Ekonsultacja – czy stanie się fenomenem w leczeniu zespołu Aspergera?

Zespół Aspergera często jest opisywany jako wysoko funkcjonujący autyzm. Diagnozuje się go jako jeden z odłamów spektrum autyzmu (ASD). ASD to grupa schorzeń neurorozwojowych, które wpływają na sposób komunikowania się i zachowania osoby. Istnieje wiele sposobów leczenia zespołu Aspergera, należy jednak pamiętać o tym, że nie wszystkie są poparte dowodami naukowymi. Warto mieć na uwadze ekonsultacje, jako jedną z możliwych form przeprowadzania terapii wśród pacjentów.

Leczenie zespołu Aspergera

Diagnoza ASD jest ważna, aby leczenie mogło rozpocząć się tak wcześnie, jak to możliwe. Rodzaj objawów oraz poziom ich nasilenie może się różnić w zależności od osoby.

Objawy są podzielone na dwie kategorie: problemy z interakcjami społecznymi oraz wzorcami zachowań. Osoby z zespołem Aspergera na ogół mają silne umiejętności werbalne i intelektualne w porównaniu z innymi typami autyzmu oraz rówieśnikami w swoim wieku.

Niektóre przykłady problemów z interakcją lub komunikacją mogą obejmować:

 • nieutrzymywanie lub nienawiązywanie kontaktu wzrokowego,
 • problem z rozpoczęciem lub kontynuowaniem rozmowy,
 • trudności w wyrażaniu uczuć, emocji lub nierozpoznawanie uczuć innych osób.

Wzorce behawioralne, które można zaobserwować u osób z ASD, mogą obejmować:

 • potrzebę posiadania określonej rutyny dnia, a w momencie, w którym zostanie ona zaburzona, osoba ta może być niespokojna i wpadać w napady złości,
 • bardzo wysoką lub bardzo niską reaktywność na stymulację sensoryczną,
 • intensywne skupianie się na danej czynności lub rzeczy.

Leczenie często koncentruje się na uczeniu, jak najlepiej współdziałać z innymi. Może to promować pozytywne zachowania, jednocześnie zniechęcając do tych negatywnych. Jednak leczenie ASD nie koncentruje się tylko na terapiach behawioralnych. Istnieje wiele innych możliwych metod leczenia, w tym leków i zmian w diecie.

Jaki jest cel leczenia zespołu Aspergera?

Celem leczenia jest zwiększenie zdolności chorych osób do funkcjonowania oraz radzenia sobie w codziennym życiu.

Mimo że zespół Aspergera jest łagodniejszą postacią autyzmu, dzieci mogą bardzo dużo skorzystać podczas wczesnej interwencji terapeutycznej. Leczenie może zapewnić im ważne narzędzia społeczne i behawioralne, z których mogą korzystać do końca życia.

Zespół Aspergera, w żaden sposób nie przekreśla normalnego życia. Przy pomocy odpowiedniej terapii, czasem leków, czy nauczenia się jak reagować w danej sytuacji, osoby te świetnie sobie radzą w pracy, czy w życiu prywatnym.

Jakie są rodzaje leczenia?

Dostępnych jest wiele różnych metod leczenia ASD, w tym zespół Aspergera. Mogą to być:

 • terapia psychologiczna,
 • leki,
 • terapia mowy i języka,
 • sztuka i muzykoterapia,
 • zmiany w diecie,
 • alternatywne opcje leczenia.

Ekonsultacja coraz częstszą formą wybieraną do przyprowadzania terapii

Ekonsultacja, to nic innego jak kontakt ze specjalistą na odległość. Pacjenci mają do wyboru lekarzy z całego świata. Mogą połączyć się z lekarzem w czasie odpowiednim dla każdej ze stron. Najczęstszą formą kontaktu jest rozmowa poprzez wideorozmowę, ale niektórzy wybierają również rozmowę telefoniczną lub konwersację na czacie. Podczas ekonsultacji, lekarz oprócz rozmowy, którą z nami przeprowadzi, może wystawić e-Receptę, e-Zwolneinie lub e-Skierowanie.

Jakie są największe plusy ekonsultacji, w leczeniu zespołu Aspergera:

 • Nienarażanie osoby ze spektrum na dodatkowe stresujące bodźce. Pacjent może odbywać terapię ze specjalistą z bezpiecznego dla siebie miejsca,
 • Szybki kontakt z lekarzem. Nie traci się czasu, ani pieniędzy na dojazd do gabinetu, a ekonsultacje z lekarzem można przeprowadzić nawet w kryzysowych momentach, kiedy nie ma możliwości, aby fizycznie pojawić się w gabinecie,
 • Możliwość szybkiego i bezproblemowego otrzymania e-Recepty na odpowiednie leki.

Zespół Aspergera to łagodniejsza forma autyzmu. Jest teraz uwzględniona w ogólnej diagnostyce ASD. Wiele metod leczenia, które są zalecane w przypadku Aspergera, obejmuje rozwijanie umiejętności behawioralnych, społecznych i komunikacyjnych. Można jednak również stosować leki, logopedię i terapię zajęciową. Niektóre formy kontaktu ze specjalistą, można również przeprowadzać na odległość, za pośrednictwem ekonsultacji. Ważne, aby pamiętać, że to, co może wydawać się skuteczne dla jednej osoby, może nie być skuteczne dla innej.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo