15 pytań do DJa weselnego

DJ na weselu to coraz bardziej popularna forma oprawy muzycznej na tego rodzaju przyjęciach. Coraz częściej można spotkać oferty w których DJ prowadzi imprezę na przykład z akordeonistą, gitarzystą lub wokalistką. O wadach i zaletach DJ na weselu znajdziecie specjalny artykuł w naszym serwisie. Dziś natomiast kilka porad dla osób które już zdecydowały się, że na ich weselu zagra DJ. Sprawdźcie o co warto go zapytać.

15 pytań do DJa weselnego

15 pytań, które warto zadać DJ weselnemu by móc spać spokojnie

1. Czy wybrany przez Ciebie dj ma wolny Twój termin?

Pytanie podstawowe bez którego nie ma co rozpoczynać rozmowy z djem. Dowiedz się w pierwszej kolejności, czy dj ma wolny termin w dzień Twojego ślubu i dojeżdża do miejscowości, w której odbędzie się przyjęcie weselne.

2. Czy dj weselny z którym rozmawiasz na spotkaniu faktycznie będzie prowadził Twoje przyjęcie weselne?

Coraz częściej w Polsce możemy spotkać firmy kompleksowo zajmujące się organizacją wesela oraz firmy pełniące rolę agencji zrzeszającej wielu djów i działających jak książka telefoniczna. Najczęściej mają one przedstawicieli, którzy zajmują się bezpośrednim kontaktem z klientami. Warto się dopytać, czy ten Pan z którym rozmawiamy i który wydaje się niezwykle komunikatywny to faktycznie osoba, która będzie zabawiała naszych gości. Unikniemy wtedy ewentualnej niemiłej niespodzianki podczas przybycia na salę weselną, gdy ujrzymy kogoś zupełnie obcego.

3. Czy wybrany DJ chętnie umawia się na spotkanie przed podpisaniem umowy?

Ważnym jest, aby dj, którego wybierzemy był profesjonalistą, który chętnie poświęci swój czas i zaangażuje się w nasze przyjęcie weselne, które jak wiemy jest jednym z najważniejszym przyjęciem w życiu. Dj weselny powinien z przyjemnością a nie łaską spotykać się z zainteresowanymi, aby odpowiedzieć na ich wszystkie pytania.

4. Czy Twój DJ weselny przedstawia referencje od innych Młodych Par lub firm dla których pracował?

Recenzje od innych weselników są najlepszym sposobem na poznanie oferty danego dja. Warto je sprawdzić i upewnić się, czy dany dj faktycznie prowadził opisane w referencjach imprezy, choć niestety może być to trudne.

Sprawdź:  Piosenki weselne z listy Shazam

5. Jakie doświadczenie posiada nasz DJ (oraz w jakiego typu imprezach)?

Im większa ilość prowadzonych imprez danego typu (np. wesele, studniówek, czy imprez firmowych) przez dja tym większe jest jego doświadczenie i prawdopodobieństwo powodzenia naszej imprezy. Dzięki zdobytemu doświadczeniu nasz dj będzie potrafił odnaleźć się w każdej sytuacji, nawet pozornie najmniej spodziewanej. Duża ilość zagranych imprez zagwarantuje również, że nasz dj będzie potrafił współpracować z naszym fotografem, kamerzystą, kucharzami i innymi osobami odpowiedzialnymi za powodzenie naszego przyjęcia.

6. Czy DJ używa profesjonalnego sprzętu?

Nie jest tajemnicą, że im bardziej profesjonalne nagłośnienie i oświetlenie dja, tym ciekawsze atrakcje muzyczno-wizualne będą nam towarzyszyć podczas przyjęcia. Profesjonalny sprzęt rzadziej się psuje, więc unikniemy wpadki z przepalonym głośnikiem lub spalonymi żarówkami w oświetleniu. Sam wygląd nowoczesnego i profesjonalnego sprzętu audi video sprawi, że będzie on się bardziej komponował z salą i będzie estetyczniejszy.

7. Czy Twój DJ weselny jest zaangażowany w przygotowania przyjęcia?

Disc jockey nie powinien tylko odtwarzać muzyki na naszym przyjęciu, ale powinien także zaangażować się w jego przygotowania. Powinien zrobić rozeznanie w gustach muzycznych weselników, powinien przedstawić wstępne scenariusze przyjęcia i dopasować różne atrakcje i zabawy do wymagań Młodej Pary. Przygotowania i wywiad środowiskowy nie muszą być robione osobiście, można to zrobić telefonicznie lub za pomocą internetu, ale dla powodzenia naszego wesela takie zabiegi są niezbędne.

8. Czy DJ jest także gospodarzem, wodzirejem przyjęcia i czy zajmuje się integracją gości?

Ważną kwestią przy wyborze dja jest to, czy tylko odtwarza on muzykę, którą wcześniej wspólnie wybierzemy, czy także angażuje się w prowadzenie i koordynację zabawy na parkiecie. Czy prowadzi zabawy zapoznawcze i pomagające w integracji gości weselnych. Czy organizuje oczepiny, prowadzi biesiadę za stołami? Jednym słowem, czy siedzi jak ten mruk za konsolą, czy aktywnie tworzy atmosferę na parkiecie?

Sprawdź:  Muzyczne inspiracje: Rajd po epokach muzycznych

9. Czy twój DJ na weselu będzie odpowiednio ubrany?

Co prawda dj nie powinien nigdy wyglądać lepiej od Pana Młodego (taki mały przesąd;)) jednak ważne, żeby wyglądał w swojej pracy elegancko i schludnie. DJ nie powinien pobierać dodatkowych opłat za strój formalny, warto to sprawdzić przy podpisywaniu umowy.

10. Czy DJ weselny chętnie słucha sugestii dotyczących repertuaru weselnego?

Weselny dj powinien wysłuchać próśb Młodej Pary dotyczących repertuaru weselnego i powinien się umieć do nich dostosować. Nie powinien robić problemów z grania niektórych gatunków muzycznych, zwłaszcza jeśli mamy pewność, że nasi goście przy takiej muzyce z pewnością będą się dobrze bawić. W końcu to nasze wesele i muzyka powinna być przynajmniej po części dopasowana do naszych gustów muzycznych.

11. Czy Twój DJ na wesele przybędzie punktualnie?

Warto dopytać dja, ile czasu zajmuje mu rozstawienie sprzętu muzycznego i oświetleniowego oraz na ile czasu przed rozpoczęciem wesela przyjeżdża na salę. Dobrze jest się dowiedzieć, czy czas rozstawiania i składania nagłośnienia jest wliczony w czas obsługi imprezy. Oczywiście jest to absurd, ale niestety czasami umowy są tak skonstruowane, że musimy za to płacić.

12. Czy Twój weselny DJ podpisuje umowę cywilno-prawną?

Jak pisałam wcześniej, coraz więcej amatorów pojawia się na rynku muzycznym. Są to osoby prywatne, które nie są jednostką prawną i nawet jeśli podpisują oni umowy to nie są one ważne w świetle prawa. Tylko podpisując umowę z zarejestrowaną firmą, posiadającą NIP i regon (widoczne na pieczątce) mamy pewność, że w razie odstąpienia od umowy mamy prawo do odszkodowań. Coraz częściej słyszy się od Młodych Par, że wystawił ich dj na miesiąc przed imprezą i teraz nie mogą już nikogo znaleźć. Oszczędź sobie takich przykrych niespodzianek i szukaj tylko sprawdzonych firm.

Sprawdź:  Orkiestra

13. Czy DJ zagra coś z Twojej płyty?

Dowiedz się, jakimi nośnikami audio dysponuje Twój dj. Czy gra on z płyt cd, winyli lub mp3? Czy jest w stanie odtworzyć utwór, który Ty lub któryś z Twoich gości przyniesie na płycie lub karcie sd. Nie uwierzysz, jak często się to przydaje.

14. Czy DJ na wesela zabiera zapasowe nagłośnienie?

Pytanie niezwykle ważne, bo co się stanie jeśli np. nagłośnienie się spali? Dj weselny powinien być przygotowany na taką ewentualność i powinien mieć ze sobą lub w pobliżu sali dodatkowe nagłośnienie na którym w razie potrzeby będzie w stanie dokończyć wesele.

15. Jak DJ wchodzi w posiadanie utworów, które odtwarza?

Warto podpytać dja, skąd pochodzi muzyka, którą odtwarza. Musimy pamiętać, że nielegalne odtwarzanie mp3 pobranych z internetu są karane i w razie kontroli mogą zakończyć się konfiskatą nośników a co za tym idzie nieubłaganym zakończeniem imprezy. W Polsce obecnie najpopularniejsze są specjalne wydawnictwa dla mobilnych djów. Istnieje np. dj promotion, czy dj mix club. Wydawnictwa te co miesiąc przesyłają od kilku do kilkunastu płyt z nowościami muzycznymi, które mają prawa do publicznego odtwarzania. Jeśli nasz dj jest w tego typu zrzeszeniu to nie ma obawy przed kontrolą. Oczywiście zrzeszenia djów to nie obowiązek, bo zakupione legalnie płyty cd, winyle oraz mp3 mają również prawa do odtwarzania publicznego, tylko należy opłacić wtedy odpowiednie tantiemy dla Zaiks-u.

Jeśli znacie jakieś inne pytanie, które warto zadać djowi weselnemu, to jak zawsze czekam na Wasze komentarze.

Dodaj komentarz

Obrączki ślubne
Obrączki ślubne
Wybór obrączek ślubnych nie należy do najłatwiejszych podczas przygotowań ślubnych. Obecnie mamy ogromny wybór zarówno wzorów, kolorów jak i materiałów z których tworzone są obrączki. Osoby, które nie mają sprecyzowanego
Czytaj dalej
Suknie Ślubne
Suknia ślubna
Suknia ślubna: wymarzona, wyśniona, albo wręcz przeciwnie - wielki znak zapytania. Podpowiadamy, jaki fason sukni ślubnej będzie najlepszy i na co zwrócić uwagę podczas przymiarek. Decyzja dotycząca wyboru sukni ślubnej jest jedną z
Czytaj dalej
Muzyka na wesele
Piosenki dla rodziców
Pary Młode organizujące wesele prawie zawsze chcą podczas przyjęcia podziękować swoim rodzicom za trud włożony w wychowanie oraz pomoc w przygotowaniu przyjęcia. Podczas podziękowania dla rodziców najczęściej wręczane są upominki oraz
Czytaj dalej
Muzyka na wesele
Piosenki disco polo ostatnich lat
Disco polo to muzyka, której nikt nie słucha, a każdy zna. O jej wartościach artystycznych można się sprzeczać, tylko po co? O ile na co dzień disco polo nie słucha każdy, o
Czytaj dalej
Muzyka na wesele
Muzyczne inspiracje: Rajd po epokach muzycznych
Część z Was pewnie już widziała to wideo. Myślę jednak, że jest ono tak dobre, że warto je obejrzeć kilka razy. Dla tych, którzy nie widzieli może to być ciekawa inspiracja.
Czytaj dalej
Muzyka na wesele
Piosenki weselne z listy Shazam
Nie wiem czy znacie aplikację Shazam, ale jeśli przygotowujecie się do wesela to powinniście ją zainstalować na swoich smartfonach. Aplikacja pozwoli Wam sprawdzić tytuł utworu, który aktualnie leci w radiu lub
Czytaj dalej