Energetyki od 18 lat – od kiedy zakaz może wejść w życie? W Sejmie jest już projekt w tej sprawie

W ostatnich tygodniach bardzo głośno zrobiło się o potencjalnych rządowych planach dotyczących zakazu sprzedaży napojów energetycznych niepełnoletnim. Jak ujawniają politycy, odpowiedni projekt w tej sprawie miał już zostać złożony w Sejmie. Według zapowiedzi parlamentarzyści mają się nim zająć w najbliższych miesiącach. Czy rzeczywiście tak będzie? Czy ustawa o energetykach ma szansę wejść w życie w 2023? Energetyki od 18 lat 2023 – od kiedy? Od kiedy wchodzi ustawa o energetykach?

Zakaz sprzedaży energetyków nieletnim 2023. Co dokładnie zawiera projekt?

Dyskusja na temat szkodliwości spożywania napojów energetycznych przez dzieci toczy się już w zasadzie od kilku lat. Zdaniem ekspertów najbardziej szkodliwa dla młodych ludzi jest zawarta w składzie kofeina i tauryna, które mogą bardzo negatywnie wpływać na zdrowie oraz ogólne samopoczucie. Kofeina nie jest zalecana dla dzieci przede wszystkim ze względu na swoje właściwości psychoaktywne. Jej regularne przyjmowanie może powodować m.in.:

  • rozdrażnienie,
  • problemy z koncentracją,
  • wzrost ciśnienia,
  • zmiany nastrojów.

Ogromnym problemem jest nadmierna ilość cukru, który znajdziemy w tego typu napojach. Częste picie “energetyków” może zaburzać prawidłowe funkcjonowanie gospodarki hormonalno-cukrowej, powodować powstawanie próchnicy, a także zwiększać ryzyko wystąpienia cukrzycy czy zaburzeń metabolicznych.

Składniki zawarte w napojach energetycznych mogą mieć bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie dzieci. Rozwijające się młode organizmy łatwo mogą uzależnić się od kofeiny zawartej w napojach. Dużą reakcję wywołały też słowa lekarzy kardiologów, że młodzi ludzie, którzy regularnie wspomagają się energetykami, mogą nie dożyć sześćdziesiątki.Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak

Niestety poziom spożycia napojów energetycznych przez dzieci i nastolatków znacząco wzrósł w ostatnich latach i wciąż wzrasta. Można powiedzieć, że stała się to pewnego rodzaju moda – bardzo szkodliwa i opłakana w skutkach. Dlatego też część przedstawicieli rządu zapowiedziała walkę z tym negatywnym zjawiskiem. Na początku lutego minister sportu Kamil Bortniczuk zapowiedział, że złoży w Sejmie projekt ustawy wprowadzające zakaz sprzedaży “energetyków” nieletnim. Pod projektem podpisali się posłowie PiS oraz niezrzeszeni. Według definicji zawartej w dokumencie napój energetyczny to taki, w którego “składzie znajduje się kofeina w proporcji przewyższającej 150 mg/l lub tauryna, z wyłączeniem substancji występujących w nich naturalnie”.

Oprócz zakazu sprzedaży napojów nieletnim w projekcie ustawy znalazły się jeszcze inne ciekawe rozwiązania. W myśl przepisów napojów tego typu nie będzie można sprzedawać na terenie szkól, a reklamy tych produktów będą zakazane w godzinach od 6.00 do 20.00. Pomysł uzyskał poparcie Rzecznika Praw Dziecka. Energetyki 18+ od kiedy? Czy ustawa o energetykach 2023 ma szansę wejść w życie już wkrótce?

Sprawdź: Łacina w szkole od września. Będzie można się jej uczyć już w podstawówce. Zastąpi języki nowożytne?

Od kiedy energetyki od 18 lat? Kiedy wchodzi ustawa o energetykach?

Na początku miesiąca przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia stwierdzili, że na razie w resorcie nie trwają żadne prace legislacyjne związane z ewentualnym zakazem sprzedaży “energetyków” nieletnim. Jednak projekt ministra Bortniczuka dopiero co trafił do Sejmu i musi najpierw zostać dokładnie przeanalizowany. Sejmowe prace mają ściśle określony porządek i harmonogram, a zatem dokładnie nie wiadomo, kiedy nowe przepisy mogłyby wejść w życie. Wiadomo natomiast, że szef ministerstwa sportu chce nadać sprawie charakter priorytetowy i wprowadzić nowe zasady jak najszybciej. Prace prawdopodobnie będą trwały w najbliższych miesiącach, a sama nowelizacja ustawy o zdrowiu publicznym, wprowadzająca zakaz, miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2024.

Czytelnicy pytają o sprzedaż energetyków nieletnim 2023. Energetyki od 18 lat od kiedy?

Od kiedy energetyki będą od 18 lat?

Na razie do Sejmu trafił projekt w tej sprawie. Nie wiadomo, kiedy rozpocznie się oficjalna procedura legislacyjna.

Napoje energetyczne od 18 lat ustawa od kiedy?

Jak informował minister sportu, projekt ustawy w sprawie zakazu miał już trafić do Sejmu. Nie ma jednak dokładnej daty rozpoczęcia oficjalnych prac.

Zakaz sprzedaży energetyków od kiedy?

Projekt poselski w tej sprawie dopiero trafił do Sejmu. Mówi się jednak o tym, że specjalna nowelizacja mogłaby wejść w życie 1 stycznia 2024.

Od kiedy energetyki 18+?

Na razie nie ma konkretnej daty, być może w przyszłym roku.

Ustawa o energetykach od kiedy?

Nowelizacja ustawy o zdrowiu publicznym mogłaby wejść w życie być może od 1 stycznia 2024.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Dzieci na weselu

Zamierzasz wyprawić huczne wesele. Zapraszasz więc gości. Goście weselni to zazwyczaj osoby dorosłe, ale wiele z tych osób ma już swoje dzieci. Prosząc osoby dorosłe na wesele ważne jest by...

Czytaj dalej →
Gry i zabawy dla dzieci

LEGO matematyka: Ułamki na klockach LEGO

Jednym z punktów na mojej “Ojcowskiej Bucket List” jest zarażenie córki miłością do matematyki. Sporym sukcesem będzie brak jej niechęci do tego przedmiotu. Tak się złożyło, że trafiłem dziś na...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo