Dzień Edukacji Narodowej 2021: polscy nauczyciele zaskakują kreatywnością

Polscy nauczyciele to nie stereotypowi belfrzy z kredą i kartką. To ludzie z pasją, korzystający z nowych technologii i prowadzący lekcje pełne niespodzianek. W Dzień Edukacji Narodowej 2021 przyjrzyjmy się nowoczesnym nauczycielom.

Dzień Edukacji Narodowej 2021: nowe technologie w edukacji

Zbliża się Dzień Edukacji Narodowej 2021. Z tej okazji warto zajrzeć do szkół i przyjrzeć się z bliska trudnej i pełnej wyzwań pracy nauczycieli. Wielu współczesnych pedagogów nie boi się nowatorskich i nietradycyjnych metod dydaktycznych i robią wszystko, aby ich lekcje stawały się coraz atrakcyjniejsze i ciekawsze dla uczniów.

Zobacz: kiedy jest międzynarodowe święto edukacji, a kiedy polski Dzień Edukacji Narodowej 2021?

Wideolekcje na kanale YouTube, gry utrwalające wiedzę czy fanpage tematyczne na Facebooku – to narzędzia z których chętnie korzystają nauczyciele znający edukacyjną moc nowych technologii. Nowoczesne i digitalowe narzędzia w połączeniu z kreatywnością zaangażowanych nauczycieli przynoszą świetne efekty. 

Nowe technologie stały się jedną z ważniejszych sfer naszego życia i nic nie wskazuje na to, by miały w najbliższym czasie zniknąć, raczej będą wywierać coraz większy wpływ na to, jak wygląda nasz świat. Już teraz to one zmieniają nie tylko to, jak kontaktujemy się z ludźmi, jak się uczymy i jak pracujemy, ale także to, jak spędzamy wolny czas, robimy zakupy oraz co i jak jemy, oglądamy czy słuchamy. One także w dużej mierze odpowiadają za to, jaki świat widzimy i jakie treści do nas docierają. Pomagają w pozyskiwaniu wiedzy, w uczeniu się, rozwijaniu kompetencji językowych czy komunikacyjnych. Są nieocenione w kontekście terapii i edukacji dzieci ze SPE (specjalnymi potrzebami edukacyjnymi). Bez nich wielu z nich nie miałoby szans na sprawstwo, na komunikowanie swoich potrzeb, na doskonalenie technik szkolnych, niwelowanie dysfunkcji i uzupełnianie deficytów. Dzięki nowym technologiom mamy szansę na współpracę międzynarodową w projektach i rozwijanie swoich pasji i zainteresowań.Zyta Czechowska, autorka książki “Jak nie zgubić dziecka w sieci?”

Gamifikacja w szkołach

Współcześni nauczyciele wciąż poszukują efektywnych form pracy, dzięki czemu odkrywają wartości edukacyjne w narzędziach, które na pierwszy rzut oka nie kojarzą się z nauką. Takim przykładem jest wykorzystanie gier do prowadzenia lekcji. W polskich szkołach edukatorzy bardzo chętnie korzystają z kompleksowych programów opartych na gamifikacji. Takim znanym, ogólnodostępnym i bezpłatnym programem jest EkoEksperymentarium.pl, które zdobyło serca setek tysięcy nauczycieli i uczniów ze szkół i przedszkoli oraz rodziców. Na program składa się zestaw scenariuszy i materiałów edukacyjnych oraz wyjątkowa gra, dzięki której dzieciaki dowiadują się jak dbać o Planetę na co dzień. To pigułka wiedzy o ekologii (tak ważnej w dzisiejszych czasach kryzysu klimatycznego), która poprzez zabawę uczy odpowiedzialności za środowisko.

EkoEksperymentarium zaciekawiło moich uczniów. Z ochotą zaglądali do następnych pokoi. Jest intuicyjne, proste, niebanalne, wciągające. Zawiera dużo treści, które dla dzieciaków są odkrywcze, łatwe do zapamiętania. Dla nauczycieli stanowi sprawdzone źródło ciekawostek, faktów, konkretnych danych, które mogą, wykorzystać w refleksyjnej pracy na zajęciach. Wiedza w pigułce dla każdego.Izabela Knul, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 1 w Łasku.

Dodatkowo nauczyciele, którzy nieustannie poszerzają swój wachlarz umiejętności, są w stanie tworzyć unikatowe treści samodzielnie.

Jako twórczynie programu edukacyjnego dla szkół opartego na nowych technologiach widzimy nauczycieli z innej perspektywy. Edukatorzy to silna grupa ambitnych ludzi, którzy nieustannie chcą się rozwijać. O ich zaangażowaniu i dużej wiedzy o nowych technologiach może świadczyć choćby fakt, że naszą edukacyjną grę tworzymy bez znajomości programowania. Co więcej, nie tworzymy jej same – naszymi programistkami są nauczycielki!Joanna Studzińska, twórczyni EkoEksperymentarium

Wymiana doświadczeń i wiedzy na Dzień Edukacji Narodowej 2021

Nauczyciele poza inwestowaniem w nowe technologie inwestują też w siebie i wymieniają się wiedzą, żeby uczyć efektywniej. Projekty takie jak “Zaproś mnie na swoją lekcję” czy “Geniallne Lekcje” pozwalają na urozmaicanie zajęć, wprowadzenie świeżego spojrzenia i wzajemne inspirowanie.

Projekt Geniallne Lekcje to olbrzymia baza materiałów edukacyjnych przygotowanych na platformie Genially przez nauczycieli praktyków. Zasoby są uporządkowane w kolekcjach poświęconych konkretnym przedmiotom szkolnym, np. język polski, matematyka lub obszarom, np. edukacja wczesnoszkolna, specjalne potrzeby edukacyjne. Projekt dał świetne wyniki. W czasie edukacji zdalnej udało się nam wspólnie zebrać ponad trzy tysiące materiałów edukacyjnych, które uzyskiwały nawet po kilkadziesiąt tysięcy wyświetleń.Agnieszka Halicka, Superbelferka EduTriki.

Sprawdź: Scenariusze na Dzień Nauczyciela.

Ta oddolna inicjatywa – od nauczycieli dla nauczycieli – to olbrzymia pomoc dla edukatorów, którzy chcą prowadzić atrakcyjne lekcje i korzystać z sensem z nowoczesnych technologii podczas zajęć. Projekt przekłada się na efektywność i kreatywność edukowania, ponieważ nauczyciele szukają wciąż nowych sposobów na zaciekawienie uczniów tematem, zwiększenie ich zaangażowania i rozwijania zainteresowań.

Efekty

Zaangażowanie naszych nauczycieli jest doceniane na całym świecie. Polscy edukatorzy są jedną z najliczniejszych grup biorących udział w unijnym programie eTwinning. Ponad 79 tysięcy nauczycieli z naszego kraju jest częścią ogromnej platformy współpracy dla pracowników szkół z całej Europy. (dla porównania w programie eTwinning bierze udział 30 587 to nauczycieli z Niemiec, a 68 501 z Francji). Na liście Microsoft Innovative Educator Expert jest aż 450 nauczycieli z naszego kraju, a w Europe Code Week Polska zajmuje 3. miejsce (wyprzedzając Holandię, Szwecję czy Portugalię).

Polska szkoła i polscy nauczyciele nie mają łatwo – częste zmiany przepisów, kłopoty kadrowe, finansowe i organizacyjne nie pozwalają rozwijać skrzydeł. Jednak coraz więcej edukatorów stawia na kreatywne i nowoczesne podejście do nauki i warto docenić ten wysiłek i energię poświęconą na innowacje – nie tylko w Dniu Edukacji Narodowej 2021, a na co dzień.

Sprawdź: Czy Dzień Nauczyciela 2021 jest dniem wolnym od szkoły?

Dodaj komentarz

Toasty weselne

Toasty weselne

Witam czytelników ponownie. Jak pisałam we wcześniejszych postach, wesele mojej siostry zbliża się wielkimi krokami (przyszła sobota) i wczoraj zaczęłam zastanawiać się na toastami weselnymi. Co prawda toasty najczęściej wznoszą...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Przyjęcie zaręczynowe

Przyjęcia zaręczynowe są coraz bardziej popularne również w naszym kraju. Oczywiście moda na nie, jak i na połowę innych tradycji ślubnych przyszła do nas z zachodu. Same przyjęcia zaręczynowe nie...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo