Ludzkie leki na uspokojenie dla psa. Co można podać psu na uspokojenie?

Gdy nasi czworonożni przyjaciele zaczynają zachowywać się nerwowo, szczekają, warczą lub wyglądają na naprawdę przestraszone, poszukujemy różnych sposobów, aby ich uspokoić. Szczególnie trudny dla psów okres to oczywiście końcówka roku i noc sylwestrowa. Huki fajerwerków i petard powodują u nich ogromny stres, nie wiedzą, co się dzieje i zwyczajnie bardzo się boją. Jak w takiej sytuacji pomóc naszym ukochanym pupilom? Co można podać psu na uspokojenie? Czy ludzkie leki na uspokojenie nadają się dla psa?

Większość psów źle znosi okres świąteczno-noworoczny, kiedy to pojawiają się pierwsze huki petard i fajerwerków. Głośne wybuchy nasilające się w sylwestra i Nowy Rok powodują u czworonogów stres, szybsze bicie serca, a u niektórych wręcz przerażenie. Nie tylko sylwestrowe szaleństwa wywołują u psów strach, niektóre z nich boją się także burz i odgłosu piorunów, a także nowych ludzi czy tłumów. Pramolan, nervomix, zomiren dla psa – czy można podać pupilowi takie leki? Czy można dać psu tabletki nasenne?

Ludzkie leki na uspokojenie dla psa

Obserwowanie, jak ukochany pupil się męczy, to również dla właścicieli prawdziwa udręka. W takich sytuacjach poszukujemy różnych rozwiązań i metod, które mogłyby przynieść psu ulgę i nieco go uspokoić. Warto mu pomóc szczególnie w sylwestra, ponieważ wówczas natężenie hałasu staje się dla niego naprawdę uciążliwe. Zwierzęta wyjątkowo wrażliwe na mocne dźwięki mogą wystąpić rozmaite nieprzyjemne i niepokojące objawy takie jak: dyszenie, skomlenie, apatia, drżenie, a także dolegliwości ze strony układu pokarmowego (np. wymioty czy biegunka). Bardzo wystraszone psy mogą probować się ukrywać, a to może doprowadzić nawet do ich ucieczki. Lepiej więc zabezpieczyć pupila wcześniej i zapobiec nieszczęściu.

Wielu właścicieli psów, obserwując u zwierzęcia takie alarmujące symptomy, szukają różnych doraźnych rozwiązań. Wtedy często pojawia się pytanie, czy ludzkie leki uspokajające nadają się dla psa. Okazuje się, że wielu ekspertów stanowczo zabrania stosowania leków przeznaczonych dla ludzi u psów na własną rękę. Nasze organizmy za bardzo się różnią, aby odpowiednio dobrać preparat i dawkę. Układ pokarmowy tego zwierzęcia również działa zupełnie inaczej, a podając mu tabletki bez konsultacji, możemy zrobić krzywdę.

Sprawdź: Do której będą otwarte sklepy w sylwestra? Sprawdź, czy sylwester to handlowa

Tabletki na uspokojenie dla psa z apteki

W okresie przedsylwestrowym na forach internetowych zaczynają pojawiać się pytania odnośnie do metod uspokajania psów typu: “czy hydroxyzinum działa na psa”, “persen forte dla psa?”, “valerin dla psa?”. Dla wszystkich zainteresowanych tą kwestią mamy jednak jednoznaczną odpowiedź. Specjaliści zdecydowanie odradzają takie praktyki. Ludzkie leki nie nadają się do stosowania u psów, ponieważ nasze organizmy działają zupełnie inaczej, różni się również sposób trawienia i przyswajania substancji leczniczych. Ponadto tabletki przeznaczone dla ludzi nie były badane pod kątem działania na psy, w związku z tym nie da się samodzielnie ustalić odpowiedniej dawki. Złe dawkowanie może doprowadzić do poważnych konsekwencji, a nawet śmierci zwierzęcia.

W związku z tym ludzkie leki na uspokojenie dla psa absolutnie nie mogą być używane. Być może niektóre z nich, w odpowiedniej dawce mogłyby pomóc naszemu pupilowi, ale konieczna jest wcześniejsza konsultacja z weterynarzem. Niektórzy specjaliście w drodze wyjątku zgadzają się na zastosowanie ludzkich preparatów u zwierzęcia, ale robią to na własną odpowiedzialność, biorąc pod uwagę wiedzę i doświadczenie. Nierozważne podanie jakiegoś środka może skończyć się zatruciem psa.

Wysoce nieodpowiedzialne jest również podawanie psu innych tabletek. Bardzo szkodliwe mogą być również ludzkie leki nasenne dla psa. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak zareaguje na nie organizm naszego pupila, dlatego lepiej nie ryzykować i wybrać się do weterynarza.

Zobacz: Najciekawsze przesądy sylwestrowe. Sprawdź, co przynosi szczęście na Nowy Rok!

Co można dać psu na uspokojenie? Czy ludzkie leki uspokajające dla psa są bezpieczne?

Istnieją specjalne środki uspokajające przeznaczone dla psów. Jeśli nasz pupil naprawdę źle znosi sylwestra czy denerwuje się przy innych sytuacjach, powinniśmy udać się wcześniej do weterynarza i poprosić o konsultację. Specjalista ma obowiązek ocenić, jak duży jest problem, zalecić odpowiedni preparat, a także dobrać właściwą dawkę leku przeciwlękowego dla naszego psa.

Jeśli weterynarz stwierdzi wyjątkowo silną fobię dźwiękową, konieczna może okazać się pomoc behawiorysty. W leczeniu i łagodzeniu objawów tej dolegliwości stosuje się różne leki, m.in. na bazie feromonów. Preparaty mogą występować w formie sprayów, kropli czy obroży. Istnieje także sporo specjalnych suplementów diety o działaniu uspokajającym – w niektórych sklepach zoologicznych można kupić karmy zawierające te składniki. Podanie jakichkolwiek substancji czy tabletek powinno być jednak skonsultowane z weterynarzem.

Aby złagodzić nieco lęk psa, jego właściciele poza podaniem specjalnych środków mogą również zadbać o kilka rzeczy. Przede wszystkim redukujmy hałas, na ile to tylko możliwe np. poprzez szczelne zamknięcie okien, a także zakrycie ich (żaluzjami czy roletami). Jeśli tylko jest taka opcja, staraj się nie zostawiać pupila samego w domu lub zapewnij mu jakiegoś znajomego opiekuna. Zlęknionego psa nie wolno zamykać w jednym pomieszczeniu, ponieważ to tylko zwiększy jego poczucie strachu i dezorientacji. Warto także pozostawić włączony telewizor/radio oraz światło, aby zredukować wpływ bodźców zewnętrznych.

Sprawdź: Filmy familijne na sylwestra. Jaki film obejrzeć w sylwestra z rodziną

Co na uspokojenie dla psa z apteki?

Eksperci stanowczo odradzają podawanie zwierzętom leków przeznaczonych dla ludzi, ponieważ nie zostały one na nich odpowiednio przebadane pod kątem działania na psi organizm. Nie wiadomo zatem, jak je dawkować, a podawanie ich na własną rękę może skończyć się zatruciem psa, a nawet jego śmiercią.

Tabletki nasenne weterynaryjne

Na rynku dostępne są rozmaite preparaty farmakologiczne nasenne i uspokajające dla psów. Mamy do wyboru suplementy diety, leki na bazie ziół – mogą one występować w niektórych specjalistycznych karmach. Po konsultacji weterynarz może zalecić również stosowanie feromonowych obroży lub wkładów do kontaktu. Feromony o działaniu uspokajającym i relaksującym mogą występować również w postaci sprayów. Nie wolno jednak używać żadnego z tych środków bez uprzedniej wizyty u specjalisty.

Sprawdź: Śmieszne życzenia na Sylwestra i Nowy Rok 2022 – Rozbaw znajomych i rodzinę

Rodzice pytają o ludzkie leki uspokajające dla psa

Czy można dać psu positivum?

Nie, nie należy podawać psu żadnych tabletek dla ludzi. Chyba, że zadecyduje o tym lekarz po konsultacji.

Czy można podać psu hydroxyzinum?

Nie wolno podawać psom leków ludzkich na własną rękę, jeśli nie zdecyduje o tym lekarz po konsultacji.

Positivum dla psa dawkowanie?

Nie wiadomo, w jaki sposób dawkować ludzkie leki psom, ponieważ nie zostały one pod tym kontem przebadane. Dlatego nie zaleca się na własną rękę podawać zwierzętom żadnych preparatów z apteki. Można im zrobić w ten sposób krzywdę.

Valused dla psa, nervosol dla psa – można podać pupilowi?

Nie należy podawać psom żadnych leków z apteki przeznaczonych dla ludzi. Nie mają one odpowiednich badań w tym kierunku, nieznane jest dawkowanie, a podanie ich na własną rękę w najgorszym przypadku może skończyć się nawet śmiercią pupila. Jakiekolwiek leki psu podajemy wyłącznie zgodnie z zaleceniami weterynarza.

Czy można dać psu tabletkę uspokajającą?

Jak najbardziej, o ile jest to tabletka wskazana i dobrana przez weterynarza. Specjalista określa zarówno rodzaj leku, jak i dokładne dawkowanie. Najlepiej udać się z pupilem na wizytę kilka dni przed sylwestrem lub innym stresującym wydarzeniam.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo