Poziom dwujęzyczny: o co chodzi z maturą dwujęzyczną?

Co roku kolejni maturzyści zastanawiają się, które przedmioty zdawać na maturze. Poza egzaminami obowiązkowymi oraz wybranymi przedmiotami dodatkowymi każdy uczeń ma możliwość napisania także matury dwujęzycznej. Poziom dwujęzyczny: o co dokładnie chodzi?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Matura z jednego języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym jest obowiązkowa dla każdego maturzysty.
  • Istnieje także możliwość zdawania matury z języka na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym.
  • Poziom dwujęzyczny jest nieco bardziej zaawansowany i wymaga więcej wiedzy, odpowiada stopniowi C1 według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.

Poziom dwujęzyczny: co to znaczy?

Dylemat dotyczący wyboru przedmiotów na maturze to coroczny problem każdego maturzysty. Zgodnie z przepisami obowiązkowo trzeba przystąpić do egzaminu z języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym oraz do jednego dodatkowego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Poza tym, każdy uczeń ma prawo zdecydować się na zdawanie nawet kilku dodatkowych egzaminów rozszerzonych z wybranych przedmiotów. To one w głównej mierze decydują o przyjęciu kandydata na studia.

Od 2015 roku wszyscy absolwenci szkół ponadpodstawowych (czyli liceów i techników) którzy postanowili przystąpić do matury, mogą zdawać egzamin z języka obcego również na poziomie dwujęzycznym. W poprzednich latach taka możliwość przysługiwała wyłącznie uczniom szkół lub oddziałów dwujęzycznych. Obecnie z tej opcji może skorzystać każdy absolwent, bez względu na poziom nauczania języka w szkole.

Matura z języka obcego na poziomie dwujęzycznym zakłada nieco wyższy stopień zaawansowania znajomości danego języka niż na maturze rozszerzonej. Czasami warto jednak spróbować, ponieważ może gwarantować lepszą pozycję w rekrutacji na uczelnie.

Poziom dwujęzyczny a poziom rozszerzony

Wielu uczniów rozważających wybór przedmiotów do deklaracji maturalnej z pewnością zastanawia się, czym właściwie różni się poziom dwujęzyczny od poziomu rozszerzonego. Szczególnie zainteresowanie tym, jak wygląda matura dwujęzyczna, na pewno panuje wśród uczniów, którzy są pewni, że dobry wynik z języka obcego przyda im się w rekrutacji na studia.

Sprawdź: Matura z religii już niedługo?

Jeśli chodzi o formułę, to matura dwujęzyczna w zasadzie niczym się nie różni od poziomu rozszerzonego. Również składa się z dwóch części: pisemnej oraz ustnej. Jedyną formalną różnicą jest czas pisania egzaminu – w przypadku rozszerzenia jest to 150 minut, a matura dwujęzyczna trwa 180 minut. Ponadto, polecenia na maturze dwujęzycznej są sformułowane w języku obcym, a na rozszerzeniu są po polsku.

Na maturze rozszerzonej i dwujęzycznej różnią się nieco poziom i wymagany zakres materiału. Poziom określany jest na podstawie Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego. Zgodnie z tą klasyfikacją stopień zaawansowania egzaminu dwujęzycznego odpowiada poziomowi C1, czyli zaawansowanemu. Z kolei egzamin rozszerzony to B2, czyli wyższy średniozaawansowany. Różnica wynosi zatem jeden stopień.

Zadania na egzaminie na poziomie dwujęzycznym są podobnie skonstruowane, co na rozszerzeniu, ale przedstawiają nieco wyższy poziom w kwestii gramatyki czy słownictwa. Arkusz zawiera więc polecenia dotyczące słuchania, czytania oraz zadania gramatyczne. Oprócz tego jest także część pisemna, która na poziomie dwujęzycznym różni się od rozszerzonego tym, że trzeba napisać tekst na większą liczbę słów – od 300 do 350 (na rozszerzeniu – od 200 do 250).

Zobacz: Miesiące po angielsku.

Kto może zdawać maturę na poziomie dwujęzycznym?

Maturę na poziomie dwujęzycznym od 2015 roku mogą zdawać wszyscy chętni absolwenci szkół ponadpodstawowych. Nie ma znaczenia, czy ukończyli oni szkoły lub oddziały dwujęzyczne oraz na jakim poziomie oficjalnie przebiegała nauka języka obcego w ich placówce. Nie trzeba również przedstawiać żadnego zaświadczenia potwierdzającego odpowiedni stopień zaawansowania, wystarczy wyrazić wolę zdawania tego egzaminu w deklaracji maturalnej.

Najbardziej na zdawaniu matury z języka obcego na poziomie rozszerzonym powinno zależeć tym uczniom, którym przyda się ona w rekrutacji na studia. Każda uczelnia ma swoje własne przeliczniki punktowe matury, warto więc przed złożeniem deklaracji dowiedzieć się, co będzie szczególnie punktowane. Jeśli na interesującym nas kierunku język obcy jest mocno brany pod uwagę, wówczas przelicznik matury dwujęzycznej może być dużo wyższy niż przelicznik rozszerzenia. Wtedy zdawanie matury na poziomie dwujęzycznym może się zdecydowanie bardziej opłacać.

Matura dwujęzyczna z angielskiego

Najczęściej wybieraną maturą z języka obcego na poziomie dwujęzycznym jest oczywiście angielski. Na czym polega matura dwujęzyczna z angielskiego? Wymagania są nieco wyższe od tych dla poziomu rozszerzonego. Typy zadań są podobne, ale zakładają lepszą znajomość słownictwa i zasad gramatyki. Trudniejsze są także zadania na słuchanie oraz część pisemna, która wymaga stworzenia znacznie dłuższego tekstu. Wszystkie bardziej szczegółowe wytyczne można odnaleźć w “Informatorze o egzaminie maturalnym z języka angielskiego od roku szkolnego 2014/2015”.

Na oficjalnej stronie CKE w zakładce “Arkusze” można zapoznać się z egzaminami dwujęzycznymi, z którymi musieli się zmierzyć uczniowie w poprzednich latach. Jeśli dziecko nie jest pewne, czy powinno się zdecydować na zdawanie matury z języka obcego na poziomie dwujęzycznym, warto tam zajrzeć i przejrzeć jakiś arkusz.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo