Ile sprawdzianów i kartkówek może być w tygodniu? [Prawa Ucznia]

Przez fakt, że uczniowie poprzedni semestr uczyli się zdalnie, większości z nich nie udało się przerobić w pełni materiału. Teraz po powrocie do szkół nauczyciele próbują nadgonić. Niestety odbywa się to kosztem dzieci. Niektórzy z nich mają nawet po kilka sprawdzianów lub kartkówek dziennie. Czy prawa ucznia regulują liczbę kartkówek w ciągu dnia lub tygodnia? Ile może być kartkówek w tygodniu? Ile sprawdzianów może być w jednym dniu? Czy mogą być dwa sprawdziany jednego dnia?

Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Statucie danej szkoły określa maksymalną liczbę sprawdzianów, które mogą się odbyć w ciągu dnia lub w ciągu tygodnia.
 • Najczęściej w statutach szkół zapisane jest, że w ciągu tygodnia nie powinno się odbywać więcej niż 2 lub 3 sprawdziany.
 • Kartkówek w ciągu tygodnia może być dowolna liczba. Nie mogą one jednak obejmować materiału z większego okresu niż trzy ostatnie zajęcia lekcyjne.

Prawa ucznia i jego obowiązki

Każdy uczeń ma pewne obowiązki, ale posiada również swoje niezbywalne prawa. To oczywiście prawo do nauki, informacji, wychowania w rodzinie, wychowania bez przemocy, prawo do swobody myśli, sumienia, religii, a także do swobody wypowiedzi. Są to prawa wynikające z praw człowieka, zapisanych w Konstytucji RP. Są jednak i takie prawa, które wynikają już bezpośrednio z obowiązku szkolnego i chodzi tu między innymi o prawo do właściwie zorganizowanego systemu kształcenia czy powiadamiania o terminie oraz zakresie pisemnych sprawdzianów z posiadanych wiadomości.

Każdy uczeń ma również prawo do uzyskania pomocy w przypadku trudności w nauce, czy też do korzystania z opieki zdrowotnej, a także poradnictwa i terapii psychologicznej, i pedagogicznej. Jak jednak mają się te wszystkie zasady do codzienności? Pewne prawa i obowiązki ucznia zapisane są także w statucie konkretnej szkoły. Tam trzeba szukać informacji o tym, ile może być sprawdzianów w tygodniu, ile kartkówek może być w ciągu dnia, z ilu lekcji może być kartkówka, czy też na przykład czy nauczyciel może zrobić sprawdzian z poprzedniego roku.

Ile sprawdzianów może być w tygodniu 2023?

Już od dawna zarówno uczniowie, jak i nauczyciele narzekają na to, że program nauczania jest zdecydowanie zbyt przeładowany. Po przerobieniu każdej kolejnej partii materiału poziom przyswojonej wiedzy musi zostać zweryfikowany przez sprawdzian z całości. Dzieci stale uczą się do kolejnych klasówek i kartkówek. Rodzice zastanawiają się więc, ile można mieć sprawdzianów w tygodniu?

Warto bowiem wiedzieć, że żeby sklasyfikować ucznia na koniec semestru, wystarczy by miał on 3 oceny z przedmiotu realizowanego w wymiarze 1 godziny tygodniowo, 4 oceny, gdy to 2 godziny, 5 ocen gdy to 3 godziny tygodniowo, albo minimum 6 gdy przedmiot realizowany jest w liczbie 4 lub więcej godzin tygodniowo. W dodatku chociaż obecnie uczniowie piszą sprawdzian za sprawdzianem, okazuje się że zwykle dopuszczalna liczba sprawdzianów pisemnych nie powinna przekraczać 2 lub 3 tygodniowo dla klas IV-VI.

Sprawdź: Czy nauczyciel może kazać włączyć kamerkę?

Ile może być kartkówek dziennie? Ile kartkówek może być w tygodniu?

Kartkówka to nie sprawdzian. Sprawdzian realizowany jest z większej partii materiału i musi zostać zapowiedziany z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem, by uczniowie mogli się do niego przygotować. Kartkówka to zaś krótka forma sprawdzenia bieżących wiadomości. Ile więc kartkówek może być w ciągu tygodnia i ile kartkówek w ciągu dnia jest dopuszczalnych? Niestety okazuje się, że ta liczba może być dowolna. Warto jednak pamiętać, że kartkówki to krótkie prace pisemne – na 10-15 minut. Za pomocą kartkówki można sprawdzić wiadomości z maksymalnie 3 ostatnich lekcji. Jeśli zatem praca pisemna ma być dłuższa i z większej partii materiału, jest już sprawdzianem.

Szkoła podstawowa a szkoła średnia – różnice

Wielu rodziców zastanawia się nad różnicami w kwestii sprawdzianów i kartkówek między szkołą podstawową a średnią. Okazuje się, że wszystko powinno wyglądać podobnie, ponieważ nie ma różnicy o jakiego ucznia chodzi – każdy ma te same prawa i obowiązki. Z uwagi jednak na różnice w funkcjonowaniu konkretnych szkół, należy sprawdzić w statucie danej szkoły, jakie są jej normy w tym zakresie. Warto także interweniować, jeśli normy te nie będą przestrzegane. Rodzice powinni sprawdzać na stronie szkoły, w której uczy się ich dziecko (tam powinni znaleźć informacje o wewnątrzszkolnych zasadach oceniania), ile sprawdzianów jest dopuszczalnych w jednym tygodniu i zgłoszą w szkole, gdy będzie ich zbyt wiele.

Czy nauczyciel może zrobić sprawdzian z poprzedniego roku?

Nauczyciel może sprawdzić wiedzę ucznia z poprzedniego roku, ale tylko po powtórzeniu konkretnych wiadomości i podaniu zakresu informacji, jakie trzeba posiadać. Sprawdzian musi też zostać odpowiednio wcześnie zapowiedziany.

Zobacz: Oceny z zachowania. Jakie są stopnie z zachowania w szkole?

Rodzice pytają, ile może być sprawdzianów w jednym tygodniu

Czy niezapowiedziane kartkówki trzeba pisać?

Kartkówka to nie sprawdzian – jest krótką formą sprawdzenia wiadomości ucznia. W związku z tym każdy nauczyciel może w ten sposób sprawdzić stan wiedzy klasy z 3 ostatnich tematów i nie musi wcale kartkówki zapowiadać.

Ile może być sprawdzianów w jednym dniu?

Zastanawiasz się ile sprawdzianów może być w ciągu dnia – odpowiedź brzmi: tylko jeden. Chyba że w statucie szkoły są przewidziane w tej sprawie jakieś wyjątki.

Ile czasu ma nauczyciel na sprawdzenie sprawdzianu?

Obowiązkiem nauczyciela jest sprawdzenie i oddanie kartkówki w ciągu jednego tygodnia, a sprawdzianu w ciągu maksymalnie dwóch tygodni.

Ile może być kartkówek w jednym dniu?

Kartkówki to krótkie prace pisemne, które obejmują niewielką partię materiału i trwają zazwyczaj od 5 do 15 minut. Ich liczba może być dowolna w ciągu dnia i w ciągu tygodnia, mogą być także niezapowiedziane.

Czy mogą być 2 sprawdziany w jednym dniu?

Teoretycznie nie, ale wszystko zależy od zapisów w statucie szkoły. W większości przypadków może to być jeden godzinny sprawdzian w ciągu dnia, chyba że jest to sprawdzian przełożony na prośbę uczniów.

Sprawdź: Jak dodać załącznik w Librusie?

Dodaj komentarz

1 komentarzy: Ile sprawdzianów i kartkówek może być w tygodniu? [Prawa Ucznia]

 1. Moja córka jest w 5 klasie mają jedną nauczycielkę, która robi im sprawdziany i kartkówki zadając po 13 pytań i 10 minut na odpowiedź lub po 20 pytań i mają odpowiedzieć w ciągu 20 ewentualnie 25 minut. Prace są w takim pliku, że trzeba wysłać na czas i nie może brakować żadnej odpowiedzi. Szukałam informacji jak to jest z tym czasem na odpowiedź jednak wszędzie jest tylko ogólny czas nigdzie nie ma wzmianki o ilości pytań. Czy ktoś może mi wyjaśnić ile powinno przypadać czasu na jedno pytanie? Z góry dziękuję

  Zakupy dla niemowląt, Nauka chodzenia

  Pchacz czy chodzik?

  Pchacz czy chodzik, czyli czy i czym wspomagać naukę chodzenia u dzieci? Pomysł na ten wpis pojawił się po przeczytaniu komentarzy, które dziś pojawiły się na naszym Instagramie. Chodziło o...

  Czytaj dalej →
  Planowanie ślubu oraz wesela

  Co zamiast kwiatów na wesele?

  Od kilku lat panuje moda na wręczanie różnych drobiazgów podczas składania Młodej Parze życzeń pod Kościołem, zamiast kwiatów. Przyznam szczerze, że bardzo mi się ta moda podoba. Nie jest tajemnicą,...

  Czytaj dalej →
  Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
  Logo