Tosia – od jakiego imienia to zdrobnienie?

Wybór imienia jest bardzo ważny, ponieważ towarzyszy nam ono (lub towarzyszą, jeśli jest ich więcej) do końca życia. Oczywiście, istnieje możliwość zmiany zarówno imienia, jak i nazwiska, jednak w przypadku imienia takie przypadki są raczej rzadkie. Decydując się na nadanie imienia dziecku, trzeba mieć świadomość powagi tej sytuacji – dane imię będzie mu bowiem towarzyszyć już zawsze. Tosia jest w tej chwili dość popularnym imieniem i wielu osobom się podoba. Nie wszyscy jednak wiedzą, że zdrobnienie Tosia nie jest pełnym imieniem. Czy imię Tosia istnieje? Tak, ale jako skrót. Od jakiego imienia? I jakie jest znaczenie imienia Tosia?

Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Od kilku lat bardzo popularne jest imię Tosia. Imię to znalazło się na 15 miejscu najczęściej nadawanych imion w Polsce w roku 2017. Męski odpowiednik tego imienia -Antoni - był zaś najczęściej nadawanym imieniem w tamtym roku.
 • Imię Tosia jest skrótem od imienia Antonina. Oznacza ono tyle co "wybitna", "wspaniała", "doskonała". Imię wywodzi się ze Starożytnego Rzymu, gdzie istniała dynastia Antoniuszów. Antonina to imię oznaczające przedstawicielkę tego rodu.
 • Antonina obchodzi imieniny wiele razy w roku. Najpopularniejsza data to jednak 4 maja, kiedy wspominana jest święta Antonina z Nicei. Padła ona ofiarą prześladowań za panowania cesarza Dioklecjana.
 • Osoba o imieniu Antonina jest bardzo dobra, spokojna, opanowana i nie lubi zmian. Jest bardzo oddana rodzinie i przyjaciołom, ale potrafi także żyć sama. Ma predyspozycje do wykonywania zawodu plastyka czy przewodnika. Antoniny nie lubią na siłę wyróżniać się z tłumu, ale są bardzo gościnne, pomocne i lubią być chwalone. Z łatwością zjednują sobie sympatię otoczenia.

Tosia – jakie to imię?

Tosia to poufała forma imienia żeńskiego Antonina – podobnie też Antoniego można nazywać Antosiem lub Tośkiem. Jeśli więc chodzi o skrót Tosia, pełne imię to właśnie Antonina. W niektórych rodzinach skrótem tym określa się również kobietę o imieniu Anatolia, chociaż częściej używanym zdrobnieniem w tym przypadku jest Tola. Imię Antonina posiada i inne skróty – jak Antosia czy Tonia. Niektórzy używają również zdrobnienia Nina.

Tosia – czy to zbyt poważne imię dla dziecka?

Wielu rodziców zastanawia się, czy imię Antonina nie jest zbyt poważnym imieniem dla ich dziecka. Podoba im się skrót Tosia, jednak Antonina już nie. Warto jednak pamiętać, że dziecko dosyć szybko rośnie i w pewnym momencie dorosły już człowiek będzie się cieszył, iż posiada dostojne imię. W większości zresztą pełnym imieniem posługujemy się rzadko – przy jakichś oficjalnych okazjach lub w dokumentach. Bliscy i przyjaciele zwracają się do nas zwykle skrótami, zdrobnieniami. Problem z imieniem Antonina jest więc podobny jak z każdym innym imieniem – jak choćby Małgorzata czy Katarzyna. Imiona te są przecież często nadawane i nie są zbyt poważne dla dzieci, skoro i tak imię dziecięce się zdrabnia na co dzień.

Tosia – znaczenie imienia

Imię Antonina, od którego bierze się skrót Tosia czy Tośka, pochodzi od nazwy rodu rzymskiego Antoniuszów. Imię to oznaczało przedstawicielkę rodu Antoniuszów – plebejskiego rodu rzymskiego, któremu udało się zdobyć wysoką pozycję w I wieku przed naszą erą. Przedstawicielem tego rodu był znany wszystkim Marek Antoniusz, związany z Kleopatrą Wielką. Imię Tosia w Polsce pojawiło się w wieku XVIII, jako imię Antonina. Samo imię Antonia pojawiało się jednak w naszym kraju wiele wieków wcześniej, bo już od XIII stulecia. Imię Antonina nosiła święta, męczennica, zamordowana za czasów cesarza Dioklecjana. Święta Antonina z Nicei żyła na przełomie III i IV wieku. Święta Antonina padła ofiarą prześladowań. Istnieje kilka wersji jej śmierci. Nie ma zgodności nawet co do dokładnego miejsca, gdzie się to stało. Najstarsze zapiski na ten temat mówią jednak, iż Antonina została aresztowana, poddana biczowaniu rózgami, a następnie spalona żywcem. Jej wspomnienie przypada na 4 maja.

Tosia – imię dla kogo?

Imię Antonina najlepiej pasuje do osób urodzonych w znaku Byka lub Wagi. Te znaki zodiaku świetnie współgrają z tym imieniem i będą dodawały dziewczynce Tosi jeszcze więcej wdzięku oraz siły przebicia. Osoby noszące to imię są spokojne i raczej niechętnie podchodzą do wszelkich zmian. Są jednak wyjątkowo gościnne i szczere, co zjednuje im sympatię otoczenia. Antoniny posiadają dar rozładowywania napięć. Są bezinteresowne, dobroduszne i oddane najbliższym. Imię “Antonina” oznacza dosłownie “wspaniała”, “doskonała”, “wybitna”. Pasuje zatem do osób z ambicjami, które jednak nie lubią wprowadzać rewolucji w otoczeniu. Starają się raczej bazować na tym co przyjęte i dostępne dla nich. Antoniny są delikatne i poszukują stabilności w życiu. Bardzo potrzebują mieć poczucie bezpieczeństwa, dlatego szukają stabilnych związków. Ponieważ w życiu łatwo się sparzyć, Antoniny mogą wybrać życie samotne. Jest to możliwe zwłaszcza wtedy, jeśli Antosia robi karierę. Spełnienie w życiu zawodowym rekompensuje jej niespełnienie w życiu prywatnym. Antonina to idealistka, ale pamiętliwa. Jeśli ktoś jej się czymś narazi, na pewno będzie to pamiętać przez długi czas. Antonina będzie na pewno doskonałym plastykiem, bibliotekarką czy konserwatorką zabytków. Sprawdzi się także jako przewodnik turystyczny.

Tosia – imieniny

Kiedy imieniny obchodzi Tosia? Imię to najczęściej jest wspominane 4 maja. Są jednak i mniej popularne daty jej imienin: 9, 12, 17 stycznia, 6, 7, 28 lutego, 1, 28 marca, 3, 4, 10 kwietnia, 2, 3, 10 maja, 12, 13, 14 czerwca, 5, 7, 24 sierpnia, 3 września, 24, 27, 31 października, 7 listopada i 28 grudnia.

Tosia – pytania i odpowiedzi

Imię Tosia to skrót od jakiego imienia?

Tosia jest skrótem od imienia Antonina. Niektórzy określają tym zdrobnieniem również Anatolię, jednak jest to dużo mniej popularne.

Jakie jest znaczenie imienia Tosia?

Tosia – czyli Antonina – to przedstawicielka rodu rzymskiego Antoniuszów. Imię to oznacza tyle co “wspaniała”, “doskonała”, “wybitna”.

Kiedy Tosia obchodzi imieniny?

Antonina obchodzi imieniny wiele razy w roku. Najpopularniejsza data jej imienin to jednak 4 maja.

Dodaj komentarz

3 komentarzy: Tosia – od jakiego imienia to zdrobnienie?

 1. Tośka – skrót od jakiego imienia?

  Ostatnio (nie wiem zupełnie czemu :D) łazi za mną imię Tosia… tyle że nie bardzo mi się podoba Antonina….bo toż chyba skrót od tego imienia…
  i tak kombinuję jak mogę…. Niedawno przyszło mi do głowy imię Matylda… Tylda… Tysia…. Tosia… Ale nie wiem czy nie za bardzo naciągam 😉

  Znacie jeszcze jakieś imiona, od których skrótem byłaby Tosia?

  • Zamieszczone przez gosik
   Ostatnio (nie wiem zupełnie czemu :D) łazi za mną imię Tosia… tyle że nie bardzo mi się podoba Antonina….bo toż chyba skrót od tego imienia…
   i tak kombinuję jak mogę…. Niedawno przyszło mi do głowy imię Matylda… Tylda… Tysia…. Tosia… Ale nie wiem czy nie za bardzo naciągam 😉

   Znacie jeszcze jakieś imiona, od których skrótem byłaby Tosia?

   Tosia to od Antoniny 😀

  • od antoniny – pieknie jest byc antonina pod warunkiem ze i nazwisko jakies tego typu
   a nie kociolek czy bobek 😉

   u nas antonina by nie przeszla z powodu wlasnie nazwiska 😀

   ale bardzo lubie o imie

  • Zamieszczone przez Magdzik
   Tosia to od Antoniny 😀

   no właśnie wiem….i nie podoba mi się Antonina.
   Ale Tosia tak 😀

   no więc kombinuję, ale niewiele mi przychodzi do głowy….

  • Zamieszczone przez dorotka1
   od antoniny – pieknie jest byc antonina pod warunkiem ze i nazwisko jakies tego typu
   a nie kociolek czy bobek 😉

   u nas antonina by nie przeszla z powodu wlasnie nazwiska 😀

   ale bardzo lubie o imie

   Nazwisko długie, skomplikowane i obcobrzmiące….

  • Zamieszczone przez gosik
   no właśnie wiem….i nie podoba mi się Antonina.
   Ale Tosia tak 😀

   no więc kombinuję, ale niewiele mi przychodzi do głowy….

   Kombinuj, kombinuj, a czasu jeszcze masz dużo!

   Nam zależało na dwusylabowym imieniu i w miarę krótkim bo nazwisko ma 10 liter 😀
   A pisania 10 liter nazwiska i 9 liter imienia, tak jak w moim przypadku to już za dużo. 😉

  • Zamieszczone przez gosik
   Ostatnio (nie wiem zupełnie czemu :D) łazi za mną imię Tosia… tyle że nie bardzo mi się podoba Antonina….bo toż chyba skrót a tego imienia…
   i tak kombinuję jak mogę…. Niedawno przyszło mi do głowy imię Matylda… Tylda… Tysia…. Tosia… Ale nie wiem czy nie za bardzo naciągam 😉

   Znacie jeszcze jakieś imiona, od których skrótem byłaby Tosia?

   Tosia śliczne i bardzo dziewczęce imię…Antonina rzeczywiście brzmi poważnie.

   Podobnie mieliśmy przy Franciszku – Franek mnie zachwycał, a Franciszek nie pasowało mi np. do pierwszoklasisty którego pani właśnie tą formą wyczytuje do tablicy…

   … Ale chodziło za mna chodziło i przez te 9. miesięcy uznałam, że i Franciszek ładny i dostojny, a przecież wiadomo, że pełną formą imienia nikt go raczej wołać nie będzie przynajmniej narazie 😉

   Mam w domu małego Franciszka i dziś uważam to za piękne imię 😀

   …jakby mi się kiedyś trafiła taka trzecia niespodzianka i byłaby dziewczynką to z całą pewnością Antonina byłaby brana pod uwagę.

  • jeśli antonina za długa to może antonia?…

  • [quote=olenka_p;1480529]jeśli antonina za długa to może antonia?…

   Albo Tola?
   Antonina…pięęękne!:)
   ps. ja to sobie mogę tylko podywagować…ech!

  • znam jedna malgorzate, na ktora wszyscy mowia tosia
   jakos tak wyszlo: gosia-tosia

   ale mam tez w rodzine babke o imieniu anatolia
   mowimy na nia tosia

  • Zamieszczone przez ahimsa
   Albo Tola?
   Antonina…pięęękne!:)
   ps. ja to sobie mogę tylko podywagować…ech!

   prawda, że przepiękne?
   tylko że u mnie też skończyło się na dywagacjach…
   ale dopóki antek jajek nie wycisnął miał być właśnie antoniną 🙂

  • więcej odpowiedzi (7)
 2. Urodziłam Tosię!!!

  Nasz czas przyszedł w niedzielę 2 maja o 18:45!
  Tosia urodziła się zdrowa i różowa 😉 Ma 54 cm długości i waży 3,693 kg…
  Jest śliczna i bardzo podobna do tatusia!

  • GRATULACJE!!!!!!!!!!

   O rety, ale się cieszymy!!! Gratulujemy Tosiowej Mamusi i Tatusiowi i życzymy obu Dziewczynom duuuuużo zdrówka i majowego słoneczka!!!!

   Tosia jest pierwszą Majową Majóweczką!
   Pozdróweczki!

   Marta&Amelka06.05

  • Re: Urodziłam Tosię!!!
   GRATULACJE!!!!!!!!!!
   Ja tez urodziłam Tosię, tylko trochę wcześniej.
   Moja Tosia jest grzeczna, sliczna, super je i spi.
   Mam nadzieje że Wasza Tosia będzie taka sama.
   Zyczymy zdrówka…

  • Re: Urodziłam Tosię!!!

   Serdeczne GRATULACJE
   życzę całej rodzince wszystkiego najlepszego!!!!!!

   Basia i Maleństwo 12.06.2004

  • Re: Urodziłam Tosię!!!

   Troche starsza Tosia (28 lutego 2004) i jej mamusia gratuluja. Moja Tosia miała nawet podobne wymiary – 55 cm i 3700g. jeszcze raz gratulujemy i zyczymy wszystkiego dobrego.
   Agnieszka z Antosią.

  • Re: Urodziłam Tosię!!!

   Gratuluję!!!!
   Życzymy dużo zdrówka całej szczęśliwej rodzince

   Aga i prawdopodobnie dziewczynka 16.05.2004

  • GRATULACJE!!!!

   Serdeczne gratulacje!!!!!
   Wszystkiego najlepszego dla Ciebie i Tosienki – niech rosnie zdrowo na pocieche rodzicom.
   Koniecznie musisz nam pokazac swoja sliczna majowa Europejke

   pozdrawiam serdecznie,
   ciagle oczekujaca meffka i majowy mezczyzna

  • Re: Urodziłam Tosię!!!

   Gratulacje! Życzę dużo zdrówka. Trzymaj kciuki za resztę majówek!!!

   Kasia i majowa Alicja

  • Re: Urodziłam Tosię!!!

   Serdecznie gratuluję i życzę wielu wspaniałych chwil z malutką.

   Joanna i malutki mężczyzna (03-05-2004)

  • Re: Urodziłam Tosię!!!

   Wielkie grattuuuuulację, czekamy na wrażenia z porodu, choć teraz pewnie ciężko znalesc wolną chwilę.
   ps a może będzie jakas nagroda dla pierwszej unijnej dzidzi.
   pzdr M

 3. Antonia a nie Antonina pochodzi od rodu Antoniuszów.Antonia została wyparta przez Antonine.W Polsce Antonia pojawiła się w XV w.Antonina w XVII w.

  Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
  Logo