Przechowywanie suszonych grzybów – Jak przechowywać suszone grzyby?

Ważną kwestią dla wszystkich grzybiarzy, jest to jak przechowywać suszone grzyby. Taki sposób konserwacji grzybów jest obok zamykania w słoikach najpopularniejszy. Warto wiedzieć jak zadbać o to, by jesienne zbiory cieszyły podniebienie przez resztę roku.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Suszone grzyby powinno się trzymać w szczelnym pojemniku (metalowy, szklany lub plastikowy), w możliwie najbardziej ciemnym oraz suchym miejscu.
  • Jeśli grzyby suszone są odpowiednio przechowywane to mogą być zdatne do spożycia nawet przez 3 lata.

Jak przechowywać suszone grzyby, żeby nie spleśniały?

Przechowywanie suszonych grzybów nie jest tak trudne, jak może się to wydawać, a warto pamiętać o tym, że ich cena często nie jest mała. Dlatego warto zadbać o to, aby przetrwały na spokojnie te kilka miesięcy w jak najlepszej jakości. Grzyby powinno się trzymać w odpowiednim pojemniku, w możliwie najbardziej ciemnym oraz suchym miejscu. Warto pamiętać o tym, że wilgoć, wysoka temperatura, powietrze i światło mogą wpłynąć negatywnie na grzyby pod względem utraty aromatu oraz smaku, a co gorsza, istnieje szansa na to, że zwyczajnie spleśnieją. Zaniedbanie kwestii dobrego przechowania może poskutkować też pojawieniem się moli spożywczych. Pewnym sposobem na powstrzymanie wilgoci, będzie wrzucenie do pojemnika z grzybami ziarenek ryżu. 

Zobacz też: Co zrobić, żeby mak nie oddzielał się od ciasta?

W czym należy przechowywać suszone grzyby?

Jak przechowywać suszone grzyby? Trzeba to robić w szczelnym pojemniku. Powinien on być metalowy, szklany lub plastikowy. W przypadku zastosowania tego ostatniego materiału warto mieć na uwadze fakt, że może on przeniknąć zapachem grzybów, o ile tworzywo nie jest dobrej jakości. Należy całkowicie unikać przechowywania grzybów suszonych w papierowych, lub foliowych torebkach, ponieważ istnieje spore ryzyko pojawienia się pleśni. Istnieje również opcja stworzenia z grzybów proszku grzybowego, który jest łatwy do trzymania w słoikach. Można go wykonać za pomocą moździerza, lub specjalnego młynka. 

Sprawdź: Czy można mrozić twaróg? Jak zamrozić twaróg?

Jak uchronić suszone grzyby przed molami spożywczymi?

W czym trzymać suszone grzyby, aby nie były one narażone na atak moli? Ważne, aby schować je do szczelnego opakowania, które były omawiane już wcześniej. Niestety, w niektórych przypadkach może to nie wystarczyć, zwłaszcza jeśli wspomniane grzyby będą trzymane w szafce. Dlatego dodatkowym sposobem na pozbycie się owadów, będzie stworzenie pewnego rodzaju odstraszacza na mole. Wystarczy, że do wspomnianej szafki umieści się kilka liści laurowych. Liście można również umieścić w pojemniku z grzybami, jednak nie jest to do końca wskazane dla osób, które nie lubią smaku lub zapachu liści laurowych. Owady nie powinny w takim wypadku nękać grzybów, ponieważ nienawidzą zapachu wawrzynu. 

Zobacz też: Przechowywanie imbiru – jak przechowywać imbir?

Jak długo można przechowywać suszone grzyby?

Przechowywanie ich w odpowiedni sposób jest tutaj kluczem do sukcesu. Odpowiedni pojemnik na grzyby suszone to solidna podstawa długiego cieszenia się nimi. Jeśli zostały zastosowane wszystkie wskazówki podane wcześniej, konsument powinien się cieszyć grzybami przez okres około 3 lat. Właśnie do tego czasu grzyby zachowują swoje walory smakowe oraz konsystencję. Dzięki temu praktycznie w każdym momencie można użyć ich, chociażby do zup, lub innych dań. 

Należy jednak pamiętać, żeby przed umieszczeniem grzybów w pojemniku, sprawdzić każdą sztukę z osobna, czy nie została już zniszczona przez szkodniki, lub czy nie posiadają innego uszkodzenia. Jeśli zostanie coś takiego wykryte, wystarczy odrzucić pojedynczy okaz. Niedopatrzenie tej czynności, oraz nieszczelne zamknięcie pojemnika może prowadzić do wilgoci, co niestety będzie musiało poskutkować pozbyciem się całej kolekcji. 

Warto też sprawdzić, czy aby na pewno wszystkie grzyby poprawnie zostały wysuszone. Jeśli nie, może to poskutkować spleśnieniem całego słoika lub nawet jego zarobaczeniem. Dobrym pomysłem będzie wrzucenie ich na chwilę do piekarnika ustawionego wcześniej na 50 stopni na kilka godzin. 

Istnieje bardzo łatwy sposób, aby sprawdzić, czy dany okaz grzyba poprawie się wysuszył. Wystarczy spróbować złamać go w pół. Jeśli grzyb okaże się łamliwy w trakcie silnego wygięcia, to znaczy, że wszystko jest w porządku. Natomiast w momencie, gdy będą całkowicie niełamliwe, lub są za bardzo kruche, może to oznaczać totalny brak wysuszenia lub jego za duży stopień. To bardzo ważny element wiedzy na temat tego, jak przechowywać suszone grzyby.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo