Dzień Dziewczyn 2021. Kiedy wypada święto dziewczynek?

Większość z nas pamięta, kiedy wypada Dzień Chłopaka – 30 września jest powszechnie świętowaną w polskich szkołach datą. Nie wszyscy jednak wiedzą, że kilkanaście dni później swoje święto mają także dziewczynki. Sprawdź, kiedy wypada Dzień Dziewczyn 2021?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Wszyscy pamietają, że 30 września świętujemy Dzień Chłopaka, ale niewiele osób pamięta, że już kilkanaście dni później swoje święto mają także dziewczyny.
  • Międzynarodowy Dzień Dziewczyny wypada 11 października.
  • Został ustanowiony 19 grudnia 2011 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ i ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy dziewcząt na całym świecie i ich walkę o równe prawa.

Kiedy jest Dzień Dziewczyn 2021?

Większość z nas doskonale wie, że pod koniec września chłopcy w Polsce obchodzą swoje święto. 30 września wypada Dzień Chłopaka, który jest zazwyczaj dosyć uroczyście obchodzony przez uczniów. Najczęściej tego dnia dziewczynki obdarowują swoich kolegów drobnymi prezentami i organizują ciekawe zabawy czy konkursy. Sporo osób nie wie jednak, że już kilka dni później chłopcy mają okazję się odwzajemnić.

Międzynarodowy Dzień Dziewczyn 2021 wypada 11 października, w tym roku jest to poniedziałek. Został ustanowiony, aby szerzyć świadomość społeczną w kwestiach problemów, z którymi muszą zmagać się dziewczęta na co dzień. Święto ma także zwracać uwagę na to, jak ważna jest walka z nierównościami płci na całym świecie.

Historia i znaczenie Międzynarodowego Dnia Dziewczyny

Międzynarodowy Dzień Dziewczyn świętujemy stosunkowo od niedawna, został bowiem ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych 19 grudnia 2011 roku. Prawdopodobnie dlatego wiedza o nim wciąż nie jest jeszcze zbyt rozpowszechniona w Polsce i nie wszyscy o nim pamiętają.

Pomysł na wprowadzenie takiego święta pochodzi od organizacji Plan International, która zajmuje się ochrona praw dzieci oraz dziewcząt na całym świecie. Przedstawiciele stowarzyszenia zwrócili się z taką inicjatywą do swojego rządu w Kanadzie, która to następnie zaprezentowała tę koncepcję na posiedzeniu ONZ. Wkrótce zapadła decyzja o ustanowieniu Dnia Dziewczyn na 11 października (występuje także pod nazwami: Międzynarodowy Dzień Dziewczynek lub Międzynarodowy Dzień Dziewcząt).

Dzień Dziewczyn 2021 w szkołach

Dzień Dziewczyn to bardzo ważne święto, które niesie za sobą misję i wartościowe przesłanie. Ma przypominać o trudnej sytuacji dziewcząt z całego świata, które wciąż walczą o swoje prawa i domagają się równego traktowania. Może stać się więc ciekawym tematem do rozmowy podczas godziny wychowawczej, ale także doskonałą okazją do wspólnego świętowania na wzór Dnia Chłopaka. Chłopcy mogą przygotować drobne upominki oraz życzenia, a także wspólnie z nauczyciele zaplanować ciekawe zabawy i gry integracyjne.

Zobacz też: Ciekawe propozycje zabaw w klasie

Dodaj komentarz

Ważne Okazje, Urodziny

Ile pieniędzy dać na 18 urodziny 2021?

Ile dać na 18 urodziny? Osiągnięcie pełnoletności to niezwykły czas w życiu każdego młodego człowieka. Wielu z nas miało zapewne nieraz dylemat, ile powinniśmy przeznaczyć na prezent dla solenizanta obchodzącego...

Czytaj dalej →
Noworodek, Rozrywka

Jak uspokoić płaczące dziecko?

Trafiłem dziś na film zatytułowany “A pediatrician shows you how to calm a crying baby”, czyli “Pediatra pokaże Ci jak uspokoić płaczące dziecko”. W jego opisie czytam, że pediatra, którego za...

Czytaj dalej →
Fryzury Ślubne

Fryzura ślubna

Fryzura ślubna stanowi dopełnienie stylizacji ślubnej. Podpowiemy, jak ją wybrać… Fryzura ślubna to bardzo ważny element stylizacji. Musi nie tylko pasować do sukni, całej koncepcji wystroju, ale wpisać się w...

Czytaj dalej →
Rodzice

Wszyscy jesteśmy dziećmi!

Dziś krótko ponieważ był to bardzo wyczerpujący dzień. Chciałbym Ci Córeczko z okazji Twojego pierwszego Dnia Dziecka (ten gdy byłaś w brzuszku się nie liczy:P) życzyć, żebyś zawsze … …...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general