować! Sprawdź, jak podać żółtko niemowlakowi i od kiedy do jego diety włączyć całe jajko.

Jajko dla niemowlaka: Od kiedy, ile i jak podać?
Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Jajko dla niemowlaka to niezwykle cenne źródło żelaza, wapnia, białka, witamin (m.in. A,D, witamin z grupy B), a także mikroelementów: potasu, cynku, selenu, magnezu, jodu i fosforu.
  • Jajko może być wprowadzone do jadłospisu dziecka już na samym początku rozszerzania jego diety, czyli zgodnie z zaleceniami WHO po ukończeniu 6 miesiąca życia.
  • Najlepiej wybierać jajka z wolnego wybiegu lub chowu ekologicznego, choć pozostałe rodzaje jajek zawierają te same wartości odżywcze.
  • Najnowsze badania dowodzą, że o ile dziecko nie wykazuje skłonności do alergii, od samego początku rozszerzania diety może spożywać jaja w całości.
  • Na początku najlepszą formą podania dziecku jajka jest ugotowanie go na twardo. Z czasem można wprowadzać je w nowych postaciach, np. jajecznicy lub omleta na parze. Z podawaniem jajka na miękko należy poczekać do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy, ze względu na ryzyko zakażenia Salmonellą.
  • Ze względu na swoje wartości odżywcze, jajko powinno pojawiać się diecie dziecka minimum 3-4 razy w tygodniu. Początkowo powinny być to niewielkie ilości (np. pół żółtka dodanego do zupy), jednak z czasem dziecko samo może decydować o tym, ile jajek ma ochotę zjeść.

Jaką wartość ma jajko dla niemowlaka?

Nie od dziś wiadomo, że jajko jest niezwykle ważnym elementem diety zarówno dorosłych jak i dzieci i prawdziwą skarbnicą wartości odżywczych. Gdy chcemy podać jajko dla niemowlaka, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na żółtko stanowiące doskonałe źródło żelaza, lecytyny i witamin A i D, ważnych dla oczu i odporności. Choć dużo się mówi o tym, że żółtko to przede wszystkim tłuszcze, zawiera ono przede wszystkim dobre nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, niezbędne do prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka. Oprócz tego jajko dla dziecka jest cennym źródłem takich mikroelementów jak: potas, żelazo, magnez, fosfor, jod, cynk i selen. W jajach znajdziemy również spore ilości wapnia, które wchodzi w skład stale rosnących u malucha kości. Nie należy zapominać o tym, że z kolei białko jajka to najwyżej jakości źródło aminokwasów, w dodatku przyswajalnych praktycznie w 100%, a także witamin z grupy B.

Jakie jajka wybierać dla niemowlaka?

Wbrew różnego rodzaju opiniom nie ma dowodów na to, że jaja z chowu ekologicznego lub tzw. „wiejskie” mają lepszy skład od tych z chowu klatkowego. Pod względem wartości odżywczych nie ma więc znaczenia, które jajka wybierzemy. Ze względu jednak na świadomość i względy ekologiczne warto wybierać jajka z chowu ekologicznego lub z tzw. wolnego wybiegu. Jak je rozpoznać? Jajka posiadają na swojej skorupce odpowiednie oznaczenie:

  • 0 – chów ekologiczny
  • 1 – z wolnego wybiegu,
  • 2- chów ściółkowy
  • 3 – chów klatkowy.

Jeżeli skorupka jajka jest mocno zabrudzona, może to świadczyć o złych warunkach higienicznych w hodowli, dlatego takie jajka należy omijać. Zawsze przed podaniem trzeba sprawdzić świeżość jajka, wrzucając je do zimnej wody. Nieświeże będą pływać po powierzchni, natomiast zdatne do spożycia zatoną.

Sprawdź:  Rozszerzanie diety niemowlęcia karmionego piersią

Jajko całe lub w częściach – od czego zacząć?

Jak widać, jajka są stosunkowo tanim i dobrze przyswajalnym źródłem wielu niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka składników odżywczych, dlatego powinny często pojawiać się w jadłospisie malucha. Duże kontrowersje budzi jednak sposób podania jajka niemowlakowi na początku rozszerzania diety. Wciąż bowiem powszechne jest przekonanie, że to właśnie samo żółtko w diecie dziecka powinno pojawić się jako pierwsze, co wynika z faktu, iż białko jaja kurzego uznawane jest za silny alergen. Najnowsze badania dowodzą jednak, że podane już na samym początku rozszerzania diety całe jajko dla niemowlaka może wręcz działać ochronnie i zmniejszać ryzyko wystąpienia alergii na białko jaja kurzego w przyszłości. Obecnie nie ma więc naukowego uzasadnienia, by podawać samo żółtko dla niemowlaka, oczywiście pod warunkiem że dziecko nie wykazuje objawów alergii.
Jeżeli jednak niemowlę jest alergikiem, samo żółtko może być bezpieczniejszym rozwiązaniem. Ze względu jednak na fakt, iż ugotowane na twardo jest dość suche i sypkie, wiele mam zastanawia się jak podać żółtko niemowlakowi. Doskonałym sposobem jest rozdrobnienie go widelcem i dodanie do zupy lub innego dania. Można je również zmiksować wraz z innymi składnikami na zupę-krem.

Od kiedy jajko może pojawić się w diecie dziecka?

Kiedy podać dziecku jajko? Zgodnie z najnowszymi zaleceniami żywieniowymi, wprowadzenie jajka do diety niemowlęcia może mieć miejsce już na samym początku rozszerzania diety, czyli od 7 miesiąca życia. Pamiętajmy bowiem, że obecnie WHO zaleca by dzieci do ukończenia 6 miesiąca życia były karmione wyłącznie mlekiem matki lub w razie konieczności mlekiem modyfikowanym. Jak już zostało wcześniej wspomniane, jeżeli dziecko nie wykazuje skłonności do alergii, jajko w diecie dziecka od samego początku może pojawiać się w całości.

Kiedy jajko na miękko?

Na początku zalecane jest podawanie go ugotowanego na twardo. Jajko na miękko lub delikatna jajecznica na parze powinny być podawane później. Nie do końca ścięte białko niesie za sobą ryzyko zakażeniem bakterią Salmonella, która u tak małego dziecka może wywołać zatrucie pokarmowe. Każdy rodzic powinien jednak pamiętać o tym, że to on sam tak naprawdę decyduje o tym co i kiedy, a także w jakiej ilości poda swojemu dziecku, a zalecenia żywieniowe stanowią jedynie swoistą wskazówkę w tym temacie.

Sprawdź:  Rozszerzania diety niemowlaka: co pierwsze podać dziecku?

Ile jajka dla niemowlaka?

Kolejną kwestią, nad którą zastanawia się wiele mam jest to, ile jajka podać niemowlakowi na samym początku? Jeżeli rozszerzamy dziecku dietę zgodnie z zasadą BLW możemy podać niemowlęciu całe jajko ugotowane na twardo i pozwolić maluchowi zadecydować o tym, ile będzie chciało zjeść. Jeżeli chodzi z kolei o dodawanie żółtka do innych potraw, na samym początku bezpieczną dawką jest około pół żółtka ugotowanego na twardo kilka razy w tygodniu. W kolejnych miesiącach ilość jajek w diecie dziecka może się oczywiście zwiększać.

Jak często jajko dla niemowlaka powinno pojawiać się w jadłospisie? Jeżeli dziecko chętnie je zjada, bez obaw możemy podawać mu je 3-4 razy w tygodniu, a po ukończeniu pierwszego roku życia dziecka nawet codziennie. Warto podawać je niemowlakowi w różnej formie. Może się bowiem zdarzyć, że dziecko które nie będzie chciało jeść jajka ugotowanego na twardo, z apetytem zje jajecznicę na parze czy omleta.

Jak podawać niemowlakowi jajko?

Każdy z nas ma inne preferencje żywieniowe, z tego względu również niemowlę powinno mieć możliwość spróbowania jajka pod różnymi postaciami. Na początku rozszerzania diety najlepszą formą jest jajko ugotowane na twardo. Powinno tak być podawane zarówno całe jajko jak i samo żółtko jajka. Dla niemowlaka to ostatnie możemy rozdrobnić widelcem lub blenderem i dodać do zupy lub innego dania, np. mięsa z kaszą.

Gdy dziecko próbuje jeść samodzielnie, bez obaw możemy mu dać do ręki całe jajko. Z pewnością spora część wyląduje poza buzią niemowlęcia, jednak dzięki temu wszystkie jego zmysły zostaną pobudzone. Wraz z rozwojem dziecka, możemy podawać mu jajko w coraz ciekawszych formach. Doskonałym pomysłem jest jajko na parze, w formie jajecznicy lub delikatnego omleta, z dodatkiem szczypiorku lub drobno pokrojonej szyneczki. Należy jednak pamiętać o tym, by poczekać do momentu aż białko dobrze się zetnie. Podobnie, jak wtedy, gdy przygotowujemy jajko na miękko dla niemowlaka. Jeżeli maluch niechętnie je jajka w czystej postaci, bez obaw możemy je dodawać do innych potraw, takich jak np. różnego rodzaju placki (dzieci uwielbiają zwłaszcza te z dodatkiem jabłek lub bananów!) czy samodzielnie przygotowane biszkopty.

Sprawdź:  Kasza jaglana dla niemowlaka: Od kiedy? Ile? Z czym podawać? Przepisy

Jajko dla niemowlaka w pytaniach i odpowiedziach

Jak przygotować jajko dla niemowlaka?

Na początku rozszerzania diety najlepiej podawać dziecku jajko ugotowane na twardo. Przed ugotowaniem dobrze jest sprawdzić jego świeżość i umyć skorupkę ciepłą wodą, po to by pozbyć się ewentualnych bakterii. Jajko można podawać w całości lub np. dodać samo żółtko do zupy lub innego dania. Starszym niemowlętom można podawać jajka w formie jajecznicy na parze lub omleta, a po ukończeniu pierwszego roku życia dziecka jako jajko na miękko.

Ile gotować jajko dla niemowlaka?

Jajko dla niemowlaka najlepiej gotować na twardo. W zależności od wielkości jajka i grubości skorupki, jajko należy gotować maksymalnie 9-10 minut od momentu zagotowania się wody.

Jak zrobić jajko sadzone dla niemowlaka?

Powszechnie wiadomo, że niemowlęta nie powinny spożywać potraw smażonych. Dotyczy to również tych przygotowywanych z jajek. Chcąc zrobić jajko sadzone dla niemowlaka, należy przygotować je na parze. W tym celu niezbędne są garnek i talerzyk o nieco większej średnicy. Po zagotowaniu się wody talerzyk z niewielką ilością masła umieszczamy na garnku. Gdy masło się rozpuści wbijamy jajko (można dodać odrobinę soli lub ziół) i czekamy aż w całości się zetnie.

Sprawdź: Przepisy na zupę pomidorową dla niemowlaka

Źródła:

16 komentarzy: Jajko dla niemowlaka: Od kiedy, ile i jak podać?

Dodane ponad rok temu,

Re: Jajko

Możesz podawać maluszkowi pół żółtka co drugi dzień. Możesz dodać je do kaszki, albo zupki (również tej słoiczkowej). Ja gotuję oddzielnie jajko i łyżeczką wkładam żółtko do zupki i mieszam i… gotowe :).

Sprawdź:  Zupa pomidorowa dla niemowlaka: Od kiedy podawać? [PRZEPISY]
paulinka-z Dodane ponad rok temu,

Mleko 180ml
owoc z jogurtem i biszkoptem
obiadek (gotuję sama) Co drugi dzień żółtko z gotowanego na twardo jajka wymiennie z mięskiem lub zupka na warzywach(pomidorowa lub krupniczek).
owoc
kaszka ze 150ml mleka
mleko góra 120

Sprawdź:  Kasza jaglana dla niemowlaka: Od kiedy? Ile? Z czym podawać? Przepisy
dracena Dodane ponad rok temu,

Odpowiadam na pytanie zawarte w temacie – Ja daję samo żółtko z jajka na mikękko od jakiegoś 10 m-ca życia i jest ok, mała wcina aż miło patrzeć 🙂
Oczywiście jajeczka wsiowe 🙂

Sprawdź:  Dieta rocznego dziecka: Jak komponować prawidłową dietę po pierwszych urodzinach?
k-j Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez rudasek2:Dziewczyny – od kiedy wprowadzałyście jajko do diety dziecka i w jakiej postaci?

o ile dobrze pamietam to chyba ok 6 m-ca
ugotowane na twardo,pół żółtka do zupki jarzynowej przynajmniej 1 raz w tyg

Sprawdź:  Zupa pomidorowa dla niemowlaka: Od kiedy podawać? [PRZEPISY]
firefly Dodane ponad rok temu,

Nie polecam spieszenia się z białkiem. Zaczęłam je za wcześnie (w 6tym miesiącu) dawać i maluch jeszcze go nie potrafił trawić. Jego mocz zaczął bardzo śmierdzieć i on sam cierpiał. Pediatra powiedziała że całe jajko od 11 miesiąca skończonego. I tak teraz dajemy. 3 razy w tygodniu.

Sprawdź:  Co zrobić na śniadanie dla rocznego dziecka?
calineczkaa Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez mloda:Moja córa za miesiąc konczy 2 lata i…uwielbia jajko, gotuję jej na twardo i całe zjada. Moje pytanie, jak często może jeśc jajko?

mój je 3-4 na tydzień,ale mój ma 15 miesięcy i gotowanego nie ruszy 😉 za to jajecznicę i sadzone uwielbia 🙂

Sprawdź:  Dieta rocznego dziecka: Jak komponować prawidłową dietę po pierwszych urodzinach?
izunia2005 Dodane ponad rok temu,

Moja je tez 3-4 na tydzien, jak przytrafi sie imprezka to dostaje dodatkowe (na twardo bez majonezu-bo alergiczka) a 2 latka konczy dokladnie za 1 miesiac i 1 dzien-dodam, ze jaja pod kazda postacia zjada od dawna i to w duzych ilosciach (minimun 3 na tydzien)

Sprawdź:  Zupa pomidorowa dla niemowlaka: Od kiedy podawać? [PRZEPISY]
szajajaba Dodane ponad rok temu,

Batula, może zjeść i 10 jajek, ale cyz na zdrowie jej to wyjdzie?

Nawet dla ZDROWEGO, dorosłego człowieka tygodniowo zaleca się 4-5 jajek max. Nie zapominajmy, że jajka są też we wszelkich wypiekach, makaronach. A takie rzeczy 2latka je codziennie. Nadmiar jajek to wysoki poziom złego cholesterolu. Myślę, że 3-4 jajka tygodniowo to taka rozsądna liczba.

Sprawdź:  Rozszerzanie diety niemowlęcia karmionego piersią
Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez mloda:Moja córa za miesiąc konczy 2 lata i…uwielbia jajko, gotuję jej na twardo i całe zjada. Moje pytanie, jak często może jeśc jajko?

Codziennie, jajka są bardzo zdrowe.

Sprawdź:  Kasza manna dla niemowlaka (grysik pszenny): Od kiedy? Ile i z czym podawać kaszę manną?
Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez szajajaba:Batula, może zjeść i 10 jajek, ale cyz na zdrowie jej to wyjdzie?

Nawet dla ZDROWEGO, dorosłego człowieka tygodniowo zaleca się 4-5 jajek max. Nie zapominajmy, że jajka są też we wszelkich wypiekach, makaronach. A takie rzeczy 2latka je codziennie. Nadmiar jajek to wysoki poziom złego cholesterolu. Myślę, że 3-4 jajka tygodniowo to taka rozsądna liczba.

Jajka podnoszą cholesterol, ale ten dobry.

[I]Z najnowszych badań, przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców, wynika, że zawarte w jajkach składniki rzeczywiście podnoszą poziom cholesterolu, ale tego dobrego. Badanie wykazało, poziom dobrego cholesterolu (HDL) u osób, które spożywały codziennie po jednym jajku wzrósł o 48%.

źródło: superpani.pl
[/I]

Sprawdź:  Zupa pomidorowa dla niemowlaka: Od kiedy podawać? [PRZEPISY]
wasyl Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez mloda:Dzięki za odpowiedzi.

A moja teściowa powiedziała dzisiaj że jajko dla niej codziennie…, ale nie wiem czy to nie za dużo.

Ja gdzieś czytałam, że teraz zniesiono to ograniczenie jajeczne;) i śmiało jedno dziennie można.

Sprawdź:  Kasza manna dla niemowlaka (grysik pszenny): Od kiedy? Ile i z czym podawać kaszę manną?
tuya Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez victoria251:Kiedy i w jakiej postaci mozna dziecku podawac jajko?? Mój maluszek skończyl wlasnie 7 miesiac i chyba powinnam juz wprowadzic je, co o tym myslicie?

masz na myśli całe jajo czy żółtko?
jeśli żółtko, to już możesz podawać co drugi dzień po pół…. o ile dobrze pamiętam, a pamięć mam słabą, bo mojemu 9 miesięczniakowi dałam tylko……. hmmm ze 3 x

Sprawdź:  Co zrobić na śniadanie dla rocznego dziecka?
tuya Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez victoria251:Karen fajny masz wozek:) ja sie przymierzam do kupienia wlasnie jakiegos, tzn spacerowki i ten co ty masz fajny jest, podasz jakies namiary, tzn nazwe i ew. cene tego zakupu??:)

dzięki;)
to wózek Mutsy
stelaż 4Rider na piankowych kołach – 880 zł
siedzisko spacerowe, z budą i okryciem na nóżki – 580 zł

na stelażu można zamontować fotelik samochodowy (po zaopatrzeniu się w specjalne adaptery koszt ok 45 zł) oraz gondolę…
jeśli szukasz lekkiego wózka,to ten do takich nie należy – wersja,którą ja mam waży 12,5 kg

jeśli będziesz miała jakieś dodatkowe pytania to śmiało pytaj, w miarę możliwości odp na wszystkie

Sprawdź:  Kasza jaglana dla niemowlaka: Od kiedy? Ile? Z czym podawać? Przepisy
gabi5 Dodane ponad rok temu,

Witam,jestem tu nowa, mam pytanko o jajeczko,moja córeczka własnie skończyła 7-miesięcy i już od jakiegoś czasu podaje jej dania ze słoiczków no i chciałam jej podać taką zupkę -krem dyniowy z żółtkiem chyba gerbera,czy któraś z mam to podawała??

Sprawdź:  Kiedy dziecko potrzebuje wody? Nie w ciągu pierwszego pół roku życia!
qr-chuck Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez gabi5:Witam,jestem tu nowa, mam pytanko o jajeczko,moja córeczka własnie skończyła 7-miesięcy i już od jakiegoś czasu podaje jej dania ze słoiczków no i chciałam jej podać taką zupkę -krem dyniowy z żółtkiem chyba gerbera,czy któraś z mam to podawała??

A w czym problem?
(nie podawałam – mam żółtka od grzebiących kur – takich szczęśliwych, zagrożonych ptasią grypą złapaną z piór przelatujacych kaczek ;))

Sprawdź:  Kasza manna dla niemowlaka (grysik pszenny): Od kiedy? Ile i z czym podawać kaszę manną?
zosia-samosia Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez kurczak:A w czym problem?
(nie podawałam – mam żółtka od grzebiących kur – takich szczęśliwych, zagrożonych ptasią grypą złapaną z piór przelatujacych kaczek ;))

gabi5 chyba chodziło o to, czy ta zupa krem dyniowy z żółtkiem gerbera smakuje dzieciom czy nie. więc ja mogę powiedzieć, że mojemu dziecku smakuje, chociaż lubi też, jak dodaję jajko rozgniecione widelcem do innych zupek.

kurczak, fajnie masz, że masz jajka ze sprawdzonego źródła 🙂 mi takie jajeczka załatwia teściowa, ale niestety nie jesteśmy u niej zbyt często i jakoś muszę sobie radzić i kupuję jajeczka od wiejskiej babci na bazarku. mam nadzieję, że kury tej babci też są szczęśliwe, aczkolwiek nie zagrożone ptasią grypą ani inną chorobą wściekłych krów hihi:)

Sprawdź:  Kasza jaglana dla niemowlaka: Od kiedy? Ile? Z czym podawać? Przepisy
Dodane ponad rok temu,

Na początku daje się samo żółtko. Potem całe jajko.
Ja przeważnie zapominałam dodawać do zupek. Raz dorwał się do jajecznicy siostry, nic mu po niej nie było, więc teraz robię mu jajecznicę (z dwóch jajek bo po jednym krzyczy) ze szczypiorkiem – UWIELBIA

Sprawdź:  Rozszerzania diety niemowlaka: co pierwsze podać dziecku?
qr-chuck Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez zosia-samosia:gabi5 chyba chodziło o to, czy ta zupa krem dyniowy z żółtkiem gerbera smakuje dzieciom czy nie.

To chyba indywidualna sprawa dziecka?

Zamieszczone przez zosia-samosia: mam nadzieję, że kury tej babci też są szczęśliwe, aczkolwiek nie zagrożone ptasią grypą ani inną chorobą wściekłych krów hihi

Jeśli chodzą po podwórku to jak najbardziej są zagrożone ptasią grypą…
Kwestią sporną czy mniej czy bardziej od takich wprawdzie zamkniętych, ale chodowanych w stadach?

Sprawdź:  Kasza jaglana dla niemowlaka: Od kiedy? Ile? Z czym podawać? Przepisy
nunak Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez olencja:Na początku daje się samo żółtko. Potem całe jajko.
Ja przeważnie zapominałam dodawać do zupek. Raz dorwał się do jajecznicy siostry, nic mu po niej nie było, więc teraz robię mu jajecznicę (z dwóch jajek bo po jednym krzyczy) ze szczypiorkiem – UWIELBIA

mój też zajada jajcarnię… z jednego….. ale cos czuję że musze mu dac podójna porcję bo to mało…. a on jakis żarty sie zrobił ostatnio….. i dodam szczypiorku….. mówisz że Twój szaleje????

Sprawdź:  Rozszerzanie diety niemowlaka karmionego piersią
adela2007 Dodane ponad rok temu,

Uh jak gorąco!!!

Hej mam problem jestem 10 miesiąc po porodzie a ciagle jest mi gorąco ktoś mi powiedział że to buzują jeszcze hormony czy to prawda nie wiem co będzie w lecie teraz jest zima i ciągle sie pocę kuzynka powiedział że miała tak do dwóch lat po porodzie czy to prawda na menopauze jeszcze za wczesnie mam dopiero 32 lata czy ktoś miał podobny problem jeśli tak proszę o odpowiedż pozdrawiam

Sprawdź:  Natka pietruszki, koperek i inne przyprawy dla niemowlaka
lea Dodane ponad rok temu,

Re: jajko

– jajecznica ze szczypiorkiem na oleju rzepakowym lub maśle
– jajko gotowane – potrafi zjesc samo, albo rozgniatam mu z masełkiem i przyprawami, robiąc paste na kanapki
– jajko smazone jako dodatek do ziemniakow na obiad, pogniecione z nimi z masłem, jogurtem naturalnym i np. kalafiorem – uwielbia takie danie

Sprawdź:  Zupa pomidorowa dla niemowlaka: Od kiedy podawać? [PRZEPISY]
2020-08-25 07:32:48

jajko

Czy wiecie,ile jajek tygodniowo może zjadać dziecko w wieku 1 roku i 9 m-cy?Mój Kuba uwielbia jajecznicę. Teraz potrafi zjeść jednorazowo 1,5jajka. Nie wiem,ile razy w tygodniu mogę mu podać jajecznicę.

Asia i Kuba(rok i osiem miesięcy)

Sprawdź:  Zupa pomidorowa dla niemowlaka: Od kiedy podawać? [PRZEPISY]
klucha Dodane ponad rok temu,

Re: jajko

kiedyś czytałam ze roczne dziecko powinno jeść 4-5 jajek tygodniowo
a w ostatnim wydaniu encyklopedi Mamo to ja pt. “jem zdrowo” w rozdziale poruszającym żywienie w drugim roku życia napisali iż maluch do 3 roku życia może jeść jajko codziennie.
Więc chyba nie masz powodów do zmartwień, w przeciwieństwie do mnie bo Zuzanka jajek nie lubi :((

Sprawdź:  Kasza manna dla niemowlaka (grysik pszenny): Od kiedy? Ile i z czym podawać kaszę manną?
2020-08-25 07:32:48

jajko w jadlospisie…

Zastanawiam sie kiedy mozna dawac roczniakom jajko.
Jajowe,omlet itp.
Olek nie chce nic jesc. Moje pomysly juz sie wyczerpuja…
Gotuje,pichce i oczywiscie wszystko laduje w kuble na smieci.
Czasami zostawiam,to czego nie zjada na pozniej,ale i pozniej Oluto pluje i wyplowa.
Jajko….-szybka sprawa i nie droga…..
Kiedy jajo????

Sprawdź:  Rozszerzanie diety niemowlęcia karmionego piersią
dronka Dodane ponad rok temu,

Re: jajko w jadlospisie…

Moze to dziwne co napisze… Ale moja dlugo nie tolerowala jajka az przez przypadek okazalo sie, ze owszem zje jajeczniczke ale ze mna i u mnie na kolanach. Za nic nie chciala jesc z miseczki w swoim krzeselku.
I tak jest do dzis, to chyba jedyna potrawa ktora je ze mna u mnie na kolanach.
Pewnie nie pomoglam, co?
Aha, jajko tylko pod postacia jajecznicy je gdzies od 15m.

Sprawdź:  Natka pietruszki, koperek i inne przyprawy dla niemowlaka
Dodane ponad rok temu,

Re: jajko w jadlospisie…

Filip pierwszy raz jadl żółtko jajka jak miał 7 mcy, a od 1,5 mca co 3-4 dni dostaje na kolacje jajecznice z jednego jajka usmażona na 1/2 łyżeczki masełka:)
jesli Olek nie ma alergii i do tej pory nie było problemów typu alergie pokarmowe, wysypki itp, to powinno być wszystko ok.
Ja jak pierwszy raz dałam mu taką jajecznicę (wpadłam na to sama, taki miałam chwilowy pomysł) to potem sie wystraszyłam, ze coś nabroiłłam, ale nic Filipowi nie było i tak sobie urozmaicamy jadłospis:)
czasami daje mu Kinder Delice (nie cały rzecz jasna!), dziś dostał pierwszego całego Bakusia(jogurt)… lubi ziemniaka roztłuczonego z masełkiem i posolonego szczypte, zresztą jajecznice tez sole:)
wczoraj jadł kanapkę z masłem i dżemem, ale nie bardzo sie wyznał i mu nie smakowała:) oczywiscie – dżemik babcinej roboty, masełko ze wsi od pani W (prosto od krowy niemalże)…

Sprawdź:  Kasza manna dla niemowlaka (grysik pszenny): Od kiedy? Ile i z czym podawać kaszę manną?
klucha Dodane ponad rok temu,

Re: jajko w jadlospisie…

Jeżeli Alex nie jest dzieckiem alergicznym to spokojnie możesz podawać 4 – 5 jaj tygodniowo pod kazdą postacią: same, omlety, naleśniki, placuszki

Zuzanka nie lubi jajek :(( i samych nie jada więc przemysam jej w placuaszkach, omletach, gofrach, chlebie maczanym w jajku i smażonym na masełku

Sprawdź:  Rozszerzania diety niemowlaka: co pierwsze podać dziecku?
Dodane ponad rok temu,

Re: jajko w jadlospisie…

Krzyś całe jaja zaczął jeść po skończeniu 10 mies.;
oczywiście najpierw ostrożnie, ale jak już byłam pewna, że nie ma na nie uczulenia to na stałe trafiły do jego menu;
i tak je: jajecznicę na maśle (ze szczypiorkiem lub bez), omlety (na słodko lub ze szczypiorkiem), naleśniki (na zwykłym mleku… też nie ma problemów);
nie odważyłam się jeszcze podać mu jaja na wolno lub sadzonego; o surowym jako dodatek do sera (do naleśników) nie wspomnę;

Sprawdź:  Dieta rocznego dziecka: Jak komponować prawidłową dietę po pierwszych urodzinach?
lea Dodane ponad rok temu,

Re: jajko w jadlospisie…

Spokojnie mozesz dawac cale jajko, pediatra tez pozwolil nam jakis czas temu.
Co do niejadkowosci to mati mial taki okres niedawno, ze jadl tylko to, co bylo z przecierem pomidorowym. Kazda zupka konczyla jako pomidorowka 😉 I przeszlo mu.

Sprawdź:  Zupa pomidorowa dla niemowlaka: Od kiedy podawać? [PRZEPISY]
Dodane ponad rok temu,

Re: jajko w jadlospisie…

Spokojnie możesz spróbować. Kacper na początku nie bardzo tolerował jak dawałam mu na twardo lub jajaecznice na parze. Odkad smażę jajecznice na maśle wcina samą lub ze szypiorkiem (wogóle lubi szczypiorek). Je jajka też w innej postaci: omletach, naleśnikach na zwykłym mleku. Ja dodaje do sera surowe jajko, ale potem takie nadziane naleśniki odsmarzam na masełku. Dla mojego Kacpra pych. Acha lubimy też placuszki z jabłkami. Nadal niechętnie jajo na twardo.

Sprawdź:  Kasza manna dla niemowlaka (grysik pszenny): Od kiedy? Ile i z czym podawać kaszę manną?
2020-08-25 07:32:48

jajko czy nie za czesto?

Tak sie zastanawiam czy zoltko jajka podawane co drugi dzien (tak wyczytalam) to nie jest za czesto???
Jak i ile podajecie? Ja dawalam Agniesi od ok. 9 m-ca co drugi dzien samo zoltko, teraz cale jajko ( b lubi bialko) ale tak sie zastanawiam czy to nie za czesto???
Co robic??? co o tym myslicie??? POMOCY!!!
pozdrowka

Sprawdź:  Natka pietruszki, koperek i inne przyprawy dla niemowlaka
patrycjad Dodane ponad rok temu,

Re: Jajko

Mi lekarz kazał podawać surowe żółtko bo ugotowane sama sobie mogę zjeść bo nic nie daje, to tak jakbym wcale nie dawała. Do zupki podgrzanej dodaję pół żółtka dwa razy w tygodniu, normalnie mieszam z zupą i podaję.

Sprawdź:  Rozszerzanie diety niemowlęcia karmionego piersią
Dodane ponad rok temu,

kisiel mleczny

do 120 ml zimnej wody dodać żółtko, rozmieszać, dodać 4 miarki mleka modyfikowanego i łyżeczkę mąki ziemniaczanej, wymieszać; zagotować na małym ogniu CAŁY CZAS MIESZAJĄC, aby nie powstały kluchy;
ja do tego dodaję 1/3-1/2 słoiczka owoców gerbera (np. jabłko+suszona śliwka lub jabłko +czarne jagody)… wtedy kisiel nie jest mdły

Sprawdź:  Kiedy dziecko potrzebuje wody? Nie w ciągu pierwszego pół roku życia!
gosiar Dodane ponad rok temu,

Re: Jajko

ja ostatnio robię takie niby lane kluski – zółtko, mąka kukurydziana (bo Michał nie je glutenu) i ciut mleka Bebilon( zeby to rozrzadzić)

na wrzącą zupkę powoli wlewasz i wychodzą takie kluseczki

zjada

Gosia i Michałek (10 msc:)

Sprawdź:  Co zrobić na śniadanie dla rocznego dziecka?
gosiar Dodane ponad rok temu,

Re: Jajko

a fuj!
sama bym tego do ust nie wzięła a co dopiero dziecku

w grę wchodzi kogel-mogiel ale przy salmonelli to nie wiem czy to mądry sposób – sama od lat nie jadam takich wynalazków!

Gosia i Michałek (10 msc:)

Sprawdź:  Kasza jaglana dla niemowlaka: Od kiedy? Ile? Z czym podawać? Przepisy
ewakras Dodane ponad rok temu,

Re: Od kiedy jajko?

Za chorobe nie wiem o jakie kluski ci Gosiu chodzi.Ale ja swojej Marysi podawalam tak zupa od pocz.6 mies.,od 7 mies.zoltko co drugi dzien do zupy,ale jak twoj jest alergikiem na bialko to wstrzymaj sie.Ewa i Marysia

Sprawdź:  Co zrobić na śniadanie dla rocznego dziecka?
pati68 Dodane ponad rok temu,

Re: Od kiedy jajko?

Lane kluski to: mąka, jajo, woda lub mleko, sól. Wszystko się razem miesza, a ciasto ma mieć lejącą konsystencję (jednak gęstszą, niż na naleśniki ) a następnie nabiera na łyżeczkę i wlewa do gotującej sie zupy 🙂

Sprawdź:  Rozszerzania diety niemowlaka: co pierwsze podać dziecku?
Dodane ponad rok temu,

Re: Od kiedy jajko?

maryja jest alergikiem i ja zoltko dalam dopiero teraz, czyli jak ma prawie 9 miesiecy, ale chyba troche przesadzilam.
lekarka mowila, ze jak skonczy 8, to mozna dac, ale powtarzam: Marysia jest alergik

Sprawdź:  Kasza jaglana dla niemowlaka: Od kiedy? Ile? Z czym podawać? Przepisy
2020-08-25 07:32:49

Bialko jajka?

Juz nic z tego nie rozumiem. Na forum dziewczyny radzily aby podawac samo gotowane zoltko np do zupki a tu czytam w poradniku dla rodzicow ze nawet trzeba podawac cale gotowane jajo. Jak to jest z tym bialkiem i zoltkiem?

Sprawdź:  Dieta rocznego dziecka: Jak komponować prawidłową dietę po pierwszych urodzinach?
monikaapj Dodane ponad rok temu,

Re: Żółtko z jajka na miękko

ja jeszcze nie dawalam,ale pediatra powiedziala mi, ze dzieci, ktore maja sklonnosci do alergii (czyli moja Baśka) powinny dostać żółtko późno, nawet po roku. Żółtko co prawda nie uczula tak jak białko, ale też ma właściwości alergizujące, więc trzeba uważać.

Sprawdź:  Rozszerzania diety niemowlaka: co pierwsze podać dziecku?

Dodaj komentarz

Mama
"Cipka płonie!" - Czyli zdrowie intymne w pytaniach internautek
Kobiety, zwłaszcza młode, często wstydzą się mówić lekarzowi o swoich problemach intymnych, a odpowiedzi na swoje pytania szukają nie w gabinetach ginekologicznych, a za szczelną zasłoną internetowego nicku. "Cipka płonie"
Czytaj dalej
Poród
Szwy rozpuszczalne - Jak wyglądają? Kiedy się rozpuszczą?
W przypadku porodu naturalnego, szwy rozpuszczalne lub tradycyjne zakładane są w dwóch sytuacjach - gdy doszło do pęknięcia lub gdy lekarz wykonał nacięcie krocza. Pierwszy rodzaj szwów wchłania się samoistnie,
Czytaj dalej
Rozszerzanie diety niemowlaka
Wątróbka dla dzieci – od kiedy powinna pojawić się w diecie dziecka?
Wątróbka dla dzieci, szczególnie tych małych nie będzie najlepszym pomysłem. Chociaż mięso z uwagi na swoje właściwości odżywcze powinno znajdować się w codziennej diecie dziecka, to należy bardzo uważać na
Czytaj dalej
Rozszerzanie diety niemowlaka
Natka pietruszki, koperek i inne przyprawy dla niemowlaka
Rozszerzanie diety noworodka ma miejsce, gdy dziecko skończy pół roku. Wcześniej jego układ trawienny oraz nerki nie są jeszcze gotowe na przyjmowanie stałych pokarmów. Wprowadzanie nowych produktów powinno odbywać się
Czytaj dalej
Rozszerzanie diety niemowlaka
Co zrobić na śniadanie dla rocznego dziecka?
Kto z nas nie słyszał, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia? Pewnie nikt, ponieważ to zdanie jest nam powtarzane już od najmłodszych lat. Śniadanie to rzeczywiście bardzo ważny
Czytaj dalej
Rozszerzanie diety niemowlaka
Budyń dla niemowlaka: Od kiedy i z czym podawać budyń dla dziecka?
Gdy przychodzi czas na rozszerzenie diety malucha, młode mamy często decydują się na budyń. Jest to proste do przygotowania danie, które może być jedzone nawet przez bezzębne niemowlęta. Kontrowersje jednak
Czytaj dalej