Ile sprawdzianów i kartkówek może być w tygodniu? [Prawa Ucznia]

Przez fakt, że uczniowie poprzedni semestr uczyli się zdalnie, większości z nich nie udało się przerobić w pełni materiału. Teraz po powrocie do szkół nauczyciele próbują nadgonić. Niestety odbywa się to kosztem dzieci. Niektórzy z nich mają nawet po kilka sprawdzianów lub kartkówek dziennie. Czy prawa ucznia regulują liczbę kartkówek w ciągu dnia lub tygodnia? Czy nauczyciel może zrobić sprawdzian z poprzedniego roku oraz czy dzieci mogą odmówić pisania niezapowiedzianej kartkówki? O tym poniżej.

Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Statucie danej szkoły określa maksymalną liczbę sprawdzianów, które mogą się odbyć w ciągu dnia lub w ciągu tygodnia.
 • Najczęściej w statutach szkół zapisane jest, że w ciągu tygodnia nie powinno się odbywać więcej niż 2 lub 3 sprawdziany.
 • Kartkówek w ciągu tygodnia może być dowolna liczba. Nie mogą one jednak obejmować materiału z większego okresu niż trzy ostatnie zajęcia lekcyjne.

W dobie pandemii nauczyciele są szczególnie wymagający – zdają się pędzić z materiałem, żeby przerobić możliwie jak najwięcej tematów i mieć możliwie jak najwięcej ocen. Z jednej strony zabezpieczają się na wypadek ponownego przejścia w tryb nauki zdalnej, ale z drugiej strony uczniowie na tym cierpią, bo nie wszystko są w stanie zrozumieć, a nauka i odrabianie zadań trwa wiele godzin.

Prawa ucznia i jego obowiązki

Każdy uczeń ma pewne obowiązki, ale posiada również swoje niezbywalne prawa. To oczywiście prawo do nauki, informacji, wychowania w rodzinie, wychowania bez przemocy, prawo do swobody myśli, sumienia, religii, a także do swobody wypowiedzi. Są to prawa wynikające z praw człowieka, zapisanych w Konstytucji RP. Są jednak i takie prawa, które wynikają już bezpośrednio z obowiązku szkolnego i chodzi tu między innymi o prawo do właściwie zorganizowanego systemu kształcenia czy powiadamiania o terminie oraz zakresie pisemnych sprawdzianów z posiadanych wiadomości.

Każdy uczeń ma również prawo do uzyskania pomocy w przypadku trudności w nauce, czy też do korzystania z opieki zdrowotnej, a także poradnictwa i terapii psychologicznej, i pedagogicznej. Jak jednak mają się te wszystkie zasady do codzienności? Pewne prawa i obowiązki ucznia zapisane są także w statucie konkretnej szkoły. Tam trzeba szukać informacji o tym, ile może być sprawdzianów w tygodniu, ile kartkówek może być w ciągu dnia, z ilu lekcji może być kartkówka, czy też na przykład czy nauczyciel może zrobić sprawdzian z poprzedniego roku.

Ile sprawdzianów może być w tygodniu 2021?

Rodzice i sami uczniowie narzekają, że nauczyciele pędzą z materiałem, ponieważ obawiają się powtórnego zamknięcia szkół i przejścia na nauczanie zdalne. Mimo otwarcia szkół we wrześniu, na początku października niektórzy uczniowie mają już po kilka czy kilkanaście nawet ocen z jednego przedmiotu. Liczba klasówek i większych sprawdzianów przytłacza.

Niektórzy nauczyciele robią w dodatku sprawdziany z materiału przerabianego w zeszłym roku szkolnym – a więc w trakcie pracy zdalnej. Nawet jeśli jakiś uczeń czegoś nie zrozumiał, nie ma czasu na ponowne tego omówienie. W konsekwencji uczniowie nie przyswajają kolejnych materiałów, bo nie rozumieją poprzednich tematów – często z nowymi związanych. Dzieci stale uczą się do kolejnych klasówek. Rodzice zastanawiają się więc ile można mieć sprawdzianów w tygodniu?

Warto bowiem wiedzieć, że żeby sklasyfikować ucznia na koniec semestru, wystarczy by miał on 3 oceny z przedmiotu realizowanego w wymiarze 1 godziny tygodniowo, 4 oceny, gdy to 2 godziny, 5 ocen gdy to 3 godziny tygodniowo, albo minimum 6 gdy przedmiot realizowany jest w liczbie 4 lub więcej godzin tygodniowo. W dodatku chociaż obecnie uczniowie piszą sprawdzian za sprawdzianem, okazuje się że zwykle dopuszczalna liczba sprawdzianów pisemnych nie powinna przekraczać 2 lub 3 tygodniowo dla klas IV-VI.

Sprawdź: Czy nauczyciel może kazać włączyć kamerkę?

Ile może być kartkówek dziennie?

Kartkówka to nie sprawdzian. Sprawdzian realizowany jest z większej partii materiału i musi zostać zapowiedziany z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem, by uczniowie mogli się do niego przygotować. Kartkówka to zaś krótka forma sprawdzenia bieżących wiadomości. Ile więc kartkówek może być w ciągu tygodnia i ile kartkówek w ciągu dnia jest dopuszczalnych? Niestety okazuje się, że ta liczba może być dowolna. Warto jednak pamiętać, że kartkówki to krótkie prace pisemne – na 10-15 minut. Za pomocą kartkówki można sprawdzić wiadomości z maksymalnie 3 ostatnich lekcji. Jeśli zatem praca pisemna ma być dłuższa i z większej partii materiału, jest już sprawdzianem.

Szkoła podstawowa a szkoła średnia – różnice

Wielu rodziców zastanawia się nad różnicami w kwestii sprawdzianów i kartkówek między szkołą podstawową a średnią. Okazuje się, że wszystko powinno wyglądać podobnie, ponieważ nie ma różnicy o jakiego ucznia chodzi – każdy ma te same prawa i obowiązki. Z uwagi jednak na różnice w funkcjonowaniu konkretnych szkół, należy sprawdzić w statucie danej szkoły, jakie są jej normy w tym zakresie. Warto także interweniować, jeśli normy te nie będą przestrzegane. Rodzice powinni sprawdzać na stronie szkoły, w której uczy się ich dziecko (tam powinni znaleźć informacje o wewnątrzszkolnych zasadach oceniania), ile sprawdzianów jest dopuszczalnych w jednym tygodniu i zgłoszą w szkole, gdy będzie ich zbyt wiele.

Rodzice pytają o sprawdziany i kartkówki:

Czy nauczyciel może zrobić sprawdzian z poprzedniego roku?

Nauczyciel może sprawdzić wiedzę ucznia z poprzedniego roku, ale tylko po powtórzeniu konkretnych wiadomości i podaniu zakresu informacji, jakie trzeba posiadać. Sprawdzian musi też zostać odpowiednio wcześnie zapowiedziany.

Czy niezapowiedziane kartkówki trzeba pisać?

Kartkówka to nie sprawdzian – jest krótką formą sprawdzenia wiadomości ucznia. W związku z tym każdy nauczyciel może w ten sposób sprawdzić stan wiedzy klasy z 3 ostatnich tematów i nie musi wcale kartkówki zapowiadać.

Ile sprawdzianów może być w jednym dniu?

Zastanawiasz się ile sprawdzianów może być w ciągu dnia – odpowiedź brzmi tylko jeden.

Ile czasu ma nauczyciel na sprawdzenie sprawdzianu?

Obowiązkiem nauczyciela jest sprawdzenie i oddanie kartkówki w ciągu jednego tygodnia, a sprawdzianu w ciągu maksymalnie dwóch tygodni.

Sprawdź: Jak dodać załącznik w Librusie?

Dodaj komentarz

1 komentarzy: Ile sprawdzianów i kartkówek może być w tygodniu? [Prawa Ucznia]

 1. Moja córka jest w 5 klasie mają jedną nauczycielkę, która robi im sprawdziany i kartkówki zadając po 13 pytań i 10 minut na odpowiedź lub po 20 pytań i mają odpowiedzieć w ciągu 20 ewentualnie 25 minut. Prace są w takim pliku, że trzeba wysłać na czas i nie może brakować żadnej odpowiedzi. Szukałam informacji jak to jest z tym czasem na odpowiedź jednak wszędzie jest tylko ogólny czas nigdzie nie ma wzmianki o ilości pytań. Czy ktoś może mi wyjaśnić ile powinno przypadać czasu na jedno pytanie? Z góry dziękuję

  Edukacja i psychologia

  Ładne pismo – jak ładnie pisać?

  Jak ładnie pisać? – to pytanie, które zadaje sobie wiele osób. Sztuka eleganckiego pisania dawniej była bardzo ceniona. W tej chwili sporo rzeczy załatwiamy online lub przez telefon, a jednak...

  Czytaj dalej →
  Edukacja i psychologia

  Koniec roku szkolnego 2020

  Ferie zimowe we wszystkich rejonach Polski już się zakończyły – czas pomyśleć o wakacjach! Kiedy wypada koniec roku szkolnego 2020, a tym samym ile dni zostało jeszcze do końca roku...

  Czytaj dalej →
  Edukacja i psychologia

  Jakie zmiany w szkolnictwie od 2017 roku?

  Od roku szkolnego 2016/2017 zmienia się w naszym systemie edukacji bardzo dużo. Powoli w zapomnienie odejdą gimnazja i powraca ośmioletnia podstawówka. To efekt zmian wprowadzonych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości....

  Czytaj dalej →
  Edukacja i psychologia

  Nauka zegara dla dzieci

  Z biegiem lat dzieci nabierają coraz nowszych umiejętności. Nauka jazdy na rowerze, wiązanie sznurówek, samodzielne ubieranie się – to bardzo ważne i trudne do opanowania przez dziecko umiejętności. Do tej...

  Czytaj dalej →
  Edukacja i psychologia

  Jak zabezpieczyć komputer dziecka?

  Dla większości dzieci obsługa telefonu to przysłowiowa bułka z masłem. Niewielkie problemy sprawia im również użytkowanie komputera. Ale czy na pewno w świecie nowych technologii na nasze szkraby nie czekają...

  Czytaj dalej →
  Edukacja i psychologia, Newsy

  Egzamin ósmoklasisty 2021

  Egzamin ósmoklasisty 2021 będzie miał zmienioną datę, formułę oraz zostaną wprowadzone zmiany ze względu na pandemię. Zostanie on przeprowadzony na podstawie nowych wymagań egzaminacyjnych. Sprawdź jakie zmiany czekają ósmoklasistów! Kiedy...

  Czytaj dalej →
  Ciąża, Mama

  Kulki gejszy do ćwiczeń mięśni Kegla

  Mięśnie Kegla to inaczej mówiąc mięśnie dna macicy, których zadaniem jest podtrzymywanie od dołu narządów wewnętrznych jamy brzusznej (takich jak pęcherz, jelita, macica) – zarówno u kobiet, jak i u...

  Czytaj dalej →
  Ciąża

  Ile tygodni trwa ciąża?

  Pytanie o czas trwania ciąży jest na pierwszy rzut oka banalne. 9 miesięcy razy 4 tygodnie, czyli 36 tygodni. Tu zaczynają się schodki, ponieważ wynik takiego sposobu obliczenia nie jest...

  Czytaj dalej →
  Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
  Logo
  Enable registration in settings - general