Ile kosztuje maltańczyk? O czym warto pamiętać przy wyborze czworonoga?

Maltańczyki są to psy, które coraz częściej spotyka się w polskich domach. Nic w tym dziwnego – to zwierzaki niezwykle sympatyczne, żywiołowe i uwielbiające spędzać czas z ludźmi. Ile żyją maltańczyki? Jaka karma dla maltańczyka będzie odpowiednia? Z tego artykułu dowiesz się, ile kosztuje maltańczyk oraz o czym warto pamiętać przy wyborze wymarzonego czworonoga.

Ile waży maltańczyk? Cechy rasy, na które należy zwrócić uwagę

Maltańczyki — zgodnie ze wzorcem FCI — uważane są za psy ozdobne i do towarzystwa. Ile waży maltańczyk zbliżony do wzorca rasy? Z reguły jest to ok. 4 kg. Wzrost maltańczyków powinien oscylować między 20 a 25 cm. Warto zwrócić uwagę również na umaszczenie rasy, które musi być białe – FCI dopuszcza też kolor kości słoniowej. Pozostałe odmiany kolorystyczne nie są zgodne ze wzorcem rasy.

Podczas wyboru szczeniaka należy zwrócić uwagę na cechy szczególne psa – jego sylwetka powinna być szczupła i wydłużona. Charakterystyczne cechy zewnętrzne maltańczyka to m.in.:

  • płaska czaszka,
  • proste i krótkie kończyny,
  • okrągłe oczy,
  • trójkątne uszy,
  • owłosion
  • a końcówka ogona.

Pamiętaj również, że okrywa włosowa maltańczyków musi być lśniąca, prosta i gęsta. Nie dopuszcza się z kolei włosów lokowanych, kręconych lub kędzierzawych.

Ile żyją maltańczyki? Czy wiesz, ile kosztuje maltańczyk?

Wielu przyszłych właścicieli rasy zastanawia się, ile żyją maltańczyki. Z reguły jest to między 10, a nawet 15 lat. Średni wiek zwierzaka jest oczywiście tylko umowny – długość jego życia zależy bowiem od prowadzonego trybu życia, odżywiania, a także pielęgnacji psa przez właściciela. Właśnie dlatego warto dowiedzieć się, jaka karma dla maltańczyka będzie najlepsza oraz w jaki sposób zadbać o okrywę włosową i kondycję fizyczną swojego psa. Odpowiednia pielęgnacja maltańczyka przełoży się z pewnością na długość jego życia. O tym, jak troszczyć się o zdrowie psa rasy maltańczyk przeczytamy w portalu Fajny Zwierzak: https://fajnyzwierzak.pl/porady/maltanczyk-_t/.

Ile zapłacić powinno się za rasowego maltańczyka? Rozbieżności w cenach są bardzo duże i wahają się między dwoma a sześcioma tysiącami złotych. Ostateczna kwota zależeć będzie od umaszczenia psa, jego wieku, płci, genów, a także renomy hodowli. W celu znalezienia wymarzonego, zdrowego pieska, należy wcześniej zawsze przeprowadzić dokładny research wśród hodowli. Niestety często trafić można na ogłoszenia pseudohodowców, którzy kuszą niższą ceną za psa, który nie spełnia standardów FCI – a więc z wrodzonymi wadami genetycznymi. Wystrzegaj się podejrzanych ogłoszeń i kieruj się opinią innych hodowców. Warto też podjechać do hodowli, aby przekonać się, czy można zaufać jej właścicielom.

Zachowanie maltańczyków – o czym warto wiedzieć?

Maltańczyki należą do przyjaznych psów, które oddane są właścicielowi oraz obdarzają domowników ogromną miłością. Uwielbiają spędzać czas ze swoimi ludźmi. Czują się w ich towarzystwie bezpieczne i kochane. Maltańczyki uznawane są za spokojną rasę, choć czasem – zwłaszcza w ferworze zabawy – okazują się niezwykle żywiołowymi czworonogami. Maltańczyk niejednego początkującego hodowcę zaskoczyć może również poziomem inteligencji – mimo że pies jest mały i energiczny, ma ogromny talent do zapamiętywania, więc bardzo szybko uczy się nowych rzeczy.

Maltańczyki nie lubią spędzać czasu samotnie. To rodzinne psy, które z tęsknoty za domownikami mogą nawet niszczyć meble czy przygryzać się boleśnie w ogon. Ze względu na łatwość dogadywania się zarówno z dziećmi, jak i osobami starszymi, maltańczyki są doskonałym „materiałem” na pierwszego psa. Będą świetnymi towarzyszami żywiołowych dzieci, ale też mniej aktywnych osób starszych.

Ile powinien jeść maltańczyk? Prawidłowe odżywianie maltańczyków

Szukając idealnej karmy dla maltańczyka, należy pamiętać, aby zawsze brać pod uwagę wagę, wielkość i wiek psa – na tej podstawie dopasujesz do niego rodzaj odpowiedniej karmy. Należy też oczywiście szukać takiej karmy, która będzie idealna pod zdrowotne predyspozycje psa, a więc z dobrym dla niego składem. Nie zapominaj, że dobra karma dla maltańczyka nie może być w przeważającej części zbożowa – podstawowym składnikiem karmy powinno być mięso i warzywa.

To, jak często i jak dużo powinien jeść maltańczyk, zależy od jego indywidualnych wymagań, predyspozycji oraz aktywności ruchowej. Rozwijające się psy potrzebują z reguły więcej energii dostarczanej wraz z pożywieniem, a psi seniorzy – zwłaszcza ci mało ruchliwi – wymagają jedzenia już znacznie mniej. U zdrowych szczeniąt zakłada się ok. 3-4 posiłki dziennie, z kolei dorosłe maltańczyki powinny jadać dwa razy dziennie. Nie zapominaj również o nawadnianiu psa. Zawsze powinien mieć dostęp do świeżej, chłodnej, wody.

Dodaj komentarz

Muzyka na wesele

Piosenki dla rodziców

Pary Młode organizujące wesele prawie zawsze chcą podczas przyjęcia podziękować swoim rodzicom za trud włożony w wychowanie oraz pomoc w przygotowaniu przyjęcia. Podczas podziękowania dla rodziców najczęściej wręczane są upominki...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Przyjęcie zaręczynowe

Przyjęcia zaręczynowe są coraz bardziej popularne również w naszym kraju. Oczywiście moda na nie, jak i na połowę innych tradycji ślubnych przyszła do nas z zachodu. Same przyjęcia zaręczynowe nie...

Czytaj dalej →
Pielęgnacja niemowląt

Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers?

Pod wpisem związanym z wyprawką umieszczonym na Facebooku wywołała się ciekawa dyskusja na temat pieluch. Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers? Iskrą zapalną dyskusji był fragment: Na polecenie znajomych korzystamy z Bierdonkowych...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo