Kiedy są ferie zimowe 2022: Jak zaplanować zimowe wyjazdy?

Terminy ferii zimowych wracają do normy po wyjątkowym roku 2021. Ministerstwo edukacji ogłosiło, że ferie zimowe odbędą się tak jak w poprzednich latach w czterech różnych terminach, w zależności od województwa. Dowiedz się, w jakim terminie zaplanować zimowe wyjazdy. Kiedy wypadają ferie zimowe 2022?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Ferie zimowe 2022 jako pierwsi rozpoczną uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego — od 17 do 30 stycznia.
  • 24 stycznia ferie zaczną się w podlaskim oraz warmińsko-mazurskim, a zakończą 6 lutego.
  • Uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego, zachodniopomorskiego zaczną ferie zimowe 31 stycznia, a zakończą je 13 lutego.
  • Dla uczniów z województw lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego ferie zimowe rozpoczną się 14 lutego i potrwają do 27 lutego.

Kiedy wypadają najbliższe ferie zimowe? Znamy terminy

Po szczególnym roku szkolnym 2020/2021, kiedy ferie zimowe zostały ustalone przez Ministerstwo edukacji w tym samym terminie dla wszystkich województw, wygląda na to, że wszystko wraca do normy. Resort ogłosił, że w obecnym roku szkolnym, podobnie jak to miało miejsce w poprzednich latach, Polska zostanie podzielona na cztery rejony i w zależności od województwa przerwa zimowa 2022 wypadnie w czterech różnych terminach. 

Dla każdego województwa ferie zimowe przypadają co roku w innym terminie, o którym decyduje MEiN, a następnie ogłasza ustalenia w kalendarzu szkolnym na dany rok. Tradycyjnie daty ferii znane są już na początku września, a więc rodzice spokojnie mogą z odpowiednim wyprzedzeniem zaplanować ewentualne zimowe wyjazdy. 

Sprawdź też: Kalendarz roku szkolnego 2021/2022

Kiedy są ferie zimowe 2022? Na kiedy można zaplanować wyjazd? Pierwsze województwa zamkną szkoły już 17 stycznia, najpóźniejszy początek ferii to z kolei 14 lutego. 

Ferie zimowe 2022: Województwa kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

Jako pierwsze ferie zimowe rozpoczną dzieci z województw kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego oraz wielkopolskiego. Przerwa zacznie się krótko po Święcie Trzech Króli 17 stycznia i potrwa do 30 stycznia. 

Daty ferii zimowych dla województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego

24 stycznia z kolei zaczną się ferie zimowe dla dzieci z województwa podlaskiego, a także warmińsko-mazurskiego. Zakończą się natomiast na początku kolejnego miesiąca, czyli 6 lutego.

Terminy ferii zimowych: Województwa dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie

Pod koniec stycznia 2022 roku, dokładnie 31 stycznia, ferie rozpoczną uczniowie z czterech kolejnych województw, tym razem będą to: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie. Przerwa zakończy się natomiast w połowie kolejnego miesiąca, czyli 13 lutego.

Ferie zimowe: Województwa śląskie, lubelskie, łódzkie, podkarpackie i pomorskie

Jako ostatni na ferie udadzą się uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego oraz śląskiego. Przerwa rozpocznie się dopiero 14 lutego, a zakończy pod koniec miesiąca, tj. 27 lutego 2022.

Plany na ferie zimowe 2022

W obecnych czasach trudno cokolwiek zaplanować, szczególnie dłuższe wyjazdy, ze względu na nieustannie i szybko zmieniającą się sytuację epidemiologiczną. Nie sposób przewidzieć, jak będzie dokładnie wygladała zima 2021/2022. Wielu rodziców prawdopodobnie zrezygnuje z tego powodu z planowania dalszych wyjazdów. Póki co Ministerstwo edukacji uspokaja i twierdzi, że ferie zimowe odbędą się w zaplanowanych terminach. Czy jednak rzeczywiście tak się stanie? Czas pokaże.

Sprawdź też: Kiedy zamkną szkoły?

Długoterminowe prognozy pogody zapowiadają, że najbliższe miesiące mogą być bardzo mroźne, co może sugerować, że również początek przyszłego roku powita nas bardzo zimową aurą. Jeśli tak się stanie, a wyjazdy będą możliwe, z pewnością wielu rodziców wybierze się ze swoimi pociechami w góry, na narty. Dla pozostałych, którzy nie planują dłuższych wyjazdów lub nie przepadają za szaleństwami na stoku, czekają również inne zimowe atrakcje, np. lodowiska czy sanki. Okres ferii to także dobry czas, aby po prostu odpocząć, zacieśnić kontakty z kolegami czy nadrobić ewentualne zaległości w szkole. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Rodzice pytają o ferie zimowe:

Ile trwają ferie zimowe?

Ferie zimowe trwają zazwyczaj 2 tygodnie.

Źródła:

Dodaj komentarz

Edukacja i psychologia

Jakie zeszyty do 4 klasy?

Wakacyjne zakupy przygotowujące dziecko do szkoły to jedno z ich ulubionych zajęć. W tym czasie dokonują wyborów nowych zeszytów, piórników, plecaków i przyborów szkolnych. To szczególny moment dla przyszłych czwartoklasistów...

Czytaj dalej →
Edukacja i psychologia

Librus Synergia: Jak dodać załącznik?

Od momentu wprowadzania nauczania zdalnego najczęściej odwiedzanym portalem w domu większości uczniów jest Librus Synergia. Jak dodać załącznik w Librusie? Jak wysłać plik w Librusie do nauczyciela? Czy można go...

Czytaj dalej →
Tata, Rodzice

Jak być dobrym ojcem?

Dobry tata, czyli jaki? Jak być dobrym tatą? Jeszcze kilkanaście lat temu panowie zadawali sobie to pytanie jedynie w myślach i nieco wstydliwie. Gdzieś w ich otoczeniu dominowało przecież przekonanie,...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general