Kiedy daje się prezenty na Mikołaja? Mikołajkowe upominki mają bardzo długą tradycję

Grudzień to jeden z najbardziej wyczekiwanych miesięcy w roku. Większość z nas nie może się doczekać świątecznej atmosfery, strojenia domu i oczywiście prezentów. Przedsmak tego świątecznego klimatu możemy poczuć 6 grudnia, kiedy obchodzi się Mikołajki. Z tej okazji wręcza się drobne upominki przede wszystkim dzieciom. Skąd wziął się ten zwyczaj? Kiedy dokładnie daje się prezenty na Mikołaja?

Kiedy daje się prezenty na Mikołaja?

Mikołajki, zwane inaczej również dniem Świętego Mikołaja, obchodzimy tradycyjnie 6 grudnia. Święty ten już od czasów średniowiecza był uznawany w Kościele katolickim za patrona wszystkich dzieci. Dzisiaj jest to po prostu kolejna grudniowa okazja do wręczania upominków najbliższym. Współcześnie w Polsce zgodnie ze zwyczajem prezenty podrzuca się dzieciom w nocy z 5 na 6 grudnia – najczęściej pod poduszkę, do buta lub do specjalnej, świątecznej skarpety.

Rozdawanie dzieciom podarunków 6 grudnia ma jednak bardzo długą tradycję. Zapisy świadczące o tym, że już w średniowieczu praktykowano zwyczaje zbliżone do współczesnych sięgają XV wieku. Ze źródeł wynika bowiem, że wieczorem 5 grudnia ktoś przypominający Świętego (z siwą brodą, pastorałem i długą, czerwoną szatą biskupią) obdarowywał grzeczne dzieci owocami, orzechami, ciastkami czy słodkościami. Te, które nie zachowywały się poprawnie, Święty uderzał pastorałem.

Prawdopodobnie ze względu na swoją tradycję, dzisiaj święto to jest dziś obchodzone przede wszystkim przez dzieci i to najmłodsi obdarowywani są w grudniu prezentami aż dwukrotnie. Zwyczajowo Mikołajki organizuje się również w szkołach, a uczniowie losują po jednej osobie, której wręczą upominek 6 grudnia.

Zobacz: Legenda o Świętym Mikołaju dla dzieci. Co kryje prawdziwa historia legendarnego biskupa?

Kto przynosi prezenty w Polsce?

Święty Mikołaj to zdecydowanie najpopularniejszy bohater, który odwiedza Polaków w Wigilię i wręcza prezenty. Okazuje się jednak, że nie w każdym regionie oczekuje się w święta na sympatycznego staruszka z siwą brodą. Na Kujawach, w Wielkopolsce, na Kaszubach i Pomorzu Zachodnim upominki pod choinką 24 grudnia zostawia Gwiazdor, a Święty Mikołaj przychodzi tylko 6 grudnia.

Na wschodzie kraju gościem oczekiwanym w wigilijny wieczór jest często Dziadek Mróz, któremu w przygotowywaniu i rozdawaniu prezentów pomaga Śnieżynka. Co ciekawe, w niektórych regionach Małopolski, Podkarpacia i województwa świętokrzyskiego prezenty roznosi Gwiazdka.

Sprawdź też:

Ważne Okazje

Dzień Postaci z Bajek

Światowy Dzień Postaci z Bajek jest obchodzony co roku 5 września oraz 5 listopada. Jest to dzień, w którym w wielu szkołach i przedszkolach organizowane są zabawy i gry, podczas...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo