Motyw patriotyzmu w lekturach. W których lekturach znajdziemy wątki dotyczące ojczyzny?

Literatura nigdy nie powstała w oderwaniu od spraw bieżących, w tym również tych dotyczących kraju czy narodu. Nic zatem dziwnego, że pisarze tak często poruszają w swoich dziełach wątki patriotyczne i splatają losy swoich bohaterów z losami trudnymi państwa. Kwestie te nierzadko pojawiają się również w tematach maturalnych. Jak sobie z nimi poradzić? Na jakie utwory zwrócić szczególną uwagę? W jakich lekturach znajdziemy motyw patriotyzmu?

Motyw patriotyzmu w lekturach

Historia Polski jest pełna trudnych, a nawet tragicznych momentów. Te doświadczenia odcisnęły piętno również na naszej literaturze, w której znajdziemy mnóstwo odwołań do aktualnych zdarzeń i traumatycznych przejść narodu.

  1. Motyw patriotyzmu w “Panu Tadeuszu” – to jeden z najważniejszych motywów w całym utworze. Patriotyzm widać tu na każdym kroku – nawet w wystroju i organizacji życia w dworku w Soplicowie: na ścianach wiszą tu portrety polskich bohaterów (Kościuszki, Rejtana, Jasińskiego), symbole narodowe, a zegar z kukułką gra “Mazurka Dąbrowskiego”, Sędzia Soplica dba o pielęgnowanie polskich tradycji i zwyczajów (polskie stroje narodowe, polowania), a otoczenie dworku to piękne, sielankowe typowo polskie krajobrazy: łąki, zboża, lasy.
    • patriotą jest również Jacek Soplica, który po zabójstwie Stolnika wyjeżdża za granicę i wstępuje do Legionów Polskich walczących u boku Napoleona (wierzono, że cesarz jest nadzieją Polski na odzyskanie niepodległości)
    • pielęgnowanie polskich obyczajów i tradycji jest szczególnie istotne w kontekście utraty państwowości – to zadanie dla każdego patrioty, w tym Sędziego Soplicy,
    • patriotyzmem wykazują się również wszyscy szlachcice walczący w kampanii moskiewskiej Napoleona z roku 1812, bierze w niej udział m.in. Hrabia czy Tadeusz Soplica
  2. Motyw patriotyzmu w “Lalce” – patriotyzmem wykazuje się Wokulski, który bierze udział w powstaniu styczniowym, za co zostaje zesłany na Syberię; w powieści mamy również przykłady patriotyzmu rozumianego w sensie pozytywistycznym – jako pracy na rzecz rozwoju gospodarczego, kulturowego i naukowego narodu.
  3. Motyw patriotyzmu w “Dziadach” cz. III – patriotyzmem wykazują się w tym utworze przede wszystkim młodzi ludzie, którzy mimo prześladowań zarządzonych przez senatora Nowosilcowa nie dają złamać w sobie narodowego ducha (przykłady: Janczewski, Cisowski, Rollison), cierpią prześladowania wyłącznie dlatego, że są Polakami, a mimo to nie chcą wyprzeć się miłości i przywiązania do ojczyzny, nie zdradzają przyjaciół.
  4. Motyw patriotyzmu w “Kordianie” – główny bohater przechodzi przemianę – z romantycznego, pełnego wątpliwości i niepewnego młodzieńca Kordian staje się zdecydowanym wojownikiem o sprawę narodową; chce przeciwstawić się polityce Rosji wobec Polski i postanawia zabić cara na znak buntu.
  5. Motyw patriotyzmu w “Gloria victis” – autorka w opowiadaniu przedstawia bohaterów, którzy dzielnie walczyli i zginęli w powstaniu styczniowym. Ich ofiara nie poszła jednak na marne, a świadczy o wielkości narodu, ich niezwykłej odwadze, poświęceniu. Szczególnym patriotyzmem odznacza się przywódca Romuald Traugutt, którzy zostawia rodzinę, aby poświęcić się w walce za ojczyznę, nie boi się ryzyka, dzielnie i skutecznie dowodzi swoimi żołnierzami. Niezwykłą miłością do ojczyzny charakteryzuje się także Maryś Tarłowski – niezwykle dzielny i odważny, wykazywał się dużą walecznością i przebiegłością na polu walki.

Zobacz: “Lalka” – najważniejsze motywy literackie z powieści Prusa. Z tą napiszesz (prawie) każde wypracowanie maturalne!

Motyw patriotyzmu w literaturze

Motyw patriotyzmu i poświęcenia dla kraju może się pojawić jako jeden z tematów wypracowania maturalnego. Nie brak również pytań jawnych, które poruszają te kwestię. Warto więc przypomnieć sobie najważniejsze utwory:

  • Motyw patriotyzmu w “Potopie” – w powieści Sienkiewicza znajdziemy mnóstwo bohaterów zdolnych do najwyższych poświęceń w imię walki za ojczyznę (Wołodyjowski, Skrzetuski, Zagłoba). Prawdziwym patriotą jest również Kmicic, który mimo wielu błędów, staje się bohaterem – nie boi się ryzykować życiem dla ojczyzny, dzięki jego odwadze udaje się obronić klasztor na Jasnej Górze, a potem również uratować króla, wielokrotnie swoje działania przypłaca niemal życiem.
  • Motyw patriotyzmu w “Konradzie Wallenrodzie” – patriotyzm głównego bohatera przejawiał się w podstępnej walce za kraj, przeciwko Krzyżakom. Dla ojczyzny Wallenrod gotowy był poświęcić miłość, osobiste szczęście, spokój, a nawet rycerski honor i zbawienie po śmierci. Jego poświęcenie nie idzie jednak na marne, ponieważ Litwę udaje się uratować przed wrogiem.
  • Motyw patriotyzmu w “Reducie Ordona” – utwór prezentuje bohaterstwo i oddanie dla ojczyzny nie tylko samego dowódcy Ordona, ale także jego żołnierzy, którzy mimo że nie mają szans, bo wróg ma znaczną przewagę liczebną i w wyposażeniu, to walczą do końca i nie zamierzają się poddać. Ordon woli się wysadzić, aby nie splamić honoru.
  • Motyw patriotyzmu w “Kamieniach na szaniec” – młodzi bohaterowie powieści mimo niebezpieczeństwa podejmują nierówną walkę z niemieckim okupantem, najpierw w ramach Małego Sabotażu, a później w akcjach dywersyjnych. Niejednokrotnie swoje działania na rzecz ojczyzny przypłacają życiem (np. Rudy, Zośka, Alek).

Sprawdź: Cechy dramatu szekspirowskiego. Czym charakteryzują się utwory Szekspira? Ta wiedza przyda się na maturze

Czytelnicy pytają o wątki związane z ojczyzną w lekturach

Jak wygląda patriotyzm w “Panu Tadeuszu”?

Patriotyzm w “Panu Tadeuszu” widać na każdym kroku – nawet w wystroju wnętrza dworku w Soplicowie. Wszyscy bohaterowie, szczególnie Sędzia Soplica i Jacek Soplica, dbają o przetrwanie narodu w obliczu utraty niepodległości.

Gdzie jest patriotyzm w “Lalce”?

Patriotą jest Wokulski, który bierze udział w postaniu styczniowym, a potem podejmuje różne inicjatywy społeczne, np. funduje stypendia studentom.

Planowanie ślubu oraz wesela

Kameralne przyjęcie weselne

Kameralne obiady weselne tylko dla najbliższych również mają swoje zalety. Wcale nie musisz wynajmować sali weselnej na sto lub dwieście osób. Kameralne przyjęcia weselne w domu lub w ogrodzie miewają...

Czytaj dalej →
Pielęgnacja noworodka

Kąpiel noworodka

Kąpiel noworodka osobiście kojarzy mi się z czymś bardzo ważnym, pełnym napięcia. Pamiętam, jak prawie 20 lat temu rodzice kąpali po raz pierwszy moją młodszą siostrę. Atmosfera, która tej kąpieli...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo