Dlaczego nauka języka angielskiego jest kluczowa dla rozwoju i przyszłości Twojego dziecka? Odkryj korzyści płynące z edukacji od najmłodszych lat

Doświadczenia oraz wiedza zdobyte w dzieciństwie mają ogromny wpływ na to, jak będzie przebiegał dalszy rozwój dziecka i jakim człowiekiem stanie się w przyszłości. To, co aktualnie potwierdzają badania specjalistów, nasi przodkowie odkryli już dawno temu i mądrość tę zawarli w ludowym porzekadle “czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Nauka języka obcego, zwłaszcza angielskiego, już od najmłodszych lat nie tylko otwiera lepsze perspektywy na przyszłość, ale także wspomaga ogólny rozwój umysłu dziecka i rozbudza ciekawość świata. Dlaczego edukacja językowa od najmłodszych lat jest tak ważna? Jakie korzyści niesie?

Jak nauka języka obcego wpływa na rozwój dziecka?

Nie od dziś wiadomo, że dzieci, nawet te najmłodsze, bardzo szybko się uczą i niemal błyskawicznie przyswajają nowe umiejętności. Powodem jest nie tylko wyjątkowa chłonność umysłu, ale także charakterystyczna dla tego etapu życia ciekawość świata i entuzjazm w stosunku do wszelkich nowości. Warto więc wykorzystać te naturalne zdolności i cechy dziecka, aby odpowiednio pokierować jego rozwojem i ułatwić mu start w przyszłość. Badania potwierdzają, że naukę języka obcego można wprowadzać już w bardzo wczesnym dzieciństwie – nawet od 2-3 roku życia. Wcale nie trzeba zwlekać z tym aż do momentu rozpoczęcia edukacji szkolnej. Im wcześniej zaczniemy, tym lepszych i szybszych efektów możemy się spodziewać, ale to jeszcze nie koniec długiej listy zalet wynikających z wczesnej przygody z językiem obcym.

W przypadku najmłodszych dzieci (w przedziale od 3 do mniej więcej 7-8 lat) poznawanie języka obcego ma więcej wspólnego z nauką niż z rzeczywistą nauką. Zarówno profesjonalne zajęcia w szkole językowej czy edukację domowa powinna opierać się w głównej mierze na ciekawych i angażujących dla dziecka aktywnościach. Zamiast wkuwania na pamięć, lepiej sprawdzi się wspólne granie w gry językowe, śpiewanie piosenek, oglądanie bajek czy nawet zabawy ruchowe w języku obcym. Jeśli nauka języka obcego będzie budzić w dziecku jedynie pozytywne skojarzenia, a dodatkowo dobry przykład pokażą mu rodzice i będą wspólnie czerpać radość z tej przygody, to szybko okaże się, że jest to najintensywniejszy możliwy kurs i świetna inwestycja w przyszłość.

Edukacja językowa, poza tym że przynosi wymierne rezultaty, ma również olbrzymi wpływ na ogólny rozwój umysłu dziecka. Ucząc się nowych piosenek, wierszyków czy słówek, maluch intensywnie ćwiczy pamięć oraz koncentrację. Przy okazji staje się bardziej otwarty na nowe rzeczy, zyskuje większą świadomość kulturową, a także społeczną. Według badań może to również przyczynić się do osiągania lepszych wyników w nauce.

Zobacz: Jak rozwijać umiejętności językowe u dzieci? 5 skutecznych strategii

Korzyści z nauki języka obcego od wczesnego dzieciństwa

Lista korzyści płynących z wprowadzenia języka obcego już we wczesnym dzieciństwie jest naprawdę długa i zachęcająca. Przede wszystkim dzięki temu dziecko jest w stanie osiągnąć imponujące rezultaty w błyskawicznym tempie. Maluchy w wieku 3-7 lat mają wrodzoną zdolność do przyswajania języka, dlatego w przeciwieństwie do dorosłych bardzo szybko nabywają podstawowych umiejętności komunikacyjnych, które z czasem będą rozszerzać. Mózg tak małego dziecka jest naturalnie przygotowany na zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności, dlatego eksperci zalecają, aby edukacja językowa rozpoczęła się możliwie jak najwcześniej. Cały proces będzie bowiem dla dziecka naturalny i właściwie bezwysiłkowy, a może położyć solidne podstawy pod dalszą naukę.

Specjaliści podkreślają także, że mniej więcej do 7-8. roku życia nie tylko umysł dziecka, ale także narządy mowy zachowują szczególną plastyczność. Dzięki temu maluch ma szansę opanować doskonałą wymowę i nienaganny akcent, co w późniejszych latach jest niezwykle ciężkie do wypracowania. Dlatego warto w miarę możliwości zapisać dziecko na zajęcia z native speakerem lub z profesjonalnym nauczycielem, który przekaże dziecku najlepsze wzorce.

Im szybciej dziecko zapozna się i zaprzyjaźni z językiem angielskim, tym większa szansa, że opanuje niezwykle ważną zdolność swobodnej komunikacji. Wielu nastolatków czy dorosłych zmaga się podczas nauki ze szkodliwą barierą językową, która bardzo często blokuje dalszy rozwój i ogranicza możliwość praktycznego wykorzystania umiejętności. Jednym słowem – czujemy się niepewnie, wstydzimy się akcentu, obawiamy popełnienia błędu, przez co przełamanie się do mówienia jest nie lada wyzwaniem. Dzieci często nie mają takich oporów. Gdy tylko złapią przysłowiowego bakcyla, szybko zaczną budować swoje pierwsze zdania i coraz swobodniej porozumiewać się w obcym języku, a to ogromna zaliczka do dalszej edukacji.

Najważniejsze jest jednak to, że rozpoczęcie nauki języka obcego (szczególnie angielskiego) we wczesnym dzieciństwie to po prostu dobry start w przyszłość dziecka. Jeśli nasza pociecha szybko opanuje tę umiejętność, zyskuje ciekawsze perspektywy edukacyjne i zawodowe, np. wymiany szkolne czy studenckie, studia za granicą, staże w zagranicznych firmach, atrakcyjne ścieżki kariery itd. Z badań wynika również, że szybkie opanowanie jednego języka obcego może sprzyjać nauce kolejnych, a jak wiadomo, w dzisiejszych czasach język obcy to potężne narzędzie i często wymaga się znajomości nie dwóch, ale nawet trzech.

Nauka języka obcego często opiera się na poznawaniu innych kultur, tradycji, obyczajów i ludzi. Może więc sprzyjać kształtowaniu w dzieciach empatii, wyrozumiałości i otwartości na świat, co jest niezwykle ważne.

5 darmowych lekcji próbnych! Newsletter z materiałami dla rodziców.

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj eksperckie materiały na temat wychowania dzieci. Na dobry początek otrzymasz od nas 5 darmowych lekcji próbnych!

Zgody:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo