Fakty i mity na temat przeszczepu włosów

Przeszczep włosów to coraz bardziej popularny zabieg, wybierany przez osoby, które zmagają się z łysieniem. Niestety nadal funkcjonuje na jego temat wiele mitów. Przeszczep włosów często kojarzy się ze starszymi metodami, które polegały na transplantacji całego fragmentu owłosionej skóry. Tymczasem nowoczesne metody nie mają nic wspólnego z tym inwazyjnym zabiegiem. Dementujemy mity i przedstawiamy fakty na temat współczesnych metod przeszczepu włosów.

Z przeszczepu włosów mogą korzystać tylko mężczyźni – mit

Nadmierne wypadanie włosów dotyka nie tylko mężczyzn, ale też coraz częściej kobiety, dlatego nowoczesne metody przeszczepu włosów przeznaczone są dla obu płci. W przypadku panów jest to zazwyczaj problem rozleglejszy, bardziej widoczny i nieodwracalny, dlatego przeszczep włosów kojarzy się jako zabieg dedykowany mężczyznom.

W warszawskiej Klinice Miracki dostępne są różne metody leczenia łysienia. Do zabiegu transplantacji włosów powinien zakwalifikować nas lekarz, który musi wykluczyć ewentualne przeciwwskazania, do których należą:

  • łysienie plackowate,
  • łuszczyca,
  • zaawansowana cukrzyca,
  • choroby układu krążenia,
  • aktywne stany zapalne skóry głowy,
  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • przedwczesne łysienie androgenowe,
  • alergia na środki anestezjologiczne,
  • ogólnie zły stan zdrowia.

Przeszczep włosów pozostawia blizny – mit

Przeszczep włosów wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, które zapewnia całkowity komfort podczas kilkugodzinnego zabiegu (cała procedura trwa 4-6 godzin). Zabieg polega na pobieraniu pojedynczych mieszków włosowych (tzw. graftów) z miejsc na ciele, w których jest ich pod dostatkiem (najczęściej z tyłu głowy) i przenoszeniu ich w miejsce łysienia. W tym celu stosowana jest specjalna głowica zakończona igłą o średnicy dopasowanej do grubości pobieranych włosów. Urządzenie działa w ruchu obrotowym i posiada separator, który uniemożliwia wbicie igły na głębokość większą niż 1 mm, co istotnie zwiększa bezpieczeństwo przeszczepu włosów. Dzięki temu cała procedura jest niezwykle precyzyjna i nie pozostawia widocznych blizn.

Na efekt przeszczepu włosów trzeba poczekać – fakt

Włosy po przeszczepie rosną w naturalnym tempie i przechodzą przez pełen cykl wzrostu. Pierwszym objawem po zabiegu, który pojawia się po kilku dniach i często budzi niepokój u pacjentów, jest wypadanie przeszczepionych włosów. Nie ma powodów do obaw. Zakorzeniająca się cebulka po prostu „wyrzuca” starą łodygę włosa, aby móc zacząć produkcję nowego, mocnego włosa. Pierwsze, zdrowe włosy wyrastają dopiero po około 2-3 miesiącach, a na pełen efekt w postaci gęstej czupryny trzeba poczekać 12-14 miesięcy. Decydując się na przeszczep włosów, trzeba uzbroić się w cierpliwość, ale zdecydowanie warto, zważywszy, że przeżywalność włosów transplantowanych metodą stosowaną w warszawskiej klinice sięga 98%.

Włosy po przeszczepie wyglądają naturalnie – fakt

Zabieg przeszczepu włosów wymaga ogromnej precyzji, wiedzy i doświadczenia, dlatego powinien być wykonywany przez lekarza specjalizującego się w tej dziedzinie. Dzięki częściowo zautomatyzowanej procedurze i umiejętnościom chirurga linia nowych włosów jest praktycznie nie do odróżnienia od naturalnej. Docelowo nowe pasma „miękko” opadają w wybranym kierunku i pod odpowiednim kątem jak naturalne włosy. Efektem zabiegu jest nie tylko zmiana wyglądu, ale też wzrost samooceny i większy komfort psychiczny.

W razie innych pytań zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie: https://klinikamiracki.pl/klinika-miracki-warszawa-zoliborz-ul-kaliny-jedrusik/  

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo