Czy zamrożone mięso może się zepsuć?

Czy zamrożone mięso może się zepsuć? Często się zdarza, że kupujemy duże ilości mięsa i je zamrażamy. Wiedz, że mrożenie mięsa jest jedną z najczęstszych metod wydłużenia jego świeżości i jakości oraz zapobiega procesom chemicznym lub je spowalnia.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Po długim czasie w zamrażarce mięso może się zepsuć.
  • Im większe kawałki, tym dłużej można je mrozić.
  • Mięso mielone szybciej się psuje.

Ile mięso może być zamrożone?

Wszystko zależy od rodzaju i wielkości mrożonego mięsa. Im większe kawałki, tym dłużej można je przechowywać w zamrażarce. Produkty odpowiednio przygotowane do zamrożenia wytrzymają o wiele dłużej. Niskie temperatury pozwalają zapobiegać rozwojowi drobnoustrojów. Przed zamrożeniem mięsa należy pamiętać o jego oczyszczeniu, pokrojeniu na większe kawałki oraz zapakowaniu najlepiej w torbę próżniową. 

Według specjalistów mrożone mięso może być przechowywane w domowym zamrażalniku. Czas mrożenia różni się od rodzaju mięsa:

  • mięso wołowe i cielęce do 8 miesięcy,
  • wieprzowe do 6 miesięcy,
  • mielone do 2 miesięcy,
  • drobiowe do 3 miesięcy
  • baranina do 9 miesięcy,
  • królik do 8 miesięcy,
  • dziczyzna do 12 miesięcy.

Mięso mielone utrzymuje się znacznie krócej. Przechowując mięso w zamrażarce, należy pamiętać o tym, że zbyt długie trzymanie go w niskiej temperaturze spowoduje jego wyschnięcie i pogarsza jego jakość.

Mrozić można każdy rodzaj mięsa, także wcześniej ugotowane. Tym bardziej, jeśli wiemy, że nie zdążymy go zużyć. Zawsze lepiej takie mięso zamrozić niż wyrzucić do śmietnika. Gotowane mięso nie powinno być mrożone długo, ponieważ szybko traci smak i wysycha.

Sprawdź: Czy można mrozić twaróg? Jak zamrozić twaróg?

Przeterminowane mięso w zamrażarce

Co zrobić w przypadku kiedy zamroziliśmy mięso, a ono jest przeterminowane? Pamiętajmy, że nie powinniśmy spożywać zamrożonego mięsa po upływie jego ważności Takie mięso, pomimo zamrożenia nie nadaje się już do spożycia. Mrożenie mięsa ma również ograniczenia. Zbyt długie jego przechowywanie w zamrażarce może skutkować jego zepsuciem oraz zatruciem pokarmowym. Nieważne jak długo mięso jest mrożone i w jakiej temperaturze, zbyt długo przechowywane traci swoją ważność, a co za tym idzie również swoje właściwości. Poprawnie zamrożone mięso niczym nie będzie się różnić od właściwości świeżo zakupionego kawałka. Co więcej, mrożenie mięsa pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, gdyż podzielone na porcje pozwala na szybkie przygotowanie posiłku.

Zobacz też: Mrożenie szpinaku – Jak mrozić szpinak?

Czy zamrożone mięso może się popsuć?

Zepsuciu nie ulegają produkty głęboko mrożone, jeśli są odpowiednio przechowywane. Natomiast nie powinniśmy jeść produktów, których data ważności minęła, nawet jeśli są zamrożone. Czasami zdarza się jednak, że mięso może się zepsuć, więc należy je niezwłocznie wyrzucić, gdyż możemy nabawić się zatrucia pokarmowego lub innych nieprzyjemnych dla nas dolegliwości. Mięso, które nie nadaje się do spożycia po odmrożeniu, będzie przejawiało nieładny zapach, będzie obślizgłe w dotyku, a jego barwa zmieni się na brunatną. Zepsute mięso jest lepkie i znajduje się na nim dużo bakterii. Pamiętajmy, że zepsute mięso jest źródłem toksyn i może być niebezpieczne dla naszego zdrowia, więc jeśli upłynął termin ważności do jego spożycia, mięso powinno się wyrzucić. 

Zobacz też: Mrożenie pieczarek – Czy można mrozić pieczarki?

Zamrożone mięso po terminie nie nadaje się do spożycia, nawet jeśli jest głęboko zamrożone. Przed zamrożeniem mięsa powinniśmy pamiętać o zawarciu informacji na opakowaniu, ile czasu można je przechowywać. Zazwyczaj jest to okres od 2 do 3 miesięcy.

Nie zaleca się gotowania zamrożonego mięsa, najlepiej je rozmrozić przed ugotowaniem. Natomiast, jeśli brakuję nam czasu lub po prostu o tym zapomnimy, możemy się skusić na gotowanie zamrożonego mięsa. Pamiętajmy jednak, że podczas gotowania mięsa następuje utrata płynów i wilgoci. Już wiemy, czy zamrożone mięso może się zepsuć, a gotowanie go będzie ostatecznym testem, gdyż po stanie wody i zapachu wywaru będziemy pewni czy coś jest nie tak.

Zobacz również: Mrożenie kiełbasy – Czy można mrozić kiełbasę?

Rodzice pytają o zamrożone mięso:

Jak długo może być zamrożone mięso?

Czas zamrożonego mięsa różni się w zależności od jego rodzaju. W zasadzie mrożonego mięsa nie powinno trzymać się w zamrażalniku nie dłużej niż 12 miesięcy.

Czy można zamrozić mięso mielone?

Tak, można. Najlepiej jest zamrozić mięso mielone w małych ilościach. Zaleca się, aby nie mrozić już więcej mięsa, które było wcześniej odmrażane.

Dodaj komentarz

Porady Kulinarne

Zupy – mrożenie i pasteryzacja

Jestem wielką fanką zup, podobnie jak moja rodzina. Zupy są szybkie w przygotowaniu i wbrew pozorom bardzo proste. Idealnie uzupełniają codzienne menu. W przypadku małych rodzin jak nasza, gdyby nie...

Czytaj dalej →
Porady Kulinarne

Dlaczego domowy chleb się kruszy?

Dlaczego chleb się kruszy – to pytanie zadaje sobie wiele osób, które podejmują się pierwszych prób domowego wypieku chleba. Ten jest zdecydowanie zdrowszy oraz trwalszy niż wypieki spotykane na sklepowych...

Czytaj dalej →
Porady Kulinarne, Rodzice

Co można jeść po terminie ważności?

Co można jeść po terminie ważności? To pytanie, które zapewne zadaje sobie każdy z nas, kiedy zdecyduje się zrobić porządki w lodówce i spiżarni. Spoglądając na nadruki i grawery umieszczone...

Czytaj dalej →
Porady Kulinarne, Zdrowie dziecka

Czy dzieci powinny jeść gofry?

Mamy drugi tydzień lipca, turystyka nad polskim wybrzeżem kwitnie, a wraz z nią popyt na świderki, fast foody i… gofry. Zwłaszcza te ostatnie mogą się wydawać niegroźną przekąską, bo przecież...

Czytaj dalej →
Porady Kulinarne, Przepisy Kulinarne

Faworki: co zamiast śmietany?

Faworki to tradycyjne polskie ciastka, które najczęściej podaje się z okazji tłustego czwartku, karnawału lub w czasie tzw. ostatków. Inna ich nazwa to chrusty. Są wyjątkowo chrupkie, delikatne, słodkie i...

Czytaj dalej →
Sukienki na wesele

Garsonki na wesele

Garsonka jest niezwykle kobiecym strojem. Jeśli do tej pory kojarzyłaś ją wyłącznie z nudnym ubraniem do  biura, przekonamy Cię, że wcale nie musi być szablonowa i że garsonka na wesele...

Czytaj dalej →
Ważne Okazje

Tłusty Czwartek – cytaty

Jeśli chodzi o Tłusty Czwartek, cytaty o pączkach bywają chętnie wyszukiwane i wykorzystywane na przykład do przesyłania okazjonalnych życzeń. Pączki to wyroby cukiernicze w kształcie lekko spłaszczonej kuli, wyrabiane z...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general