Kiedy podwyżki dla nauczycieli 2023? Znamy już konkretne stawki. Niestety nie wszyscy mają powody do zadowolenia

Kilka dni temu opublikowano rozporządzenie w sprawie obiecywanych w ubiegłym roku podwyżek dla nauczycieli. Wiadomo już dokładnie, o ile wzrosną wynagrodzenia. Niestety kwoty wciąż nie są zadowalające. Część nauczycieli po podwyżkach nie otrzyma nawet 3 tys. zł “na rękę”. Ile wyniosą nowe stawki? Kiedy podwyżki dla nauczycieli 2023?

Kiedy podwyżki dla nauczycieli 2023?

Kwestia podwyżek dla nauczycieli to temat, który powraca regularnie i jest przedmiotem coraz intensywniejszych dyskusji, zwłaszcza w ostatnim czasie ze względu na wysoki poziom inflacji. Jeszcze kilka miesięcy temu przedstawiciele Ministerstwa Edukacji oraz szef resortu Przemysław Czarnek obiecywali wzrost średnich wynagrodzeń o 9%, tymczasem okazuje się, że w rzeczywistości będzie on nieco niższy i wyniesie zaledwie 7,8%.

Żadna z tych propozycji nie spełnia jednak oczekiwań ani nauczycieli, ani związków zawodowych, które podczas rozmów z ministerstwem domagały się zwiększenia kwoty bazowej do wysokości 4.334,30 zł, co oznaczałoby wzrost o 22,5 proc. w stosunku do obecnej stawki. Podniesienie średnich pensji o zaledwie 7,8 proc. oznacza bowiem realne podwyżki rzędu 250-300 zł brutto. Warto mieć świadomość, że średnie wynagrodzenie to nie to samo co wynagrodzenie zasadnicze. W skład średniej pensji – którą najczęściej posługują się politycy – wchodzą bowiem wszystkie dodatki, w tym odprawy emerytalne i rentowe, wszystkie dodatki funkcyjne i motywacyjne (również te dla kadry kierowniczej i dyrektorów), świadczenie na start dla nauczyciela, a nawet… odprawa z tytułu rozwiązania stosunku pracy.

Zgodnie z przepisami odpowiednie rozporządzenie uwzględniające ostatnie podwyżki powinno pojawić się w ciągu 3 miesięcy po ogłoszeniu ustawy budżetowej, z wyrównaniem od dnia 1 stycznia danego roku. Na razie opublikowano projekt tego dokumentu, w którym podano konkretne stawki wynagrodzeń na 2023 rok. Szczegóły można sprawdzić w tabeli poniżej.

Zobacz: Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli 2023 już wkrótce? “To jest rozwiązanie, które absolutnie musi wrócić na tapetę”

Podwyżki dla nauczycieli 2023 tabela

Poziom wykształceniaNauczyciel nieposiadający stopnia awansu zawodowego (nauczyciel
początkujący) 
Nauczyciel 
mianowany
Nauczyciel dyplomowany
1Tytuł zawodowy magistra 
z przygotowaniem pedagogicznym
3 690 zł
(+ 266)
3890 zł
(+ 293)
4550 zł
(+ 326)
2Tytuł zawodowy magistra bez przygotowania pedagogicznego, tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) z przygotowaniem pedagogicznym, tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) bez przygotowania pedagogicznego, dyplom ukończenia kolegium nauczycielskiego lub nauczycielskiego kolegium języków obcych, pozostałe wykształcenie3 600 zł
(+ 271)
3700 zł
(+ 275)
3960 zł
(+ 282)

Sprawdź: Rekrutacja do przedszkola 2023/2024. Co trzeba przygotować i jakie kryteria bierze się pod uwagę?

Płace w szkolnictwie wciąż zbyt niskie

Projekt rozporządzenia dotyczący podwyżek wynagrodzenia zasadniczego trafił właśnie do opiniowania i uzgodnień. Niedługo powinien wejść w życie. Niestety przyjęty wzrost wynagrodzeń nie jest zbyt imponujący. Sytuację dodatkowo pogarsza fakt, że 1 stycznia 2023 roku okazało się, że wynagrodzenie zasadnicze wielu nauczycieli jest niższe niż minimalna krajowa pensja (przypomnijmy, że wynosi ona aktualnie 3490 zł brutto). Z tego powodu nauczycielom przysługują specjalne dodatki wyrównujące, co jednak nie zmienia faktu, że jest to sytuacja niedopuszczalna i upokarzająca.

Po podwyżkach również nie będzie lepiej. Wielu nauczycieli, którym nie przysługują dodatki, nie otrzyma miesięcznie nawet 3 tys. zł “na rękę”. Nic więc dziwnego, że coraz więcej pedagogów rozważa odejście z zawodu. Nie ma również specjalnie wielu chętnych wśród młodych do rozpoczęcia kariery w szkole.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Olej Kokosowy dla niemowląt i nie tylko

Legendy o Oleju Kokosowym Olej Kokosowy jest tak popularny, że doczekał się serii memów na swój temat. Pod niemalże każdym pytaniem w internecie o specyfiki do włosów, skóry i paznokci...

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę Dziecko to niekończący się wydatek. Każdy rodzic chce dla dziecka wszystkiego co najlepsze. Producenci o tym wiedzą i często zawyżają ceny swoich produktów. Jak zatem...

Czytaj dalej →
Szczepienia

Kalendarz szczepień + analiza SWOT

We wpisie o wizycie pielęgniarki środowiskowej wspomniałem o szczepieniach dla niemowląt i wyborze programu, który nas czeka.   Trzy programy szczepień dla dzieci W czasie swojej wizyty pielęgniarka pokazała nam...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo