Poznaj najciekawsze pytania, gry i zabawy na dzień chłopaka w szkole

Zbliża się Dzień Chłopaka. Już 30 września wszyscy chłopcy w Polsce będą obchodzić swoje święto, nawet ci najmłodsi. W większości szkół dziewczynki świętują ten dzień, wręczając swoim kolegom drobne upominki. Można także urozmaicić ten czas poprzez gry i zabawy na Dzień Chłopaka. Jak świętować w klasie? Sprawdź nasze propozycje.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • 30 września obchodzimy w Polsce Dzień Chłopaka.
  • Tego dnia często w szkołach dziewczynki organizują dla swoich kolegów gry i zabawy.
  • Można zaplanować bardzo wiele różnorodnych atrakcji, m.in. konkursy z pytaniami, gry planszowe czy rywalizacje sportowe.
  • Warto wykorzystać tę okazję do lepszego poznania się i zintegrowania uczniów.

Co zrobić w klasie na Dzień Chłopaka?

Już wkrótce wszyscy chłopcy w Polsce będą obchodzić swoje święto. 30 września, jak co roku, wypada Dzień Chłopaka. W wielu szkołach tego dnia dziewczynki obdarowują swoich kolegów drobnymi upominkami. Niektóre uczennice w porozumieniu z nauczycielem (najczęściej wychowawcą) chcą jeszcze bardziej urozmaicić ten czas i planują specjalne atrakcje.

Niestety możliwości organizacji różnych aktywności w klasie są dosyć ograniczone. Najlepiej jeśli tego dnia odbywa się godzina wychowawcza, którą można poświęcić na zabawy na Dzień Chłopaka. Można także poprosić wychowawcę, aby jedną normalną lekcję przeznaczyć na świętowanie.

Warto zaplanować kilka gier czy konkursów. Będzie to — przy okazji zabawy na Dzień Chłopaka — znakomita okazja do zintegrowania klasy. Tym bardziej, że święto wypada na początku roku.

Zobacz: Epoki literackie po kolei. Wszystko, co trzeba wiedzieć, w pigułce!

Gry i zabawy na Dzień Chłopaka

Przy organizacji gier i zabaw na Dzień Chłopaka w klasie warto zaplanować kilka różnych atrakcji. Z pewnością nie wszyscy uczniowie będą mieli ochotę i możliwości wziąć udział we wszystkich aktywnościach. Trzeba wziąć pod uwagę, że niektórzy mogą być zbyt onieśmieleni, aby np. uczestniczyć w konkursach. Inni mogą nie czuć się wystarczająco dobrze, aby np. angażować się w zadania wymagające aktywności fizycznej. Dlatego ważna jest różnorodność przygotowanych atrakcji tak, aby każdy znalazł coś dla siebie i czuł się dobrze.

Mimo ograniczonej ilości miejsca w klasie da się zorganizować sporo ciekawych i integrujących gier i zabaw na Dzień Chłopaka. Od tych najbardziej tradycyjnych i najlepiej znanych jak ciuciubabka czy karaoke, do nieco spokojniejszych jak np. głuchy telefon. Można pobawić się też w gorące krzesełka, które polegają na tym, że grupka osób krąży w rytm muzyki wokół ustawionych krzeseł. W momencie, gdy muzyka przestaje grać, każdy z uczestników zabawy musi zająć miejsce, trudność polega na tym, że liczba krzeseł jest zawsze o jedno za mała.

Inną propozycją mogą być, raczej powszechnie znane, kalambury. Na wcześniej przygotowanych karteczkach umieszcza się hasła, które następnie się losuje i trzeba zademonstrować bez użycia słów tak, aby grupa odgadła.

Ciekawe są dwie również gry: “Kim jestem?” i “Kto tak ma?” Pierwsza z nich polega na zapisaniu na karteczkach imion kilkunastu/kilkudziesięciu postaci (mogą być prawdziwe lub fikcyjne). Następnie każdy uczestnik losuje po jednej i bez zaglądania przyczepia ją sobie do czoła w taki sposób, aby zaprezentować pozostałym. Potem zadaje się pytania, które mają na celu odgadnięcie, jaką postacią jesteśmy (z wylosowanej kartki), np. czy jestem kobietą? czy mam długie włosy? czy jestem piłkarzem? itp.

Zobacz: Zabawy na urodziny dla dzieci.

Z kolei druga gra, czyli “Kto tak ma?” jest zdecydowanie bardziej integrująca, ponieważ pozwala dzieciom się bliżej poznać. Polega ona na tym, że uczestnicy siadają w kółku i po kolei zdradzają jakąś informację o sobie, na koniec zadając pytanie “kto tak ma?” (np. mam uczulenie na paprykę, kto tak ma?). Każdy, kto również “tak ma” wstaje i istnieją dwie wersje: albo siada na kolanach pytającego albo zamieniają się miejscami. W ten sposób można się dowiedzieć o sobie nawzajem bardzo ciekawych i zabawnych rzeczy.

Dla osób, które preferują spokojniejsze zabawy oraz dla młodszych dzieci dobrym rozwiązaniem będą różnego rodzaju gry planszowe, zabawa w ciepło-zimno lub zadania plastyczne (np. stworzenie czyjegoś portretu).

Dzień Chłopaka – zabawy:

  • Gorące krzesełka
  • Ciuciubabka
  • Głuchy telefon
  • Karaoke
  • Kalambury
  • Kto tak ma?
  • Kim jestem?
  • Różnego rodzaju gry planszowe
  • Twister
  • Przebieranki
  • Zabawy plastyczne
  • Sesja zdjęciowa
  • Zabawa w ciepło-zimno

Sprawdź: Wierszyki na Dzień Chłopaka do szkoły i przedszkola [śmieszne, krótkie i nie tylko]

Konkursy na Dzień Chłopaka

Dobrym pomysłem na świętowanie Dnia Chłopaka będzie również zorganizowanie konkursów i wymyślenie pytań. Można zorganizować np. zabawę w teleturniej. Chętni musieliby odpowiadać na wcześniej przygotowane pytania z różnych dziedzin, na wygranego mogłaby czekać symboliczna nagroda — tabliczka czekolady lub własnoręcznie zrobiona korona.

Sprawdź też: Zabawy integracyjne dla dzieci

Uczniowie mogliby również rywalizować w różnych zgadywankach, np. uczestnik z zawiązanymi wskazuje kolegów i koleżanki po głosie. Inną opcją jest np. konkurs kręcenia hula hop lub skakania na skakance. Dla starszych dzieci ciekawa może być rywalizacja np. w wiązaniu krawatów, a dla młodszych — w kolorowankach albo malowaniu portretów czy różne zabawy muzyczne (np. wspólne śpiewanie).

Sprawdź: Co to są głoski i jak je liczyć? Sprawdź, czym różni się głoska od litery!

Można przygotować także szereg pytań dla męskiej części klasy tak, aby się lepiej poznać. Oczywiście nie powinny dotykać zbyt osobistych kwestii.

Przykładowe pytania na Dzień Chłopaka:

  • Jaki jest twój ulubiony film?
  • Kim chciałbyś zostać w przyszłości?
  • Jaki jest twój ulubiony przedmiot?
  • Czy lubisz uprawiać jakiś sport?
  • Jaka jest twoja ulubiona potrawa?
  • O czym marzysz?
  • Jakie masz hobby?
  • Gdzie chciałbyś wyjechać na wakacje?
  • Co byś zabrał na bezludną wyspę? itd.

Zobacz: Co zrobić w klasie na Dzień Chłopaka? Te propozycje sprawdzą się najlepiej!

Zabawy na Dzień Chłopaka poza szkołą

Ciekawe aktywności i zabawy na Dzień Chłopaka nie muszą się jednak odbywać wyłącznie w klasie. Można zaproponować wychowawcy, aby tego dnia wybrać się wspólnie do kina lub na pizzę czy lody (jeśli pogoda pozwoli). Dla starszych uczniów ciekawą propozycją może być wyjście np. na paintball, gokarty lub na ściankę wspinaczkową. Młodsze dzieci ucieszy być może wizyta na placu zabaw lub na sali zabaw. Jeśli wychowawca nie zgodzi się na wycieczkę, można zaproponować np. turniej sportowy na szkolnym boisku.

Sprawdź: Dzień chłopaka – prezent, który będzie najlepszy na tę okazję! Co wybrać?

Dzień Chłopaka: z pomysłem i dla wszystkich

Najważniejsze, aby wśród propozycji konkursów i zabaw na Dzień Chłopaka nie zabrakło różnorodnych propozycji. Każdy z uczniów ma inne preferencje i dobrze by było, aby nikt nie czuł się zmuszany do aktywności. Nakłanianie kogoś na siłę do brania udziału w atrakcjach może go wyłącznie zestresować i zniechęcić do dalszej integracji. A to nie ma nic wspólnego ze świętowaniem.

Sprawdź: Jak napisać rozprawkę? Poznaj najważniejsze zasady pisania rozprawki. Kluczowy jest schemat

Zabawy na dzień chłopaka w przedszkolu

W przedszkolu sprawdzą się przede wszystkim zajęcia o charakterze muzycznym, np. tańce (zabawne choreografie) oraz wspólne śpiewanie piosenek. Przy okazji można również pobawić się w “krzesełka”. Maluchy z pewnością chętnie wezmą udział w zabawie w “poszukiwanie skarbów” – np. jakichś słodkości (lizaków, krówek, cukierków).

Pozostałe gry i zadania na dzień chłopaka:

  • klasyczna “Baba Jaga patrzy!”
  • tworzenie kartek okolicznościowych z życzeniami,
  • wielka wyklejanka, robiona w grupach,
  • rozsypanki do ułożenia.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Olej Kokosowy dla niemowląt i nie tylko

Legendy o Oleju Kokosowym Olej Kokosowy jest tak popularny, że doczekał się serii memów na swój temat. Pod niemalże każdym pytaniem w internecie o specyfiki do włosów, skóry i paznokci...

Czytaj dalej →
Muzyka na wesele

Piosenki dla rodziców

Pary Młode organizujące wesele prawie zawsze chcą podczas przyjęcia podziękować swoim rodzicom za trud włożony w wychowanie oraz pomoc w przygotowaniu przyjęcia. Podczas podziękowania dla rodziców najczęściej wręczane są upominki...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo