Wyprawka dla noworodka i mamy do szpitala - lista niezbędnych rzeczy wyprawka dla niemowlaka i mamy

Wyprawka dla noworodka i mamy do szpitala – lista niezbędnych rzeczy

Ile kosztuje wyprawka dla noworodka? Ile ubranek kupić? Jaki rozmiar ubranek dla noworodka? – to pytania, które zadaje sobie większość przyszłych rodziców. Zobacz jak wygląda lista rzeczy, które powinna zawierać wyprawka noworodka i mamy do szpitala i nie popełnij tych błędów, które my zrobiliśmy!

Wyprawka dla noworodka i mamy do szpitala

Pisałem już o tym kto powinien przygotować szpitalną wyprawkę dla noworodka. Jeśli jeszcze nie czytałaś/eś tego wpisu, koniecznie nadrób zaległości. Być może dzięki temu unikniesz naszych błędów i niepotrzebnego zamieszania w trakcie gorączkowego przeszukiwania spakowanej do walizek wyprawki dla dziecka i mamy. Lista rzeczy, które należy zabrać do szpitala jest dość długa, więc tym bardziej musisz orientować się w tym, gdzie każda z nich leży.

Wyprawka dla noworodka – lista

Dziś natomiast obiecana lista rzeczy, które należy zabrać do szpitala, gdy zacznie się poród. Sylwia przygotowując wyprawkę dla siebie i Zuzi przejrzała kilka serwisów oraz for internetowych, skorzystała także z poradnika szpitala w którym rodziła. „W praniu” okazało się, że część rzeczy wzięliśmy zupełnie niepotrzebnie, a kilku nam zabrakło. Nie obyło się także bez innych wpadek (szczegóły poniżej). Przygotowaliśmy zatem wspólnie listę rzeczy, które faktycznie są potrzebne i powinny się znaleźć w wyprawce dla noworodka i jego mamy. Mamy nadzieję, że zarówno lista, jak również jej opis pomogą Wam uniknąć naszych potknięć. W skład naszej wyprawki dla niemowlaka i jego mamy wchodzą zarówno rzeczy, które nam się przydały, jak i te których potrzebowaliśmy, a ich nie było lub było za mało. Nie dodawaliśmy do niej produktów z których nie skorzystaliśmy.

Ważne: Wyprawkę do porodu pakuj w dwie torby/walizki

W jednej walizce spakuj rzeczy potrzebne mamie, a w drugiej noworodkowi. Ułatwi to logistykę przed, w czasie, a także po porodzie.

Umieść najważniejsze rzeczy na wierzchu

W przypadku walizki dla mamy najważniejsze będą:

  • Piżama lub koszula do karmienia – Sylwia zrezygnowała zupełnie z piżamy ponieważ wcześniej odeszły jej wody. Zdecydowanie lepiej czuła się w koszuli do karmienia.
  • Klapki pod prysznic
  • Podpaski poporodowe – wbrew nazwie przydają się także przed porodem, zwłaszcza po odejściu wód.

Najważniejsze w walizce/torbie dla niemowlaka będą:

  • Pieluszki tetrowe – to nimi położna na początek owija niemowlę
  • Ręczniki – to na nich układany jest bobas od razu po urodzeniu

Na wyjęcie wszystkich pozostałych przedmiotów będzie dużo czasu.
Te, które wymieniłem powyżej potrzebne są ASAP.
Nie warto tracić nerwów na przegrzebywanie się przez czeluście walizki z wyprawką dla niemowlaka.

Zobacz też: Wyprawka dla dziecka urodzonego jesienią

Wyprawka do szpitala – Checklista

Oto pełna lista rzeczy, które warto zabrać na porodówkę.
Lista jest subiektywna, oparta na naszych doświadczeniach.

Wersję w lepszej jakości do wydruku pobierzesz poniżej.

Wyprawka niemowlaka - lista rzeczy. Co należy zabrać na porodówkę?

Wyprawka dla niemowlaka – lista w PDF

Pobierz checklistę do szpitala pdf

Krótki opis pozycji z wyprawki do szpitala

Poniżej kilka słów o mniej oczywistych pozycjach z wyprawki dla noworodka i mamy. Dowiedz się co u nas poszło nie tak i unikaj tych błędów.
Jeśli coś z listy jest niejasne lub chcesz poznać więcej szczegółów, zapytaj w komentarzu poniżej lub na Facebooku. Chętnie pomogę.

Zobacz też: Dokumenty do porodu. Jakie wyniki badań musisz zabrać ze sobą do szpitala?

Wyprawka do szpitala dla mamy:

  • koszule do karmienia – jeśli preferujesz piżamę to wystarczą dwie koszule i piżama
  • klapki pod prysznic – możesz dodatkowo zabrać kapcie. Klapki jednak w zupełności wystarczą.
  • podkłady/podpaski poporodowe – koniecznie! Szpital jest w nie wyposażony, ale będzie Ci głupio o nie co chwilę dopytywać. My zużyliśmy około 30 sztuk w szpitalu i jak do tej pory drugie tyle po powrocie do domu. Możesz się zatem od razu zaopatrzyć przynajmniej w kilka.
  • majtki siateczkowe – ważne, żeby były oddychające, z dużymi oczkami. Sylwia kupiła majtki firmy Canpol, ale była z nich bardzo niezadowolona.
    Wbrew temu co pisze producent majtki nie były zbyt przewiewne.
    Zdecydowanie lepszego wyboru dokonała sąsiadka z sali szpitalnej. Niestety nie mogę nigdzie w internecie znaleźć majtek, które ona kupiła. Najbardziej podobne do nich są majtki firmy Horizon.
  • biustonosz do karmienia – kolejna wpadka Sylwii – mimo, że kupiła biustonosz dużo większy niż rozmiar jej piersi to i tak okazał się za mały. Kupuj biustonosz ze sporym zapasem.
  • poduszka do karmienia – „mała” rzecz, a cieszy. My swoją kupiliśmy dopiero po powrocie ze szpitala. Przygotuję wkrótce jej recenzję ponieważ jest świetna. Żałujemy, że nie mieliśmy jej wcześniej.
  • wkładki laktacyjne – tutaj w przeciwieństwie do majtek świetnie spisały się produkty marki Canpol.
  • przybory toaletowe – wśród nich najważniejsze jest mydło Biały Jeleń. Okolice intymne po porodzie można myć wyłącznie szarym mydłem.
    Oprócz tego w przyborach toaletowych powinny się znaleźć: szczoteczka, pasta, szampon, chusteczki higieniczne oraz antyperspirant.
  • cieniutki szlafrok – słowem klucz jest tutaj przymiotnik cieniutki.
    W salach poporodowych jest bardzo gorąco. Zwłaszcza, że niemalże w każdej jakieś dziecko ma żółtaczkę i się „opala”.
    Nie wiem jak jest w innych szpitalach. Na Karowej nie skorzystacie z grubego szlafroka, bo się ugotujecie.

Wyprawka dla dziecka do szpitala:

  • pieluszki tetrowe – będą potrzebne na każdym etapie pobytu w szpitalu. Od porodu po wyjście do domu. Ważne, żeby były w dostępnym miejscu walizki.
  • paczka pampersów – my na polecenie znajomych korzystamy z Bierdonkowych pieluszek Dada – rozmiar 1, czyli od 2 do 5 kg. Jak na razie wszystko z nimi i pupką Zuzi w porządku. Z doświadczeń znajomych wiem, że przy większych rozmiarach lepiej przejść na oryginalne Pampersy. Dla noworodków według opinii Dada jest lepsza.
  • chusteczki nawilżane – te możecie kupować hurtowo. Zarówno w szpitalu, jak również w domu będą cały czas w użyciu.
    My kupujemy chusteczki babydream extra sensitive z Rossmanna.
    W samym szpitalu zużyliśmy około pół paczki, czyli 40 sztuk.
  • pajacyk zimowy – tak na prawdę można go przywieźć dopiero na wyjście ze szpitala, razem z nosidełkiem.
  • skarpetki i rękawiczki – tutaj zdecydowanie ważniejsze są rękawiczki (niedrapki). Noworodki mają strasznie ostre paznokcie. Zuzia już po 12 godzinach miała podrapaną całą twarz. W szpitalu obowiązuje zakaz obcinania paznokci noworodkom (ze względu na florę bakteryjną) i jedynym ratunkiem są niedrapki.
    Ważne jest żeby rękawiczki były duże, a tylko ściągacze miały malutkie. Niemowlak musi mieć swobodę ruchu, a rękawiczki nie powinny spadać.
    Na sześć par rękawiczek, które posiadamy tylko dwie nadają się użytku. Niestety obie dostaliśmy „na dotarcie” i także nie potrafię ich namierzyć w sieci.

Rzeczy wspólne

Zarówno mama, jak i niemowlak potrzebują po porodzie specjalnych kosmetyków.

U nas sprawdziły się:

  • spray Octenisept – Zuzi smarowaliśmy nim pępuszek, a Sylwii służył do dezynfekcji miejsc intymnych.
  • maść Bepanthen – chroni Zuzię przed odparzeniami pieluszkowymi, a Sylwii pomaga w gojeniu sutków.
    Uwaga: Bepanthen jest dostępny w dwóch wersjach. Żeby z tej maści mogła skorzystać zarówno mama, jak i noworodek to kup tę bez extra w nazwie.
    Zobacz: Gdzie najtaniej kupić Bepanthen Extra >>

Rzeczy wspólne możesz spakować do dowolnej walizki. Będą potrzebne dopiero kilka godzin po porodzie. Później będziesz je trzymała zawsze na wierzchu.

Wpadek z wyprawką porodową mieliśmy sporo. Mam nadzieję, że ten wpis pomoże Ci uniknąć podobnych. Sztuką jest się uczyć na czyiś błędach.

Sprawdź: Czy podczas porodu można dostać orgazmu?

Wyprawka dla noworodka do szpitala zimą

Zazwyczaj niezależnie od pory roku temperatura w szpitalnych salach jest stała, czyli wysoka. Tak naprawdę więc problem innej wyprawki dla noworodka na zimę nie istnieje, dopóki nie opuszczacie szpitalnych murów. Dopiero gdy wychodzicie do domu, potrzebujecie ciepłego pajacyka, kombinezonu zimowego, ciepłej czapki i dodatkowego kocyka, którym otulicie noworodka w foteliku. Wiele fotelików ma też specjalne rozkładane daszki oraz folie ochronne – obydwa akcesoria sprawdzą się podczas deszczu lub śniegu, warto więc pamiętać o ich zabraniu, gdy pogoda nie rozpieszcza.

Już po powrocie ze szpitala przyda Wam się też odpowiedni wózek na zimę. Jeśli wiecie, że Wasz maluszek urodzi się jesienią lub zimą, poszukajcie wózka z grubymi, pompowanymi kołami, które bez problemu przedrą się przez błoto lub śnieg. Wózek na zimę powinien też mieć znacznie większą gondolę. W końcu musi pomieścić opatulone w kombinezon niemowlę, jak również dodatkowe kocyki czy śpiworki.

Sprawdź:

Rodzice pytają o wyprawkę dla noworodka i mamy

Jaki rozmiar ubranek dla noworodka?

Rozmiar ubranek dla noworodka zależy od jego wagi (oraz najczęściej terminu porodu).

  • Wcześniaki mają rozmiary 44, 48, 50 oraz 52.
  • Dzieci urodzone w terminie, które nie są zbyt duże posiadają rozmiar najczęściej rozmiar 56.
  • Noworodki rodzone po terminie lub takie, które ważą więcej zaczynają swoją przygodę z ubrankami w rozmiarze 62.

Nasza Zuzia zaczęła od rozmiaru 56, ale już po tygodniu musieliśmy część ubranek wymienić na rozmiar 62. Mimo, że ważyła nie za dużo, to jest bardzo długa.

Ile ubranek dla noworodka powinna zawierać wyprawka?

Nie za dużo i nie za mało… Noworodka przebieramy 2-3 razy dziennie. Warto jest mieć taką liczbę ubranek, by nie stresować się codziennym robieniem prania. Nie warto jednak do wyprawki dla niemowlaka kupować zbyt wielu śpioszków, pajacyków itp. Dlaczego? Maluch rośnie w oka mgnieniu! Już po 2 tygodniach pierwsze ubranka będą zapewne zbyt małe i będzie trzeba nowe w większym rozmiarze.

Zobacz też: Poród rodzinny: Czy tata powinien być przy porodzie?

Ile kosztuje wyprawka dla noworodka?

Trudno podać dolną lub górną granicę tego, ile wydamy na wyprawkę dla maluszka. Jeśli masz ubranka i część akcesoriów po starszym dziecku lub jego kuzynach, zakup wyprawki nie powinien Ci spędzać snu z powiek. Znacznie mniej za rzeczy dla dziecka zapłacą również Ci rodzice, którzy zdecydują się na kupno używanego wózka, łóżeczka, wanienki i innych potrzebnych akcesoriów. Jeśli nie straszne nam wysokie ceny i zdecydujemy się na jeden z droższych modeli wózka, już za sam „pojazd” dziecka zapłacimy nawet 5 tys. To samo dotyczy pozostałych elementów wyprawki dla noworodka – górna granica wydatków właściwie nie istnieje.

Co jest potrzebne dla noworodka?

Lista rzeczy dla noworodka, które warto zabrać ze sobą do szpitala jest dość długa. Do walizki spakuj:

  • 5 pieluszek tetrowych,
  • paczkę pamperów,
  • 2 małe ręczniki,
  • kocyk,
  • chusteczki nawilżane,
  • 4 bluzeczki,
  • 4 cienkie pajacyki,
  • pajacyk zimowy,
  • skarpetki,
  • rękawiczki,
  • 2 czapeczki,
  • rożek,
  • butelkę ze smoczkiem,
  • maść Bepanthen (lub inną maść do pupy).

Co zabrać do szpitala na poród?

Oprócz rzeczy dla noworodka do szpitala musicie także spakować wyprawkę dla mamy. Powinny się w niej znaleźć:

  • 3 koszule do karmienia,
  • klapki pod prysznic,
  • podkłady i podpaski poporodowe,
  • majteczki siateczkowe,
  • biustonosz do karmienia,
  • wkładki laktacyjne,
  • laktator,
  • poduszka do karmienia,
  • skarpetki,
  • przybory toaletowe,
  • szuszarka i szczotka do włosów,
  • cienki szlafrok,
  • duży i mały ręcznik,
  • kubek i sztućce,
  • Octanisept.

Sprawdź: Jak ubierać noworodka [na wyjście ze szpitala, w domu, na spacer]

Co zabrać do szpitala na poród cesarką?

Wyprawka do szpitala dla mamy, która rodzi poprzez cesarskie cięcie nie różni się niczym od tradycyjnej wyprawki. Na pewno pakując ją nie można zapomnieć o siateczkowych majtkach poporodowych, które nie opinają brzucha i ułatwiają ranie „oddychanie”. Nie ma natomiast potrzeby zabierania żadnych leków, również tych przeciwbólowych. Personel szpitala zapyta Cię o przyjmowane leki i w razie potrzeby otrzymasz je wszystkie na oddziale.

Jesteś już po porodzie?

Przed jakimi wpadkami możesz przestrzec moich czytelników lub jakie life hacki (pomocne rozwiązania) możesz zdradzić?
Nie krępuj się, zostaw komentarz i daj znać jak wyglądała Twoja wyprawka do szpitala.
W imieniu czytelników: DZIĘKUJĘ!