„Jestem na liście rezerwowej na studia i co dalej?” – takie pytanie zadają sobie wszyscy kandydaci, którym w I turze nie udało się dostać na wymarzony kierunek. Jeśli maturzyście nie udało się zakwalifikować, może trafić na listę rezerwową. Nie zawsze jednak oznacza to realną możliwość dostania się na studiach. Jaka jest szansa dostania się na studia z listy rezerwowej? Ile osób z listy rezerwowej dostaje się na studia?
Ile osób z listy rezerwowej dostaje się na studia?
Każda uczelnia i każdy wydział dysponuje określoną liczbą miejsc na pierwszym roku studiów. W pierwszej kolejności dostają się oczywiście kandydaci z największą liczbą punktów, czyli ci którzy osiągnęli najwyższe wyniki na maturze i ewentualnie na egzaminach dodatkowych. Jeśli chętnych jest więcej niż dostępnych miejsc, tworzona jest lista rezerwowa, z której również można dostać się na studia. Im wyższe miejsce w tym rankingu, tym oczywiście większe szanse na powodzenie.
Listy rezerwowe powstają na tych kierunkach, na które jest więcej kandydatów niż wolnych miejsc. po zakończeniu pierwszej tury rekrutacji i ogłoszeniu list osób zakwalifikowanych maturzyści, którym się udało, muszą potwierdzić wolę rozpoczęcia studiów poprzez złożenie oryginału świadectwa maturalnego oraz innych wymaganych dokumentów. Jeśli nie zrobią tego w wyznaczonym terminie, ich miejsce się zwalnia i może na nie „wskoczyć” osoba z listy rezerwowej.
Wbrew pozorom zdarza się to dosyć często, ponieważ zwykle kandydaci aplikują na więcej niż jeden kierunek i po pierwszej turze wybierają ten, który najbardziej im odpowiada. Wówczas szanse zyskują kolejne osoby z listy uzupełniającej.
Zobacz: Numer matury – gdzie jest? Będzie potrzebny podczas rekrutacji na studia
Jaka jest szansa na dostanie się na studia z listy rezerwowej?
Szanse na dostanie się na studia z listy rezerwowej zależą od kierunku oraz tego, które miejsce w rankingu kandydat zajmuje. Na wydziałach szczególnie popularnych i obleganych wszystko na najlepszych polskich uczelniach szanse są dużo mniejsze, ponieważ zakwalifikowani rzadko rezygnują ze swojego miejsca. Na kierunkach mniej popularnych prawdopodobieństwo jest większe, ze względu na to że kadydaci wybierają inne kierunki, na które się dostali.
Sprawdź: Fakultety na studiach. Na czym polegają i czy są obowiązkowe? Odpowiedź nie zawsze jest oczywista
Czytelnicy pytają, co to znaczy lista rezerwowa na studia
Wszystko zależy od tego, ile jest miejsc na danym kierunku i jak bardzo jest oblegany, a także od tego, które miejsce na liście zajmujemy.