Kiedy są ferie zimowe 2022: Jak zaplanować zimowe wyjazdy?

Jak wynika z kalendarza przedstawionego opublikowanego przez MEiN, nadchodzące ferie zimowe wracają do obowiązujących w poprzednich latach zasad po nietypowym roku 2021. Jeśli pandemia znów nie pokrzyżuje planów, przerwa odbędzie tak jak w poprzednich latach w czterech różnych terminach, w zależności od województwa. Dowiedz się, w jakim terminie zaplanować zimowe wyjazdy. Kiedy wypadają ferie zimowe 2022?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Ferie zimowe 2022 jako pierwsi rozpoczną uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego — od 17 do 30 stycznia.
  • 24 stycznia ferie zaczną się w podlaskim oraz warmińsko-mazurskim, a zakończą 6 lutego.
  • Uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego, zachodniopomorskiego zaczną ferie zimowe 31 stycznia, a zakończą je 13 lutego.
  • Dla uczniów z województw lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego ferie zimowe rozpoczną się 14 lutego i potrwają do 27 lutego.

Kiedy wypadają ferie zimowe 2022? Znamy terminy

Po szczególnym roku szkolnym 2020/2021, kiedy ferie zimowe zostały ustalone przez Ministerstwo edukacji w tym samym terminie dla wszystkich województw, wygląda na to, że wszystko wraca do normy. Resort ogłosił, że w obecnym roku szkolnym, podobnie jak to miało miejsce w poprzednich latach, Polska zostanie podzielona na cztery rejony i w zależności od województwa przerwa zimowa 2022 wypadnie w czterech różnych terminach. 

Dla każdego województwa ferie zimowe przypadają co roku w innym terminie, o którym decyduje MEiN, a następnie ogłasza ustalenia w kalendarzu szkolnym na dany rok. Tradycyjnie daty ferii znane są już na początku września, a więc rodzice spokojnie mogą z odpowiednim wyprzedzeniem zaplanować ewentualne zimowe wyjazdy. 

Sprawdź też: Kalendarz roku szkolnego 2021/2022

Od kiedy są ferie zimowe 2022? Na kiedy można zaplanować wyjazd? Pierwsze województwa zamkną szkoły już 17 stycznia, najpóźniejszy początek ferii to z kolei 14 lutego. 

Kiedy ferie zimowe 2022: Województwa kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

Jako pierwsze ferie zimowe rozpoczną dzieci z województw kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego oraz wielkopolskiego. Przerwa zacznie się krótko po Święcie Trzech Króli 17 stycznia i potrwa do 30 stycznia. 

Daty ferii zimowych dla województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego

24 stycznia z kolei zaczną się ferie zimowe dla dzieci z województwa podlaskiego, a także warmińsko-mazurskiego. Zakończą się natomiast na początku kolejnego miesiąca, czyli 6 lutego.

Terminy ferii zimowych: województwa dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie

Pod koniec stycznia 2022 roku, dokładnie 31 stycznia, ferie rozpoczną uczniowie z czterech kolejnych województw, tym razem będą to: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie. Przerwa zakończy się natomiast w połowie kolejnego miesiąca, czyli 13 lutego.

Kiedy są ferie zimowe 2022: Województwa śląskie, lubelskie, łódzkie, podkarpackie i pomorskie

Jako ostatni na ferie udadzą się uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego oraz śląskiego. Przerwa rozpocznie się dopiero 14 lutego, a zakończy pod koniec miesiąca, tj. 27 lutego 2022.

Plany na nadchodzące ferie zimowe

W obecnych czasach trudno cokolwiek zaplanować, szczególnie dłuższe wyjazdy, ze względu na nieustannie i szybko zmieniającą się sytuację epidemiologiczną. Nie sposób przewidzieć, jak będzie dokładnie wygladała zima 2021/2022. Wielu rodziców prawdopodobnie zrezygnuje z tego powodu z planowania dalszych wyjazdów. Póki co Ministerstwo edukacji uspokaja i twierdzi, że ferie zimowe odbędą się w zaplanowanych terminach. Czy jednak rzeczywiście tak się stanie? Czas pokaże.

Długoterminowe prognozy pogody zapowiadają, że najbliższe miesiące mogą być bardzo mroźne, co może sugerować, że również początek przyszłego roku powita nas bardzo zimową aurą. Jeśli tak się stanie, a wyjazdy będą możliwe, z pewnością wielu rodziców wybierze się ze swoimi pociechami w góry, na narty. Dla pozostałych, którzy nie planują dłuższych wyjazdów lub nie przepadają za szaleństwami na stoku, czekają również inne zimowe atrakcje, np. lodowiska czy sanki. Okres ferii to także dobry czas, aby po prostu odpocząć, zacieśnić kontakty z kolegami czy nadrobić ewentualne zaległości w szkole. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Ferie zimowe 2022 a nauczanie zdalne

Rozwój IV fali koronawirusa spowodował już w tym roku sporo zamieszania w szkołach. Od początku września w wielu placówkach nauka stacjonarna jest ciągle przerywana z powodu kwarantanny uczniów. Taki rwany system wywołuje niemały chaos i nie sprzyja realizacji materiału. Teraz dodatkowo okazuje się, że mimo wcześniejszych deklaracji rządu, zdecydowano się jednak przejść na nauczanie zdalne we wszystkich szkołach podstawowych i średnich od 20 grudnia do 9 stycznia, co jeszcze bardziej rozreguluje funkcjonowanie placówek i pracę uczniów. Ta nagła decyzja może być również sygnałem, że terminy ferii zimowych 2022 również nie są pewne. Wszystko z pewnością będzie zależało od sytuacji epidemicznej na początku stycznia.

Rodzice pytają o ferie zimowe:

Ile trwają ferie zimowe?

Ferie zimowe trwają zazwyczaj 2 tygodnie.

Źródła:

Dodaj komentarz

Edukacja i psychologia

Balet dla dzieci

Zastanawiasz się, na jakie zajęcia dodatkowe zapisać swoje dziecko? A może Twój maluch usilnie nalega na lekcje baletu? Prawdopodobnie każda mała dziewczynka marzy, by zostać baletnicą i przechodzi okres fascynacji...

Czytaj dalej →
Edukacja i psychologia, Ważne Okazje

Dzień Edukacji Narodowej

Czy w Dzień Edukacji Narodowej idzie się do szkoły? Na przekór marzeniom uczniów: tak! Niemniej 14 października, w  Dzień Edukacji Narodowej czeka na nich wiele atrakcji i niespodzianek. Jakich? Łapcie...

Czytaj dalej →
Edukacja i psychologia, Język polski

Zasady ortograficzne

Język polski nie jest językiem łatwym do nauczenia nawet dla nas – osób posługujących się nim na co dzień, urodzonych w Polsce, uczących się w polskich szkołach. Ilość zasad ortograficznych...

Czytaj dalej →
Pojazdy Ślubne

Tramwajem do ślubu? A czemu nie…

Wracałam ostatnio tramwajem z pracy, siedziałam za konduktorem, gdzie natrafiłam na napis: Wynajmnij tramwaj na swoją imprezę. Wynajmujemy tramwaje nowe i zabytkowe. To idealna okazja, aby zaskoczyć gości na urodzinach, imprezach firmowych...

Czytaj dalej →
Fryzury Ślubne

Fryzura ślubna

Fryzura ślubna stanowi dopełnienie stylizacji ślubnej. Podpowiemy, jak ją wybrać… Fryzura ślubna to bardzo ważny element stylizacji. Musi nie tylko pasować do sukni, całej koncepcji wystroju, ale wpisać się w...

Czytaj dalej →
Turystyka

Cicha strefa bez dziecka w samolocie?

Kilka dni temu media związane z podróżami obiegła informacja, że kolejne linie lotnicze wprowadziły na pokładzie swoich samolotów tak zwane strefy bez dzieci. Tego typu rozwiązania można już spotkać w kilku...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general