Dni wolne od szkoły 2021/2022: Jak wygląda kalendarz tego roku szkolnego? Kiedy wypadają ferie i inne przerwy od zajęć?

Rok szkolny dopiero się rozpoczął, ale uczniowie już myślą o przerwie. Wielu rodziców chce zaplanować wycieczki lub wyjazdy zimowe. Jak będzie wyglądał kalendarz bieżącego roku szkolnego? Sprawdź, kiedy wypadają najbliższe dni wolne od szkoły 2021/2022.

Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Ministerstwo Edukacji opublikowało kalendarz aktualnego roku szkolnego
 • Wiadomo, które dni będą wolne od zajęć w roku szkolnym 2021/2022
 • Znamy dokładne terminy przerw świątecznych i ferii zimowych
 • Uczniowie w aktualnym roku szkolnym będą mieli aż 110 dni wolnych od zajęć dydaktycznych

Rok szkolny 2021/2022

Nowy rok szkolny 2021/22 rozpoczął się jak zazwyczaj 1 września. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji uczniowie wrócili do zajęć dydaktycznych w formie stacjonarnej i powoli przystosowują się do tradycyjnego życia szkolnego. Z opublikowanego na stronie MEN kalendarza roku szkolnego mogą dowiedzieć się, jak będą wyglądały najbliższe miesiące edukacji i na kiedy zaplanowano przerwy od nauki. Łącznie na uczniów czeka do końca czerwca aż 110 dni wolnych.

Poza corocznymi feriami w okresie zimowym oraz tradycyjnymi przerwami świątecznymi uczniowie oczywiście nie uczestniczą również w zajęciach w dni ustawowo wolne od pracy. Niestety w 2022 roku niektóre z dni świątecznych przypadają w weekendy, np. 1 maja w niedzielę oraz 5 czerwca (Zielone Świątki) także w niedzielę. Najbliższe dni wolne od szkoły czekają na uczniów w listopadzie — 1 listopada wypada w poniedziałek, a więc przedłuży weekend. Wkrótce potem zapowiada się kolejna szansa na długi weekend, ponieważ 11 listopada, czyli Święto Niepodległości wypada w czwartek. Zazwyczaj większość dyrektorów postanawia w takich sytuacjach zwolnić swoich uczniów z zajęć kolejnego dnia — jest to jednak indywidualna decyzja zarządzającego daną placówką.

Dni wolne od szkoły 2021/2022

Kalendarz roku szkolnego 2021/2022 opublikowany przez Ministerstwo Edukacji dokładnie wyznacza terminy wszystkich dni wolnych od szkoły w bieżącym okresie nauki, poza świętami ustawowo wolnymi. Z dokumentu wynika, że tradycyjnie uczniów czeka wolne w drugiej połowie grudnia z okazji Świąt Bożego Narodzenia od 23 grudnia do 31 grudnia (1 stycznia, czyli w Nowy Rok, szkoły także są zamknięte). Kolejna dłuższa przerwa związana ze świętami to tzw. wiosenna przerwa świąteczna — Wielkanoc, od 14 kwietnia do 19 kwietnia (włącznie).

Sprawdź: Ile kartkówek może być w ciągu dnia?

Ferie zimowe 2022 zaplanowano podobnie jak w poprzednich latach (poza wyjątkiem w 2021 roku) w czterech różnych terminach. W zależności od województwa rozpoczną się 17 stycznia (kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie), 24 stycznia (podlaskie, warmińsko-mazurskie), 31 stycznia (dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie) i 14 lutego (lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie) i potrwają dwa tygodnie. Do dni bez zajęć dydaktycznych należy również tzw. „Majówka”, czyli 1—3 maja. 

Pozostałe dni wolne od szkoły 2021/2022 to m.in. święta ustawowe, czyli:

 • 1 listopada (poniedziałek) — Wszystkich Świętych,
 • 11 listopada (czwartek) — Narodowe Święto Niepodległości,
 • 6 stycznia (czwartek) — Święto Trzech Króli,
 • 16 czerwca (czwartek) — Boże Ciało

Przerwa świąteczna 2021/2022

W bieżącym roku szkolnym tradycyjnie na uczniów czekają dwie dłuższe przerwy świąteczne. Pierwsza z nich w grudniu związana ze Świętami Bożego Narodzenia rozpocznie się w czwartek 23 grudnia i potrwa do 31 grudnia, a ponieważ 1 stycznia szkoły także są zamknięte, uczniowie powrócą do nauki 2 stycznia. Przerwa wiosenna z kolei szykuje się dopiero w połowie kwietnia, kiedy to wypada Wielkanoc. Uczniowie nie będą mieli zajęć od czwartku 14 kwietnia do wtorku 19 kwietnia włącznie.

Terminy przerw świątecznych 2021/2022:

 • Zimowa przerwa świąteczna (ferie świąteczne): 23 grudnia — 31 grudnia 2021,
 • Wiosenna przerwa świąteczna: 14 kwietnia — 19 kwietnia 2021.

Ferie zimowe 2022

Dni wolne od szkoły 2021/2022 obejmują również ferie zimowe, które podobnie jak w poprzednich latach odbędą się w styczniu i w lutym, będą trwały dwa tygodnie i rozpoczną się w czterech różnych terminach w zależności od województwa.

Terminy ferii zimowych 2022:

 • 17 – 30 stycznia 2022 r. — województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie,
 • 24 stycznia – 6 lutego 2022 r. — województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie,
 • 31 stycznia – 13 lutego 2022 r. — województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie,
 • 14 – 27 lutego 2022 r. — województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.

Zakończenie roku szkolnego 2021/2022

Według informacji zawartych w kalendarzu szkolnym na stronie MEN zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w szkołach oficjalnie zakończą się 24 czerwca 2022 roku, a wakacje letnie potrwają od 25 czerwca do 31 sierpnia. Tradycyjnie rok szkolny zakończą wcześniej maturzyści, uczniowie najwyższych klas szkół ponadpodstawowych (liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia) — 29 kwietnia 2022 roku.

Rodzice pytają o dni wolne od szkoły 2021/2022

Ile jest dni wolnych w roku szkolnym?

W roku szkolnym 2021/2022 wypada 110 dni wolnych od zajęć.

Ile dni ma rok szkolny?

Zajęcia dydaktyczne potrwają do 24 czerwca, a zatem rok szkolny od września do czerwca ma 297 dni. Po odliczeniu dni świątecznych i weekendów wychodzi około 200 dni nauki.

Ile jest tygodni w roku szkolnym 2021/2022?

42 tygodnie, włącznie z okresami wolnymi (przerwami świątecznymi, feriami zimowymi itp.)

Źródła:

Dodaj komentarz

Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Olej Kokosowy dla niemowląt i nie tylko

Legendy o Oleju Kokosowym Olej Kokosowy jest tak popularny, że doczekał się serii memów na swój temat. Pod niemalże każdym pytaniem w internecie o specyfiki do włosów, skóry i paznokci...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt, Rodzice

Ojcowskie “Bucket List”

Jak tylko Sylwia zaszła w ciążę zacząłem przeglądać blogi parentingowe, głównie ojców. Mój znajomy twierdzi, że blogowanie powinno być zakazane, a mnie za tatasap.pl chciał zastrzelić.:) Blogowanie według niego zabija...

Czytaj dalej →
Suknie Ślubne

Ceny sukien ślubnych

Dziś chciałam poruszyć jeden z najważniejszych tematów weselnych, zwłaszcza dla Panny Młodej, czyli temat sukni ślubnych i ich cen. Ile kosztują suknie ślubne? Bez wątpienia każda kobieta chce wyglądać oszałamiająco...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo