Ile się daje na chrzciny 2024? Goście sugerują konkretne kwoty. Wyższych stawek wymaga się od chrzestnych

Chrzest to niezwykle ważna uroczystość rodzinna. Zgodnie z przyjętą tradycją zaproszeni na ceremonię goście przynoszą ze sobą prezenty i drobne upominki dla dziecka. Najczęściej stawia się na koperty z gotówką, którą rodzice mogą przeznaczyć, na co chcą, lub odłożyć na później. Tutaj pojawia się jednak dylemat – jaka suma będzie odpowiednia. Ile się daje na chrzciny 2024?

Ile się daje na chrzciny 2024?

Przyjęło się, że na uroczystości rodzinne typu chrzciny czy komunie Goście przybywają najczęściej z prezentami formie kopert z gotówką. Kwoty, które podarowuje się dzieciom, mieszczą się w dosyć szerokim przedziale – od 200 do nawet 1000 zł. Konkretna suma zależy przede wszystkim od stopnia pokrewieństwa, tradycji rodzinnych, a także od poziomu zażyłości. Najważniejszym czynnikiem jest jednak zawsze zasobność portfela i to właśnie tym powinniśmy się kierować przygotowując prezent na uroczystość. Chociaż brzmi to dość banalnie, to zawsze liczyć się powinien przede wszystkim gest i nasza obecność, a nie stawka znajdująca się w kopercie.

Zwykle najwyższych kwot oczekuje się od chrzestnych. Na rozmaitych forach internetowych można znaleźć informacje, że najczęściej wkładają oni do koperty od 500 do 1000 zł. Ostateczna suma bywa niższa, jeśli oprócz koperty chrzestny czy chrzestna przynoszą dziecku również dodatkowy upominek w postaci na przykład łańcuszka z medalikiem.

Dziadkowie zwykle przygotowują nieco mniejszą ilość gotówki, ponieważ w ich kopertach możemy znaleźć średnio od 300 do 800 zł. Najczęściej jednak w ich przypadku kopercie towarzyszy również dodatkowy prezent.

Zobacz: Chrzestna czy chrzestny, czyli kto co kupuje na uroczystość?

Ile dać na chrzest jako gość?

Pozostali Goście nie muszą już aż tak przejmować się wysokością kwoty w kopercie. Jak wynika z wypowiedzi na forach internetowych, najczęściej decydują się podarować kwotę w przedziale od 200 do maksymalnie 500 zł zależności od stopnia pokrewieństwa. Bliscy wujkowie i ciotki (np. rodzeństwo rodziców) władają do kopert wyższe kwoty, a dalsza rodzina spokojnie może podarować nieco mniej.

Sprawdź: Nowe zasady bycia chrzestnym 2024. Bierzmowanie już nie wystarczy. Kandydaci będą mieć trudniej

Czytelnicy pytają, ile dać na chrzciny 2024

Ile chrzestna daje na chrzest?

Najczęściej wskazuje się sumę w przydziale od 500 do 1000 zł.

Ile na chrzest od babci?

Wszystko zależy od zasobności portfela, ale jest to najczęściej kwota od 200 do 500 zł.

Ile w kopertę na chrzciny 2024?

Wszystko zależy od stopnia pokrewieństwa a także od naszych możliwości finansowych. Chrzestni podarowują nawet do 1000 zł ale dalsza rodzina spokojnie może włożyć do koperty 200 lub 300 zł.

Ile dziadkowie dają na chrzest?

Średnio od 300 do 800 zł

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo