Jak napisać email? Matura angielski – jak poradzić sobie z częścią pisemną?

Jednym z wyzwań, z którym muszą zmierzyć się maturzyści przystępujący do egzaminu z języka polskiego, jest stworzenie własnej dłuższej wypowiedzi pisemnej. Najczęściej jest to wiadomość e-mailowa lub np. post na blogu. Wypracowanie stanowi dużą część ostatecznej punktacji, więc wszystkim zdającym bardzo zależy na poprawnym wykonaniu tego polecenia. Jak napisać maila na maturze z angielskiego? Matura angielski – sprawdź przydatne zwroty, aby stworzyć idealny email na maturze z angielskiego.

Email – matura angielski

Co roku egzamin maturalny z języka angielskiego przygotowywany jest w taki sposób, aby sprawdzić wiedzę i umiejętności zdających na kilku płaszczyznach. Każdy arkusz składa się bowiem z kilku typów zadań, które dotyczą w głównej mierze czytania, słuchania, zagadnień gramatycznych oraz pisaniu własnego tekstu. Ostatnie zadanie, które jest również tym najwyżej punktowanym, polega właśnie na stworzeniu krótkiej wypowiedzi pisemnej, zazwyczaj ma mieć ona charakter nieformalny – np. e-mail do kolegi lub wpis na blogu.

Autorzy zadań zawsze bardzo dokładnie określają wytyczne i wskazują na te elementy, które koniecznie muszą znaleźć się w pracy. Brak któregoś z nich lub jego niepełna realizacja będzie skutkować stratą punktów. Warto więc z uwagą zapoznać się z instrukcją i precyzyjnie ją wypełnić, aby uzyskać maksymalną punktację. Za w pełni poprawne sformułowanie tekstu można otrzymać aż 10 punktów, co stanowi aż 20% wyniku całej matury.

Sprawdź: Ile trzeba mieć procent, żeby zdać maturę w 2022?

Jak napisać maila po angielsku matura?

Podczas pisania zdający musi zwrócić uwagę przede wszystkim na dokładne zrealizowanie i rozwinięcie wszystkich punktów tematu. Jeśli maturzysta odniósł się do wszystkich 4 elementów i każdy z nich rozwinął, to otrzymuje w sumie 4 punkty. Kolejne dwa punkty może uzyskać, jeśli wypowiedź jest w całości lub w znacznej większości spójna i logiczna zarówno na poziomie poszczególnych zdań, jak i całego tekstu. A zatem przed przystąpieniem do pisania warto wcześniej zaplanować całą wypowiedź i to, w jaki sposób od jednego zagadnienia będzie się przechodzić do kolejnego. 2 punkty można zdobyć także za zadowalający zakres środków językowych (oprócz środków językowych o wysokim stopniu pospolitości w wypowiedzi występuje kilka precyzyjnych sformułowań). Ostatnie 2 punkty są przyznawane, jeśli tekst nie zawiera błędów lub tylko drobne usterki (niezakłócające komunikacji lub sporadycznie zakłócające
komunikację). Tekst powinien liczyć od 80 do 130 słów (do puli tej nie zaliczają się wstępy, które zazwyczaj są już podane w arkuszu).

Zobacz: Kiedy wyniki matur 2022? Gdzie i jak będzie można je sprawdzić?

Email po angielsku matura – przydatne zwroty

Przed przystąpieniem do matury z angielskiego warto zapoznać się z kilkoma przydatnymi zwrotami, które można z powodzeniem wykorzystać podczas tworzenia własnego tekstu.

Jak napisać e-mail po angielsku matura? Przydatne zwroty po angielsku e-mail matura:

 • Rozpoczęcie e-maila:
  • With reference to our last conversation… – W nawiązaniu do naszej ostatniej rozmowy…
  • I am writing in reference to – piszę w nawiązaniu do…
  • I am writing with regards to – piszę w związku z…
  • I’m sorry I haven’t written for such a long time but I’ve been very busy recently. – Przepraszam, że tak długo nie pisałam/em, ale ostatnio byłam/em bardzo zajęta.
 • Rozwinięcie:
  • You won’t believe it, but… – Nie uwierzysz, ale…
  • I would love to tell you about… – Chciałbym opowiedzieć Ci o…
  • I’m on a sightseeing trip/a school trip/with my friends in Paris – jestem w Paryżu na wycieczce połączonej ze zwiedzaniem/ wycieczce szkolnej/ z przyjaciółmi.
  • I’m having a great time in… – Świetnie się bawię w…
  • I’m really delighted/disappointed/happy / satisfied because… – jestem naprawdę zachwycony/a/rozczarowany/a/ szczęśliwy/a/ usatysfakcjonowany/a, ponieważ…
 • Zakończenie:
  • Hope you’re well/fine /OK. – Mam nadzieję, że u Ciebie wszystko w porządku.
  • I wish you were here! – Szkoda, że Ciebie tu nie ma!
  • See you soon – do zobaczenia wkrótce
  • Hugs and kisses – ściskam i całuję!
  • I can’t wait to see you – Nie mogę się doczekać, kiedy Cię zobaczę
  • Take care – Uważaj na siebie.

Sprawdź: Błąd kardynalny na maturze? Przykłady, które mogą Cię przestrzec

Przykładowy mail po angielsku – matura. Jak napisać email po angielsku matura?

Poniżej prezentujemy temat, z którym musieli zmierzyć się maturzyści przystępujący do egzaminu w 2020 roku. Ich zadaniem było stworzenie nieformalnego e-maila do kolegi. W wiadomości trzeba było opisać niedawną wycieczkę i wrażenie z podróży.

Po powrocie z wycieczki zorganizowanej przez biuro podróży chcesz podzielić się wrażeniami z kolegą z Anglii. W e-mailu do kolegi:
– napisz, dlaczego zdecydowałeś(-aś) się na wycieczkę z biurem podróży
– opisz ciekawe miejsce, które zwiedziłeś(-aś) podczas wycieczki
– wyraź opinię na temat przewodnika wycieczki
– zrelacjonuj sytuację, która spowodowała, że powrót z wycieczki się opóźnił.

Przykładowy e-mail po angielsku – matura: poniżej znajdziesz przykładową realizację tematu. Tekst powstał na podstawie propozycji przedstawionych przez CKE w udostępnionym na oficjalnej stronie kluczu odpowiedzi.

Hi!
I’ve just returned from a trip to Spain organised by my local travel agency. I decided on a package tour because I didn’t have to worry about anything. Furthermore, my friend went with them last year and told me that everything was perfect. During the trip we visited a beautiful village on a seashore, where we could rest and taste the local cuisine. We also stayed for a few days in Barcelona. The city is really amazing, full of friendly people, good restaurants and impressive monuments.
Unfortunately, I have to admit I didn’t like our guide because he always shouted when I was late and I hated it. We also had some trouble on the way back home – the weather was very windy and our plane couldn’t take off. Despite this I really enjoyed the trip.

Zobacz: Matura 2023: “Absurdalne wymagania, zbyt wysokie poprzeczki”. Czy uczniów czeka katastrofa?

Rodzice i uczniowie pytają o pisanie e-maila na maturze

Jak napisać e-mail na maturze z angielskiego?

Należy przede wszystkim zamieścić i rozwinąć wszystkie punkty zawarte w poleceniu, zachować spójność tekstu, zwrócić uwagę na limit słów (od 80 do 130) oraz pamiętać o wykorzystaniu maksymalnie bogatego słownictwa i ciekawych zwrotów.

Email matura angielski. W jakim czasie piszę się maila po angielsku matura?

Matura na poziomie podstawowym traw 120 minut, a na poziomie podstawowym 150 minut.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo